Jak co roku Filia biblioteczna w Siecieborzycach i świetlica środowiskowa TPD SP w Wiechlicach Filia Siecieborzyce przygotowały ciekawą ofertę wakacyjną dla najmłodszych czytelników w dniach 25-29.06.2018 roku.
Uczestnicy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, plastycznych, sportowo – rekreacyjnych. Nie zabrakło także innych atrakcji w postaci wycieczek do Izby Historii w Szprotawie, Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie dzieci uczestniczyły w zajęciach literacko - muzycznych oraz do kina. W ramach zajęć odbyły się również zajęcia z kodowania. Dzieci zapoznały się z małym, interaktywnym robotem, sterowanym za pomocą aplikacji mobilnej który, uczy kodowania i logicznego myślenia. Podczas trwania zajęć odwiedzili nas strażacy z OSP w Siecieborzycach, którzy uczyli jak udzielić pierwszej pomocy i przypomnieli o bezpieczeństwie podczas wakacji. Natomiast  panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żaganiu wyjaśniły dzieciomjak dbać o zdrowie i prawidłowe odżywianie. 
Taka forma wypoczynku zaspokoiła potrzeby i oczekiwania dzieci, pozwoliła na aktywne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

Finał konkursu na SUPER CZYTELNIKA klas I i III  Filialnej Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach

33Dnia 22 czerwca 2018 roku został podsumowany konkurs na SUPER CZYTELNIKA KLASY I i III .Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach przy współpracy wychowawczyń klas. Uroczystość rozdania nagród odbyła się podczas apelu z okazji zakończenia roku szkolnego.

Tytuł SUPER CZYTELNIKA zdobyły dzieci, które w czasie 15 tygodni wypożyczały, opowiedziały oraz rysowały ilustracje przeczytanych lektur. Dzieci zbierały pieczątki za każdą wypożyczoną książkę i prowadziły swój dzienniczek lektur.

Laureatami w klasie I zostali: Aleksander Sławek i Julia Jakubska. Wyróżnienia otrzymali: Michał Orman, Otylia Kosik i Paweł Matczak. W klasie III tytuł SUPER CZYTELNIKA zdobyli :Julia Macała, Dżesika Bartczak, Bartosz Brezwan, Mikołaj Kopek. Wyróżnienia otrzymali: Emilia Frątczak, Jakub Matys, Nikola Orman, Weronika Targowska, Lena Sawron.

32Kolejne spotkanie naszego klubu, tym razem już w atmosferze wakacji dotyczyło książki Marzeny Matuszak pt. „Człowiek jaki jest każdy widzi”. Książka w zabawny sposób mówi o tym jak postrzegają nas zwierzęta a dodatkiem są piękne ilustracje autorstwa Grażyny Rigall. Autorka stworzyła wizerunki ludzi oparte na opowieściach snutych przez zwierzęta. Są długie ręce, rybie ogony i skóra przypominająca ananasa. Są skrzydła, które ułatwiają ludziom latanie.

Bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak widzą nas zwierzęta, co mogą myśleć na nasz temat. Rozmawialiśmy o swoich zwierzętach jak mogą nas widzieć i co sobie myślą jak np. nie chce nam się wyjść na spacer z psem lub się z nim bawić, gdy nie posprzątamy kuwety kota czy chomika. Z naszych rozważań wyniknęło wiele zabawnych historii o zwierzętach. Każdy, kto przeczyta książkę, na pewno się uśmiechnie. Wielu zastanowi nad swoim zachowaniem, swoimi wadami i zaletami .

16Książka „Dawniej, czyli drzewiej” Małgorzaty Strzałkowskiej to prawdziwa podróż w czasie i przygoda z mową ojczystą. W książce znalazłyśmy wiele niezwykłych słów, terminów i zwrotów, które dziś mają zupełnie inne znaczenie niż dawniej.
Z ponad 60 stron lektury, na spotkaniu DKK, wybrałyśmy kilka historii, które nas zainteresowały. Przykładowo dlaczego dzięki Szwedom (tym od Potopu) kasza smakuje lepiej ; jakich (wedle łokcia koronnego) rozmiarów był Mickiewiczowski diablik ; czy cycowa suknia kryje w sobie jakąś frywolność ; czy hiszpanka to tylko kobieta pochodząca z Hiszpanii ; kto dostawał arbuza i czarną polewkę.

Książka pięknie ilustrowana, tekst łatwy, ciekawy i edukacyjny. Wspaniała lektura do wspólnego czytania z rodzicami i dziadkami.

20 kwietnia  w Oddziale Przedszkolnym w Siecieborzycach obchodziliśmy  Dzień Ziemi. 
Zorganizowaliśmy mały hapenning ulicami naszej miejscowości.

Dzieci z pomocą pań przygotowały transparenty z hasłami ekologicznymi, zachęcającymi społeczność do dbałości o naszą planetę. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przeszły ulicą  przypominając mieszkańcom jak ważne  jest abyśmy dbali o naszą planetę.

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych postanowiłyśmy poznać tradycje z nimi związane. Odpowiedź na ten temat znalazłyśmy w książce Renaty Piątkowskiej pt.: „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”. Autorka pomaga dzieciom w rozwianiu wszelkich wątpliwości na temat różnych zwyczajów i tradycji. Opisuje przygody bohaterów związane z różnymi zwyczajami.
Poznałyśmy Agatkę i jej dziadka opowiadającego o lanym poniedziałku oraz historię Marcinka, któremu babcia tłumaczy zwyczaje primaaprilisowe. O zwyczajach związanych z jajkami, pisankami i dawnymi zabawami, np. walatkę lub burdę opowiada Piotr i jego dziadek.

Opowiadania zawarte w tej książce wzbogacają wiedzę, dostarczając wielu informacji i ciekawostek, bawią i uczą, są pełne humoru. Polecamy ją wszystkim, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę o otaczającym świecie i tradycjach.

woda

Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzone jest 22 marca. Wszyscy potrzebujemy czystej wody do życia i powinniśmy dbać o swoje środowisko naturalne. Aby przybliżyć dzieciom informację na temat wody Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach wspólnie z panią Magdą Tomczyk z Oddziału Przedszkolnego zorganizowały zajęcia dla młodszej grupy przedszkolaków. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Przygody kropelki wody”, odpowiadały na zagadki o wodzie, bawiły się w zabawy muzyczno- ruchowe naśladując odgłosy przyrody, oglądały bajkę o oczyszczaniu wody. Aby zobrazować dzieciom jaki kolor ma woda ,czy woda ma zapach, co się rozpuszcza w wodzie, wykonały doświadczenia rozpuszczając w wodzie różne produkty spożywcze. Na podstawie tej zabawy dzieci zaobserwowały jakie produkty rozpuszczają się w wodzie a jaki unoszą na jej powierzchni

DKKBliźniaki Kuba i Buba to bohaterowie książki pt. ”Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”. Książka jest  jak stwierdziły klubowiczki formą poradnika, który mogą wykorzystać dzieci i rodzice. Po każdej historyjce jest jakiś pomysł na spędzenie wolnego czasu: gra, zadanie-labirynt, pomysł na coś do upieczenia. Zadania można wykonać samodzielnie lub poprosić o pomoc kogoś dorosłego
Lektura bardzo nam się spodobała. Jej atutami są: zabawne historyjki pełne humoru, prosty tekst ,kolorowe ilustracje i inspiracje na wspólne spędzenie czasu z rodzicami .

Tegoroczne ferie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Siecieborzycach odbywały się pod hasłem „Zimowe przygody bohaterów bajek”. W zajęciach uczestniczyło 13 dzieci. Do biblioteki codziennie przybiegały z uśmiechem na twarzy, każdego dnia każdy mógł zaleźć coś dla siebie. Podczas zajęć dzieci poznały zimowe przygody pingwina Obieżyświata, bałwanka z baśni Andersena i kota Bibelota. Tematyka literacka została uzupełniona o prace plastyczne, zagadki , zabawy edukacyjne i sportowe. Z okazji Dnia Kota odwiedziły nas panie z „Fundacji Oczami Kota” z kotem Ramzesem przygarniętym przez panią Annę Nowik. Uczestnicy dowiedzieli się jak należy prawidłowo dbać o zdrowie kotów. Najwięcej emocji wzbudził jednak kot Ramzes ,który dostojne przechadzał się po bibliotece. W ostatnim dniu ferii dzieci poznały tajniki sztuki cyrkowej na warsztatach kuglarskich, każdy mógł nauczyć się pod okiem instruktorów jakiejś sztuczki przy użyciu rekwizytów cyrkowych.

Dnia 17 stycznia w Oddziale Przedszkolnym w Siecieborzycach została podsumowana akcja pt. Super Czytelnik - Pożeracz Liter zorganizowana przez  Bibliotekę Publiczną w Siecieborzycach  przy współpracy z Oddziałem Przedszkolnym.
Pożeracz Liter to akcja wzorowana na projekcie ,, Świerszczykowy Klub Pożeraczy Liter”. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Akcja skierowana została do dzieci z grupy 6-latków i ich rodziców.
Zadaniem przedszkolaków było wypożyczanie raz w tygodniu przynajmniej dwóch książek i opowiedzenie wybranej przez siebie książki na spotkaniu z panią bibliotekarką podczas zajęć czytelniczych w przedszkolu. Za wypożyczone książki dziecko zbierało naklejki, które w ciągu dziesięciu tygodni ułożyły się w napis Biblioteka. W akcji uczestniczyło również dwoje 5- latków i uczennica klasy I. Dzieci za wytrwałość otrzymały dyplomy i upominki, które wręczył kierownik szkoły Jan Suchecki.

Mieszka w Stumilowym Lesie. Choć trochę niezdarny i - jak sam mówi - jest misiem o małym rozumku, kochają go miliony dzieci na całym świecie. 18 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne - twórca "misia o bardzo małym rozumku".
Tego dnia w przedszkolu królował Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. Dzieci układały puzzle, słuchały opowiadania jak Kubuś Puchatek odnalazł ogon Kłapouchego, bawiły się w zabawy muzyczne. Dzieci lubią Kubusia za to, że jest miły, łagodny i ciepły. Choć ma niewielki rozumek, to ogromne serce

Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia można wykorzystać na przygotowanie własnoręcznych dekoracji wykonanych razem z dziećmi. Na grudniowych zajęciach w filii bibliotecznej w Siecieborzycach dzieci wysłuchały pięknej opowieści o świętach pt.” Dwanaście prezentów dla świętego Mikołaja”, która nas rozbawiła i wprowadziła w świąteczny nastrój. Tekst bajki przekazuje nam, iż każdy może zostać Mikołajem tak jak mały skrzat Jaś.
Następnie wykorzystując różne materiały plastyczne wspólnie wykonaliśmy papierowe Aniołki, jak zwykle każda praca była inna i niepowtarzalna, bo anioły też są różne.

Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia można wykorzystać na przygotowanie własnoręcznych dekoracji wykonanych razem z dziećmi. Na zajęciach w filii bibliotecznej w Siecieborzycach dzieci wysłuchały pięknej opowieści o świętach pt.” Dwanaście prezentów dla świętego Mikołaja” , która nas rozbawiła i wprowadziła w świąteczny nastrój. Tekst  bajki przekazuje nam, iż każdy może zostać Mikołajem tak jak mały skrzat Jaś .Następnie wykorzystując różne materiały plastyczne wspólnie wykonaliśmy papierowe Aniołki, jak zwykle każda praca była inna i niepowtarzalna, bo anioły też są różne .

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Facebook Likebox Slider