Biblioteka Szkolna i Publiczna w Siecieborzycach już po raz dziewiąty przyłączyły się do akcji Narodowego Czytania. Organizowana jest ona przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Tegoroczną lekturą ogólnopolskiej akcji była Balladyna Juliusza Słowackiego, którą napisał jesienią 1834 roku w Genewie, podczas Wielkiej emigracji po powstaniu listopadowym. Wybrane fragmenty czytali uczniowie klasy VIII, którzy wcielili się w rolę bohaterów utworu. Natomiast uczniowie klasy VII mieli możliwość zapoznania się z historią dramatu, którą przedstawili ich koledzy. Spotkanie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

IMG 20200821 124724 resized 20200821 125014724Piątkowe zajęcia w naszej bibliotece spędziliśmy, słuchając wiersza Joanny Kulmowej „Gdybym dziesięć rąk miał” i opowieści „O szewcu i elfach”. Naszym motywem przewodnim były ręce, jak również idea „niewidzialnej ręki”, czyli bezinteresownej pomocy. Dzieci tworzyły z papierowych dłoni kolorowe zwierzęta i postacie z kreskówek. Naszą zabawę zakończyliśmy robiąc wspólne zdjęcie. (21 sierpnia 2020 r.)

 

 

aPo urlopie Biblioteka powróciła do zajęć wakacyjnych. Dziś (14 sierpnia 2020) sięgnęliśmy po znakomite i przezabawne opowiadanie Agnieszki Stelmaszyk „Słoń w składzie porcelany” o perypetiach piątki sympatycznych przyjaciół i …słonia Jeremiasza, który grał główną rolę w filmie. Podczas zajęć plastycznych poznaliśmy ciekawe techniki malowania i przy ich wykorzystaniu tworzyliśmy różne tła i desenie, podobne do tych jakie pojawiają się …na porcelanie i zastawie stołowej. Zabawa była przednia. Piękne prace uczestniczek trafiły na wystawę, ozdabiając hol szkoły. Oczywiście czas na nasze ukochane, rysowane kalambury też się znalazł.

ZESTAW MKiDNNPRCIKZa nami kolejne spotkanie DKK w szprotawskiej bibliotece z ciekawą lekturą - "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy:

"Kiedyś sądziłem, że ludzi pamiętamy, dopóki możemy ich opisać.Teraz myślę, że jest odwrotnie: są z nami, dopóki nie umiemy tego zrobić.Dopiero martwych ludzi mamy na własność, zredukowanych do jakiegoś obrazka czy kilku zdań. Postaci w tle.Teraz już wiadomo - byli tacy albo śmacy. Teraz możemy podsumować tę szarpaninę. Rozplątać niekonsekwencje. Postawić kropkę. Wpisać wynik." Marcin Wicha

 

                                                                                                        

 

284

Co to znaczy… Pod takim hasłem odbyły się kolejne zajęcia dla małych czytelników w naszej bibliotece.
Nawiązując do Międzynarodowego Dnia Kota, rozmawialiśmy o bajkowych kotach oraz o znaczeniu niektórych powiedzeń związanych z kotem: Pogonić komuś kota, Wykręcić kota ogonem, Tyle co kot napłakał.
Podsumowaniem spotkania było wykonanie kolorowego portretu najsłynniejszego bajkowego kota oraz rozmowa o dzikich kotach.
Zapraszamy za tydzień.

IMG 20200803 141400 resized 20200803 025801997Nielada gratkę przygotowaliśmy dla miłośników fotografii czarno-białej. Wspomnieniowo potraktowane wydarzenia z 1986 roku ujęte w migawkach fotografów Centralnej Agencji Informacyjnej. Jednych zdjęcia rozbawią, bo zabarwione są jeszcze komunistyczną narracją. Innym przypomną, w jakiej rzeczywistości żyli nasi rodzice. Tematyka fotografii jest bardzo urozmaicona: życie codzienne dzieci, zmiany w rolnictwie, osiągnięcia przemysłu lub wyniki sportowców. Coraz więcej pozycji książkowych na rynku wydawniczym przypomina blaski i cienie tych lat. Niektóre z nich prezentujemy na wystawie, a po inne zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych.

 

wystawa wirtualna

82 404583Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz wyburzania przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

żródło: https://pl.wikipedia.org

dPodczas dzisiejszych (24 lipca 2020) plenerowych zajęć wakacyjnych w bibliotece (Filia Długie) sięgnęliśmy po …dziecięcą prasę a dokładniej mówiąc – po „Świerszczyka”, który wydawany jest nieprzerwanie od 75 lat. Naszą uwagę przykuł wierszyk Małgorzaty Strzałkowskiej „Wakacje kumaka”. Poznaliśmy kumaka Bubka Bombinę i wspólnie (odczytując obrazki) go przeczytaliśmy, nieźle się przy tym bawiąc. Potem wykonaliśmy portret naszego przesympatycznego bohatera i wyszły przepiękne prace, a w ich wykonaniu nie przeszkodził nam nawet silny wiatr. Był czas na zabawy (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) w skojarzenia i rysowane kalambury, tak przez nas lubiane. Prace uczestników zajęć można podziwiać na wystawie w holu Szkoły Podstawowej w Długiem.

 

 

s

28 sierpnia Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Początki komiksu w Polsce sięgają roku 1918, związane są rozwojem prasy po odzyskaniu niepodległości. Nazywano je filmem obrazkowym albo historyjką w obrazkach. Nie miały charakterystycznych dymków z dialogami jak współczesne komiksy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów uczestniczki klub DKK z Biblioteki Publicznej w Siecieborzycach czytały komiksy, napisane na podstawie znanych lektur np. „W pustyni i w puszczy”, "Małego księcia”, „W 80 dni dookoła świata”. Każda z uczestniczek spotkania stworzyła swój komiks na temat promowania biblioteki. Na zakończenie zajęć stworzyłyśmy zdjęcia metodą  Sleeveface, czyli „ubierz się w książkę”, była to wspaniała zabawa, która wymagała od nas sporej dawki kreatywności.

IMG 20200723 111703 resized 20200723 125549567W czwartek 23 lipca 2020 r. w bibliotece w Szprotawie dzieci miały możliwość przenieść się w magiczny świat oceanu. A wszystko to za sprawą książki Agnieszki Ginko „Bajki z dżungli i oceanu”. Na podstawie bajki  „Rybka Rybik i życzliwość” uczestnicy warsztatów robili własne akwarium i żółwia. Dzieci mogły obejrzeć prawdziwe muszle i zasuszone morskie zwierzęta. W warsztatach towarzyszyła nam balonowa rybka Rybik i ośmiornica. Zwieńczeniem naszej zabawy był pokaz baniek mydlanych.

lg22 lipca 2020 odbyły się w bibliotece zajęcia wakacyjne. Tygodniowe literacko-plastyczne zajęcia w bibliotece w Lesznie Górnym będą poświęcone twórczości Jana Brzechwy, autora znakomitych bajek, wierszy i jednocześnie Patrona Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym. Podczas środowych zajęć posłuchaliśmy muzycznej bajki pt. „Kopciuszek”. Uczestniczki zajęć z piosenką na ustach malowały farbami i palcami postać Kopciuszka a potem w części rozrywkowej rozwiązywały wakacyjne krzyżówki. W ten sposób miło spędziliśmy czas w bibliotece.

latolato1

BIBLIOTEKA W SZPROTAWIE ORAZ FILIE WIEJSKIE ZAPRASZAJĄ DZIECI NA ZAJĘCIA LITERACKO-PLASTYCZNE (RAZ W TYGODNIU):
w Szprotawie - w piątek, w Lesznie Górnym - w środy
w Wiechlicach - w piątki, w Długiem - w piątki, w Siecieborzycach - w czwartki

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI PODAJĄ PANIE BIBLIOTEKARKI PODCZAS WCZEŚNIEJ OBOWIĄZUJĄCYCH ZAPISÓW.

WSZYSTKIE ZAJĘCIA PROWADZONE SĄ ZGODNIE Z WYTYCZNYMI DOTYCZĄCYMI ZASAD EPIDEMIOLOGICZNYCH.

1  3

17 lipca 2020 odbyły się w bibliotece (Filia w Długiem) zajęcia wakacyjne, choć w nieco zmodyfikowanej formie. W związku ze zbliżającym się Dniem Czerwonego Kapturka, który przypada 19 lipca, zajęcia zostały poświęcone w całości tej znanej wszystkim dzieciom bajkowej postaci. Wersji Czerwonego Kapturka jest wiele. W czasie dzisiejszych zajęć posłuchaliśmy muzycznej bajki wierszowanej, w interpretacji Jana Brzechwy z udziałem znakomitych aktorów: Ireny Kwiatkowskiej, Barbary Krafftówny i Władysława Hańczy. Były zgadywanki, kalambury. Był też czas na prace plastyczne, podczas których tworzyliśmy ilustracje do bajki oraz portret Czerwonego Kapturka, któremu każdy z uczestników wykonał jakiś element jego stroju. Wszystkie prace można podziwiać na wystawie w holu szkoły przed wejściem do biblioteki.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

NOWOŚCI

Prasa