Gdyby żył, 14 stycznia świętowałby 85 urodziny, 14 czerwca minie 50 lat od jego tragicznej śmierci. Pisarz zmarł na obczyźnie. W 1975 r. jego ciało spoczęło na Starych Powązkach. Na jego grobie, na życzenie matki, widnieje napis „ Żył krótko. A wszyscy byli odwróceni”. Po jego śmierci (1969 r.) niemiecki „Der Spiegel” zamieścił krótki nekrolog „Marek Hłasko, 35. Żył, pił i pisał”. A pisał dużo. Właściwie co roku wydawał nową książkę. Był pisarzem samoukiem. Żył tak, jak pisał. Upodabniał się do swoich bohaterów, opowiadał o buncie natury moralnej ludzi z polskiej rzeczywistości lat 50. XX w. Twórczość Marka Hłaski, polskiego Jamesa Deana była przedmiotem naszego kwietniowego spotkania. Omawialiśmy jego różne książki, charakteryzowaliśmy bohaterów, poznawaliśmy fakty i mity z życia tego legendarnego pisarza. Dopełnieniem spotkania był film dokumentalny „Z nimi żyłem, z nimi piłem, ich kochałem – Marek Hłasko”

„Wszystko, co czyni człowiek, czyni z tęsknoty za lepszym życiem” („Ósmy dzień tygodnia”)

[…] ludzie sami, nie zmieniają się nigdy. Ludzi zmienia życie. Dobre czy złe,  dobrego czy złego człowieka, ale zawsze życie” („Pętla”)

„Dano ci życie, które jest tylko opowieścią. Ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz i czy umrzesz pełen dni” („Sowa, córka piekarza”)

„Własny głos słyszy się gardłem, lecz własne życie można usłyszeć tylko własnym sumieniem” („Ósmy dzień tygodnia”)

Spotkanie 2. Grupy DKK miało miejsce 16 kwietnia 2019r.

Dziewiątego kwietnia 2019 roku odbyło się spotkanie pierwszej grupy DKK. Tym razem rozmawiałyśmy o powieści Joanny Bator, „Purezento”.
165

„Purezento” to historia młodej nauczycielki języka polskiego, która po wielu doświadczeniach życiowych, trafia do Japonii, aby zaopiekować się kotem znajomej. Tam oswaja się z kulturą, obyczajami, przyrodą i trudną sztuką kintsugi – sklejania części potłuczonych naczyń. Nasza bohaterka podejmuje próbę i dzięki pomocy mistrza kintsugi, skleja własne kawałki roztrzaskanego życia.

Książka przypadła nam do gustu, możemy ją polecić ze względu na spokój jaki emanuje z treści, nienachalną fabułę, ciekawe opisy Japonii, w której autorka książki niegdyś mieszkała.

162Według nauczania prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja tajemnica Wielkanocy nierozdzielnie związana jest z tajemnicą Wielkiego Piątku. Cały Kościół najpierw umiera, ukrzyżowany jest z Chrystusem, aby z nim zmartwychwstać. Wierni Kościołów wyrastających z nurtu reformacji spotykają się na uroczystych nabożeństwach, aby cieszyć się z pamiątki zmartwychwstania Jezusa, aby wspólnie wielbić Boga, czytać i rozważać jego słowo zapisane w Piśmie Świętym. Dzień ten jest dniem radości i śpiewu, w zależności od Kościoła różnie celebrowany, jednak wszędzie mający radosny i podniosły charakter. W kościele katolickim poprzedzający Wielkanoc tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). Stad też tytuł wystawy ekslibrisów ze zbiorów Gustawa Lisa. Ekspozycja „Wielkanocne smutki i radości” to przegląd najciekawszych prac plastycznych o tematyce związanej z kwietniowymi świętami. Wystawę kolorystycznie wzbogacają pisanki wykonane przez Panią Lilę Jakubiak.

152

W szprotawskiej bibliotece odbyły się warsztaty świąteczne, w których uczestniczyła młodzież z klubu Młodzi Dla Świata oraz seniorzy z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szprotawie. Własnoręcznie wykonaliśmy kartki świąteczne, które przekażemy do Domu Opieki Społecznej w Kożuchowie.

150

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest obchodzony corocznie 2 kwietnia od 1967 r. Każdego roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego święta. W tym roku wiadomość do dzieci wysyła litewska sekcja. Autorem listu i plakatu jest Kęstutis Kasparavičius. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Polska była gospodarzem tego dnia w 1980 roku.

IBBY – międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Siedzibą organizacji jest Bazylea w Szwajcarii. Organizacja została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 76 sekcji działających w różnych państwach na świecie.

143

Pod takich hasłem, 21 marca (Międzynarodowy Dzień Poezji) odbył się konkurs recytatorski w naszej bibliotece. W zmaganiach udział wzięli uczniowie klas II i III szkół podstawowych.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy.

138

W szprotawskiej bibliotece 8 marca odbyła się bardzo twórcza nocka.
Były tańce, śpiewy, graliśmy w gry planszowe, jedliśmy pyszne ciasto, które przygotowali mężczyźni z okazji dnia kobiet. Były także warsztaty malarskie zorganizowane dla Klubu Młodzi Dla Świata. Poprowadziła je pani Marta Rajewska, z wykształcenia malarka.
Pani Marto, bardzo dziękujemy

Bezpłatne korepetycje
   z języka niemieckiego   
     w szprotawskiej bibliotece    

 

 W bieżącym roku, w każdą drugą sobotę miesiąca w godzinach od 1100-1500 
można indywidualnie porozmawiać po niemiecku,

uzyskać pomoc w przygotowaniu do lekcji, nauczyć się zwrotów.

 

 Zapraszamy osoby zainteresowane - zgłoszenia telefoniczne 
do pani Renaty (68 376 24 81).

104Popołudniowe spotkanie z panem Krzysztofem Sabacińskim, miłośnikiem gór i wpinaczki, upłynęło w miłej atmosferze. Nasz gość opowiadał o swoich wyprawach (Denali, Elbrus, Mont Blanc...) a swoje opowieści i przemyślenia zobrazował pięknymi zdjęciami.
Dziękujemy!

W szprotawskiej bibliotece ferie dobiegły końca. W pierwszym tygodniu bawiliśmy się pod hasłem "Przez zabawę do nauki - eksperymenty w bibliotece".
W drugim tygodniu realizowaliśmy projekt "Mądrzy Cyfrowi", którego celem jest przeprowadzenie projektu społecznego.Z inicjatywy młodzieży założyliśmy "Klub Młodzi dla Świata". Celem klubu jest promowanie twórczości oraz pomoc w rozwoju ich pasji.

logo MBPW 2018 roku zakupiliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie i 5 filii bibliotecznych 324 książki  za 9163 złote w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Operatorem Priorytetu jest Biblioteka Narodowa.

 

   

Nowości 

Promocja nowości

logo BN   logo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

93

Szprotawska biblioteka otrzymała wyróżnienie od Narodowego Instytutu Dziedzictwa za organizację tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, na które składały się różne inicjatywy związane z promocją dziedzictwa kulturowego min. wystawy w budynku szprotawskiej biblioteki i na filiach wiejskich, Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" przez mieszkańców, spotkania tematyczne oparte na rozmowach z seniorami.

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa wyróżnienia otrzymali organizatorzy najciekawszych wydarzeń. Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdym województwie przyznano po pięć wyróżnień instytucjom kultury, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura  są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu  wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

87

Szprotawska Biblioteka na kilka godzin zmieniła się w pracownię świątecznych świec.  Głównym sposobem dekoracji były gotowe elementy z wosku, które nakładaliśmy na świece. Były cekiny, gałązki, wstążeczki i mnóstwo brokatu.

I MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM I 30 MIEJSCE W POLSCE DLA SZPROTAWSKIEJ BIBLIOTEKI W RANKINGU BIBLIOTEK RZECZPOSPOLITEJ !

79"Spotykam tutaj najbardziej kulturalne gminy w Polsce, gdyż te wyróżnienia to ciężka praca pracowników bibliotek, ale także oznaka dbałości samorządów o instytucje kultury jakimi są biblioteki" - takimi słowami dyrektor Instytutu Książki otworzył galę wręczenia dyplomów w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

W Rankingu wzięto pod uwagę wiele wskaźników min. ilość wypożyczeń i odwiedzin, powierzchnię biblioteki, ilość zakupionych nowych książek, pozyskiwanie środków, tytuły prasy, szkolenia pracowników, e-booki czy komputeryzację biblioteki.

"Dziękuję wszystkim użytkownikom biblioteki za to, że odwiedzają bibliotekę i korzystają z naszej oferty, a także władzom samorządowym za wsparcie i zapewnienie odpowiednich środków na działalność. Szczególne podziękowania kieruję do pracowników szprotawskiej biblioteki, bo to głównie dzięki ich zaangażowaniu, ciekawym pomysłom i wielkiej pasji stworzyliśmy bibliotekę atrakcyjną, nowoczesną, bibliotekę na miarę XXI wieku" - mówi dyrektorka szprotawskiej książnicy.

 

80

Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie wzięła udział w projekcie „Mirabelka-kiełkująca historia w stolicy”, zorganizowanym przez Lustro Biblioteki. 
16 listopada odbyły się warsztaty, podczas których młodzież zapoznała się z książką Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Wysłuchaliśmy fragmentu, oglądaliśmy film, w którym autor opowiedział o historii drzewka.
„Fajne też jest to, że rodzimy owoce, które są słodkie i które dają radość ludziom, bo ludzie robią z naszych żółtych kulek kompoty, używają naszych owoców do pieczenia ciasta i przyrządzają z nich też inne bardzo smaczne, słodkie potrawy.”

Na stolikach drzewka, pod nimi słodkie mirabelki, a przy nich zaproszeni goście. To niezwykłe drzewko i jego opowieść otoczyliśmy naszą własną, szprotawską. Zaproszone panie, Halina i Wanda opowiedziały nam o swoim dzieciństwie, o tym jak czasy wojny i okupacji wpłynęły na ich życie. Nie mniejsze wrażenie na młodych osobach wywarły zdjęcia naszego miasta, były fotografie z początku XX wieku, z okresu powojennego a także współczesne. Zadaniem uczestników było odgadnięcie jaka to ulica dzisiaj. Przy scenie „wyrosła” Mirabelka, na której każdy zawiesił własny owoc, wysłuchaliśmy piosenek „Skrzydła”, „Biały orzeł”, „Batalion” w wykonaniu Sieciolinek oraz „Ja śpiewam piosenki” i „Zimny drań” w wykonaniu Weroniki.
Bardzo dziękujemy pani Dorocie z Filii Biblioteki w Siecieborzycach za przygotowanie z dziećmi „Drzewek pamięci” oraz za czynny udział w projekcie. 
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym dniu.

"Byłoby dobrze, gdyby bajka chciała przyjść wtedy, kiedy się ją wzywa, ale to wielka dama, przychodzi tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę." H.Ch. Andersen

65

Wspólnie z przedszkolakami staraliśmy się Ją przywołać  podczas spotkania w Bibliotece. Wchodziliśmy w świat bajek i baśni za pomocą rekwizytów, szukaliśmy Jej na ilustracjach książek, a także podczas zabawy w zatrute jabłko. Czy udało nam się?
Zapytajcie dzieci...

Kalendarz

Facebook Likebox Slider