Piątek 8 czerwca 2018 roku upłynął uczniom i paniom Andżelice Przysiężnej z Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i Małgorzacie Augustyniak, wychowawczyni klasy IV „a” Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym w dźwiękach rocka, metalu i folku. Dzieci zwiedzali bowiem „Garbarnię Dźwięku” – salę prób i nagrań pana Pawła Mendrek. Opowiedział on dzieciom na czym polega jego praca w studiu nagrań. Z synem, panem Jarosławem Mendrek zagrali mały koncert „na żywo” używając perkusji i gitary basowej. Wrażenia były niesamowite! Wcześniej uczniowie przygotowali się do tej wizyty, czytając między innymi o tym, jak rejestruje się dźwięk, czy jakie posiada cechy.

Na zakończenie dnia cała grupa udała się do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym. Strażacy podzielili się z czwartoklasistami wrażeniami ze swojej wyjątkowej pasji, jaką jest czuwanie nad bezpieczeństwem innych ludzi. Umożliwili dzieciom zwiedzanie auta strażackiego i innego sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Potem było pieczenie kiełbasek i ich konsumowanie.

W dniach od 25- 29 czerwca przy Szkole Filialnej w Lesznie Górnym, w ramach wypoczynku letniego, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zorganizowało półkolonię dla piętnaściorga uczniów szkoły. Zajęcia odbywały się codziennie od godz. 9.00- 14.00 pod hasłem: „Bezpieczne wakacje z Koziołkiem Matołkiem w Pacanowie”. Uczestnicy kolonii, niczym bajkowy Koziołek, doświadczali wielu przygód podróżując np.: do Biblioteki Publicznej w Szprotawie. W kinie Cinema City w Zielonej Górze, obejrzeli film: „Wyszczekani”, a u p. Kasi Mendrek zdobywali doświadczenie wypiekając owsiane i kruche ciasteczka, które potem wspólnie skonsumowali. Poznali także od wewnątrz pusty ul i pszczelarską odymiarkę i kapelusz. Półkoloniści stworzyli także: Kodeks bezpiecznego pobytu na wakacjach. Motywem przewodnim wszystkich działań był Koziołek Matołek, na którego przykładzie uczestnicy półkolonii dowiedzieli się, że wszystkie doświadczenia życiowe są cenne i mogą się nam do czegoś przydać. Zawsze należy je doceniać.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbywały się zajęcia dla dzieci. Tematyka tegorocznych spotkań była rozmaita. Pojawiły się zajęcia literackie, plastyczne i rękodzielnicze. Najmłodsi szyli misie, serduszka walentynkowe i maskotki dla kotków. Spotkania poprowadziła pani Katarzyna Mendrek (z zawodu kuśnierz). Zajęcia przyniosły dzieciom dużo radości, a przy okazji nauczyły cierpliwości i pasji do szycia ręcznego. Dziękujemy bardzo pani Kasi za poświęcony czas i materiały techniczne.

 Miłą niespodzianką, były również odwiedziny pani Anny Nowik z fundacji „Oczami Kota”, która opowiedziała o adopcji kotków i udzieliła odpowiedzi na zadawane pytania. Nasi czytelnicy, aby zrewanżować się Pani Nowik, przynieśli opakowania karmy dla puchatych czworonogów. Wspólnie spędzony czas na zajęciach w bibliotece był dla wszystkich odskocznią od codziennych obowiązków.

Alan Alexander Milne urodził się 18 stycznia 1882r. w Londynie, a sławę przyniosła mu książka pt. „Kubuś Puchatek”. Wszyscy znamy milutkiego misia, który jest ulubieńcem wielu z nas, ale nie wszyscy pamiętają ,kto napisał opowieść o Kubusiu. Z okazji urodzin autora uczniowie klasy „IA” wspólnie z wychowawczynią Krystyna Azarko zaplanowali spotkanie z panią Andżeliką Przysiężną – opiekunem tutejszej Biblioteki Publicznej w celu zorganizowania urodzin Panu Milne. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie poznali postać A.A.Milne, rozmawiali o głównym bohaterze książki, jego przyjaciołach i przygodach. Najciekawszym punktem spotkania okazał się prezent dla autora książki o Kubusiu, a był nim wielki, własnoręcznie wykonany tort urodzinowy.

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce są bardzo ważne. Tradycje świąteczne i wigilijne są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpopularniejsze to na pewno zostawianie wolnego miejsca przy stole, czy łamanie się opłatkiem. Istnieje jednak wiele innych, mniej znanych zwyczajów bożonarodzeniowych o których warto rozmawiać. W celu przybliżenia dzieciom tradycji bożonarodzeniowych pani Andżelika Przysiężna – opiekun Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i wychowawca klasy „IA” Krystyna Azarko zorganizowały spotkanie pt. „ Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Podczas spotkania, które miało miejsce 14.12.2017r. uczniowie rozmawiali o tradycjach Bożego Narodzenia. Oczywiści, zdaniem najmłodszych, najmilszym zwyczajem Świąt Bożego Narodzenia są odwiedziny św. Mikołaja. Pierwszoklasiści opowiadali o tym, jak wiele pracy w tym dniu ma Mikołaj i oczywiście jego dzielne renifery, bez których nie dałby rady. Na koniec spotkania uczniowie wykonali przestrzenną pracę plastyczną pt. „Renifer św. Mikołaja”.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Facebook Likebox Slider