307

 Doskonałym połączeniem są: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 5 XII i Mikołajki 6 XII. Idealnie się złożyło w tym roku, gdyż uczniowie klasy VII a Szkoły Podstawowej z wychowawczynią i panią z Biblioteki w Lesznie Górnym mogli przekazać najpiękniejsze życzenia swoim przyjaciołom z Senegalu  w Afryce. Lekcja, której temat brzmiał "Każdy może zostać Świętym Mikołajem" nabrała ciekawego charakteru, a dialog rozszerzył się o korzyści wynikające z działalności charytatywnej. Ta wspaniała współpraca z panami z Senegalu i ich podopiecznymi, a nami ciągle kwitnie. Bardzo wiele uczymy się od siebie nawzajem. Tej wartości nie da się ocenić. 

IMG 0038Uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym przekonali się  jak doskonałą zabawą może być matematyka. Od połowy września przygotowywali się do  obchodów  Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. 2 października 2020 roku nastąpiła finalizacja przedsięwzięcia dzięki Filii bibliotecznej i  wychowawczyniom paniom  Krystynie Azarko oraz Annie Dudra- Światowskiej. Uczniowie klas podczas zadań konkursowych wykazali się  znakomitą znajomością tabliczki mnożenia i żadne zadanie nie było dla nich problemem. Dlatego otrzymali nagrody książkowe, które ofiarował im dyrektor szkoły pan Piotr Sembrat. Każdy uczestnik zdobył również pamiątkowy dyplom.

 

292

28 września 2020 r. odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią wybrali sobie do przeczytania lekturę „Asiunia” Joanny Papuzińskiej.
„Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne”.
Asiunia to opowieść pełna emocji – opowieść prawdziwa, w której autorka nie unika trudnych tematów. To doskonała i wzruszająca historia, która może pomóc wytłumaczyć najmłodszym, czym jest strata i jak kruche jest ludzkie życie.

291

24  września 2020 r. w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klasy pierwszej. Panie: wychowawczyni Monika Maziec i bibliotekarz przedstawiły dzieciom główne cele spotkania. Było to przede wszystkim zachęcenie najmłodszych  do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Zapoznali się również z regulaminem biblioteki. Czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą dbać i szanować książki oraz obiecali, że jak najczęściej będą je czytać.

286

10 września filię biblioteczną w Lesznie Górnym odwiedzili uczniowie klasy II. Na wstępie spotkania przypomnieliśmy zasady jakie obowiązują w bibliotece. Okazało się, że nie są one dzieciom obce. Lekcja odbyła się pod hasłem „Od liter do słowa”. Czytanie wiersza „Abecadło” Małgorzaty Strzałkowskiej pozwoliło uczniom na stworzenie wspólnego kodeksu czytelniczego.

30822 lipca 2020 odbyły się w bibliotece zajęcia wakacyjne. Tygodniowe literacko-plastyczne zajęcia w bibliotece w Lesznie Górnym będą poświęcone twórczości Jana Brzechwy, autora znakomitych bajek, wierszy i jednocześnie Patrona Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym. Podczas środowych zajęć posłuchaliśmy muzycznej bajki pt. „Kopciuszek”. Uczestniczki zajęć z piosenką na ustach malowały farbami i palcami postać Kopciuszka a potem w części rozrywkowej rozwiązywały wakacyjne krzyżówki. W ten sposób miło spędziliśmy czas w bibliotece.

26.05.2020 r. odbyło się zdalne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią panią Anną Dudrą-Światowską, wybrali sobie do przeczytania lekturę „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Lektura nie jest przypadkowa, bo jak wiemy 26 maja obchodzimy Dzień Matki.
Nasza mama wygląda całkiem zwyczajnie, choć czaruje. Lubi się z nami bawić i zawsze nam pomaga, kiedy coś jest nie tak. Wczoraj w nocy ulepiła z ciasta kawałeczek rożka, który obłamał się księżycowi. Wielkoludowi z naszego podwórka też pomogła - znów bawi się z nami na podwórku. Bo to po prostu mój nadęty kolega! A kiedy potwór zajrzał do naszego okna podczas kolacji - poczęstowała go sałatą. Okazało się, że jest bardzo łagodny! Mama od razu to wiedział.
Z naszego spotkania zdalnego wyszły piękne prace plastyczne, prezenty dla naszych mam i opowiadania.

l1Piątek 28 lutego 2020 uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Krystyną Azarko oraz bibliotekarzem Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym przenieśli się do krainy baśni. Na podstawie utworów Jakuba i Wilhelma Grimm, Hansa Christiana Andersena oraz Charlesa Perrault dzieci potrafiły określić cechy tego gatunku literackiego i bez trudu rozpoznać bohaterów występujących w baśniach. Szczególną uwagę zwracano na przyrodę w baśni posiadającą zazwyczaj ludzkie cechy. Uczniowie wskazywali motyw wędrowny oraz określali morał, czyli przesłanie utworu. Najważniejsze „skarby” wynikające z baśni i codziennych doświadczeń uczniów to rodzina, zdrowie i przyjaciele. Atrakcyjna forma prezentacji utworów wyżej wymienionych autorów sprawiła, że była to doskonała, kolorowa lekcja połączona z niecodzienną zabawą.

270Internet to zarówno kopalnia wiedzy, jak i cudowny plac zabaw. Jednocześnie jednak sieć jest, jak to określił Stanisław Lem, "wielkim śmietnikiem". Oprócz wielu wartościowych informacji dzieci mogą znaleźć też treści, z którymi kontakt jest dla nich po prostu szkodliwy. Najlepszym sposobem ochrony dziecka jest rozmowa z nim. Nie ma lepszej asekuracji niż mądry, troskliwy rodzic i jego opieka. Żadne rozwiązanie techniczne nigdy nie zastąpi dobrego kontaktu rodzica z dzieckiem.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy w tym roku 11 lutego pod hasłem „Działajmy razem!”, filia biblioteczna w Lesznie Górnym zaprosiła dzieci młodsze ze świetlicy na lekcję biblioteczną. Rozmawialiśmy o zasadach korzystania z Internetu, wirtualnych znajomych, bezpieczeństwie czy o cyberprzemocy. Wykorzystaliśmy do naszej lekcji książki. Wykonaliśmy plakaty grupowe na temat Bezpiecznego Internetu. Ciekawym akcentem końcowym spotkania były spontaniczne wypowiedzi uczniów, które dotyczyły ich dotychczasowego zachowania bezpieczeństwa w sieci.

266Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został ustalony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków. Na wspólne świętowanie z tej okazji swoich najmłodszych czytelników zaprosiły panie z filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych. Było to spotkanie, które miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym, słabym, chorym, często bezdomnym kotom. Młodzi uczestnicy wysłuchali więc różnych ciekawostek dotyczących kotów. Obydwie grupy miały też okazję zapoznać się z „kocią literaturą”, poczynając od wierszyków, bajek, opowiadań, po literaturę popularną. Wcześniej dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały piękne opaski z uszkami kotka, które wszyscy chętnie nosili w tym dniu.

265

14 lutego w dniu świętego Walentego odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Walentynkowe święto to czas, pełen miłych gestów, ciepła, pięknych słów, pocałunków, kwiatów i serc. Jest to wspaniała okazja, aby wyrazić swoją sympatię dla innych. Na początku naszego spotkania rozmawialiśmy na temat tradycji walentynkowej, czytaliśmy wiersze o miłości, okazało się że klubowicze wiedzą zaskakująco dużo o tym uczuciu i każdy z nich kogoś kocha – rodziców, rodzeństwo, zwierzątka, … Po chwili wszyscy z zapałem przystąpili do praktycznej części zajęć – wykonali przepiękne kartki walentynkowe dla swoich ukochanych.

26116.01.2020 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Podczas pierwszego spotkania klubowiczów wyruszyliśmy w daleką podróż, bo aż na Antarktydę. Tam poznaliśmy bohaterów książki „Zaczarowana zagroda”. Na początku naszej podróży dzieci dowiedziały się nieco o autorach tej książki, gdzie znajduje się Antarktyda, a także poznały bohaterów tej książki. Rozwiązywały krzyżówkę, zagadki i rebusy na temat znajomości lektury, a na koniec dopasowywały odpowiednie cechy Elegancikowi – głównemu bohaterowi lektury.

Dzisiaj święto Mikołajkowe w bibliotece mamy,
więc Cię tu serdecznie zapraszamy.
Święty Mikołaj między książkami schowany,
dla każdego prezent ma już zapakowany!

249

Święty Mikołaj kojarzy się wszystkim z postacią ubraną w czerwony strój, z długą brodą i mknącymi saniami. Mikołajki to czas, kiedy wspominamy tę postać. Chcąc przybliżyć dzieciom tę wyjątkową osobowość Filia Biblioteczna w Lesznie Górnym wspólnie z wychowawczyniami klas II, III, VIa przygotowały kilka atrakcji. Rozpoczęliśmy mikołajkowe spotkanie od przeczytania fragmentu z książki „Zimowe opowieści Świętego Mikołaja”. Kolejną frajdą był list i prezenty, które zostawił nasz szanowny gość w bibliotece. Wspólnie oglądaliśmy przygotowane niespodzianki i próbowaliśmy niektórych słodkości dzieląc się z paniami. Na zakończenie dzieci pomalowały wizerunek ulubionego starszego, uśmiechniętego Pana.

„Bodaj się to spełniło, co się w tę noc każdemu przyśniło” – Andrzejki 2019

248
Wiele osób chciałoby poznać swoją przyszłość, aby dowiedzieć się; zwłaszcza o pozytywnych aspektach życia, jakie mogą ich spotkać. Andrzejkowe wróżby są takim czasem, kiedy możemy beztrosko zaglądać w karty swojego losu. 29 listopada panie z Oddziałów Przedszkolnych wraz z Filią Biblioteczną w Lesznie Górnym przygotowały tradycyjne Andrzejki. Opowiedziały przedszkolakom, jak to kiedyś obchodzono ten dzień oraz przeczytały znane przysłowia. Następnie przyszła kolej na tradycyjne wróżby: wyścig butów, serce i szpilki, kartka z przyszłym wykonywanym zawodem, wróżby z kolorami i lanie wosku. Nie zabrakło zabaw ruchowych i oczywiście czytania najmłodszym książek. Andrzejki były wspaniałą zabawą dla wszystkich. Dostarczyły wielu przeżyć i dużo radości. Wszyscy świetnie się bawili.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa