Dnia 10 czerwca 2022 filia biblioteczna w Lesznie Górnym przygotowała kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Tym razem zapoznaliśmy się z utworem Wiesława Janczarskiego pod tytułem „Jak Wojtek został strażakiem”. Autor książki opowiada nam o siedmioletnim Wojtku, który marzy, żeby zostać strażakiem, ale dorośli twierdzą, że jest za mały. Przypadek sprawia, że chłopiec wynosi z płonącego domu niemowlę i alarmuje straż pożarną. Jak potoczyły się losy naszego bohatera? Musicie sami przeczytać, aby się dowiedzieć, bo my już wiemy.
Ostatnie piątkowe zajęcia w bibliotece upłynęły w atmosferze wiosny. Dzieci chętnie rozwiązywały krzyżówki i wiosenne zagadki, oraz wykonały cykl życia motyla. Nauczyliśmy się także angielskich słówek związanych z wiosną, oraz utrwaliliśmy je wykreślanką. Nie zabrakło także pogawędki na temat tej pory roku. Spotkanie zwieńczyliśmy pięknymi pracami z pasteli olejnych. Zapraszamy na kolejne piątkowe zajęcia :)
W ramach obchodów XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas I-III SP w Siecieborzycach. Do czytania dzieciom zaproszone zostały mamy. W ten sposób chciałyśmy zaakcentować niedawno obchodzony Dzień Mamy. Panie z pełnym zaangażowaniem pięknie czytały dzieciom książkę Joanny Papuzińskiej pt.” Nasza mama czarodziejka”. Przygody mamy „czarodziejki” wzbudziły wiele uśmiechu na twarzy słuchających. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenki dedykując je swoim mamusiom oraz złożyli serdeczne życzenia z okazji minionego święta.
Międzynarodowy Dzień Dziecka świętowaliśmy podwójnie. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki: Amelia, Aniela, Gabrysia i Lena, odwiedziły tego dnia przedszkolaków i czytały wiersze Marii Konopnickiej - polskiej poetki i pisarki, na której utworach wychowały się całe pokolenia Polaków. Tym sposobem uczciliśmy pamięć poetki – patronki roku 2022.
JUSTYNA SUCHANEK (SUKANEK) „ JAK SIĘ NIE ZABIĆ I NIE ZWARIOWAĆ”
29 kwietnia 2022 roku podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce, która porusza trudny problem dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym. „Masz prawo do szczęścia – zapewnia Sukanek - więc odważ się z niego skorzystać.”. Sukanek- yotuberka, influencerka, fotografka pisze o swoich problemach zmagania się z depresją, próbach samobójczych i o tym jak trudno sobie radzić w życiu kiedy dorośli nie wspierają. Klubowiczki po przeczytaniu tej książki nabrały dystansu do siebie. Dla nich „Sukanek" daje im wiarę w to, iż każdy problem można przezwyciężyć i nigdy nie należy się poddawać. Przyznam, iż dyskusja nad tą lekturą była bardzo dynamiczna i wzruszająca.
Podczas Tygodnia Bibliotek 10 maja 2022 roku w Filii Bibliotecznej Leszno Górne miało miejsce spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki. W tym roku odbyło się ono pod hasłem: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Z tej okazji klubowicze wraz z wychowawczynią klasy pierwszej odwiedzili filię, aby wspólnie świętować. Miłym zaskoczeniem był dla wszystkich teatrzyk Kamisibai. Były to opowiedziane z lekkością historie pt. „Lew w Paryżu” oraz „Uczucia”.
12 maja 2022 roku teatrzyk zawitał również do oddziałów przedszkolnych, by wspólnie celebrować Tydzień Bibliotek z historiami pt. „Groszki”, „Dwa ptaszki”, które dostarczyły najmłodszym dużo radości i emocjonujących przeżyć.
TEATR MASKA W DŁUGIEM, SIECIEBORZYCACH I SZPROTAWIE.
11 maja z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy dla najmłodszych czytelników niespodziankę. Dzieci miały możliwość obejrzeć piękne widowisko pt. „Magiczna księga”, przygotowane specjalnie na tę okazję przez Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa. Spektakl opowiada historię króliczka, który nie przepada za czytaniem i uważa to za stratę czasu. Podczas spaceru przypadkiem znajduje Magiczną Księgę Baśni a kiedy zaczyna ją czytać przenosi się do krainy bajek…
Dzieje Rosji są jednocześnie fascynujące i wstrząsające. Historia kołem się toczy… Takimi słowami zakończyło się spotkanie I grupy DKK, podczas którego dzieliłyśmy się wrażeniami z przeczytanej kolejnej książki. „Białe róże z Petersburga” Joanny Jax to historia bogatego Aleksandra i biednego Iwana, których porwał nurt zmian w carskiej Rosji początku XX wieku. A pośród tych mężczyzn ona – Lena. Miłosne wątki przeplatają się tutaj z prozą życia, ciągłą walką o przeżycie i ogromnymi problemami natury moralnej. Lubimy takie właśnie książki, z których wynosimy nieco więcej niż tylko rozrywkę duchową. Taką pozycją jest na pewno powieść Joanny Jax. Czekamy na następną część, bo dla nas historia nie posiada zakończenia.
Dnia 8 kwietnia w Miejskiej Bibliotece gościliśmy regionalną autorkę wierszy - panią Danutę Bogusz. Spotkanie upłynęło na rozmowach i lekturze wierszy autorskiego tomiku pt. "Emanacje moje". Dziękujemy wszystkim miłośnikom poezji za udział w spotkaniu.
Miejska Biblioteka w Szprotawie powiększyła swoje zbiory o książki w j. ukraińskim. Serdecznie zapraszamy.
Pięciolatki z przedszkola „Pod Dębami” postanowili uczcić Dzień Książki i Praw Autorskich wizytą w bibliotece.
Dzieci poznały krótką historię książki oraz drogę jaką musi ona przejść by trafić do czytelnika. Spotkanie było okazją do zaprezentowania różnych form książki w zbiorach naszej biblioteki, od najstarszych do tych współczesnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki pisane alfabetem Braille’a.
Na zakończenie naszego spotkanie wykonaliśmy ilustracje do wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”, i w ten sposób powstała nasz kolorowa „książeczka”.
Dziękujemy za aktywny udział w zajęciach
Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.
Uczniowie klasy I z SP w Lesznie Górnym podczas piątkowego spotkania w bibliotece mogli skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji. Młodzi uczestnicy zajęć mogli wykazać się wiedzą na temat poprawnej segregacji odpadów i nie tylko. Na zakończenie zajęć wspólnie poszliśmy posprzątać plac wokół szkoły.
Ziemia, na której żyjemy jest naszym domem, dlatego warto o nią dbać, nie tylko od święta. Dzień Ziemi to świetna okazja do przeprowadzenia zajęć na temat ochrony środowiska. Uczniowie SP w Długiem podczas przerw między lekcjami mieli sposobność odwiedzić bibliotekę i skorzystać z przygotowanej przez książnicę oferty . Młodzi uczestnicy zajęć mogli wykazać się wiedzą na temat poprawnej segregacji odpadów, lub dać upust fantazji podczas tworzenia kolorowych kwiatów z gazety. Piękne kwiaty posłużyły do ozdoby naszej ekologicznej łąki kwietnej, którą wykonano tylko z materiałów przyjaznych naturze. A kogo zmęczyły te aktywności, mógł usiąść w kąciku czytelniczym, zaczytać się książkach o tematyce ekologicznej i odpocząć.
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, który w swym założeniu ma promować ochronę środowiska, rozszerzać świadomość ekologiczną i inicjować życie w zgodzie z naturą. Dzień Ziemi jest okazją aby zastanowić się jak możemy się przyczynić do poprawy naszej świadomości ekologicznej. Z pomocą, przychodzą nam książki! np.” Dbam o środowisko” Karoliny Matogi, „Plastik fantastik ?”Eun – Ju Kim.
W ramach zajęć bibliotecznych zorganizowanych we współpracy ze świetlicą szkolną w SP w Siecieborzycach, dzieci miały możliwość zaznajomić się tymi książkami. Następnie odpowiadały na pytania jak one dbają o czystość naszej planety, uczyły się właściwej segregacji śmieci a na zakończenie wykonały plakaty z przesłaniem JAK DBAM O ZIEMIĘ!
Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka w Długiem przygotowała literacką ucztę dla młodziutkich czytelników. W tym celu 13 i 20 kwietnia złożyliśmy wizytę przedszkolakom i uczniom klas 1-3. Swoje podwoje otworzył TEATRZYK KAMISHIBAI – obrazkowy teatrzyk, ukryty w niepozornej drewnianej „walizce”. Przedszkolaki przeżywały historię zielonego Groszka z bajki Francoise Malnuit pt. „Groszki” a uczniowie klas 1-3 z zapartym tchem śledzili losy bohaterów: „Legendy o Skarbniku” Juliana Brudzewskiego i „Bajki o prawdziwym Szewczyku Dratewce” autorstwa Uli Ziober. Taka forma opowiadania historii za pomocą pięknie ilustrowanych kart książek ogromnie dzieciom przypadła do gustu. Przez chwilę mogły poczuć się jakby były w prawdziwym teatrze...