213Oscar Wilde

Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde przyszedł na świat w Dublinie 16 października 1854 roku. Był irlandzkim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i filologiem klasycznym. Przedstawicielem modernistycznego estetyzmu. Oscar Wilde uważany był za zniewieściałego, nie tylko bynajmniej ze względu na noszenie długich włosów, ale też i z powodu głoszenia przezeń haseł estetyzmu w sztuce oraz wreszcie z uwagi na fakt, iż przyznawał się do swojej biseksualnej orientacji. Zmarł w Paryżu 30 listopada 1900 roku, na skutek zapalenia opon mózgowych.

źródło:

Doris Lessing

Doris Lessing, z domu Doris May Tayler – pisarka brytyjska, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2007). Wczesne dzieciństwo spędziła w Kermanszahu w Persji. W latach dwudziestych XX w. rodzina przeniosła się do Rodezji, gdzie jej ojciec, Alfred Cook Tayler, kupił farmę. W roku 1948 przeprowadziła się do Anglii. Była znana z krytycznych opinii o polityce wewnętrznej RPA okresu apartheidu. Uznanie zdobyła dzięki książkom psychologicznym i obyczajowym z życia kobiet. Ze względu na wymowę części swojej twórczości Doris Lessig stała się żywym symbolem marksizmu, feminizmu, antykolonializmu i sprzeciwu wobec apartheidu. Jest autorką ponad czterdziestu dzieł. Kilka jej książek należy do gatunku science-fiction.