Bon czy ton... ?

Młodzi czytelnicy z filii w Długiem - uczniowie klasy pierwszej SP nie narzekali na nudę podczas zajęć. Najpierw wysłuchali wierszowanej historyjki autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej "Dwa kroki stąd, dwa domy stąd..." a potem jak na prawdziwych projektantów wnętrz przystało, dali upust własnej wyobraźni i "urządzili" bibliotekę według własnego pomysł
Święto Konstytucji 3 Maja Biblioteka uczciła w sposób szczególny. Wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej przygotowaliśmy niezapomniany spektakl, w którym matka opowiada córce o kulisach uchwalenia tej najważniejszej ustawy. Aby rozdzielić teraźniejszość i przeszłość posłużyliśmy się teatrem cieni, gdzie w scenkach pojawili się świadkowie tamtych ważnych historycznych wydarzeń - szlachcice i mieszczki. Nie zabrakło osoby marszałka (w tej roli zaprezentował się nauczyciel historii), który w odezwie do narodu streścił postanowienia konstytucji.
„Jakby to było super, gdyby każdy mógł żyć po swojemu i nikt się niczemu nie dziwił… Żaba wcale nie musi kumkać w chórze a drzewołaz może mieć lęk wysokości”. Podczas dzisiejszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki (28-04-2022) z grupą uczniów z klasy 8 dyskutowaliśmy o tekście Marty Kisiel pt. „Czort i żaba” ze zbioru opowiadań „Wszystkie kolory świata”, traktujących o odmienności, inności i wykluczeniu. Zabawnie opisana historia znajomości czorta Bazyla, który niemiłosiernie seplenił i niebieskiej Żaby, uwielbiającej samotność i nie potrafiącej pływać w stawie, skłoniła nas do refleksji, że się różnimy i to jest naturalne. Mamy prawo być sobą i żyć po swojemu. A stąd już prosta droga do SZCZĘŚCIA.
Przed weekendem w bibliotece w Długiem "zakwitły" tulipany...
Uczniowie klasy II podczas zajęć plastycznych zabrali się ochoczo do produkcji tych cudnych kwiatków, które wykonali z rolek i pokolorowali farbami. Tulipany będą stanowiły piękną wiosenną dekorację naszej książnicy.
Dzisiaj w bibliotece zagościła nauka, ćwiczenia i zabawa. Chcąc uczcić Dzień Składanki i Łamigłówki, który przypada 29 stycznia biblioteka przygotowała dla uczestniczek zajęć feryjnych zagadki logiczne składanki i łamigłówki. Na początek zafundowaliśmy naszym mózgom matematyczną rozgrzewkę w postaci sudoku. Potem ćwiczyliśmy palce podczas składania papieru techniką origami, z którego powstały fikuśne rogowe zakładki do książek, o wyglądzie naszych ulubionych zwierzaków i papierowa zabawka (popularnie zwana „piekło-niebo”). Z figur tangramu (chińskiej łamigłówki) układaliśmy rozmaite wzory. Na zakończenie bawiliśmy się świetnie przyczepiając części twarzy
do głowy narysowanej na kawałku tektury i podczas emocjonującego wyścigu papierowych gąsienic.
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki ma dzisiejszych zajęciach postanowiliśmy przeczytać opowiadanie Anny Onichimowskiej pt. "O żyrafach, które chciały zobaczyć śnieg", gdzie nasze tytułowe bohaterki poznają śnieg i próbują swoich sił w zimowych sportach, a potem po powrocie do Afryki dzielą się z innymi swoimi wspomnieniami. Historia zainspirowała nas do wykonania portretów żyraf w szalikach, które uczestniczki zajęć zaprojektowały same, jak rasowe modowe projektantki. Nie zabrakło kalamburów i zgadywanek.
Podczas zajęć feryjnych w bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki sięgnęliśmy po lekturę pt. „Nowe przygody Kubusia Puchatka” w przekładzie Michała Rusinka, gdzie w rozdziale o ZIMIE Puchatek widzi DZIWNY I NIEZWYKŁY śnieg i poznaje Pingwinka, który potrzebuje OŚMIELENIA. Potem wspólnie z przyjaciółmi poszukują Krzysia, u którego gości tajemnicza ANECZKA…. (zachęcamy do czytania tej przezabawnej historii sympatycznego misia). Dyskutowaliśmy o tym, jak wyobrażamy sobie miejsce zamieszkania Kubusia - Stumilowy Las i zgodnie z tymi wyobrażeniami stworzyłyśmy kolorowe obrazy z naszym bohaterem dnia.
6 grudnia w naszej szkole od rana wyczuwało się świąteczną atmosferę. Uczniowie przebrani w stroje nawiązujące do mikołajek z niecierpliwością wyczekiwali św. Mikołaja. A ponieważ w tym roku wszyscy byliśmy grzeczni, dostaliśmy od Niego piękne prezenty. Wychowawczynie klas 1-3 zadbały o to, abyśmy nie nudzili się podczas lekcji. Były odwiedziny Świętego Mikołaja i sesja zdjęciowa z Mikołajem. Obejrzeliśmy bajkę „Najpiękniejsze podarunki”, którą napisały i nagrały dla nas panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie. Były piosenki, mikołajkowe kodowanie i kreatywne prace plastyczne. To był przemiły i niezapomniany dzień.