49To już siódma odsłona polskiej akcji społecznej - Narodowe Czytanie. Zapoczątkowana w 2012 roku inicjatywa ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej i czytelnictwa.  W tym roku lekturą akcji było” Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

„W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku” - Prezydent Andrzej Duda.

Fragmenty powieści, opowiadające o rosyjskich perypetiach Cezarego Baryki i jego matki w Baku oraz o szaleństwach i okrucieństwach rewolucji bolszewickiej, czytali nauczyciele, radni Rady Gminy w Szprotawie, mieszkanki Siecieborzyc i Wtkowa oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach. Wśród czytających byli pani Beata Jakowicka - radna Rady Gminy, Zofia Mazurek–Wilczyńska - nauczyciel, Maria Bednarek - bibliotekarz, Mariola Seternus - członkini zespołu Tulowianki, Elżbieta Poźniak - prezes Stowarzyszenia „Wieś Razem”. Akcja została zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Szkolną w Siecieborzycach.

Jak co roku Filia biblioteczna w Siecieborzycach i świetlica środowiskowa TPD SP w Wiechlicach Filia Siecieborzyce przygotowały ciekawą ofertę wakacyjną dla najmłodszych czytelników w dniach 25-29.06.2018 roku.
Uczestnicy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, plastycznych, sportowo – rekreacyjnych. Nie zabrakło także innych atrakcji w postaci wycieczek do Izby Historii w Szprotawie, Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie dzieci uczestniczyły w zajęciach literacko - muzycznych oraz do kina. W ramach zajęć odbyły się również zajęcia z kodowania. Dzieci zapoznały się z małym, interaktywnym robotem, sterowanym za pomocą aplikacji mobilnej który, uczy kodowania i logicznego myślenia. Podczas trwania zajęć odwiedzili nas strażacy z OSP w Siecieborzycach, którzy uczyli jak udzielić pierwszej pomocy i przypomnieli o bezpieczeństwie podczas wakacji. Natomiast  panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żaganiu wyjaśniły dzieciomjak dbać o zdrowie i prawidłowe odżywianie. 
Taka forma wypoczynku zaspokoiła potrzeby i oczekiwania dzieci, pozwoliła na aktywne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

Finał konkursu na SUPER CZYTELNIKA klas I i III  Filialnej Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach

33Dnia 22 czerwca 2018 roku został podsumowany konkurs na SUPER CZYTELNIKA KLASY I i III .Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach przy współpracy wychowawczyń klas. Uroczystość rozdania nagród odbyła się podczas apelu z okazji zakończenia roku szkolnego.

Tytuł SUPER CZYTELNIKA zdobyły dzieci, które w czasie 15 tygodni wypożyczały, opowiedziały oraz rysowały ilustracje przeczytanych lektur. Dzieci zbierały pieczątki za każdą wypożyczoną książkę i prowadziły swój dzienniczek lektur.

Laureatami w klasie I zostali: Aleksander Sławek i Julia Jakubska. Wyróżnienia otrzymali: Michał Orman, Otylia Kosik i Paweł Matczak. W klasie III tytuł SUPER CZYTELNIKA zdobyli :Julia Macała, Dżesika Bartczak, Bartosz Brezwan, Mikołaj Kopek. Wyróżnienia otrzymali: Emilia Frątczak, Jakub Matys, Nikola Orman, Weronika Targowska, Lena Sawron.

32Kolejne spotkanie naszego klubu, tym razem już w atmosferze wakacji dotyczyło książki Marzeny Matuszak pt. „Człowiek jaki jest każdy widzi”. Książka w zabawny sposób mówi o tym jak postrzegają nas zwierzęta a dodatkiem są piękne ilustracje autorstwa Grażyny Rigall. Autorka stworzyła wizerunki ludzi oparte na opowieściach snutych przez zwierzęta. Są długie ręce, rybie ogony i skóra przypominająca ananasa. Są skrzydła, które ułatwiają ludziom latanie.

Bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak widzą nas zwierzęta, co mogą myśleć na nasz temat. Rozmawialiśmy o swoich zwierzętach jak mogą nas widzieć i co sobie myślą jak np. nie chce nam się wyjść na spacer z psem lub się z nim bawić, gdy nie posprzątamy kuwety kota czy chomika. Z naszych rozważań wyniknęło wiele zabawnych historii o zwierzętach. Każdy, kto przeczyta książkę, na pewno się uśmiechnie. Wielu zastanowi nad swoim zachowaniem, swoimi wadami i zaletami .

Tegoroczna NOC BIBLIOTEK odbyła się pod hasłem "RzeczpospoCzyta”.
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki. Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach przy współudziale uczniów klasy V wraz z wychowawczynią uczestniczyli w akcji. Motywem przewodnim naszego spotkania było 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbyliśmy historyczny spacer poznając polskie wydarzenia historyczne poprzez powstanie kościuszkowskie i tradycję „kucia kos”, powstanie styczniowe i I wojnę światową. Czytaliśmy wiersze i fragmenty książek dotyczące tych wydarzeń, rozwiązywaliśmy krzyżówki, rozpoznawaliśmy postacie z naszej historii, słuchaliśmy utworów muzycznych. Nie zabrakło gier sportowych ,planszowych i muzyki Każdy kto nas odwiedził mógł znaleźć inspirację dla siebie i swoich zainteresowań.

2829

Biblioteka Publiczna i Szkoła w Siecieborzycach wzięły udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, do której przystąpiły 92 osoby. Głównym pomysłodawcą przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole".
Dnia 8 czerwca o godzinie 1000 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz sołtys naszej miejscowości spotkali się, aby wspólnie czytać. Dołączyli do nas koledzy i koleżanki przebywający na wycieczce w Warszawie. Czytaliśmy tak, jak każdy chciał, bez przymusu, niektórzy na głos wybrane bajki i wiersze.

1918 maja 2018 r. Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach gościła autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci panią Jolantę Marcolla. W spotkaniu autorskim i warsztatach literacko – plastycznych uczestniczyły dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej i Oddziałów Przedszkolnych. Na spotkaniu autorka zaprezentowała swoją książkę pt. „KIM I KTOŚ Z NIKIM” i opowiedziała dzieciom w jaki sposób powstały ilustracje do niej. W części warsztatowej każdy mógł zostać ilustratorem i z plamy jaka powstała po kawie stworzyć własną ilustrację. Najciekawsze prace zostały nagrodzone przez pisarkę. Nie zabrakło pytań do autorki o jej inspiracje pisarskie .Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zakupić książki autorki i otrzymać autograf.

Tydzień Bibliotek(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA  to hasło promujące tegoroczny Tydzień Bibliotek. W ramach działaniach promujących święto, Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach przy współudziale wychowawczyń B. Jakowickiej i B. Gnach zorganizowała zajęcia literacko- plastyczne dla klasy I i Oddziału Przedszkolnego. Dzieci zapoznały się z książkami Jolanty Marcolli – pisarki i ilustratorki, która 18 maja spotka się z uczniami naszej szkoły.

16Książka „Dawniej, czyli drzewiej” Małgorzaty Strzałkowskiej to prawdziwa podróż w czasie i przygoda z mową ojczystą. W książce znalazłyśmy wiele niezwykłych słów, terminów i zwrotów, które dziś mają zupełnie inne znaczenie niż dawniej.
Z ponad 60 stron lektury, na spotkaniu DKK, wybrałyśmy kilka historii, które nas zainteresowały. Przykładowo dlaczego dzięki Szwedom (tym od Potopu) kasza smakuje lepiej ; jakich (wedle łokcia koronnego) rozmiarów był Mickiewiczowski diablik ; czy cycowa suknia kryje w sobie jakąś frywolność ; czy hiszpanka to tylko kobieta pochodząca z Hiszpanii ; kto dostawał arbuza i czarną polewkę.

Książka pięknie ilustrowana, tekst łatwy, ciekawy i edukacyjny. Wspaniała lektura do wspólnego czytania z rodzicami i dziadkami.

20 kwietnia  w Oddziale Przedszkolnym w Siecieborzycach obchodziliśmy  Dzień Ziemi. 
Zorganizowaliśmy mały hapenning ulicami naszej miejscowości.

Dzieci z pomocą pań przygotowały transparenty z hasłami ekologicznymi, zachęcającymi społeczność do dbałości o naszą planetę. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przeszły ulicą  przypominając mieszkańcom jak ważne  jest abyśmy dbali o naszą planetę.

1427 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia teatralne. Dzieci poznały podstawowe zagadnienia teatralne: aktor, scena, widownia, kurtyna. Poznały również technik teatralne – pantomima, teatr ruch, teatr lalek. W zabawach swobodnych przedszkolaki miały możliwość wykorzystania rekwizytów i lalek teatralnych.  

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych postanowiłyśmy poznać tradycje z nimi związane. Odpowiedź na ten temat znalazłyśmy w książce Renaty Piątkowskiej pt.: „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”. Autorka pomaga dzieciom w rozwianiu wszelkich wątpliwości na temat różnych zwyczajów i tradycji. Opisuje przygody bohaterów związane z różnymi zwyczajami.
Poznałyśmy Agatkę i jej dziadka opowiadającego o lanym poniedziałku oraz historię Marcinka, któremu babcia tłumaczy zwyczaje primaaprilisowe. O zwyczajach związanych z jajkami, pisankami i dawnymi zabawami, np. walatkę lub burdę opowiada Piotr i jego dziadek.

Opowiadania zawarte w tej książce wzbogacają wiedzę, dostarczając wielu informacji i ciekawostek, bawią i uczą, są pełne humoru. Polecamy ją wszystkim, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę o otaczającym świecie i tradycjach.

1021 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach włączyła się w światową akcję czytania, słuchania i rozmawiania o poezji. W poetyckim spotkaniu udział wzięli uczniowie z klas II i III tutejszej Szkoły Podstawowej.
Uczestnicy zajęć czytali, uzupełniali tekst i przedstawiali w formie dramy wiersze polskich poetów dla dzieci. Zabawy z wierszem wywołały wiele emocji i uśmiechu na twarzach dzieci.
Celem naszego spotkania była szeroko pojęta popularyzacja poezji.

woda

Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzone jest 22 marca. Wszyscy potrzebujemy czystej wody do życia i powinniśmy dbać o swoje środowisko naturalne. Aby przybliżyć dzieciom informację na temat wody Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach wspólnie z panią Magdą Tomczyk z Oddziału Przedszkolnego zorganizowały zajęcia dla młodszej grupy przedszkolaków. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Przygody kropelki wody”, odpowiadały na zagadki o wodzie, bawiły się w zabawy muzyczno- ruchowe naśladując odgłosy przyrody, oglądały bajkę o oczyszczaniu wody. Aby zobrazować dzieciom jaki kolor ma woda ,czy woda ma zapach, co się rozpuszcza w wodzie, wykonały doświadczenia rozpuszczając w wodzie różne produkty spożywcze. Na podstawie tej zabawy dzieci zaobserwowały jakie produkty rozpuszczają się w wodzie a jaki unoszą na jej powierzchni

Kalendarz

Facebook Likebox Slider