IMG 053714 października obchodzony jest  dzień urodzin Kubusia Puchatka. Chcąc uczcić tak istotną dla najmłodszych rocznicę, uczniowie  klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym wybrali się w odwiedziny do filii bibliotecznej.

Przygody Kubusia Puchatka i pozostałych mieszkańcach Stumilowego Lasu są dzieciom doskonale znane. Stąd też nie było żadnych problemów ze zgadywankami słownymi, opisującymi bohaterów książek. Każdy uczeń wie, jak wygląda Tygrysek, czego boi się Prosiaczek i gdzie mieszka Maleństwo. W czasie pogadanki zrobiliśmy wspólny tort urodzinowy dla Kubusia oraz zjedliśmy ciasteczka z miodkiem.

56

 

Ktoś list dostał. Komuś serce bije.
Idzie czytać pod kwitnące jabłonie.
Czyta. Chwyta się ręką za szyję
i dno traci, i w powietrzu tonie.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „List”

 

 

 

List jest prawdopodobnie tak stary, jak stare jest samo pismo. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie, Chinach i państwie Sumerów, później w Imperium Rzymskim oraz starożytnej Grecji. Ostatnio ten zwyczaj został nieco zapomniany.
Podczas tegorocznego Dnia Pisania Listów  uczniowie klasy Va  Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym, wraz z polonistką, wzięli udział w zajęciach kaligrafii zorganizowanych przez filię biblioteczną. Zabawy i zaangażowania było bardzo sporo ze strony dzieci, które pierwszy raz trzymały stalówkę do pisania.

Dnia 26 września 2018 roku do Biblioteki filialnej w Lesznie Górnym przyszli uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej. Powód był zacny, gdyż uprawiano tego dnia głośne czytanie. Ogólnie w domu książki zagościło 95 dzieci wraz z wychowawcami.  Nadrzędnym celem spotkania było między innymi budowanie mocnej więzi między dorosłymi, a dziećmi, kształtowania nawyku czytania oraz wzmacniania poczucia własnej wartości u dziecka. Udało się osiągnąć cel dzięki „Gangowi Słodziaków” Renaty Piątkowskiej, „Szewczykowi Dratewce” Janiny Porazińskiej, „Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdepke oraz „Antkowi” Bolesława Prusa. Na koniec dzieci z radością wypowiadały hasło: „Raz, dwa, trzy, cztery, pięć – na książkę zawsze mam chęć”.

DSCN3608Wrzesień 2018 rok to kolejna edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Panie Andżelika Przysiężna z Biblioteki Filialnej oraz Małgorzata Augustyniak ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym zaprosiły do wspólnego czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego wszystkie dzieci ze szkoły wraz z ich dyrektorem i nauczycielami. Powieść Żeromskiego została opublikowana w 1924 roku. Autor dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski. Zwracał szczególną uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale zauważał także błędy i zaniechania. Starsi uczniowie bardzo chętnie przyłączyli się do czytania na głos, otrzymując od swoich młodszych kolegów ogromne brawa.

Piątek 8 czerwca 2018 roku upłynął uczniom i paniom Andżelice Przysiężnej z Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i Małgorzacie Augustyniak, wychowawczyni klasy IV „a” Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym w dźwiękach rocka, metalu i folku. Dzieci zwiedzali bowiem „Garbarnię Dźwięku” – salę prób i nagrań pana Pawła Mendrek. Opowiedział on dzieciom na czym polega jego praca w studiu nagrań. Z synem, panem Jarosławem Mendrek zagrali mały koncert „na żywo” używając perkusji i gitary basowej. Wrażenia były niesamowite! Wcześniej uczniowie przygotowali się do tej wizyty, czytając między innymi o tym, jak rejestruje się dźwięk, czy jakie posiada cechy.

Na zakończenie dnia cała grupa udała się do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym. Strażacy podzielili się z czwartoklasistami wrażeniami ze swojej wyjątkowej pasji, jaką jest czuwanie nad bezpieczeństwem innych ludzi. Umożliwili dzieciom zwiedzanie auta strażackiego i innego sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Potem było pieczenie kiełbasek i ich konsumowanie.

W dniach od 25- 29 czerwca przy Szkole Filialnej w Lesznie Górnym, w ramach wypoczynku letniego, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zorganizowało półkolonię dla piętnaściorga uczniów szkoły. Zajęcia odbywały się codziennie od godz. 9.00- 14.00 pod hasłem: „Bezpieczne wakacje z Koziołkiem Matołkiem w Pacanowie”. Uczestnicy kolonii, niczym bajkowy Koziołek, doświadczali wielu przygód podróżując np.: do Biblioteki Publicznej w Szprotawie. W kinie Cinema City w Zielonej Górze, obejrzeli film: „Wyszczekani”, a u p. Kasi Mendrek zdobywali doświadczenie wypiekając owsiane i kruche ciasteczka, które potem wspólnie skonsumowali. Poznali także od wewnątrz pusty ul i pszczelarską odymiarkę i kapelusz. Półkoloniści stworzyli także: Kodeks bezpiecznego pobytu na wakacjach. Motywem przewodnim wszystkich działań był Koziołek Matołek, na którego przykładzie uczestnicy półkolonii dowiedzieli się, że wszystkie doświadczenia życiowe są cenne i mogą się nam do czegoś przydać. Zawsze należy je doceniać.

20Dzień Matki tuż tuż. Nie możemy o naszych kochanych mamach zapomnieć. W końcu tyle im zawdzięczamy!
Podarujmy mamom coś od siebie, od serca. Z tej okazji uczniowie z klasy I odwiedzili filię biblioteczną w Lesznie Górnym, aby wspólnie wyczarować piękne kwiatki w wazoniku dla swoich mam.

1718

 

 

 

 

 

 

 

Tydzień Bibliotek w tym roku odbył się pod hasłem ,,Dowolność czytania", zatem czytaliśmy śpiewająco! Doskonała do tego okazała się książka pt: ”Śpiew i zabawa z Marią Konopnicką”. Filia biblioteczna z Leszna Górnego wraz z nauczycielkami z tutejszej szkoły przygotowała występ muzyczno - taneczny z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Zabawy i śmiechu było wiele.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbywały się zajęcia dla dzieci. Tematyka tegorocznych spotkań była rozmaita. Pojawiły się zajęcia literackie, plastyczne i rękodzielnicze. Najmłodsi szyli misie, serduszka walentynkowe i maskotki dla kotków. Spotkania poprowadziła pani Katarzyna Mendrek (z zawodu kuśnierz). Zajęcia przyniosły dzieciom dużo radości, a przy okazji nauczyły cierpliwości i pasji do szycia ręcznego. Dziękujemy bardzo pani Kasi za poświęcony czas i materiały techniczne.

 Miłą niespodzianką, były również odwiedziny pani Anny Nowik z fundacji „Oczami Kota”, która opowiedziała o adopcji kotków i udzieliła odpowiedzi na zadawane pytania. Nasi czytelnicy, aby zrewanżować się Pani Nowik, przynieśli opakowania karmy dla puchatych czworonogów. Wspólnie spędzony czas na zajęciach w bibliotece był dla wszystkich odskocznią od codziennych obowiązków.

Alan Alexander Milne urodził się 18 stycznia 1882r. w Londynie, a sławę przyniosła mu książka pt. „Kubuś Puchatek”. Wszyscy znamy milutkiego misia, który jest ulubieńcem wielu z nas, ale nie wszyscy pamiętają ,kto napisał opowieść o Kubusiu. Z okazji urodzin autora uczniowie klasy „IA” wspólnie z wychowawczynią Krystyna Azarko zaplanowali spotkanie z panią Andżeliką Przysiężną – opiekunem tutejszej Biblioteki Publicznej w celu zorganizowania urodzin Panu Milne. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie poznali postać A.A.Milne, rozmawiali o głównym bohaterze książki, jego przyjaciołach i przygodach. Najciekawszym punktem spotkania okazał się prezent dla autora książki o Kubusiu, a był nim wielki, własnoręcznie wykonany tort urodzinowy.

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce są bardzo ważne. Tradycje świąteczne i wigilijne są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpopularniejsze to na pewno zostawianie wolnego miejsca przy stole, czy łamanie się opłatkiem. Istnieje jednak wiele innych, mniej znanych zwyczajów bożonarodzeniowych o których warto rozmawiać. W celu przybliżenia dzieciom tradycji bożonarodzeniowych pani Andżelika Przysiężna – opiekun Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i wychowawca klasy „IA” Krystyna Azarko zorganizowały spotkanie pt. „ Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Podczas spotkania, które miało miejsce 14.12.2017r. uczniowie rozmawiali o tradycjach Bożego Narodzenia. Oczywiści, zdaniem najmłodszych, najmilszym zwyczajem Świąt Bożego Narodzenia są odwiedziny św. Mikołaja. Pierwszoklasiści opowiadali o tym, jak wiele pracy w tym dniu ma Mikołaj i oczywiście jego dzielne renifery, bez których nie dałby rady. Na koniec spotkania uczniowie wykonali przestrzenną pracę plastyczną pt. „Renifer św. Mikołaja”.

Kalendarz

Facebook Likebox Slider