W dniach od 30 maja do 7 czerwca 2020 r. uczestniczyliśmy w XIX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Z tej okazji uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym z wychowawczyniami, rodzicami i filią biblioteczną zorganizowali zdalne spotkanie i czytali wspólnie ciekawostki oraz opowiadania o swoich ulubionych zwierzętach.

Dnia 06.06.2020 r. (sobota)

oraz 12.06.2020 r. (piątek)
           biblioteka nieczynna.              

Za utrudnienia przepraszamy   
i zapraszamy serdecznie  

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Biblioteka Publiczna i Szkolna  w Siecieborzycach tak jak co roku włączyły się w akcję. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są zwierzęta, co zainspirowało nas do sięgnięcia po wiersze Jana Brzechwy, które wszyscy pamiętamy z dzieciństwa.

2 czerwca 2020 roku klasa I SP w Siecieborzycach pod opieką wychowawczyni Ewy Watras  z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego wysłuchała wierszy tego poety. Dla dzieci czytali dyrektor Jan Suchecki, Beata Jakowicka, Barbara Gnach, Halina Chaś, Maria Bednarek i Dorota Klimejko.

 

dkk facobook1  28 maja 2020 odbyło się nietypowe spotkanie DKK. Zajęcia miały charakter zdalny, co oznacza, że z moimi członkami Dyskusyjnego  Klubu Książki kontaktowałam się poprzez aplikację Google Classroom. Nie udało nam się porozmawiać za pośrednictwem Google Meet ale znaleźliśmy inny sposób na zrealizowanie zajęć. Uczestnicy wysłuchali audiobooka - fragmentu opowiadania Wojciecha Cesarza „Sztuka programowania” pochodzącego z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, rozwiązali quiz a także podzielili się opinią o słuchowisku pisząc posty. Zachęcamy do przeczytania/wysłuchania tej wzruszającej i wciągającej  historii, w której poznajemy Jacka – nowego ucznia i Radka oraz historię ich rodzącej się przyjaźni, z jej wzlotami i upadkami. Jacek pojawia się w nowej szkole i nie jest zaakceptowany przez klasowych kolegów. Radek zapisuje się na kurs programowania, o czym zawsze marzył i tam poznaje bliżej Jacka oraz jego bliźniaczą siostrę - jasnowłosą Matyldę.

 

 

Pomimo trudnej sytuacji biblioteki nadal działają i prowadzą różne działania dla CZYTELNIKÓW. Filia biblioteczna w Siecieborzycach (MBP w Szprotawie) zaproponowała zabawę w Sleevface czyli UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ. Nadesłane zdjęcia pokazują, jak dużą kreatywnością wykazali się użytkownicy! Brawo!
Za wspólną zabawę dziękują: Biblioteka Publiczna i Szkolna w Siecieborzycach oraz SKO działające w szkole, pod opieką pani Barbary.

 

Morze wystawa

wystawa morska finalW czerwcu przypadają obchody Dni Morza. Świętują marynarze i stoczniowcy. Dni Morza Sail Szczecin to wielkie żeglarskie święto, które każdego roku przyciąga do miasta tysiące turystów i żeglarzy z całego świata. Jest to również jedna z największych imprez plenerowych w Polsce, która co roku gromadzi na Wałach Chrobrego i Łasztowni dziesiątki tysięcy odwiedzających. Główną atrakcją jest wyjątkowa możliwość odwiedzenia pokładów największych żaglowców świata. Gdynia świętuje w czerwcu równie ciekawie. W tym roku charakter obchodów diametralnie się zmienił. W związku z tym Biblioteka szprotawska zaprasza serdecznie do holu głównego, gdzie prezentujemy interesujące ekspozycje związane tematycznie z morzem. Wystawa obejmuje zbiory biblioteczne, szanty żeglarskie (http//:puntovita.pl) oraz plakaty przygotowane przez Muzeum Marynarki w Gdyni i biuro projektu Niepodległa.

1W dniach od 8 do 15 maja 2020 w ramach Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” i odbywał się wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, bibliotekarze ze wszystkich stron Polski starali się różnymi kanałami dotrzeć do swoich Czytelników. Także filia Biblioteki w Długiem w ścisłej współpracy ze Szkołą Podstawową  przeprowadziła szereg małych projektów i propozycji różnych działań zdalnych za pośrednictwem aplikacji Google Classroom oraz Facebooka. Były więc facebookowe „Zabawy słowem”, skojarzenia (BOHATER KSIĄŻKI + potrawa, która się z nim kojarzy) i propozycja stworzenia niepowtarzalnej „Fotki z książkami w głównej roli i dowcipnym komentarzem w dymku”. Były ciekawe propozycje naszych Czytelników na promocje książki oraz foto-zagadki. Z początkiem tygodnia ogłosiliśmy Konkurs na nowoczesną nazwę biblioteki. 12 maja w ramach zdalnych zajęć edukacyjnych uczniowie obejrzeli prezentację
o EXLIBRISIE, przygotowaną przez Filię i tworzyli własne znaki własnościowe książek.
W ramach zdalnych lekcji bibliotecznych stworzyliśmy prace z hasłem Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece” oraz projekt fotografii sleeveface. Uczestnicy zdalnych zajęć bibliotecznych mieli też okazję poznać stan swojej wiedzy o własnej Bibliotece w „Quizie
z przymrużeniem oka”.

To był dla nas wszystkich pracowity i owocny tydzień i niełatwy egzamin, ale poradziliśmy sobie. W dniu 15 maja rozstrzygnięty został KONKURS na NOWOCZESNĄ NAZWĘ BIBLIOTEKI. Wyłoniliśmy zwycięzcę. Nagrodzeni zostali także autorzy „Projektu EXLIBRIS”. Laureaci i uczestnicy otrzymali dyplomy i wyróżnienia w pliku elektronicznym J A oto prezentacja efektów naszych działań.

DSCN0466Mamy przyjemność po raz kolejny przedstawić bogaty zbiór ekslibrisów Pana Gustawa Lisa z Żagania. Plastyk posiada ogromny zasób tych niewielkich prac plastycznych wykonanych przez twórców z Polski i z innych krajów (np. Norwegia, Kazachstan). Tym razem kolekcjoner zebrał ekslibrisy, których tematem przewodnim jest osoba Jana Pawła II. Nawiązał tym samym do idei Sejmu, wskazującej na Rok 2020 jako Rok Jana Pawła II.

Limeryki

30112. maja obchodzimy nietypowe święto.
Jest to Międzynarodowy Dzień Limeryków. Krótka forma wierszyka jest ciekawym sposobem mówienia o różnych miejscach geograficznych. Proponujemy zapoznanie się z wirtualną wystawą naszej Biblioteki.

Ekslibrisy Leszka Frey-Witkowskiego

300Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Hasło przewodnie, podobnie jak plakat promujący imprezy, jest wybierane corocznie w drodze konkursu. W tym roku nie możemy zaprosić Państwa na wystawę związaną tematycznie z naszym świętem do Biblioteki. Wysyłamy więc ekspozycję ekslibrisów „Stróże książek” do naszych czytelników i użytkowników drogą elektroniczną. Prezentacja komputerowa zbioru znaków własnościowych książek pozwoli na, choć szczątkowe, świętowanie Tygodnia Bibliotek wspólnie. 

OD 4 MAJA ZAPRASZAMY DO SZPROTAWSKIEJ BIBLIOTEKI!
OTWORZYLIŚMY WYPOŻYCZALNIĘ DLA DOROSŁYCH I DLA DZIECI.

WPROWADZILIŚMY TAKŻE USŁUGĘ ZAMAWIANIA KSIĄŻEK LUB PŁYT DO DOMU (TYLKO NA TERENIE MIASTA SZPROTAWA). WYSTARCZY ZADZWONIĆ (TEL. 68 3761263, 68 3762638) I ZAMÓWIĆ. OPŁATA JEDNORAZOWA ZA PACZKĘ (DO 5 SZTUK KSIĄŻEK) WYNOSI 5 ZŁ (PŁATNE DLA KURIERA PRZY ODBIORZE PRZESYŁKI - OPŁATA DLA FIRMY KURIERSKIEJ)
DOSTĘPNOŚĆ KSIĄŻEK MOŻNA SPRAWDZIĆ NA NASZEJ STRONIE (www.mbpszprotawa.pl) W ZAKŁADCE - WYSZUKIWARKA KSIĄŻEK.

K1 

Książki, które przybliżą Państwu tematykę związaną z uchwaleniem Konstytucji 3. Maja. Wszystkie pozycje dostępne są w szprotawskiej bibliotece.

Konstytucja 3 Maja

Konstytucja 3 Maja 1791 : Statut Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji, Kowecki Jerzy

Konstytucja 3 Maja w tradycji i kulturze polskiej

Konstytucja 3 Maja, Łojek Jerzy

Narodziny Konstytucji 3 [Trzeciego] Maja, Kądziela Łukasz

Zieleńce-Mir-Dubienka 1792, Derdej Piotr

 

 

IMG 20200312 165358Mamy przyjemność prezentować w holu Biblioteki kolejną ciekawą wystawę. Tym razem Aleksandra Śleżyńska, uczennica VIII klasy SP 1 w Szprotawie, pokusiła się o pokazanie swoich prac plastycznych szerszemu gronu. Ekspozycję będzie można oglądać do 04. kwietnia 2020 r.

 

IMG 20200313 103850Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Pomysłodawcą był Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Jako  dzień obchodów ustalono  27 marca. Jest to  rocznica otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków  International Theatre Institute na całym świecie. W marcu przedstawiamy sylwetki kilku polskich aktorów teatralnych oraz przybliżamy tematykę z zakresu teatrologii.

275Grupa plastyczna przy szprotawskim UTW zorganizowała w holu Biblioteki ekspozycję swoich prac plastycznych. Obrazy, tworzone różnymi technikami, przybliżają odbiorcom ciekawe, ładne lub nieco zapomniane obiekty architektoniczne i miejsca naszej małej ojczyzny. Przygotowanie ekspozycji pełne śmiechów i „dobrych rad”:) zaowocowało atrakcyjną wystawą, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy do 13 marca.

274W piątkowe przedpołudnie 21. lutego naszym gościem był autor wystawy „Las w obiektywie” Jan Wojtasik. Na spotkanie z młodzieżą ze szprotawskiego LO przywiózł z sobą wiele ciekawych informacji i anegdot, zarówno dotyczących warsztatu fotografika, jak i z życia prywatnego. Opowiadał młodym o niuansach związanych ze światłem przy robieniu zdjęć w naturze. Uczulał na piękno przyrody i jego kruchość w obliczu zmian cywilizacyjnych.

272

W ostatni piątek odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci, na których tworzyliśmy "ekologiczną wyspę" pełną drzew, kolorowych kwiatów i różnych zwierząt. Wykorzystaliśmy do tego szary karton, wycinki ze starych gazet, klej i kredki.
Impulsem do działania była dla nas rewelacyjna książka obrazkowa "Przenosiny" Arthura Geiserta, którą na początek zajęć wspólnie "przeczytaliśmy".

 

273

HISTORIE BEZ SŁÓW to książki, które dzieci mogą czytać na długo, zanim opanują alfabet. Historia zbudowana z obrazów pozwala na to, by dziecko, używając wyobraźni i odnosząc się do swoich emocji, znajdowało dla niej własne słowa i tym samym współtworzyło opowieść.
HISTORIA BEZ SŁÓW za każdym razem i przez każdego może być opowiedziana inaczej.
HISTORIA BEZ SŁÓW to gimnastyka dla oka, języka i wyobraźni – dobra zabawa niezależnie od wieku.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa