Nobel 2021Akademia Szwedzka przyznała literacką Nagrodę Nobla. Laureatem w 2021 roku został Abdulrazak Gurnah. Pisarz, który porusza temat emigracji. Sam pochodzi z Tanzanii, a w wieku dwudziestu lat wyjechał do Wielkiej Brytanii na studia i tam pozostał.W powieściach porusza bliski mu temat emigracji. Skupia się na tożsamości i doświadczeniu uchodźców. Przewodniczący komitetu noblowskiego Anders Olsson wyjaśnił, że Nagroda Nobla została przyznana Gurnahowi za to, że "bezkompromisowo i ze współczuciem zgłębia skutki kolonializmu oraz losy uchodźców, którzy znajdują się w otchłani pomiędzy kulturami i kontynentami". Gurnah wykłada literaturę na Kent University, gdzie zajmuje się pisarstwem postkolonialnym oraz dyskursem związanym z kolonializmem. Zwłaszcza w odniesieniu do Afryki, Karaibów oraz Indii. Dwa lata spędził na Bayero University w Kongu.

tekst za: https://wiadomosci.wp.pl/literacka-nagroda-nobla-2021