251

Dzisiejsze spotkanie DKK miało niecodzienny i przedświąteczny charakter. Podczas spotkania czytaliśmy fragmenty z książki Matta Haiga pt. "Ojciec Gwiazdka i ja" - to uniwersalna opowieść o tolerancji, poczuciu wyobcowania i akceptacji, w której Święta stanowią tylko tło wydarzeń, rozgrywających się między bohaterami. Książka jest niezwykle pasjonująca, a dzięki pięknym ilustracjom autorstwa Chrisa Moulda może okazać się wspaniałym prezentem gwiazdkowym dla każdego dziecka. Dostępna w Waszej Bibliotece.

242

18 listopada 2019r. w Filii MBP w Długiem odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania czytaliśmy opowiadanie Katarzyny Ryrych zatytułowane „Pierwsze skrzypce”. Opowiadanie pochodzi ze zbioru opowiadań „Gorzka czekolada i nowe opowiadania o ważnych sprawach”, Głównym bohaterem i jednocześnie narratorem jest Aleksander. Naszego bohatera poznajemy w dramatycznych okolicznościach, kiedy w szatni szkolnej znajduje on ciało swojej koleżanki, skrzypaczki i córki dyrektora szkoły a także klasowej prymuski - Marty. Mądra opowieść o, trudnych do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka, skutków psychicznej przemocy, potrzebie sprostania wygórowanym oczekiwaniom najbliższych ale też odrzuceniu, samotności i poczuciu bezsilności, które prowadzą w tym przypadku do, tragicznego w skutkach, finału.

241

20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego roku obchodzimy 30.rocznicę przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała zajęcia edukacyjne, podczas których dowiedzieliśmy się czym jest Konwencja Praw Dziecka, jakie prawa nam przysługują, do kogo możemy się zwrócić, gdy są łamane. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną oraz film edukacyjny o prawach dzieci i zastanawialiśmy się podczas zajęć praktycznych, jak przeciwdziałać przemocy w szkole. Wysłuchaliśmy wiersza Marcina Brykczyńskiego o prawach dzieci a na zakończenie stworzyliśmy wspólnie własne DRZEWO ZASAD i plakat tematycznie związany ze świętem. W efekcie bardzo owocnej i ścisłej współpracy między uczestnikami zajęć plastycznych i edukacyjnych realizowanych
w Bibliotece oraz młodzieży ze szkolnej świetlicy środowiskowej powstała wspaniała wystawa poświęcona Międzynarodowym Dniom Praw Dziecka, którą można podziwiać w holu szkoły.

236

W godzinach przedpołudniowych w gmachu szkoły, w przystrojonej bajkowo sali gimnastycznej, zebrały się różne bajkowe postacie. Zgromadzonych powitali: Smerfetka i Smerf Ważniak. W tym roku każda z klas miała za zadanie przygotować własny, autorski program artystyczny, który miał rozbawić Panią Jesień.
Po wspaniałych występach przyszła kolej na oczekiwany punkt programu – BAJKĘ IMPROWIZOWANĄ – która stanowi element zaskoczenia, bowiem aktorzy nie znają wcześniej swoich kwestii, jedynie słuchają wskazówek narratora. Główne role odgrywali z wielkim powodzeniem nauczyciele Szkoły, ku uciesze publiczności. Wszyscy aktorzy udowodnili, że prócz talentu mają dystans do siebie i olbrzymie poczucie humoru. Na zakończenie wszyscy zatańczyliśmy taniec finałowy do piosenki z bajki „Kung-fu Panda”.

228

28 października Filię w Długiem odwiedziły pierwszaki. Wspólnie czytaliśmy książkę „Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej. Uczniowie klasy I doskonale znają regulamin biblioteki i to jak korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Przygody Kici zainspirowały nas do wykonania własnych kotków z papieru techniką origami, która dzieciom nie jest obca. Czas upłynął miło i szybko na „produkcji” kotków różnej maści. To była wielka frajda.

223

16 października 2019r. odwiedził nas niezwykły gość - Pani Agnieszka Ginko – poetka i pisarka, autorka pięknie ilustrowanych, mądrych bajek dla dzieci, laureatka wielu konkursów. Jej książki: „Tutlandia”, „Ciotka Klotka i inne historie” oraz „Podróż Srebrnego” zdobywały nagrody i wyróżnienia. „Tutlandia” była nominowana do nagrody Książka Roku 2013, a „Podróż Srebrnego” w 2014 znalazła się w finale Konkursu Makuszyńskiego. Pani Agnieszka opowiadała nam o sobie i o tym, że pisanie książek i niespodzianki lubiła od dziecka. Autorka przeczytała nam opowiadanie „Zebra Cudak i radość” z nowej książki „Bajki z dżungli i oceanu” a potem cierpliwie odpowiadała na nasze pytania. Na zakończenie spotkania był czas na autografy i możliwość zakupienia książki z dedykacją pisarki. W podziękowaniu za przybycie uczniowie klas I-V podarowali gościowi piękne laurki i listy zdobione własnymi, autorskimi ilustracjami, które zostały napisane podczas Tygodnia Pisania Listów.

208

V Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek w naszej Bibliotece to był wieczór wielu atrakcji. Podczas wieczornego DKK czytaliśmy opowiadanie Pawła Beręsewicza pt. "Pstryk". Były smaczne, robione przez nas, kanapeczki i słodkie rogaliki. Podczas warsztatów teatralnych podzieleni na zespoły nagrywaliśmy audiobooka i odgrywaliśmy scenki z wykorzystaniem gazetowych gadżetów i strojów.Były zajęcia plastyczne i zabawa w popularną "Mafię", podczas której w rolę prowadzącej wcieliła się jedna z uczestniczek - Amelia. To był wyjątkowy i niezapomniany wieczór.

20601 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki i to święto stało się inspiracją do zajęć przygotowanych z myślą o najmłodszych.
Dzisiaj (02.10.2019) Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem gościła u przedszkolaków na zajęciach literacko-muzyczno-plastycznych. Podczas zajęć dzieci poznały sławnego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszkę. Przeczytaliśmy wiersz „Bajka” Wandy Chotomskiej z książki „Muzyka Pana Moniuszki”. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest rytm w muzyce i do czego jest potrzebny. Starsza grupa wystukiwała rytm do uwertury „Bajka” Stanisława Moniuszki i świetnie się bawiła podczas odtwarzania muzyki za pomocą gestów i ruchów ciała. Młodsze dzieci dowiedziały się kto to jest dyrygent i na czym polega jego praca. Potem przy pomocy kolorowych farb i pędzli , jak dyrygent za pomocą batuty, „wyczarowywały”, z dźwięków słuchanego utworu muzycznego Moniuszki, linie i kreski na papierze. To było bardzo twórcze spotkanie.

203

W związku z Europejskim Dniem Języków, obchodzonym 26 września, Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem wraz ze Szkołą Podstawową, mając na celu promocję różnorodności językowej, przygotowała wielojęzyczne przedstawienie teatralne pt. „Zadanie domowe Marka”, które odbyło się 30 września 2019r. Pomimo pewnych trudności udało się wystawić naszą, własną interpretację i uwspółcześnioną wersję Czerwonego Kapturka. W sztuce zagrali uczniowie klasy VII SP.
Sadząc po reakcji publiczności, sztuka się wszystkim podobała.

201Piątek 13-go września zdecydowanie nie był pechowy dla klasy I SP w Długiem. Filia MBP przeprowadziła w tej klasie zajęcia literacko-plastyczne z okazji Dnia Kropki - święta kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci z uwagą wysłuchały pouczającej historii małej Vashti a potem wspólnie tworzyły własne dzieło. Piękny obraz został na koniec podpisany przez jego autorów.
16 września zajęcia "Z kropką w tle..." odbyły się również w przedszkolu i klasach II, III i V SP w Długiem.

19606 września 2019 o godzinie 1000 SP Długie wspólnie z Filią MBP w Długiem zorganizowały Narodowe Czytanie. Uczestnicy przedsięwzięcia: kadra szkoły, organizatorzy imprezy, uczniowie i zaproszeni goście czytali obszerne fragmenty trzech, spośród 8 zaproponowanych przez Parę Prezydencką, polskich nowel: "Dobrej pani" E. Orzeszkowej, "Katarynki" B. Prusa i opowiadania S. Żeromskiego "Rozdziobią nas kruki, wrony...". Bardzo cieszymy się, że do wspólnego czytania przyłączyli się w tym roku: Burmistrz Szprotawy - Pan Mirosław Gąsik i Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich - Pani Dorota Grzeszczak! Wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w naszym wydarzeniu, uświetniając je swoją obecnością.

18521 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Z tej okazji na spotkaniu DKK w Długiem wysłuchaliśmy fragmentów audiobooka „Kosmos” Tomasza Rożka – doktora fizyki i znanego dziennikarza a przy tym znanego popularyzatora nauki w Polsce. Autor w ciekawy i bardzo przystępny sposób przedstawia zagadnienia ze świata nauki. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że we wszechświecie są obiekty, których rozmiary są dla nas - ludzi wprost niewyobrażalne. Na zakończenie uczestnicy DKK wykonali różnymi technikami tematyczne prace plastyczne, wykazując się przy tym talentem i pomysłowością. Prace można oglądać w bibliotece.

177Tydzień Bibliotek przypada na okres od 08 do 15 maja. W roku 2019 przebiega on pod hasłem #biblioteka – podkreślając tym samym znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych, które są wszechobecne. Program ten służy m.in. promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym czasie w biblioteki w całym kraju organizują atrakcyjne spotkania, imprezy i zajęcia. W związku z tym Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem we współpracy ze Szkołą Podstawową w Długiem przeprowadziła po raz czwarty akcję pod hasłem „Przerwa na czytanie”. Uczniowie klas I-III oraz IV-VIII Szkoły Podstawowej w Długiem zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie podczas przerwy czytali wypożyczone przez siebie książki. Czytaliśmy baśnie, powieści fantastyczne, opowiadania przygodowe, książki obyczajowe. Chętni mogli streścić fragment czytanej przez siebie lektury.

 

17609 i 10 maja klasy IV-VII SP w Długiem wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem a nawiązujących do Tygodnia Bibliotek 2019. Uczniowie odpowiadali na pytania quizu z wiedzy o bibliotece z przymrużeniem oka. Okazuje się, że niektóre z wydarzeń realizowanych w szkole i w bibliotece zostały dobrze zapamiętane przez młodzież. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu znajomości polskich pisarzy i poetów, zastanawiali nad tytułami czasopism dostępnymi w naszej bibliotece czy rodzajami zajęć i warsztatów, jakie odbywają się w bibliotece. Podczas lekcji wiele frajdy sprawiało dzieciakom odgadywanie zaszyfrowanych tytułów lektur szkolnych, które zostały zapisane wspak i zabawa w skojarzenia, polegająca na tworzeniu ciągu pojedynczych wyrazów w taki sposób, aby od danego hasła dojść do słowa BIBLIOTEKA (np. Hasło: sowa i ciąg wyrazowy: mądrość-wiedza-książka-biblioteka). Uczniowie klas młodszych (I-III) otrzymali karty pracy z zadaniami tematycznie związanymi z biblioteką.

 

 

 

 

172Fragment wiersza Jana Brzechwy pt. „Sowa” był inspiracją dla warsztatów artystycznych zrealizowanych 07 maja 2019r. w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem. Powstały prace nawiązujące do Dnia Bibliotekarza, który przypada 08 maja. Sowa jest symbolem mądrości i wiedzy i w sposób symboliczny kojarzy się z biblioteką i książkami, dlatego podczas zajęć wycinaliśmy sowy. Nasze sowy nie są zwyczajne, potrafią zamykać i otwierać oczy. I wiedzą, że czytać trzeba i warto ale nie należy tego robić, gdy jest ciemno. Prace uczestników warsztatów plastycznych można oglądać w naszej bibliotece.

Kalendarz