We wtorek 10 grudnia członkinie klubów DKK ze Szprotawy spotkały się na warsztatach ozdób świątecznych. Było to spotkanie międzypokoleniowe. Wspólnie przygotowałyśmy stroiki na stół  i ozdobne lampiony ze słoików. Po warsztatach i złożyłyśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia.

239Nasza biblioteka już po raz 3 bierze udział w projekcie ,,O Finansach w Bibliotece”, realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Narodowy Bank Polski.
Projekt jest skierowany do osób 50+, a jego celem jest edukacja z zakresu finansów osobistych. 

Na każdym z 5 spotkań realizujemy inny moduł kursu, są to m.in. płatności bezgotówkowe, bank przez Internet, dziedziczenie itp. W obecnej edycji przeszkoliłyśmy już 2 grupy kursantów.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu: 376 26 03

238Listopadowe spotkanie II grupy Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciłyśmy na zapoznanie się z twórczością Olgi Tokarczuk- laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Sięgnęłyśmy po niewielki zbiór opowiadań pt. ,,Szafa”. Tytułowa Szafa, to historia mebla, w którym bohaterowie odnajdują spokój i schronienie przed światem, miejsce magiczne i mistyczne. Natomiast opowiadanie ,,Deus ex” nawiązuje do biblijnego stworzenia świata, jednakże w wykonaniu współczesnego informatyka. Człowiek ten tworzył wirtualne światy dążąc do ich ideału, w przypadku niepowodzenia niszczył je bez skrupułów.

Twórczość Tokarczuk nie jest prosta i jednoznaczna, jej przesłanie można odbierać na wiele sposobów, skłania do głębszej refleksji egzystencjalnej i nie pozostawia człowieka obojętnym wobec przeczytanego tekstu.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują.

Wbrew pozorom święto to nie jest skierowane wyłącznie do najmłodszych. Jego celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia.

Poniżej przedstawiamy prace szprotawskich grup przedszkolnych dostarczone na konkurs "Ulubiona bajka literacka".

233

230231

11 LISTOPADA TO DZIEŃ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Od trzydziestu lat co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. Na kilkunastu grafikach prezentujemy najważniejsze momenty z tego czasu. Krótkie, ale treściwe, informacje są ich doskonałym dopełnieniem. Dla osób chcących bardziej zagłębić się w historiĘ Polski przygotowaliśmy książkowy pakiet tematyczny. Zapraszamy do lektury.

229

Podczas kolejnego spotkania I grupy DKK w Szprotawie podzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książki Manueli Gretkowskiej „Poetka i książę”. Ciekawy sposób przekazania informacji z życia nie tylko Jerzego Giedroycia i Agnieszki Osieckiej. Bardzo zafrapował nas wątek, w którym autorka przybliżyła kulisy pracy w paryskiej „Kulturze” oraz życie polskiej emigracji w Londynie i stolicy Francji. Jedynym mankamentem dla części z nas okazały się różne płaszczyzny czasu i przestrzeni. Niekiedy miałyśmy problem, aby od razu zorientować się, że Gretkowska właśnie przeniosła nas w lata dziecięce Osieckiej. Jednakże całość bardzo interesująca i wszystkim tę powieść biograficzną serdecznie polecamy.

225Panie z naszego klubu DKK i szprotawska młodzież na spotkaniu z Wojciechem Tochmanem, reporterem, autorem programu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie"; założycielem Fundacji ITAKA poszukującej zaginionych i pomagającej ich rodzinom. Jego książki są tłumaczone m.in. na angielski, francuski, niderlandzki, fiński, rosyjski, ukraiński i bośniacki.

"Byliśmy zachwyceni jego historiami, omawianymi książkami, a przede wszystkim osobowością pana Wojtka, człowiek przez wielkie "C" - Dziękujemy!!"

"Więc spokojnie patrzy w przyszłość. Aż do rana, kiedy otwiera oczy: czas stoi, jest w tym samym miejscu, w którym był wczoraj i w którym był tydzień temu, są te same blizny, te same lęki (...) Woli sny, w których wszystko jest jasne".

Wojciech Tochman – "Wściekły pies"

224Po dłuższej przerwie, pełni energii  i zapału spotkaliśmy się, by rozmawiać o książce Davida Foenkinos pod tytułem ,,Delikatność”. Książka ta przypadła do gustu wiekszości  kobiecego grona naszego Klubu. Jest to opowieść o pięknej, wręcz idealnej miłości przerwanej tragedią. Jest to również historia wychodzenia z żałoby i próby ułożenia sobie życia na nowo. Książka ta została zekranizowana w 2012 roku przez jej autora, który jest także reżyserem i scenarzystą, a główną rolę powierzono Audrey Tautou.

219

Zapraszamy do wzbogacania swojej wiedzy i rozwoju zainteresowań czytelniczych. Na tablicy wewnątrz Biblioteki pokazujemy Państwu obwoluty książek z różnych dziedzin. Miło nam będzie, jeśli któraś pozycja zwróci uwagę przechodnia i zechce on sięgnąć po ową książkę. Wszystkie z prezentowanych propozycji są dostępne w naszym księgozbiorze.

218Po wojennych zniszczeniach Warszawy przyszedł czas jej odbudowy. Doskonałym materiałem pomocniczym okazały się wówczas obrazy Bernarda Bellotta, inaczej zwanego Canalettem. To on,  malując, wiernie i ściśle utrwalił oblicze stolicy dawnych lat, kiedy stawała się ona jednym z najpiękniejszych miast Europy. Wystawa przypomina piękno miasta i skłania do refleksji nad zmianami w architekturze wielkich aglomeracji.

217„Inny wymiar” to ekspozycja magicznych obrazów. Trójwymiarowe obrazy różnych autorów skompletował Another Dimension. Ukryty właściwy rysunek nie jest prosto odczytać. Najważniejsze jest, żeby nie skupiać wzroku na samej ilustracji. Ten zabieg pozwala oku i umysłowi samodzielnie stworzyć iluzję. My, chcąc ułatwić zadanie, prezentujemy w niedalekim sąsiedztwie pracy plastycznej podpowiedź. Zapraszamy do gimnastyki wzroku i myśli.

216

 

 

W ubiegły czwartek pisarka Olga Tokarczuk została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla 2019 za rok 2018. Otrzymała go "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Nobel dla polskiej pisarki to w ostatnich dniach główny temat w mediach. A także w miejscowościach, z którymi związana jest Tokarczuk. Pisarka od wielu lat mieszka na Dolnym Śląsku. Urodziła się jednak w Sulechowie, dzieciństwo spędziła w Klenicy, a później wraz z rodziną przeniosła do Kietrza na Opolszczyźnie.

213Oscar Wilde

Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde przyszedł na świat w Dublinie 16 października 1854 roku. Był irlandzkim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i filologiem klasycznym. Przedstawicielem modernistycznego estetyzmu. Oscar Wilde uważany był za zniewieściałego, nie tylko bynajmniej ze względu na noszenie długich włosów, ale też i z powodu głoszenia przezeń haseł estetyzmu w sztuce oraz wreszcie z uwagi na fakt, iż przyznawał się do swojej biseksualnej orientacji. Zmarł w Paryżu 30 listopada 1900 roku, na skutek zapalenia opon mózgowych.

Doris Lessing

 Doris Lessing, z domu Doris May Tayler – pisarka brytyjska, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2007). Wczesne dzieciństwo spędziła w Kermanszahu w Persji. W latach dwudziestych XX w. rodzina przeniosła się do Rodezji, gdzie jej ojciec, Alfred Cook Tayler, kupił farmę. W roku 1948 przeprowadziła się do Anglii. Była znana z krytycznych opinii o polityce wewnętrznej RPA okresu apartheidu. Uznanie zdobyła dzięki książkom psychologicznym i obyczajowym z życia kobiet. Ze względu na wymowę części swojej twórczości Doris Lessig stała się żywym symbolem marksizmu, feminizmu, antykolonializmu i sprzeciwu wobec apartheidu. Jest autorką ponad czterdziestu dzieł. Kilka jej książek należy do gatunku science-fiction.

212Zapraszamy na bezpłatne spotkania pn. „O finansach w bibliotece” osoby w wieku 50+, chcących zdobyć lub poszerzyć wiedzę z zakresu korzystania z bankowości elektronicznej, robienia zakupów przez Internet, zakładania lokat bankowych itp. Zdobyte umiejętności pozwolą swobodniej poruszać się w nowoczesnym świecie pieniądza elektronicznego.
Zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa. Informacje i zapisy prowadzone są w Bibliotece w Szprotawie oraz telefonicznie: 68 376 26 03 do 17 października 2019.

„O finansach… w bibliotece” to projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego umożliwiający dorosłym użytkownikom bibliotek z całej Polski skorzystanie z nowej oferty, jaką jest edukacja z zakresu finansów osobistych. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

211

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI na bezpłatne konsultacje z języka angielskiego i języka niemieckiego w każdą pierwszą sobotę miesiąca
od 1000 do 1400

Można indywidualnie porozmawiać, uzyskać pomoc w przygotowaniu do lekcji, nauczyć się zwrotów.
J.angielski- zgłoszenia w Czytelni lub telefoniczne - 68 376 2638
J.niemiecki – zgłoszenia telefoniczne – 68 376 2481

DO 1 PAŹDZIERNIKA  BIBLIOTEKA W SZPROTAWIE BĘDZIE
CZYNNA OD 930 DO 1730
W ŚRODY OD 900 DO 1730 
 W PIERWSZĄ SOBOTĘ MIESIĄCA
OD 1000 DO 1400

194Narodowe Czytanie w Szprotawie otworzył 7 września pan burmistrz Mirosław Gąsik. W tym roku w szprotawskim ratuszu czytaliśmy fragmenty ośmiu nowel polskich pisarzy: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruno Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Henryka Rzewuskiego. Interpretacji tekstów podjęli się przedstawiciele władz samorządowych, w osobie pani skarbnik Jadwigi Nowak oraz pani naczelnik Doroty Grzeszczak, szprotawscy seniorzy, oraz młodzi ludzie z naszych szkół. Wspólnie dołożyliśmy naszą szprotawską cegiełkę do ogólnopolskiego wydarzenia literackiego, jakim jest Narodowe Czytanie.

 

W ramach Dni Dziedzictwa Narodowego w piątek 06. września 2019 r. otworzyliśmy oficjalnie wystawę gobelinów i tkaniny artystycznej, związaną z tematem Dni („Polski splot”). Prezentowane prace wykonały członkinie klubu ANNA z Zielonej Góry. W imprezie uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie. Ciekawie nakreślona przez P. ANNĘ Brożek historia tkactwa i jej dzień dzisiejszy zainteresował zebranych. Młodzież ciekawie przyglądała się praktycznej stronie gobeliniarstwa – P. Franciszka Zawada prezentowała sztukę pracy z osnową i nićmi.

 

Kalendarz