IMG 20200803 141400 resized 20200803 025801997Nielada gratkę przygotowaliśmy dla miłośników fotografii czarno-białej. Wspomnieniowo potraktowane wydarzenia z 1986 roku ujęte w migawkach fotografów Centralnej Agencji Informacyjnej. Jednych zdjęcia rozbawią, bo zabarwione są jeszcze komunistyczną narracją. Innym przypomną, w jakiej rzeczywistości żyli nasi rodzice. Tematyka fotografii jest bardzo urozmaicona: życie codzienne dzieci, zmiany w rolnictwie, osiągnięcia przemysłu lub wyniki sportowców. Coraz więcej pozycji książkowych na rynku wydawniczym przypomina blaski i cienie tych lat. Niektóre z nich prezentujemy na wystawie, a po inne zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych.

 

wystaw wirtualna

82 404583Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz wyburzania przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

żródło: https://pl.wikipedia.org

dPodczas dzisiejszych (24 lipca 2020) plenerowych zajęć wakacyjnych w bibliotece (Filia Długie) sięgnęliśmy po …dziecięcą prasę a dokładniej mówiąc – po „Świerszczyka”, który wydawany jest nieprzerwanie od 75 lat. Naszą uwagę przykuł wierszyk Małgorzaty Strzałkowskiej „Wakacje kumaka”. Poznaliśmy kumaka Bubka Bombinę i wspólnie (odczytując obrazki) go przeczytaliśmy, nieźle się przy tym bawiąc. Potem wykonaliśmy portret naszego przesympatycznego bohatera i wyszły przepiękne prace, a w ich wykonaniu nie przeszkodził nam nawet silny wiatr. Był czas na zabawy (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) w skojarzenia i rysowane kalambury, tak przez nas lubiane. Prace uczestników zajęć można podziwiać na wystawie w holu Szkoły Podstawowej w Długiem.

 

 

s23 lipca 2020 odbyły się zajęcia dla dzieci , choć nieco w innych warunkach ze względu na epidemię. Temat spotkania związany był z obchodzonym 24 lipca Dniem Pszczółki Mai. Pszczółkę Maję wymyślił Waldemar Bonsels (1881 – 1952). Ten niemiecki pisarz był autorem książek o tematyce podróżniczej i religijnej. Starsze dzieci znają sympatyczną pszczółkę i jej przyjaciół z serii filmów animowanych. Dzieci wysłuchały fragmentów bajki w formie elektronicznej. Były zagadki dźwiękowe, ciekawostki o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uzupełnieniem poznanych informacji o Mai było wykonanie pracy plastycznej suchymi pastelami. Mamy nadzieję, iż zachęcimy kogoś aby sięgnął po książki o przygodach tej sympatycznej pszczoły, które mówią o przyjaźni i pracowitości.

IMG 20200723 111703 resized 20200723 125549567W czwartek 23 lipca 2020 r. w bibliotece w Szprotawie dzieci miały możliwość przenieść się w magiczny świat oceanu. A wszystko to za sprawą książki Agnieszki Ginko „Bajki z dżungli i oceanu”. Na podstawie bajki  „Rybka Rybik i życzliwość” uczestnicy warsztatów robili własne akwarium i żółwia. Dzieci mogły obejrzeć prawdziwe muszle i zasuszone morskie zwierzęta. W warsztatach towarzyszyła nam balonowa rybka Rybik i ośmiornica. Zwieńczeniem naszej zabawy był pokaz baniek mydlanych.

lg22 lipca 2020 odbyły się w bibliotece zajęcia wakacyjne. Tygodniowe literacko-plastyczne zajęcia w bibliotece w Lesznie Górnym będą poświęcone twórczości Jana Brzechwy, autora znakomitych bajek, wierszy i jednocześnie Patrona Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym. Podczas środowych zajęć posłuchaliśmy muzycznej bajki pt. „Kopciuszek”. Uczestniczki zajęć z piosenką na ustach malowały farbami i palcami postać Kopciuszka a potem w części rozrywkowej rozwiązywały wakacyjne krzyżówki. W ten sposób miło spędziliśmy czas w bibliotece.

latolato1

BIBLIOTEKA W SZPROTAWIE ORAZ FILIE WIEJSKIE ZAPRASZAJĄ DZIECI NA ZAJĘCIA LITERACKO-PLASTYCZNE (RAZ W TYGODNIU):
w Szprotawie - w czwartki, w Lesznie Górnym - w środy
w Wiechlicach - w piątki, w Długiem - w piątki, w Siecieborzycach - w czwartki

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI PODAJĄ PANIE BIBLIOTEKARKI PODCZAS WCZEŚNIEJ OBOWIĄZUJĄCYCH ZAPISÓW.

WSZYSTKIE ZAJĘCIA PROWADZONE SĄ ZGODNIE Z WYTYCZNYMI DOTYCZĄCYMI ZASAD EPIDEMIOLOGICZNYCH.

1  3

17 lipca 2020 odbyły się w bibliotece (Filia w Długiem) zajęcia wakacyjne, choć w nieco zmodyfikowanej formie. W związku ze zbliżającym się Dniem Czerwonego Kapturka, który przypada 19 lipca, zajęcia zostały poświęcone w całości tej znanej wszystkim dzieciom bajkowej postaci. Wersji Czerwonego Kapturka jest wiele. W czasie dzisiejszych zajęć posłuchaliśmy muzycznej bajki wierszowanej, w interpretacji Jana Brzechwy z udziałem znakomitych aktorów: Ireny Kwiatkowskiej, Barbary Krafftówny i Władysława Hańczy. Były zgadywanki, kalambury. Był też czas na prace plastyczne, podczas których tworzyliśmy ilustracje do bajki oraz portret Czerwonego Kapturka, któremu każdy z uczestników wykonał jakiś element jego stroju. Wszystkie prace można podziwiać na wystawie w holu szkoły przed wejściem do biblioteki.

DKK Seniuk„Nietypowa baba jestem” Anny Seniuk

Pierwsze wspólne spotkanie DKK grupy I w Szprotawie, w rygorze sanitarnym, poświęciłyśmy na omówienie książki biograficznej Anny Seniuk. Lata dziecięce aktorki, szalona młodość w Krakowie i życie osobiste splątane z zawodowym w Warszawie… Dużo ciekawych informacji okraszonych nieznanymi nam fotografiami aktorki sprawiły nam przyjemność. Jedynym mankamentem książki jest pewna niespójność tekstu. Miałyśmy wrażenie powtarzania niektórych fragmentów. To jednak nie przeszkadzało w potwierdzeniu naszej opinii o Annie Seniuk. To ciepła i pracowita osoba, starająca się, by młodzi adepci sztuki teatralnej byli dobrze przygotowani do zawodu. Zapraszam do lektury.

Wystawa wirtualna

DSCN0481Czas wakacji to moment, kiedy możemy wypocząć. W tym roku spędzamy je często nieco inaczej niż dotychczas. Jeśli nie wyjeżdżacie Państwo w inne strony, to proponujemy odkryć na nowo (najlepiej w gronie rodzinnym) najbliższe nam tereny. Przedstawiamy w związku z tym ciekawe materiały, które wskażą interesujące obiekty architektoniczne i przyrodnicze z naszych okolic. Prezentacja wzbogacona jest pięknymi fotografiami o tematyce przyrodniczej, których użyczył nam Pan Mariusz Drochliński. Ekspozycję można oglądać do końca lipca. Zapraszamy.

W dniach od 30 maja do 7 czerwca 2020 r. uczestniczyliśmy w XIX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Z tej okazji uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym z wychowawczyniami, rodzicami i filią biblioteczną zorganizowali zdalne spotkanie i czytali wspólnie ciekawostki oraz opowiadania o swoich ulubionych zwierzętach.

Dnia 06.06.2020 r. (sobota)

oraz 12.06.2020 r. (piątek)
           biblioteka nieczynna.              

Za utrudnienia przepraszamy   
i zapraszamy serdecznie  

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Biblioteka Publiczna i Szkolna  w Siecieborzycach tak jak co roku włączyły się w akcję. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są zwierzęta, co zainspirowało nas do sięgnięcia po wiersze Jana Brzechwy, które wszyscy pamiętamy z dzieciństwa.

2 czerwca 2020 roku klasa I SP w Siecieborzycach pod opieką wychowawczyni Ewy Watras  z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego wysłuchała wierszy tego poety. Dla dzieci czytali dyrektor Jan Suchecki, Beata Jakowicka, Barbara Gnach, Halina Chaś, Maria Bednarek i Dorota Klimejko.

 

dkk facobook1  28 maja 2020 odbyło się nietypowe spotkanie DKK. Zajęcia miały charakter zdalny, co oznacza, że z moimi członkami Dyskusyjnego  Klubu Książki kontaktowałam się poprzez aplikację Google Classroom. Nie udało nam się porozmawiać za pośrednictwem Google Meet ale znaleźliśmy inny sposób na zrealizowanie zajęć. Uczestnicy wysłuchali audiobooka - fragmentu opowiadania Wojciecha Cesarza „Sztuka programowania” pochodzącego z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, rozwiązali quiz a także podzielili się opinią o słuchowisku pisząc posty. Zachęcamy do przeczytania/wysłuchania tej wzruszającej i wciągającej  historii, w której poznajemy Jacka – nowego ucznia i Radka oraz historię ich rodzącej się przyjaźni, z jej wzlotami i upadkami. Jacek pojawia się w nowej szkole i nie jest zaakceptowany przez klasowych kolegów. Radek zapisuje się na kurs programowania, o czym zawsze marzył i tam poznaje bliżej Jacka oraz jego bliźniaczą siostrę - jasnowłosą Matyldę.

 

 

Pomimo trudnej sytuacji biblioteki nadal działają i prowadzą różne działania dla CZYTELNIKÓW. Filia biblioteczna w Siecieborzycach (MBP w Szprotawie) zaproponowała zabawę w Sleevface czyli UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ. Nadesłane zdjęcia pokazują, jak dużą kreatywnością wykazali się użytkownicy! Brawo!
Za wspólną zabawę dziękują: Biblioteka Publiczna i Szkolna w Siecieborzycach oraz SKO działające w szkole, pod opieką pani Barbary.

 

Morze wystawa

wystawa morska finalW czerwcu przypadają obchody Dni Morza. Świętują marynarze i stoczniowcy. Dni Morza Sail Szczecin to wielkie żeglarskie święto, które każdego roku przyciąga do miasta tysiące turystów i żeglarzy z całego świata. Jest to również jedna z największych imprez plenerowych w Polsce, która co roku gromadzi na Wałach Chrobrego i Łasztowni dziesiątki tysięcy odwiedzających. Główną atrakcją jest wyjątkowa możliwość odwiedzenia pokładów największych żaglowców świata. Gdynia świętuje w czerwcu równie ciekawie. W tym roku charakter obchodów diametralnie się zmienił. W związku z tym Biblioteka szprotawska zaprasza serdecznie do holu głównego, gdzie prezentujemy interesujące ekspozycje związane tematycznie z morzem. Wystawa obejmuje zbiory biblioteczne, szanty żeglarskie (http//:puntovita.pl) oraz plakaty przygotowane przez Muzeum Marynarki w Gdyni i biuro projektu Niepodległa.

1W dniach od 8 do 15 maja 2020 w ramach Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” i odbywał się wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, bibliotekarze ze wszystkich stron Polski starali się różnymi kanałami dotrzeć do swoich Czytelników. Także filia Biblioteki w Długiem w ścisłej współpracy ze Szkołą Podstawową  przeprowadziła szereg małych projektów i propozycji różnych działań zdalnych za pośrednictwem aplikacji Google Classroom oraz Facebooka. Były więc facebookowe „Zabawy słowem”, skojarzenia (BOHATER KSIĄŻKI + potrawa, która się z nim kojarzy) i propozycja stworzenia niepowtarzalnej „Fotki z książkami w głównej roli i dowcipnym komentarzem w dymku”. Były ciekawe propozycje naszych Czytelników na promocje książki oraz foto-zagadki. Z początkiem tygodnia ogłosiliśmy Konkurs na nowoczesną nazwę biblioteki. 12 maja w ramach zdalnych zajęć edukacyjnych uczniowie obejrzeli prezentację
o EXLIBRISIE, przygotowaną przez Filię i tworzyli własne znaki własnościowe książek.
W ramach zdalnych lekcji bibliotecznych stworzyliśmy prace z hasłem Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece” oraz projekt fotografii sleeveface. Uczestnicy zdalnych zajęć bibliotecznych mieli też okazję poznać stan swojej wiedzy o własnej Bibliotece w „Quizie
z przymrużeniem oka”.

To był dla nas wszystkich pracowity i owocny tydzień i niełatwy egzamin, ale poradziliśmy sobie. W dniu 15 maja rozstrzygnięty został KONKURS na NOWOCZESNĄ NAZWĘ BIBLIOTEKI. Wyłoniliśmy zwycięzcę. Nagrodzeni zostali także autorzy „Projektu EXLIBRIS”. Laureaci i uczestnicy otrzymali dyplomy i wyróżnienia w pliku elektronicznym J A oto prezentacja efektów naszych działań.

DSCN0466Mamy przyjemność po raz kolejny przedstawić bogaty zbiór ekslibrisów Pana Gustawa Lisa z Żagania. Plastyk posiada ogromny zasób tych niewielkich prac plastycznych wykonanych przez twórców z Polski i z innych krajów (np. Norwegia, Kazachstan). Tym razem kolekcjoner zebrał ekslibrisy, których tematem przewodnim jest osoba Jana Pawła II. Nawiązał tym samym do idei Sejmu, wskazującej na Rok 2020 jako Rok Jana Pawła II.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa