mbpbudynekMiejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie jest samodzielną, gminną instytucją kultury. Główny oddział znajduje się w Szprotawie przy al. Niepodległości 16.

Rozpościera swą działalność na teren całej gminy poprzez filie. Znajdują się one w Długiem, Dzikowicach, Lesznie Górnym, Siecieborzycach i Wiechlicach (Lotnisko). Jednym z priorytetowych działań biblioteki, obok gromadzenia zbiorów bibliotecznych, jest upowszechnienie czytelnictwa wśród mieszkańców gminy. Jest to prowadzone dzięki licznym działaniom kulturalno-oświatowym organizowanym w oddziale głównym jak i w filiach.

Są to przede wszystkim wystawy akcentujące rocznice kulturalne, literacki i państwowe, konkursy okazjonalne, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie oraz wiele innych form. Księgozbiór całej biblioteki liczy ponad 100 tysięcy pozycji. Obejmuje on książki, czasopisma oraz zbiory specjalne (przede wszystkim multimedia). Z dostępu z nich korzysta ponad 4 tysiące wszystkich zarejestrowanych w bibliotece użytkowników. Oznacza to, że co piąty mieszkaniec gminy korzysta z usług bibliotek gminy Szprotawa. Biblioteka zapewnia także obsługę specjalnym grupom czytelników, przede wszystkim poprzez punkt biblioteczny w Szpitalu Miejskim oraz współpracę z Zakładem Opiekuńczo - Leczniczym. Poza tym biblioteka i jej filie stale współpracują z przedszkolami i szkołami z terenu gminy oraz z Uniwersytetem III Wieku w Szprotawie. W 2008 roku utworzono nową filię w Wiechlicach (na terenie CKiW OHP) Pomysł okazał się trafiony, gdyż codziennie filię odwiedza kilkadziesiąt osób, głównie dzieci i młodzieży. Filia spełnia także rolę świetlicy środowiskowej, w której dzieci chętnie spędzają czas (także korzystając z internetu). Obecnie biblioteki stają się centrami pozyskiwania i przetwarzania informacji, stąd duży nacisk postawiono na komputeryzację, wyposażenie w sprzęt biurowy i multimedialny. Księgozbiór biblioteki jest stopniowo wprowadzany do wojewódzkiego programu bibliotecznego PROLIB, co w przyszłości pozwoli korzystać czytelnikom z komputerowej bazy danych bibliograficznych.

Facebook Likebox Slider