d103 marca 2020 obchodzimy Światowy Dzień Pisarzy. Z tej okazji Biblioteka we współpracy ze Szkołą Podstawową w Długiem zorganizowała konkurs na lapbooka o pisarzu. Konkurs został rozstrzygnięty w dniu dzisiejszym (03.03.2020). W trakcie obrad komisja konkursowa wyłoniła 2 zwycięzców i wyróżniła autorów 2 prac. I miejsce ex aequo zajęły: Amelia Homa z klasy VIII za lapbooka o Henryku Sienkiewiczu oraz Julia Gnach – uczennica klasy IV za pracę o Marii Konopnickiej. Wyróżnienia przyznano również uczennicom klasy VI: Annie Soleckiej za lapbooka o Rafale Kosiku i Michalinie Zarzeckiej za pracę poświęconą tegorocznej noblistce – Oldze Tokarczuk. Zachęcamy gorąco wszystkich do tworzenia lapbooków o różnej tematyce, ponieważ są to atrakcyjne narzędzia, które pomagają w utrwaleniu wiedzy na dany temat. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie a zwycięzcom i wyróżnionym – gratulujemy!

 

1W dniach 20-21 lutego Biblioteka (Filia Długie) we współpracy ze Szkołą Podstawową zorganizowała zajęcia edukacyjno-literackie wzbogacone o element kodowania. Pierwszego dnia podczas zajęć DKK mieliśmy spory ubaw łamiąc języki podczas czytania zabawnych wierszyków z książki Krzysztofa Kiełbasińskiego pt. „Chrząszcz brzmi w trzcinie”. Dnia następnego w ramach „Potyczek językowych” zmagaliśmy się
z ćwiczeniami ortograficznymi, tym razem w nieco innej odsłonie. Pomagał nam w tym robot – Photon 538. Każdy z zespołów losował karteczkę z wyrazem, a następnie sterował robotem na macie z alfabetem, wskazując odpowiednie litery z wylosowanego słowa. Nie zabrakło ulubionych kalamburów – tu w wersji rysowanej. Losowaliśmy przysłowia i znane związki frazeologiczne. W ten sposób uczciliśmy Dzień Języka Ojczystego i utrwaliliśmy naszą wiedzę na temat ortografii. A przy tym bawiliśmy się znakomicie. Widać to w naszej fotorelacji, do której obejrzenia zapraszamy

 

124 lutego 2020 gościliśmy u nas dziennikarkę, edukatorkę a przede wszystkim pisarkę - Panią Monikę Sawicką-Kacprzak - autorkę książek dla dorosłych, cyklu opowiadań o psie Kajtku dla dzieci. Pani Monika w niezwykle ciekawy sposób opowiadała nam o perypetiach swojego pupila oraz o tym jak należy dbać i opiekować się naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki, które na tę okazję zbudowały psa z klocków oraz uczniowie klas I, II i III SP w Długiem. Na koniec spotkania dzieci wręczyły Pani Monice drobne upominki w podziękowaniu za przybycie.Dziękujemy naszemu gościowi za świetnie przygotowaną i ciekawą prezentację tak ważnego tematu.

268

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji Biblioteka w Długiem przygotowała zajęcia literackie dla najmłodszych zatytułowane "Czytamy ze Strzałką". Wspólnie z przedszkolakami czytaliśmy zabawny wierszyk "8 kotów" z książki Małgorzaty Strzałkowskiej "Ukryte słowa". Dzieci miały za zadanie uzupełnić brakujące słowa, które były zastąpione obrazkami. Zajęcia tak się wszystkim podobały, że każdy przedszkolak chciał pokazywać strzałką obrazki i poczuć się przez chwilę jak ...nauczyciel przy tablicy


267

14 lutego 2020 w naszej bibliotece trochę się działo. Było "kulturalnie" (gazetka, wystawa) i artystycznie. Podczas zajęć plastycznych każdy mógł zaprojektować własne serduszko walentynkowe lub postawić ekologiczny serduszkowy stempelek z rolki. Starsza młodzież uczestniczyła w walentynkowej sesji zdjęciowej w bibliotece. To był twórczy dzień! Powstał z tego znakomity zbiorowy projekt. https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tea/1/16/1f970.png")">🥰 Życzymy Wszystkim miłych Walentynek!

251

Dzisiejsze spotkanie DKK miało niecodzienny i przedświąteczny charakter. Podczas spotkania czytaliśmy fragmenty z książki Matta Haiga pt. "Ojciec Gwiazdka i ja" - to uniwersalna opowieść o tolerancji, poczuciu wyobcowania i akceptacji, w której Święta stanowią tylko tło wydarzeń, rozgrywających się między bohaterami. Książka jest niezwykle pasjonująca, a dzięki pięknym ilustracjom autorstwa Chrisa Moulda może okazać się wspaniałym prezentem gwiazdkowym dla każdego dziecka. Dostępna w Waszej Bibliotece.

242

18 listopada 2019r. w Filii MBP w Długiem odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania czytaliśmy opowiadanie Katarzyny Ryrych zatytułowane „Pierwsze skrzypce”. Opowiadanie pochodzi ze zbioru opowiadań „Gorzka czekolada i nowe opowiadania o ważnych sprawach”, Głównym bohaterem i jednocześnie narratorem jest Aleksander. Naszego bohatera poznajemy w dramatycznych okolicznościach, kiedy w szatni szkolnej znajduje on ciało swojej koleżanki, skrzypaczki i córki dyrektora szkoły a także klasowej prymuski - Marty. Mądra opowieść o, trudnych do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka, skutków psychicznej przemocy, potrzebie sprostania wygórowanym oczekiwaniom najbliższych ale też odrzuceniu, samotności i poczuciu bezsilności, które prowadzą w tym przypadku do, tragicznego w skutkach, finału.

241

20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego roku obchodzimy 30.rocznicę przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała zajęcia edukacyjne, podczas których dowiedzieliśmy się czym jest Konwencja Praw Dziecka, jakie prawa nam przysługują, do kogo możemy się zwrócić, gdy są łamane. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną oraz film edukacyjny o prawach dzieci i zastanawialiśmy się podczas zajęć praktycznych, jak przeciwdziałać przemocy w szkole. Wysłuchaliśmy wiersza Marcina Brykczyńskiego o prawach dzieci a na zakończenie stworzyliśmy wspólnie własne DRZEWO ZASAD i plakat tematycznie związany ze świętem. W efekcie bardzo owocnej i ścisłej współpracy między uczestnikami zajęć plastycznych i edukacyjnych realizowanych
w Bibliotece oraz młodzieży ze szkolnej świetlicy środowiskowej powstała wspaniała wystawa poświęcona Międzynarodowym Dniom Praw Dziecka, którą można podziwiać w holu szkoły.

236

W godzinach przedpołudniowych w gmachu szkoły, w przystrojonej bajkowo sali gimnastycznej, zebrały się różne bajkowe postacie. Zgromadzonych powitali: Smerfetka i Smerf Ważniak. W tym roku każda z klas miała za zadanie przygotować własny, autorski program artystyczny, który miał rozbawić Panią Jesień.
Po wspaniałych występach przyszła kolej na oczekiwany punkt programu – BAJKĘ IMPROWIZOWANĄ – która stanowi element zaskoczenia, bowiem aktorzy nie znają wcześniej swoich kwestii, jedynie słuchają wskazówek narratora. Główne role odgrywali z wielkim powodzeniem nauczyciele Szkoły, ku uciesze publiczności. Wszyscy aktorzy udowodnili, że prócz talentu mają dystans do siebie i olbrzymie poczucie humoru. Na zakończenie wszyscy zatańczyliśmy taniec finałowy do piosenki z bajki „Kung-fu Panda”.

228

28 października Filię w Długiem odwiedziły pierwszaki. Wspólnie czytaliśmy książkę „Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej. Uczniowie klasy I doskonale znają regulamin biblioteki i to jak korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Przygody Kici zainspirowały nas do wykonania własnych kotków z papieru techniką origami, która dzieciom nie jest obca. Czas upłynął miło i szybko na „produkcji” kotków różnej maści. To była wielka frajda.

223

16 października 2019r. odwiedził nas niezwykły gość - Pani Agnieszka Ginko – poetka i pisarka, autorka pięknie ilustrowanych, mądrych bajek dla dzieci, laureatka wielu konkursów. Jej książki: „Tutlandia”, „Ciotka Klotka i inne historie” oraz „Podróż Srebrnego” zdobywały nagrody i wyróżnienia. „Tutlandia” była nominowana do nagrody Książka Roku 2013, a „Podróż Srebrnego” w 2014 znalazła się w finale Konkursu Makuszyńskiego. Pani Agnieszka opowiadała nam o sobie i o tym, że pisanie książek i niespodzianki lubiła od dziecka. Autorka przeczytała nam opowiadanie „Zebra Cudak i radość” z nowej książki „Bajki z dżungli i oceanu” a potem cierpliwie odpowiadała na nasze pytania. Na zakończenie spotkania był czas na autografy i możliwość zakupienia książki z dedykacją pisarki. W podziękowaniu za przybycie uczniowie klas I-V podarowali gościowi piękne laurki i listy zdobione własnymi, autorskimi ilustracjami, które zostały napisane podczas Tygodnia Pisania Listów.

208

V Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek w naszej Bibliotece to był wieczór wielu atrakcji. Podczas wieczornego DKK czytaliśmy opowiadanie Pawła Beręsewicza pt. "Pstryk". Były smaczne, robione przez nas, kanapeczki i słodkie rogaliki. Podczas warsztatów teatralnych podzieleni na zespoły nagrywaliśmy audiobooka i odgrywaliśmy scenki z wykorzystaniem gazetowych gadżetów i strojów.Były zajęcia plastyczne i zabawa w popularną "Mafię", podczas której w rolę prowadzącej wcieliła się jedna z uczestniczek - Amelia. To był wyjątkowy i niezapomniany wieczór.

20601 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki i to święto stało się inspiracją do zajęć przygotowanych z myślą o najmłodszych.
Dzisiaj (02.10.2019) Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem gościła u przedszkolaków na zajęciach literacko-muzyczno-plastycznych. Podczas zajęć dzieci poznały sławnego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszkę. Przeczytaliśmy wiersz „Bajka” Wandy Chotomskiej z książki „Muzyka Pana Moniuszki”. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest rytm w muzyce i do czego jest potrzebny. Starsza grupa wystukiwała rytm do uwertury „Bajka” Stanisława Moniuszki i świetnie się bawiła podczas odtwarzania muzyki za pomocą gestów i ruchów ciała. Młodsze dzieci dowiedziały się kto to jest dyrygent i na czym polega jego praca. Potem przy pomocy kolorowych farb i pędzli , jak dyrygent za pomocą batuty, „wyczarowywały”, z dźwięków słuchanego utworu muzycznego Moniuszki, linie i kreski na papierze. To było bardzo twórcze spotkanie.

203

W związku z Europejskim Dniem Języków, obchodzonym 26 września, Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem wraz ze Szkołą Podstawową, mając na celu promocję różnorodności językowej, przygotowała wielojęzyczne przedstawienie teatralne pt. „Zadanie domowe Marka”, które odbyło się 30 września 2019r. Pomimo pewnych trudności udało się wystawić naszą, własną interpretację i uwspółcześnioną wersję Czerwonego Kapturka. W sztuce zagrali uczniowie klasy VII SP.
Sadząc po reakcji publiczności, sztuka się wszystkim podobała.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa