l1Piątek 28 lutego 2020 uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Krystyną Azarko oraz bibliotekarzem Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym przenieśli się do krainy baśni. Na podstawie utworów Jakuba i Wilhelma Grimm, Hansa Christiana Andersena oraz Charlesa Perrault dzieci potrafiły określić cechy tego gatunku literackiego i bez trudu rozpoznać bohaterów występujących w baśniach. Szczególną uwagę zwracano na przyrodę w baśni posiadającą zazwyczaj ludzkie cechy. Uczniowie wskazywali motyw wędrowny oraz określali morał, czyli przesłanie utworu. Najważniejsze „skarby” wynikające z baśni i codziennych doświadczeń uczniów to rodzina, zdrowie i przyjaciele. Atrakcyjna forma prezentacji utworów wyżej wymienionych autorów sprawiła, że była to doskonała, kolorowa lekcja połączona z niecodzienną zabawą.

270Internet to zarówno kopalnia wiedzy, jak i cudowny plac zabaw. Jednocześnie jednak sieć jest, jak to określił Stanisław Lem, "wielkim śmietnikiem". Oprócz wielu wartościowych informacji dzieci mogą znaleźć też treści, z którymi kontakt jest dla nich po prostu szkodliwy. Najlepszym sposobem ochrony dziecka jest rozmowa z nim. Nie ma lepszej asekuracji niż mądry, troskliwy rodzic i jego opieka. Żadne rozwiązanie techniczne nigdy nie zastąpi dobrego kontaktu rodzica z dzieckiem.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy w tym roku 11 lutego pod hasłem „Działajmy razem!”, filia biblioteczna w Lesznie Górnym zaprosiła dzieci młodsze ze świetlicy na lekcję biblioteczną. Rozmawialiśmy o zasadach korzystania z Internetu, wirtualnych znajomych, bezpieczeństwie czy o cyberprzemocy. Wykorzystaliśmy do naszej lekcji książki. Wykonaliśmy plakaty grupowe na temat Bezpiecznego Internetu. Ciekawym akcentem końcowym spotkania były spontaniczne wypowiedzi uczniów, które dotyczyły ich dotychczasowego zachowania bezpieczeństwa w sieci.

266Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został ustalony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków. Na wspólne świętowanie z tej okazji swoich najmłodszych czytelników zaprosiły panie z filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych. Było to spotkanie, które miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym, słabym, chorym, często bezdomnym kotom. Młodzi uczestnicy wysłuchali więc różnych ciekawostek dotyczących kotów. Obydwie grupy miały też okazję zapoznać się z „kocią literaturą”, poczynając od wierszyków, bajek, opowiadań, po literaturę popularną. Wcześniej dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały piękne opaski z uszkami kotka, które wszyscy chętnie nosili w tym dniu.

265

14 lutego w dniu świętego Walentego odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Walentynkowe święto to czas, pełen miłych gestów, ciepła, pięknych słów, pocałunków, kwiatów i serc. Jest to wspaniała okazja, aby wyrazić swoją sympatię dla innych. Na początku naszego spotkania rozmawialiśmy na temat tradycji walentynkowej, czytaliśmy wiersze o miłości, okazało się że klubowicze wiedzą zaskakująco dużo o tym uczuciu i każdy z nich kogoś kocha – rodziców, rodzeństwo, zwierzątka, … Po chwili wszyscy z zapałem przystąpili do praktycznej części zajęć – wykonali przepiękne kartki walentynkowe dla swoich ukochanych.

26116.01.2020 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Podczas pierwszego spotkania klubowiczów wyruszyliśmy w daleką podróż, bo aż na Antarktydę. Tam poznaliśmy bohaterów książki „Zaczarowana zagroda”. Na początku naszej podróży dzieci dowiedziały się nieco o autorach tej książki, gdzie znajduje się Antarktyda, a także poznały bohaterów tej książki. Rozwiązywały krzyżówkę, zagadki i rebusy na temat znajomości lektury, a na koniec dopasowywały odpowiednie cechy Elegancikowi – głównemu bohaterowi lektury.

Dzisiaj święto Mikołajkowe w bibliotece mamy,
więc Cię tu serdecznie zapraszamy.
Święty Mikołaj między książkami schowany,
dla każdego prezent ma już zapakowany!

249

Święty Mikołaj kojarzy się wszystkim z postacią ubraną w czerwony strój, z długą brodą i mknącymi saniami. Mikołajki to czas, kiedy wspominamy tę postać. Chcąc przybliżyć dzieciom tę wyjątkową osobowość Filia Biblioteczna w Lesznie Górnym wspólnie z wychowawczyniami klas II, III, VIa przygotowały kilka atrakcji. Rozpoczęliśmy mikołajkowe spotkanie od przeczytania fragmentu z książki „Zimowe opowieści Świętego Mikołaja”. Kolejną frajdą był list i prezenty, które zostawił nasz szanowny gość w bibliotece. Wspólnie oglądaliśmy przygotowane niespodzianki i próbowaliśmy niektórych słodkości dzieląc się z paniami. Na zakończenie dzieci pomalowały wizerunek ulubionego starszego, uśmiechniętego Pana.

„Bodaj się to spełniło, co się w tę noc każdemu przyśniło” – Andrzejki 2019

248
Wiele osób chciałoby poznać swoją przyszłość, aby dowiedzieć się; zwłaszcza o pozytywnych aspektach życia, jakie mogą ich spotkać. Andrzejkowe wróżby są takim czasem, kiedy możemy beztrosko zaglądać w karty swojego losu. 29 listopada panie z Oddziałów Przedszkolnych wraz z Filią Biblioteczną w Lesznie Górnym przygotowały tradycyjne Andrzejki. Opowiedziały przedszkolakom, jak to kiedyś obchodzono ten dzień oraz przeczytały znane przysłowia. Następnie przyszła kolej na tradycyjne wróżby: wyścig butów, serce i szpilki, kartka z przyszłym wykonywanym zawodem, wróżby z kolorami i lanie wosku. Nie zabrakło zabaw ruchowych i oczywiście czytania najmłodszym książek. Andrzejki były wspaniałą zabawą dla wszystkich. Dostarczyły wielu przeżyć i dużo radości. Wszyscy świetnie się bawili.

246

Baśnie Andersena dzieci poznały już na zajęciach w przedszkolu.
Postanowiliśmy wzbogacić swoje przeżycia i wspólnie na spotkaniu DKK w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym przenieść się w ten fantastyczny baśniowy świat. W wielkim skupieniu i z zamkniętymi oczami przechadzaliśmy się po pałacach, lasach, bezdrożach. Zaprzyjaźnieni z bohaterami potrafimy w swojej wyobraźni przenosić się w odległe krainy, które za siedmioma górami, za siedmioma lasami pełne są niesamowitych przygód.I tak dzisiejszego ranka 21 listopada 2019 roku razem z Andersenem przemierzaliśmy morza i lądy. W pewnym mieście dzieci spotkały “Dziewczynkę z zapałkami”, poznały też “Małą Syrenkę”, “Królową Śniegu”  i zastanawiały się nad “Nowymi szatami cesarza”.

240Kredki to nierozłączny element każdego przedszkolaka. Dzieci mają z nimi styczność na co dzień. Z tej okazji filia biblioteczna w Lesznie Górnym wraz z paniami z oddziałów przedszkolnych zorganizowały dla dzieci „Dzień Kredki”. Święto to jest w szczególny sposób związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kolorowego drewienka. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się  w centrum naszych oddziaływań. Na początku wspólnie  wysłuchaliśmy piosenki pt.: „Kolorowe kredki”, a potem wspólnie zastanawialiśmy się: „Co by było, gdyby nie było kolorów?”. Przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością odpowiadając na to pytanie. Następnie zamieniliśmy się w poszukiwaczy kolorów ukrytych w naszej sali. Wiemy też, że kredki możemy wykorzystać do nauki liczenia, można z nich ułożyć tęczę. Poznały różnicę między kolorowaniem, a rysowaniem. Kolejnym zadaniem było posegregowanie do odpowiednich pojemników wymieszanych różnych rodzajów kredek. Na koniec postanowiliśmy stworzyć dużą kredkę, którą dzieci w parach lub indywidualnie pokolorowały według swojego pomysłu. Wyobraźnia dzieci nie zna granic.

235Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie. Bajki i baśnie, te czytane i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Towarzyszą one nam od najmłodszych lat; rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta i obchodzą je 5 listopada. Był to świetny moment, aby wspólnie z klubowiczami DKK z filii Leszno Górne i paniami  wychowawczyniami ze Szkoły Podstawowej klas I- IV zorganizować imprezę, na którą zaproszone zostały bajkowe postacie. Tego dnia wszystkich czekały spore atrakcje: konkursy  „Zagadka – jaki to bohater”, tańce, wspólne śpiewanie.

232

Dyskusyjny Klub Książki w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym do przeczytania lektury zainspirował tytuł. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą.”
Opowieść o Julku – niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego niesłużących maszyn i urządzeń. O hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i… nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamieni¬cy. To właśnie dzięki wielu swoim pasjom Julek został poetą i to nie byle jakim poetą!
„Rany Julek!” to przeurocza i zabawna książka opisująca historię dzieciństwa Juliana Tuwima. Znajdziecie tu jak i my dla siebie wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami. A wszystkie tak barwne i wybuchowe, jak mikstury chemiczne małego Juliana.

22116 października 2019 roku na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Szprotawie, w Szkole Podstawowej w Lesznie Górnym gościła poetka i pisarka, autorka książek dla dzieci i publikacji edukacyjnych pani Agnieszka Ginko. Spotkanie autorki z dziećmi przebiegało w bardzo miłym klimacie. Pani Agnieszka przeczytała uczniom opowiadanie z książki pod tytułem „Bajki z dżungli i oceanu”. Jest to świetna propozycja dla dzieci i dorosłych, ponieważ opowiada o najważniejszych wartościach: miłości, przyjaźni i otwartości. Mówi także o tym, żeby zawsze pomagać innym ludziom. Pisarka zostawiła uczestnikom  genialne przesłanie, które mówi, aby zawsze cieszyć się życiem, ponieważ ono jest piękne.

209

Połączenie czytania, zabawy i wspólnego spędzania czasu to doskonały sposób na urozmaicenie corocznej akcji „Noc Bibliotek 2019”. W tym roku hasło przewodnie tego wydarzenia brzmiało: „Znajdźmy wspólny język”. 04 października od lat współpracujące ze sobą Filia Biblioteczna i Biblioteka Szkolna wzorowo i bojowo wykonały zadanie, starannie biorąc się za czytanie. Po solidnej dawce różnorodnych słuchowisk, przyszedł czas na gry literackie np."Flirt z Markiem Hłaską" z cytatami z jego książek. Dzieci poradziły sobie kunsztownie, zaskakując znajomością twórczości autora.

204

Tym razem na spotkaniu DKK czytaliśmy fragmenty lekturyKarolcia” Marii Krüger .
Rzadko kiedy 9-letnia osoba może wywołać taki galimatias! Karolci to się udało! Pytacie jak? Powiemy Wam - wszystko za sprawą niebieskiego koralika, który znalazła w szparze podłogi. Dziewczynka szybko przekonała się, że spełnia on wszystkie życzenia swego właściciela, ale musiała być bardzo uważna, bo chrapkę na niego miała też zła czarownica Filomena. I wtedy zaczęła się cała masa przygód. Jakich? Nic z tego… Tego Wam już nie zdradzimy, o tym przeczytacie sami! Na zakończenie spotkania wykonaliśmy piękne kwiatki z płatkami, na których znalazły się nasze życzenia.

Oby się spełniły.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa