292

28 września 2020 r. odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią wybrali sobie do przeczytania lekturę „Asiunia” Joanny Papuzińskiej.
„Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne”.
Asiunia to opowieść pełna emocji – opowieść prawdziwa, w której autorka nie unika trudnych tematów. To doskonała i wzruszająca historia, która może pomóc wytłumaczyć najmłodszym, czym jest strata i jak kruche jest ludzkie życie.

291

24  września 2020 r. w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klasy pierwszej. Panie: wychowawczyni Monika Maziec i bibliotekarz przedstawiły dzieciom główne cele spotkania. Było to przede wszystkim zachęcenie najmłodszych  do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Zapoznali się również z regulaminem biblioteki. Czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą dbać i szanować książki oraz obiecali, że jak najczęściej będą je czytać.

26.05.2020 r. odbyło się zdalne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią panią Anną Dudrą-Światowską, wybrali sobie do przeczytania lekturę „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Lektura nie jest przypadkowa, bo jak wiemy 26 maja obchodzimy Dzień Matki.
Nasza mama wygląda całkiem zwyczajnie, choć czaruje. Lubi się z nami bawić i zawsze nam pomaga, kiedy coś jest nie tak. Wczoraj w nocy ulepiła z ciasta kawałeczek rożka, który obłamał się księżycowi. Wielkoludowi z naszego podwórka też pomogła - znów bawi się z nami na podwórku. Bo to po prostu mój nadęty kolega! A kiedy potwór zajrzał do naszego okna podczas kolacji - poczęstowała go sałatą. Okazało się, że jest bardzo łagodny! Mama od razu to wiedział.
Z naszego spotkania zdalnego wyszły piękne prace plastyczne, prezenty dla naszych mam i opowiadania.

l1Piątek 28 lutego 2020 uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Krystyną Azarko oraz bibliotekarzem Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym przenieśli się do krainy baśni. Na podstawie utworów Jakuba i Wilhelma Grimm, Hansa Christiana Andersena oraz Charlesa Perrault dzieci potrafiły określić cechy tego gatunku literackiego i bez trudu rozpoznać bohaterów występujących w baśniach. Szczególną uwagę zwracano na przyrodę w baśni posiadającą zazwyczaj ludzkie cechy. Uczniowie wskazywali motyw wędrowny oraz określali morał, czyli przesłanie utworu. Najważniejsze „skarby” wynikające z baśni i codziennych doświadczeń uczniów to rodzina, zdrowie i przyjaciele. Atrakcyjna forma prezentacji utworów wyżej wymienionych autorów sprawiła, że była to doskonała, kolorowa lekcja połączona z niecodzienną zabawą.

270Internet to zarówno kopalnia wiedzy, jak i cudowny plac zabaw. Jednocześnie jednak sieć jest, jak to określił Stanisław Lem, "wielkim śmietnikiem". Oprócz wielu wartościowych informacji dzieci mogą znaleźć też treści, z którymi kontakt jest dla nich po prostu szkodliwy. Najlepszym sposobem ochrony dziecka jest rozmowa z nim. Nie ma lepszej asekuracji niż mądry, troskliwy rodzic i jego opieka. Żadne rozwiązanie techniczne nigdy nie zastąpi dobrego kontaktu rodzica z dzieckiem.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy w tym roku 11 lutego pod hasłem „Działajmy razem!”, filia biblioteczna w Lesznie Górnym zaprosiła dzieci młodsze ze świetlicy na lekcję biblioteczną. Rozmawialiśmy o zasadach korzystania z Internetu, wirtualnych znajomych, bezpieczeństwie czy o cyberprzemocy. Wykorzystaliśmy do naszej lekcji książki. Wykonaliśmy plakaty grupowe na temat Bezpiecznego Internetu. Ciekawym akcentem końcowym spotkania były spontaniczne wypowiedzi uczniów, które dotyczyły ich dotychczasowego zachowania bezpieczeństwa w sieci.

266Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został ustalony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków. Na wspólne świętowanie z tej okazji swoich najmłodszych czytelników zaprosiły panie z filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych. Było to spotkanie, które miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym, słabym, chorym, często bezdomnym kotom. Młodzi uczestnicy wysłuchali więc różnych ciekawostek dotyczących kotów. Obydwie grupy miały też okazję zapoznać się z „kocią literaturą”, poczynając od wierszyków, bajek, opowiadań, po literaturę popularną. Wcześniej dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały piękne opaski z uszkami kotka, które wszyscy chętnie nosili w tym dniu.

265

14 lutego w dniu świętego Walentego odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Walentynkowe święto to czas, pełen miłych gestów, ciepła, pięknych słów, pocałunków, kwiatów i serc. Jest to wspaniała okazja, aby wyrazić swoją sympatię dla innych. Na początku naszego spotkania rozmawialiśmy na temat tradycji walentynkowej, czytaliśmy wiersze o miłości, okazało się że klubowicze wiedzą zaskakująco dużo o tym uczuciu i każdy z nich kogoś kocha – rodziców, rodzeństwo, zwierzątka, … Po chwili wszyscy z zapałem przystąpili do praktycznej części zajęć – wykonali przepiękne kartki walentynkowe dla swoich ukochanych.

26116.01.2020 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Podczas pierwszego spotkania klubowiczów wyruszyliśmy w daleką podróż, bo aż na Antarktydę. Tam poznaliśmy bohaterów książki „Zaczarowana zagroda”. Na początku naszej podróży dzieci dowiedziały się nieco o autorach tej książki, gdzie znajduje się Antarktyda, a także poznały bohaterów tej książki. Rozwiązywały krzyżówkę, zagadki i rebusy na temat znajomości lektury, a na koniec dopasowywały odpowiednie cechy Elegancikowi – głównemu bohaterowi lektury.

Dzisiaj święto Mikołajkowe w bibliotece mamy,
więc Cię tu serdecznie zapraszamy.
Święty Mikołaj między książkami schowany,
dla każdego prezent ma już zapakowany!

249

Święty Mikołaj kojarzy się wszystkim z postacią ubraną w czerwony strój, z długą brodą i mknącymi saniami. Mikołajki to czas, kiedy wspominamy tę postać. Chcąc przybliżyć dzieciom tę wyjątkową osobowość Filia Biblioteczna w Lesznie Górnym wspólnie z wychowawczyniami klas II, III, VIa przygotowały kilka atrakcji. Rozpoczęliśmy mikołajkowe spotkanie od przeczytania fragmentu z książki „Zimowe opowieści Świętego Mikołaja”. Kolejną frajdą był list i prezenty, które zostawił nasz szanowny gość w bibliotece. Wspólnie oglądaliśmy przygotowane niespodzianki i próbowaliśmy niektórych słodkości dzieląc się z paniami. Na zakończenie dzieci pomalowały wizerunek ulubionego starszego, uśmiechniętego Pana.

„Bodaj się to spełniło, co się w tę noc każdemu przyśniło” – Andrzejki 2019

248
Wiele osób chciałoby poznać swoją przyszłość, aby dowiedzieć się; zwłaszcza o pozytywnych aspektach życia, jakie mogą ich spotkać. Andrzejkowe wróżby są takim czasem, kiedy możemy beztrosko zaglądać w karty swojego losu. 29 listopada panie z Oddziałów Przedszkolnych wraz z Filią Biblioteczną w Lesznie Górnym przygotowały tradycyjne Andrzejki. Opowiedziały przedszkolakom, jak to kiedyś obchodzono ten dzień oraz przeczytały znane przysłowia. Następnie przyszła kolej na tradycyjne wróżby: wyścig butów, serce i szpilki, kartka z przyszłym wykonywanym zawodem, wróżby z kolorami i lanie wosku. Nie zabrakło zabaw ruchowych i oczywiście czytania najmłodszym książek. Andrzejki były wspaniałą zabawą dla wszystkich. Dostarczyły wielu przeżyć i dużo radości. Wszyscy świetnie się bawili.

246

Baśnie Andersena dzieci poznały już na zajęciach w przedszkolu.
Postanowiliśmy wzbogacić swoje przeżycia i wspólnie na spotkaniu DKK w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym przenieść się w ten fantastyczny baśniowy świat. W wielkim skupieniu i z zamkniętymi oczami przechadzaliśmy się po pałacach, lasach, bezdrożach. Zaprzyjaźnieni z bohaterami potrafimy w swojej wyobraźni przenosić się w odległe krainy, które za siedmioma górami, za siedmioma lasami pełne są niesamowitych przygód.I tak dzisiejszego ranka 21 listopada 2019 roku razem z Andersenem przemierzaliśmy morza i lądy. W pewnym mieście dzieci spotkały “Dziewczynkę z zapałkami”, poznały też “Małą Syrenkę”, “Królową Śniegu”  i zastanawiały się nad “Nowymi szatami cesarza”.

240Kredki to nierozłączny element każdego przedszkolaka. Dzieci mają z nimi styczność na co dzień. Z tej okazji filia biblioteczna w Lesznie Górnym wraz z paniami z oddziałów przedszkolnych zorganizowały dla dzieci „Dzień Kredki”. Święto to jest w szczególny sposób związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kolorowego drewienka. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się  w centrum naszych oddziaływań. Na początku wspólnie  wysłuchaliśmy piosenki pt.: „Kolorowe kredki”, a potem wspólnie zastanawialiśmy się: „Co by było, gdyby nie było kolorów?”. Przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością odpowiadając na to pytanie. Następnie zamieniliśmy się w poszukiwaczy kolorów ukrytych w naszej sali. Wiemy też, że kredki możemy wykorzystać do nauki liczenia, można z nich ułożyć tęczę. Poznały różnicę między kolorowaniem, a rysowaniem. Kolejnym zadaniem było posegregowanie do odpowiednich pojemników wymieszanych różnych rodzajów kredek. Na koniec postanowiliśmy stworzyć dużą kredkę, którą dzieci w parach lub indywidualnie pokolorowały według swojego pomysłu. Wyobraźnia dzieci nie zna granic.

235Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie. Bajki i baśnie, te czytane i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Towarzyszą one nam od najmłodszych lat; rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta i obchodzą je 5 listopada. Był to świetny moment, aby wspólnie z klubowiczami DKK z filii Leszno Górne i paniami  wychowawczyniami ze Szkoły Podstawowej klas I- IV zorganizować imprezę, na którą zaproszone zostały bajkowe postacie. Tego dnia wszystkich czekały spore atrakcje: konkursy  „Zagadka – jaki to bohater”, tańce, wspólne śpiewanie.

232

Dyskusyjny Klub Książki w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym do przeczytania lektury zainspirował tytuł. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą.”
Opowieść o Julku – niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego niesłużących maszyn i urządzeń. O hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i… nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamieni¬cy. To właśnie dzięki wielu swoim pasjom Julek został poetą i to nie byle jakim poetą!
„Rany Julek!” to przeurocza i zabawna książka opisująca historię dzieciństwa Juliana Tuwima. Znajdziecie tu jak i my dla siebie wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami. A wszystkie tak barwne i wybuchowe, jak mikstury chemiczne małego Juliana.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa