3094 grudnia 2020 był dniem wypełnionym niespodziankami. W ten sposób świętowaliśmy Mikołajki, które tego roku wypadały w niedzielę. Już w piątek młodzież mogła wysłuchać wierszyka „Mikołajki” w interpretacji Pani Małgosi z Oddziału Dziecięcego w Bibliotece w Szprotawie oraz wierszowanej historii prawdziwego Mikołaja z książki Elizy Piotrowskiej „Święty Mikołaj z Miry”, nagranej specjalnie na tę okazję przez szprotawskich bibliotekarzy. Nie zabrakło również mikołajkowych fotek, na których wszyscy wspaniale się prezentują. Zobaczcie sami!

mm4 grudnia 2020 był dniem wypełnionym niespodziankami. W ten sposób świętowaliśmy Mikołajki, które tego roku wypadały w niedzielę.  Już w piątek młodzież mogła wysłuchać wierszyka „Mikołajki” w interpretacji Pani Małgosi z Oddziału Dziecięcego w Bibliotece w Szprotawie oraz wierszowanej historii prawdziwego Mikołaja z książki Elizy Piotrowskiej „Święty Mikołaj z Miry”, nagranej specjalnie na tę okazję przez szprotawskich bibliotekarzy. Nie zabrakło również mikołajkowych fotek, na których wszyscy wspaniale się prezentują.  Zobaczcie sami!

 

Andrzejki 2020

Czy możliwe jest zorganizowanie imprezy andrzejkowej zdalnie? Andrzejki 2020 to było dla nas nie lada wyzwanie! W tym działaniu połączyły siły: Biblioteka i Szkoła.  Wspólnie przygotowaliśmy materiał i zaproponowaliśmy coś, co można będzie zrealizować w domowych warunkach. W ramach propozycji literackich młodzież wysłuchała wierszowanych horoskopów z  książki Marcina Brykczyńskiego „12 znaków Zodiaku” .

Nie zabrakło rozrywki w postaci horoskopów numerologicznych, których (jak każdych horoskopów) nie należy brać zbyt poważnie. Młodzież wytężała umysły wyliczając swoje numery z daty urodzenia.

Ostatnią rozrywką była… DOMOWA DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA do proponowanej przez kanał You Tube muzyki.

0125 listopada jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ten dzień to znakomita okazja na przeprowadzenie ciekawych zajęć . Biblioteka we współpracy ze Szkołą  również przygotowała dla swoich młodych czytelników – uczniów klas 1-3 parę ciekawych propozycji.  Dzieci mogły wysłuchać historii „Jak to było z pluszowym misiem?”  nagranej w formie audio i opowiedzianej głosem samego Miśka! Uczniowie najmłodszych klas mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę o misiach rozwiązując quiz.  Na koniec na nadesłanych fotkach pochwalili się własnymi pluszakami.

 

mar

mar1

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dzieci. Tego dnia odbyło się zdalne spotkanie członków DKK które zostało w całości poświęcone Malali Yousafzai - ważnej postaci, będącej symbolem walki o prawa dzieci . „Klubowiczki” przeczytały fragmenty poruszającej książki pt. „Która to Malala?” Renaty Piątkowskiej i z niej dowiedziały się o losach naszej bohaterki, która jako 15-letnia dziewczynka padła ofiarą terrorystów z Pakistanu, tylko dlatego, że walczyła o swoje prawo do nauki.

j1Z okazji Dnia Jeża, który przypadał na 10 listopada, odbyło się bardzo nietypowe spotkanie klubu DKK.  W celu skutecznej komunikacji z najmłodszymi uczestnikami zdalnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki skorzystaliśmy z aplikacji Google Classroom.  Dzieci najpierw w zaciszu domowym wysłuchały audiobooka naszej własnej produkcji z nagraniem opowiadania Marioli Jarockiej pt. „Kolczasta przyjaźń.” pochodzącego ze  zbioru opowiadań „Tajemnice starego lasu” tej samej autorki. Potem stworzyły piękne ilustracje do wysłuchanej historii.

 

bDzień Postaci z Bajek w dniu 5 listopada obchodziliśmy inaczej niż dotychczas. Ale także było rozrywkowo i trochę edukacyjnie. Uczniowie SP w Długiem mogli sprawdzić swoją wiedzę o bajkach w przygotowanym z tej okazji quizie, który cieszył się dużym powodzeniem. Z tym zadaniem poradzili sobie całkiem nieźle. Inni przebrali się za swojego ulubionego bajkowego bohatera. Część uczniów wykonała piękne ekologiczne prace plastyczne przedstawiające popularne postacie z filmów animowanych dla dzieci i młodzieży. Wyjątkową i dowcipną zagadkę przygotowali bibliotekarze i nauczyciele, kryjąc się pod bajkowymi postaciami na obrazku.

Opracowała: R. Migas

IMG 0007

29 października 2020 odbyła się, jak co roku, uroczystość Pasowania na Czytelnika.

Uczniowie klasy I wyrecytowali słowa przysięgi, obiecali szanować książki i rzetelnie spełniać obowiązki czytelnika. Po przysiędze dzieci odebrały dyplomy Pasowania na Czytelnika i drobne upominki. Wydarzenie miało charakter kameralny i w tym trudnym dla nas wszystkich okresie odbyło się bez udziału rodziców.

Opracowała: R, Migas

1

 

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Z tej okazji uczniowie klas I-III włączyli się ochoczo do
I Międzynarodowej Edycji V Ogólnopolskiej  Akcji Bicia rekordu w Czytaniu na Przerwie.  Uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili bibliotekę i wypożyczyli sobie książki, poprawiając biblioteczną statystykę w czasie pandemii.  W czasie przerwy między lekcjami  dzieci czytały, prócz wypożyczonych książek, także gazetki SKO. W naszym małym przedsięwzięciu wzięło udział 28 uczniów. Akcja zrealizowana została we współpracy z Filią Biblioteki w Długiem oraz Biblioteką Szkolną.

Opracowała: R. Migas, H. Kanyi-Maina

 

 

eeVI Noc Bibliotek w tym roku przebiegała pod hasłem "Klimat na czytanie". Nasze lokalne wydarzenie zostało w całościpoświęcone tematowi edukacji klimatycznej i działań na rzecz klimatu. Na początek powstał FOTO-projekt którego celem była promocja hasła tegorocznej NOCY BIBLIOTEK, „Klimat na czytanie”. W bibliotece pojawił się "Kącik edukacji klimatycznej" z drzewkiem postanowień na rzecz klimatu, na którym znalazły się nasze propozycje działań służących ochronie środowiska. Z myślą o zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy z zakresu ekologii stworzona została wystawa książek o ekologicznych treściach.

Szczególnie dumni jesteśmy, że udało nam się zrealizować EKOLOGICZNY PROJEKT MONSTER. Efekty przerosły nasze oczekiwania. Inspiracją tego szkolno-bibliotecznego edukacyjnego projektu była książka Marie G.Rohde "Prawdziwe potwory zagrażające naszej planecie". Znakomite prace naszej młodzieży są ozdobą wystawy, którą można podziwiać w  szkolnym holu. Prezentację video można obejrzeć na facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie.

Opracowała: R.Migas

298

26 września - z okazji Europejskiego Dnia Języków Filia Biblioteki oraz Szkoła Podstawowa ogłosiła konkurs zatytułowany "Plakat o państwie". Wszystkie klasy zmobilizowały siły i wykonały plakaty na temat wylosowanych przez siebie państw. Konkurs został rozstrzygnięty 30 września. Wyróżnionym i zwycięzcy gratulujemy!

29 września przypada l Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tego dnia DKK odwiedziło przedszkolaków. Podczas spotkania z przedszkolakami Amelia  uczennica klasy VIII– wolontariuszka i członkini Dyskusyjnego Klubu Książki - przeczytała dzieciom ciekawe i pouczające opowiadanie „Jak nasza mama odczarowała wielkoluda” Joanny Papuzińskiej. Dzieciom ogromnie podobały się perypetie bohatera i to jak sobie z wielkoludem mądra mama.

295

293Zainicjowana przez prezydenta RP w 2012 roku ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, która wybiera utwory do Narodowego Czytania.  Tego roku wybór padł na „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
Filia MBP w Długiem wraz ze Szkołą Podstawową po raz kolejny włączyła do akcji, tym razem przygotowując 4 września 2020 w południe, wspólną lekturę „Balladyny” w niewielkim pomieszczeniu Biblioteki, odpowiednio z tej okazji przystrojonej.
Przedsięwzięcie, z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i sytuację pandemiczną, miało kameralny charakter i realizowane było w niewielkim gronie. Aktywny udział w czytaniu wzięli: Pani Dyrektor Halina KanyiMaina, Pani Małgorzata Stępińska – polonistka, Renata Migas – bibliotekarz oraz uczniowie klasy VIII – Amelia, Iga i Filip. Całe wydarzenie zostało nagrane i udostępnione społeczności lokalnej za pośrednictwem facebooka.
Nasze lokalne czytanie lektury, nieoczekiwanie dla nas samych,  przybrało rozmiary projektu. Do końca nie wiedzieliśmy, w jakiej formie je przeprowadzić, uwzględniając panujące warunki i restrykcyjne zasady. Dlatego prócz tradycyjnego odczytywania fragmentów „Balladyny”, wspólnie z uczniami klasy VIII przygotowaliśmy wersję audio w formie słuchowiska. Wyszedł całkiem przyzwoity materiał. W pamięci zachowamy miłe wspomnienia z tego czasu. Kolejne piękne wydarzenie za nami…

294

aPo urlopie Biblioteka powróciła do zajęć wakacyjnych. Dziś (14 sierpnia 2020) sięgnęliśmy po znakomite i przezabawne opowiadanie Agnieszki Stelmaszyk „Słoń w składzie porcelany” o perypetiach piątki sympatycznych przyjaciół i …słonia Jeremiasza, który grał główną rolę w filmie. Podczas zajęć plastycznych poznaliśmy ciekawe techniki malowania i przy ich wykorzystaniu tworzyliśmy różne tła i desenie, podobne do tych jakie pojawiają się …na porcelanie i zastawie stołowej. Zabawa była przednia. Piękne prace uczestniczek trafiły na wystawę, ozdabiając hol szkoły. Oczywiście czas na nasze ukochane, rysowane kalambury też się znalazł.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa