W ubiegły czwartek pisarka Olga Tokarczuk została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla 2019 za rok 2018. Otrzymała go "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Nobel dla polskiej pisarki to w ostatnich dniach główny temat w mediach. A także w miejscowościach, z którymi związana jest Tokarczuk. Pisarka od wielu lat mieszka na Dolnym Śląsku. Urodziła się jednak w Sulechowie, dzieciństwo spędziła w Klenicy, a później wraz z rodziną przeniosła do Kietrza na Opolszczyźnie.