250

Mikołajkowe warsztaty artystyczne w Filii w Siecieborzycach
W Mikołajki 6 grudnia w bibliotece w Siecieborzycach robiliśmy ozdoby, wykorzystując do tego zużyte płyty CD. Powstały kolorowe renifery.

24420 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza odbyło się spotkanie pisarki, dziennikarki, autorki podręczników, Małgorzaty Strękowskiej–Zaremba w ramach działającego Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Siecieborzycach. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas V- VI i VII. Pani Małgorzata pisze książki od ponad 35 lat, spod jej pióra wyszła seria o okropnym Maciusiu i Filipku. Jest też autorką książek o postaciach historycznych: rotmistrzu Witoldzie Pileckim, marszałku Józefie Piłsudskim. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień min. Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Abecelki i duch bursztynowego domu”, natomiast książka „Dom nie z tej ziemi” jest na liście 200 najlepszych książek dla dzieci na świecie. Autorka zaprosiła młodych czytelników do zabawy ruchowej z wykorzystaniem rapów Antosia – jednego z bohaterów książki „Filipek i rodzina”. Opowiadała o bohaterach swoich książek, czytała zabawne fragmenty i rapowała. Pisarka odpowiedziała dzieciom na wiele pytań na temat swojej pracy. Stwierdziła, że czytanie książek powinno być przyjemnością, dlatego pisze teksty z humorem i dreszczykiem emocji jednocześnie przemycając różne wiadomości na dany temat.

243

W grupie 6 latków w Oddziale Przedszkolnym w Siecieborzycach odbyły się zajęcia z photonem ,małym robotem do nauki programowania. Uczy on poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija myślenie logiczne przez co rozwija w dzieciach nawyki myślowe ułatwiające im funkcjonowanie we współczesnym świecie. Zajęcia zorganizowała filia biblioteczna w Siecieborzycach.

227

Dzień kundelka to nieformalne polskie święto wszystkich wielorasowych psów. W tym dniu, czyli 25 października panie z biblioteki publicznej i szkolnej odwiedziły grupę przedszkolaków (3-4 latków). Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się pieskiem. Następnie wysłuchały opowiadania o przygodach Reksia. Podczas wspólnych zabaw naśladowały zachowania swoich pupili.
Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na los zwierząt.

226Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w wieku 3-6 lat biorą udział w projekcie zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie Filia Siecieborzyce ,,Mała Książka - Wielki Człowiek". Każde dziecko, które zapisze się do biblioteki albo jest już zapisane otrzymuje w prezencie książkę na powitanie. Celem projektu jest regularne odwiedzanie biblioteki, wypożyczanie książek i wspólne ich czytanie (samemu, z rodzicami czy tez z rodzeństwem). Za każdą przeczytaną książkę dziecko zdobywa nagrodę - naklejkę. Gdy już uzbiera odpowiednią ilość czeka na niego dyplom i mały upominek. Pierwszymi zdobywcami dyplomów są Jacek i Agata z grupy 5- 6 latków.

220

14 października obchodzimy urodziny Kubusia Puchatka, przedszkolaki z Siecieborzyc wraz ze swoją wychowawczynią uczestniczyły w tych urodzinach, zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną i Szkolną w Siecieborzycach. Dzieci poznały historię święta, opowiadały o Kubusiu i jego przyjaciołach, bawiły się w zabawy muzyczne i sportowe, odpowiadały na zagadki i doskonale spędzili czas świętując urodziny bajkowego misia.

210

Za nami już kolejna Noc Bibliotek, tym razem bawiliśmy się na warsztatach pod hasłem „Pogromcy hejtu i fake newsów” z pisarzem i dziennikarzem Krzysztofem Koziołkiem. Z jego pisarskiego pióra wyszły takie książki jak: „Droga bez powrotu”, „Wzgórze Piastów”, „Nie pozwól mi umrzeć”.
Warsztaty wpisały się doskonale w temat Nocy Bibliotek a zabawa przy tworzeniu „plotki” była pouczająca. W trakcie nocy czytaliśmy ulubione straszne historie, śpiewaliśmy piosenki harcerskie, odwiedziliśmy bibliotekę w poszukiwaniu ducha książek a dla ciała przygotowaliśmy wspaniałe kiełbaski. Spotkanie zostało przygotowane przez Bibliotekę Publiczną i Szkolną w Siecieborzycach wraz z wychowawczyniami klas V,VI i VII.

205

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej w Siecieborzycach miał wyjątkowy charakter. Zajęcia zorganizowały panie z biblioteki szkolnej i publicznej w Siecieborzycach we współpracy z wychowawcami. W rolę bohaterów czytanych wierszy wcielili się przedstawiciele różnych zawodów: pielęgniarka, sekretarka, bibliotekarki, pedagog szkolny i nauczyciele. Celem akcji było propagowanie głośnego czytania wśród dzieci.
Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Nasze przedstawienie sprawiło dzieciom dużo radości, efektem czego były oklaski. Na zakończenie wszyscy uczestnicy podczas czytania wiersza „Lokomotywa” utworzyli wspólny pociąg .

199

Książka Sylvii Bishop pt. „Panna Jones i Książkowe Emporium„ zachwyciła nas od pierwszej strony. Tytułowa panna Jones nie pamięta swojego prawdziwego imienia, nazwiska ani rodziny. W wieku pięciu lat została porzucona przez rodziców, kolejne sześć lat spędziła z rodziną Netty i Michaela, która wpoiła jej miłość do książek W wyniku wygranej przybrana rodzina otrzymała Książkowe Emporium Montgomerego. To wstęp do ciekawej lektury, zaskakującej i z pięknymi ilustracjami.
Polecamy !!!!! 

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

198

20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, święto ustanowione przez Sejm. W tym dniu dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Wysłuchały opowiadania o pasowaniu na  przedszkolaka, śpiewały piosenki, uczestniczyły w zabawach z balonami, które wcześniej ozdobiły według własnego pomysłu. Zajęcia przygotowały Biblioteka Szkolna i Publiczna w Siecieborzycach przy współpracy z wychowawczynią 3-4 latków z Oddziału Przedszkolnego.

197

Święto wiary we własne zdolności i odwagi to Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony 15 września. W ramach tego dnia Biblioteka Szkolna i Publiczna w Siecieborzycach zorganizowała  zajęcia literacko – plastyczne w klasach II, III,V, VI, VII. Uczniowie wysłuchali historii o dziewczynce , która dzięki nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości malując malutką kropkę. Następnie dzieci stworzyły drzewo własnych talentów .  

195To już ósma odsłona polskiej akcji społecznej .Akcja Narodowe Czytanie zapoczątkowana w 2012 roku ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej i czytelnictwa. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie, wśród nich znalazła się „Katarynka” Bolesława Prusa. Historia pana Tomasza , niewidomej dziewczynki i muzyka katarynki stały się scenerią akcji w Szkole Podstawowej w Siecieborzycach. Do wspólnego czytania zostali zaproszeni :radni do Rady Miasta i Gminy Szprotawa pani Beata Jakowicka i pan Ireneusz Ganczar, dyrektor szkoły pan Jan Suchecki , sołtys pani Jadwiga Turek, mieszkanki Siecieborzyc i Witkowa pani Anna Kacprzak i Mariola Seternus oraz uczniowie szkoły. Spotkanie przygotowały Biblioteka Publiczna i Szkolna w Siecieborzycach oraz nauczyciel j. polskiego i muzyki.

193

Początki komiksu w Polsce sięgają roku 1918, związane są z rozwojem prasy po odzyskaniu niepodległości. Nazywano je filmem obrazkowym albo historyjką w obrazkach. Nie miały charakterystycznych dymków z dialogami jak współczesne komiksy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów )28 sierpień) uczestniczki klub DKK z Biblioteki Publicznej w Siecieborzycach czytały komiksy, napisane na podstawie znanych lektur np. „W pustyni i w puszczy”, „Małego księcia”, „W 80 dni dookoła świata”. Każda z uczestniczek spotkania stworzyła swój komiks na temat promowania biblioteki. Na zakończenie zajęć stworzyłyśmy zdjęcia metodą Sleeveface, czyli ubierz się w książkę, była to wspaniała zabawa, która wymagała od nas sporej dawki kreatywności.

„Zaginiony obraz” to ciekawa, bogato ilustrowana książka o wątku kryminalnym przeznaczona dla dzieci. Historia przedstawiona w lekturze była tematem spotkania DKK w Filii bibliotecznej w Siecieborzycach. Zaginiony obraz - „Pies na łańcuchu” to dzieło holenderskiego malarza Paulusa Pottera, który znajduje się w muzeum w Petersburgu. Autor w sposób zabawny i przemyślany oswaja dzieci ze sztuką, opisuje historię eksponatu muzealnego, który znika podczas przyjęcia.

188

 

Czy obraz się odnajdzie?
Przeczytajcie sami!
My już znamy odpowiedź.

Kalendarz