008Siódma odsłona zainaugurowanego przez Prezydenta RP Narodowego Czytania odbyła się w sobotę 8 września 2018 r. Tym razem wydarzenie wpasowało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na szprotawskim rynku Biblioteka Miejska przygotowała plenerowe czytanie „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Teksty, przygotowane przez Panią Małgorzatę Skawińską, wspólnie odczytali włodarze miasta oraz starsi i młodsi mieszkańcy Szprotawy. Jak co roku każdy, kto przyniósł ze sobą egzemplarz „Przedwiośnia” mógł liczyć na pamiątkowy stempel nadesłany przez Kancelarię Prezydenta RP specjalnie na tę uroczystość. Ponadto uczestnicy Czytania obdarowani zostali pamiątkowymi gadżetami ufundowanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji obchodzonych w tym samym czasie ph. „Niepodległa dla wszystkich” Europejskich Dni Dziedzictwa.

We wrześniu odbywają się już 26-te Europejskie Dni Dziedzictwa. Są to uroczystości promujące zabytki oraz tradycje regionów Europy. W tym roku w Polsce święto zdominowane jest tematyką odzyskania przez nasz kraj niepodległości i odbywa się pod ogólnym hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Biblioteka szprotawska wpisuje się w te działania dwiema ekspozycjami. Jest to fotorelacja ph. „Niepodległa Szprotawa w oczach dzieci” oraz „Niepodległa bliżej młodzieży” (do tej wystawy materiały udostępnił pan Jan Kaniuk). Obie wystawy można obejrzeć w gmachu głównym Biblioteki przy Al. Niepodległości 16 w godzinach pracy placówki do końca września.

Zachęcamy do przyniesienia z sobą własnych egzemplarzy "Przedwiośnia".
Będziemy je stemplować pieczęcią pamiątkową ufundowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Facebook Likebox Slider