Dzisiejsze zajęcia wakacyjne upłynęły nam na zwiedzaniu dawnego klasztoru Magdalenek-budynku z ponad 700 letnią historią, obecnie pięknie odrestaurowanego. Po zakamarkach tego wspaniałego obiektu oprowadził nas pan Maciej Boryna, racząc nas dużą dawką ciekawych informacji. To była pouczająca wycieczka, dzięki której mogliśmy jeszcze lepiej poznać nasze wyjątkowe miasto.

                                                                                               powstanie warszawskie 

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Formalnie siły powstańcze były znaczące. Do walki stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej zorganizowanych w Zgrupowania obejmujące bataliony i inne formacje zbrojne oraz niewielkie ilości innych organizacji podziemnych w tym prokomunistycznej Armii Ludowej. Niestety powstańcy byli bardzo słabo uzbrojeni. Trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni spowodowały, że w momencie wybuchu Powstania żołnierze dysponowali zaledwie 40% i tak skromnych zasobów broni i amunicji. Zapasy amunicji były przewidziane na kilkudniową walkę… (http://www.sppw1944.org)

Kolejne fakty znamy z lekcji historii, książek i filmów. Warto jednak poświęcić choć chwilę na wspomnienia. Bogaty wachlarz naszej oferty książkowej i filmowej pozwoli na przeniesienie się do tych chwil. 

 

358Przekonani o niezwykłych właściwościach łapaczy snów, na dzisiejszych zajęciach postanowiliśmy samodzielnie wykonać te magiczne, owiane tajemnicą, przedmioty.
Zadanie nie było łatwe. Trzeba było wykazać się zdolnościami manualnymi przy nawlekaniu koralików, przyklejaniu piórek czy mocowaniu wstążeczek.
Dzieci bawiły się wesoło, a swoje amulety zabrały do domu, aby złe sny zatrzymały się na sieci w obręczy a koraliki spełniły sny śpiącej osoby.

359

357

"Pokerowa twarz?", "stracić twarz?"...
Kolejne wakacyjne zajęcia z j. angielskim poświęciliśmy konceptowi oblicza. Młodzi czytelnicy poznali podstawowe części twarzy, chętnie dzieląc się opiniami, co tak naprawdę tworzy jej całokształt. Dzieci przy użyciu kleju, gazet, bibuły oraz papierowych talerzyków stworzyły zabawne kolaże oraz barwne bajkowe buzie. Wspólnymi siłami nasi czytelnicy pokonali angielską wykreślankę oraz nauczyli się, jak ze słowa "face" wyczarować komiksową „facjatę”. Możemy śmiało stwierdzić, że dzieci "wyszły z twarzą" z zajęć.

żaglowce

Wakacje to pora wypoczynku. Ale to też doskonały czas na spełnianie własnych marzeń. Jednym z nich dla wielu jest rejs lub inna wyprawa wodna. Dla tych, którzy chcą się dobrze przygotować do takiej wycieczki i dla tych, którzy teraz tylko mogą pozwolić sobie na marzenia o przygodzie, przygotowaliśmy książki z zakresu marynistyki. Chętnie je Państwu wypożyczymy:) Do zobaczenia w BIBLIOTECE.

brzechwamunroW tym miesiącu podsuwamy Państwu pomysł na ciekawą lekturę dla najmłodszych i starszych. Wiersze Jana Brzechwy cieszą kolejne pokolenia maluchów. Jednak dla niektórych z nas zaskoczeniem może być fakt, że autor nie zaniedbywał też dorosłych. Jego utwory o zupełnie odmiennej tematyce zawarto w książce "Brzechwa dla dorosłych". Drugim literatem, którego promujemy w lipcu jest laureatka wielu nagród Alice Munro. Kanadyjka pisze wartościową i jednocześnie piękną prozę dla kobiet. 

356Kolejne wakacyjne zajęcia z j. angielskim upłynęły pod zagadnieniem zwierzątek domowych.
Dzieci poznały nazwy najpopularniejszych pupili, chętnie dzieląc się ciekawostkami o własnych zwierzakach oraz podając najbardziej znane bajkowe postaci. Dużym zainteresowaniem cieszyło się składanie origami-kota i teatrzyk "Dwa ptaszki", w którym młodzi czytelnicy wysunęli wnioski o sile współpracy.
Zajęcia zwieńczyły barwne portrety milusińskich, zdobiąc salę naszej biblioteki.

340Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi zajęcia dla dziec w szprotawskiej bibliotece. W każdą środę odbywają się zajęcia z j. angielskim. W trakcie pierwszego spotkania poznaliśmy wymowę oraz zapis angielskich cyferek. Młodzi czytelnicy utrwalali numerki przy ożywionej grze w bingo, krzyżówkach, podczas wyklejania numerycznego żółwia, oraz wielu innych zabaw, a z bibuły, kredek, wycinanek oraz kleju tworzyli różne obrazki.
Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym na następne zajęcia z językiem angielskim w każdą środę lipca i sierpnia.

Bajka Beatrice Alemagnia  „Lew w Paryżu”  

341

Znudzony życiem lew, postanowił opuścić swoją sawannę i poszukać nowego miejsca w europejskim mieście. Tak zawędrował do Paryża zabierając nas w niezwykłą podróż po tym mieście. Dzieci z dużym zainteresowanie wysłuchały przygód lwa a obrazkowy teatrzyk zainspirował je do wykonania własnej bajki na podstawie wiersza „Abecadło”.

Wakacje w bibliotece – kolejne zajęcia z j. angielskiego dla dzieci pod hasłem "POZNAJEMY KOLORY"

345

Tym razem najmłodsi czytelnicy zapoznali się z kolorami. Wraz ze sporą dozą twórczości, pędzli i farb, dzieci zaprezentowały efekty mieszania barw. Z dużym ożywieniem przyjęło się zadanie pokolorowania obrazka na podstawie wiersza „Kolorowy klaun”, oraz grupowy projekt pejzażu, w którym dzieci dały upust swoim artystycznym zdolnościom. Zajęcia przyprawiły czytelników o pozytywnie kolorowy zawrót głowy, a przy okazji poznali nazwy kolorów w języku angielskim.

348

Photon to robot edukacyjny, który przez zabawę wprowadza dzieci w świat technologii. Rozwija ich kreatywności, zdolność logicznego myślenia oraz uczy podstaw programowania.
Kodowanie na dywanie to kolejne spotkanie wakacyjne w bibliotece dla dzieci.
Uczestnicy mieli za zadanie nauczyć roboty poruszać się zmieniać kolory czułek i omijać przeszkody.

34417 CZERWCA W SZPROTAWSKIEJ BIBLIOTECE GOŚCILIŚMY PISARKĘ AGNIESZKĘ OLEJNIK, AUTORKĘ PONAD 30 POCZYTNYCH POWIEŚCI.
Pisarka opowiadała o kulisach powstawania kolejnych swoich książek, których tematy czerpie głównie ze swojego życia, zwłaszcza zawodowego. Pracuje jako nauczycielka w szkole, a tam zawsze znajdą się problemy, które warto opisać. Ku przestrodze, ku pamięci, ku radości....
W spotkaniu uczestniczyli Członkowie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz słuchacze Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

LOGO

75 lat temu powstała pierwsza biblioteka na ziemi szprotawskiej. Początki były skromne, a czasy powojenne bardzo ciężkie. Jednak dzięki zaangażowaniu wielu ludzi związanych z biblioteką, z roku na rok przybywało książek, zjawiali się także nowi czytelnicy. Biblioteka rozrastała się, otwierały się filie wiejskie. W połowie lat siedemdziesiątych szprotawska biblioteka zakotwiczyła na dobre w swojej obecnej siedzibie przy ul. Niepodległości, gdzie piękny, zabytkowy budynek do obecnych czasów dodaje jej prestiżu i powagi. Szprotawska książnica to dzisiaj bogactwo wszelkich zbiorów, nie tylko samych książek, ale także audiobooków, e-booków, czasopism, gier edukacyjnych, płyt DVD  - razem prawie 100 tysięcy egzemplarzy. To też bogactwo inicjatyw kulturalnych, warsztatów, spotkań, zajęć, lekcji, dyskusji, gier miejskich, odczytów.

Szprotawska książnica to dzisiaj także ludzie, profesjonalne bibliotekarki, zaangażowani czytelnicy, przyjaciele biblioteki i wszyscy, którzy nas wspierają.

https://drive.google.com/file/d/16nearzat6OvCOQgosJk2ejg9D7RrEQxJ/view

z książką na leżaku 2z książką na leżaku 3Wielu z nas ciszej lub głośniej cieszy się z wakacji. JUŻ SĄ! Jedni wyjadą na urlopy z miasta, inni będą więcej czasu spędzać na własnych trawnikach... Ale ile można leżeć i patrzeć przed siebie? Sięgnijmy drodzy czytelnicy po literaturę o lekkiej tematyce. Zapraszamy po książki obyczajowe, sensacyjne, pełne humoru oraz dziecięco-młodzieżowe. Biblioteka nie ma wakacji - jesteśmy dla Was:)

dzien kultury fizycznej                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Kultura ma niejedno oblicze… 
22. czerwca świętujemy ten jej aspekt, który koncentruje się wokół sportu i aktywności fizycznej. Święto ma na celu propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Związany jest z kulturą społeczeństwa, na którą składa się troska o własne samopoczucie, zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Obejmuje rozwój sprawności i wydolności fizycznej, a także kształtowanie właściwej  postawy ciała. Aktywność fizyczna wpływa na stan zdrowia, więc ruszajmy się. Niech każdy znajdzie taki sposób aktywnego spędzania czasu, który będzie dla niego najlepszy. Zachęcamy do uprawiania sportu, co wcale nie koliduje z czytaniem. A takie są biblioteczne propozycje książek o dbaniu o dobrą formę dla pań:

 

sport

A jakie książki o podobnej tematyce są u nas dla panów? Poszukamy ich wspólnie w Bibliotece:)

Miłosz

CZESŁAW MIŁOSZ fot. Judyta Papp judytapapp.com mamy prawa do końća 2018

 

Czesław Miłosz - polski poetaprozaikeseistahistoryk literaturytłumaczdyplomata. W latach 1951–1993 przebywał na emigracji (we Francji, w USA). W Polsce do 1980 jego wydawnictwa cenzurowano. W 1980 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Uznawany jest za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku.

Książki autorstwa Czesława Miłosza i o nim dostępne w Bibliotece:

 

Borges

 Jorge Luís Borges

Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo (ur. 24 sierpnia 1899 w Buenos Aires, zm. 14 czerwca 1986 w Genewie) − argentyński pisarz, poeta i eseista, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literatury XX wieku. Publikował krótkie eseje, opowiadania i poezję. Jego dzieła, tak ważne dla literatury i myśli humanistycznej, stały się obiektem wnikliwych analiz i licznych interpretacji, wymykając się jednak jakimkolwiek klasyfikacjom i odrzucając wszelkie dogmaty. Ociemniały w wieku 55 lat pisarz zawsze był kontrowersyjną postacią. Przez prawie 30 lat był nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie literatury, lecz nigdy nie został nią nagrodzony.

Książki autora, które są dostępne w bibliotece: Księga istot zmyślonych, Raport Brodiego, Powszechna historia nikczemności, Zoologia fantastyczna, Opowiadania.

http://encyklopediafantastyki.pl/

 

 

Chesterton

Gilbert Keith Chesterton

Urodził się i wychował w domu londyńskiego kupca Edwarda Chestertona. Po zdobyciu podstawowego wykształcenia podjął naukę sztuk plastycznych w Slade School of Fine Art przy University College London. Nigdy jednak nie ukończył studiów wyższych.Przez krótki okres po zdobyciu wykształcenia był rysownikiem i karykaturzystą, następnie wybrał dziennikarstwo i publicystykę. Reprezentował poglądy konserwatywne, przeciwstawiał się ideom socjalizmu i agnostycyzmu. Był mistrzem groteski, paradoksu i humoru absurdalnego. Występował w publicznych polemikach m.in. przeciwko G.B. Shawowi i H.G. Wellsowi. Swoją drogę do poznania wiary opisał w monumentalnym dziele Ortodoksja. Był sympatykiem Polski (którą odwiedził w 1927), co przyczyniło się do jego popularności w tym kraju już w dwudziestoleciu międzywojennym.

Książki autora, które są dostępne w bibliotece: Kula i krzyż, Wątpliwości księdza Browna, Ojciec Brown: najgorsza zbrodnia na świecie.

https://pl.wikipedia.org/

agaW czwartkowe przedpołudnie (10 czerwca) mieliśmy przyjemność gościć I klasę z Liceum Ogólnokształcącego z nauczycielkami Agnieszką Zielonką i Kariną Juszczak. Głównym powodem spotkania było wręczenie upominków w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Młodzież w ubiegłym roku zaangażowała się, przy znacznym udziale nauczycielek, w zagłębienie się we wspomnienia szprotawian  zatytułowanych „Moja droga”. Były to retrospekcje z powrotów na ziemie odzyskane po II wojnie światowej. Czas odwiedzin uczniów zbiegł się z ekspozycją prac plastycznych Pani Heleny Urbaniak. Licealiści więc przy okazji skorzystali z możliwości przyjrzenia się delikatnym ekslibrisom, bajecznie kolorowym ikonom i portretom spod pędzla Pani Heleny.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa