35

Warsztaty fotograficzne ph. „Niepodległa Szprotawa w Oczach Dzieci” to temat tegorocznych zajęć wakacyjnych w Miejskiej Bibliotece.  Dzieci czas wolny spędziły w twórczy, a przy tym wesoły i przyjemny sposób. Zabytki i instytucje kultury w Szprotawie, przyroda oraz sport i rekreacja nie stanowią już żadnych tajemnic dla młodych uczestników zajęć.

W holu Biblioteki (w godzinach otwarcia) można obejrzeć wystawę fotograficzną, która powstała z prac dzieci.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji wakacyjnego projektu.

Podczas „Nocy Bibliotek" w Szprotawie odbyły się warsztaty filmowe, które poprowadzili dziennikarze TVN24 z Zielonej Góry. Młodzież stworzyła zabawny reportaż filmowy z tego wydarzenia. Tworząc go, uczestnicy zaznajomili się z podstawowymi pojęciami, zdobyli wiedzę na temat funkcji, budowy oraz zasad tworzenia reportażu telewizyjnego. Nasza ekipa filmowa miała scenarzystów, kamerzystów, montażystów, dziennikarzy itd.
Zapraszamy do oglądania!
Po północy były filmy i zabawy, niektórym nie zabrakło sił, aby poranek zacząć śpiewająco i tańcząco. 
Oj, wesoły był ten poranek!


Tegoroczna NOC BIBLIOTEK odbyła się pod hasłem "RzeczpospoCzyta”.
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki. Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach przy współudziale uczniów klasy V wraz z wychowawczynią uczestniczyli w akcji. Motywem przewodnim naszego spotkania było 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbyliśmy historyczny spacer poznając polskie wydarzenia historyczne poprzez powstanie kościuszkowskie i tradycję „kucia kos”, powstanie styczniowe i I wojnę światową. Czytaliśmy wiersze i fragmenty książek dotyczące tych wydarzeń, rozwiązywaliśmy krzyżówki, rozpoznawaliśmy postacie z naszej historii, słuchaliśmy utworów muzycznych. Nie zabrakło gier sportowych ,planszowych i muzyki Każdy kto nas odwiedził mógł znaleźć inspirację dla siebie i swoich zainteresowań.

2829

Biblioteka Publiczna i Szkoła w Siecieborzycach wzięły udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, do której przystąpiły 92 osoby. Głównym pomysłodawcą przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole".
Dnia 8 czerwca o godzinie 1000 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz sołtys naszej miejscowości spotkali się, aby wspólnie czytać. Dołączyli do nas koledzy i koleżanki przebywający na wycieczce w Warszawie. Czytaliśmy tak, jak każdy chciał, bez przymusu, niektórzy na głos wybrane bajki i wiersze.

DSCF3779

 

 

 

Przez cały czerwiec  dostępna będzie wystawa prac plastycznych Pani Danuty Bogusz. Ekspozycja w holu budynku głównej siedziby Biblioteki obejmuje twórczość malarską naszej czytelniczki. Serdecznie zapraszamy Państwa od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia instytucji.

 

DSCF3778

DSCF3780

25

 

 

Poprzez ekspozycję niewielkiego wycinka z bogactwa zbiorów multimedialnych Czytelni dla Dorosłych pragniemy zachęcić tych, którzy jeszcze nie korzystali z naszej oferty filmów na DVD. Posiadamy  nowości polskiego i zagranicznego kina.

24Jerzy Kosiński to jedna z najsłynniejszych, ale i najbardziej skandalicznych postaci polskiej i amerykańskiej literatury. Jeszcze większe kontrowersje niż jego życie i twórczość budzi tragiczna śmierć pisarza, który 3 maja 1991 roku Kosiński popełnił samobójstwo w wannie zażywając barbiturany i nakładając na głowę plastikowy worek. Dlaczego odebrał sobie życie? Dlaczego zrobił to w tak drastyczny sposób? Ile jest prawdy, a ile zmyślenia w jego "Malowanym ptaku"? Dlaczego pisarz konfabulował na temat swego dzieciństwa w czasie okupacji? Czy był to tylko środek do celu, jakim były łatwe i duże pieniądze oraz sława? Jak wyglądała "prawdziwa wersja wydarzeń"? Jak daleko można się posunąć w kreowaniu własnej legendy? Rocznica urodzin prozaika to doskonała okazja, by przypomnieć o autorze "Wystarczy być" i zawiłościach jego biografii. Zapraszamy do lektury jego biografii dostępnej w Bibliotece.

Miron Białoszewski ze względu na cechy jego twórczości uznawany jest za twórcę awangardowego. Literaturoznawcy przypisują my nawet rolę kontynuatora tradycji literackich futurystów działających w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Debiut Białoszewskiego jako poety miał miejsce w 1947 roku w prasie (wydrukowano wówczas jego wiersz Chrystus powstania). Natomiast jego pierwszy zbiór poetycki, Obroty rzeczy (tak zwany spóźniony debiut), ukazał się po przełomie październikowym (1956). Białoszewski pisał też prozę. To jednak nie wszystko – przez całe życie zajmował się również działalnością teatralną. Zarówno układał sztuki, występował w nich, jak i zajmował się organizowaniem życia teatralnego. W czasie wojny działał razem ze Swenem Czachorowskim w jego podziemnym Teatrze Swena. Później był współtwórcą studenckiego Teatru na Tarczyńskiej. Natomiast po jego rozpadzie wraz z kilkorgiem swoich przyjaciół stworzył słynny eksperymentalny Teatr Osobny. Wystawiali oni przedstawienia w domu Białoszewskiego. Twórczość pisarza doceniała współczesna mu krytyka literacka i otrzymał on na przykład Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za Pamiętnik z powstania warszawskiego.

22W tym roku po raz kolejny w Bibliotece odbyły się spotkania informacyjne dotyczące KFnrD (Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci). Wzięli w nich udział uczniowie oraz nauczyciele szprotawskich szkół. Prowadził je stypendysta funduszu Mateusz Surzykiewicz. W trakcie połączyliśmy się za pomocą Skype’a  z byłym stypendystą Mikołajem Cupem (tutor Mateusza), który obecnie pracuje w  Dana – Farber Cancer Institute, Harvard Medical School     Podczas rozmowy opowiedział nam ile pozytywów i wsparcia dało mu uczestnictwo w tym programie. „Dzieci Funduszu”, jak mówi się o osobach biorących udział w tych zajęciach, podkreślają przede wszystkim, jak wielką rolę odegrało to w ich życiu.

Zachęcamy dzieci i młodzież z pasją do zapoznania się z tym, co oferuje KFnrD. W Bibliotece bardzo chętnie udzielimy wszelkich informacji.

Zapraszamy!

 

23

21W ramach DKK działającego w Filii Bibliotecznej w Długiem dnia 22.05.2018r. odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Nowak. Pisarka po raz drugi odwiedziła naszą bibliotekę, pierwsza wizyta miała miejsce w 2009roku. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. IV-VI miejscowej szkoły. Ewa Nowak jest znaną i lubianą pisarką dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. W trakcie spotkania autorka opowiadała dzieciom o swojej twórczości i tematyce książek.
Dzieci ze spotkania wyszły bardzo zadowolone.

20Dzień Matki tuż tuż. Nie możemy o naszych kochanych mamach zapomnieć. W końcu tyle im zawdzięczamy!
Podarujmy mamom coś od siebie, od serca. Z tej okazji uczniowie z klasy I odwiedzili filię biblioteczną w Lesznie Górnym, aby wspólnie wyczarować piękne kwiatki w wazoniku dla swoich mam.

1918 maja 2018 r. Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach gościła autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci panią Jolantę Marcolla. W spotkaniu autorskim i warsztatach literacko – plastycznych uczestniczyły dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej i Oddziałów Przedszkolnych. Na spotkaniu autorka zaprezentowała swoją książkę pt. „KIM I KTOŚ Z NIKIM” i opowiedziała dzieciom w jaki sposób powstały ilustracje do niej. W części warsztatowej każdy mógł zostać ilustratorem i z plamy jaka powstała po kawie stworzyć własną ilustrację. Najciekawsze prace zostały nagrodzone przez pisarkę. Nie zabrakło pytań do autorki o jej inspiracje pisarskie .Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zakupić książki autorki i otrzymać autograf.

1718

 

 

 

 

 

 

 

Tydzień Bibliotek w tym roku odbył się pod hasłem ,,Dowolność czytania", zatem czytaliśmy śpiewająco! Doskonała do tego okazała się książka pt: ”Śpiew i zabawa z Marią Konopnicką”. Filia biblioteczna z Leszna Górnego wraz z nauczycielkami z tutejszej szkoły przygotowała występ muzyczno - taneczny z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Zabawy i śmiechu było wiele.

11 maja w naszej szkole, podobnie jak i w wielu innych szkołach naszego województwa, została podjęta akcja bicia rekordu w ilości osób czytających na szkolnej przerwie. Koordynatorem przedsięwzięcia była Szkoła Filialna we współpracy z Filią Biblioteczną w Długiem.

Wielkie czytanieTegoroczna akcja „III przerwa na czytanie” organizowana jest w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „DOWOLNOŚĆ CZYTANIA” i została zainicjowana przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Patronat honorowy objęła Lubuska Kurator Oświaty – p. Ewa Rawy.

W „III przerwie na czytanie” wzięło udział w naszej szkole 99 osób. Czytanie odbywało się na dwóch przerwach w sali gimnastycznej, Wśród polecanego księgozbioru dzieci wybierały: bajki, wiersze, czasopisma, opowiadania z podręczników szkolnych. Nasza inicjatywa miała na celu: promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na wartość czytania, stworzenie sytuacji dla uczniów, w których książka kojarzy się z przyjemnością, a także zwrócenie uwagi nauczycieli na ich rolę w rozwijaniu czytelnictwa wśród uczniów.

Tydzień Bibliotek(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA  to hasło promujące tegoroczny Tydzień Bibliotek. W ramach działaniach promujących święto, Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach przy współudziale wychowawczyń B. Jakowickiej i B. Gnach zorganizowała zajęcia literacko- plastyczne dla klasy I i Oddziału Przedszkolnego. Dzieci zapoznały się z książkami Jolanty Marcolli – pisarki i ilustratorki, która 18 maja spotka się z uczniami naszej szkoły.

W tym roku obchodziliśmy 10-lecie naszych Dyskusyjnych Klubów Książki, których mamy 6 (dwa dla dorosłych i cztery dla dzieci i młodzieży). Z tej okazji zorganizowaliśmy grę miejską ph: "Kobiety Literatury Polskiej". Uczestnicy przechodząc do kolejnych stanowisk (było ich 7) mieli za zadanie rozwiązywać zadania dotyczące twórczości poszczególnych autorek. Podsumowaniem tych rozgrywek było spotkanie przy torcie, gry i zabawy oraz koncert szprotawskich muzyków.

Inauguracyjne spotkanie miało miejsce 8 maja 2008 r. o godz. 10 w miejskiej czytelni. Grupę założycielską stworzyło pięć pań, z których cztery do dziś są nadzwyczaj aktywne: Alicja Jabłońska, Halina Jaroszewicz, Maria Jaworska, Wanda Kukier i Henryka Omilanowicz. Opiekunem (moderatorem) grupy była Ewa Klisowska, pracownik czytelni dla dorosłych. Wspólnie ustalono częstotliwość spotkań i dobór lektury. Pierwszą książką była „Lala” Jacka Dehnela. W ciągu 10 lat działalności Klubu nasze dyskusje skupiły się wokół 88 tytułów, wśród których były powieści, literatura faktu, biografie. Z przeprowadzonego rankingu książek, które najbardziej przypadły do gustu, znalazły się „Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno” - Michele Fitoussi, „Niczego nie żałuję - życie Edith Piaf”- Philippe Crocq, Jean Mareska, „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” - Pär-Ol Jonas Jonasson, „Zielone drzwi” - Katarzyna Grochola, „Wszystko wina kota” - Agnieszka Lingas-Łoniewska.

W holu biblioteki można obejrzeć retrospektywny kolaż obwolut wszystkich omawianych książek oraz przeglądnąć kroniki Klubu.

Narodowe Święto Konstytucji 3. Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa to trzy święta Polski. W holu Biblioteki prezentujemy ciekawostki dotyczące historii orła białego, jako godła państwowego. Dzień ósmego maja 1945 roku wspominamy poprzez ekspozycję najciekawszych filmów polskich z naszych zbiorów z wątkami patriotycznymi. Wspominamy jednocześnie historię Sejmu Wielkiego, który dał Polakom Konstytucję w 1791 roku. Zaznaczamy równocześnie, że wszystkie te dni można świętować nie tylko uczestnicząc w mniejszych lub większych akademiach. Wyłuskaliśmy dla Państwa więc informacje o imprezach sportowych, coraz bardziej popularnych wśród Polaków. Jest jeszcze czas, aby wziąć udział w biegach z okazji tych świąt narodowych! Zapraszamy.

Filia Biblioteczna w Długiem miała przyjemność gościć p. Grzegorza Pietrzykowskiego, który z zamiłowania jest podróżnikiem i płetwonurkiem. Nasz gość z wielką pasją i zainteresowaniem opowiadał o swoich wyprawach i nurkowaniu w wodach Adriatyku, Morza Czerwonego, Oceanu Indyjskiego oraz Bałtyku. Mówił o zwiedzaniu jaskiń, raf koralowych i ciekawych przygodach z wodnym światem zwierząt, o spotkaniach „oko w oko” z rekinami. Był pokaz sprzętu do nurkowania, który dopełniła prezentacja multimedialna z podwodnych wypraw p. Grzegorza. Uczniowie, a zwłaszcza chłopcy byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli. Na zakończenie padło wiele pytań, na które nasz gość ciekawie odpowiadał.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Facebook Likebox Slider