104Popołudniowe spotkanie z panem Krzysztofem Sabacińskim, miłośnikiem gór i wpinaczki, upłynęło w miłej atmosferze. Nasz gość opowiadał o swoich wyprawach (Denali, Elbrus, Mont Blanc...) a swoje opowieści i przemyślenia zobrazował pięknymi zdjęciami.
Dziękujemy!

W szprotawskiej bibliotece ferie dobiegły końca. W pierwszym tygodniu bawiliśmy się pod hasłem "Przez zabawę do nauki - eksperymenty w bibliotece".
W drugim tygodniu realizowaliśmy projekt "Mądrzy Cyfrowi", którego celem jest przeprowadzenie projektu społecznego.Z inicjatywy młodzieży założyliśmy "Klub Młodzi dla Świata". Celem klubu jest promowanie twórczości oraz pomoc w rozwoju ich pasji.

W dniach 21.01 – 25.01.2019 w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem odbyły się zajęcia feryjne pod hasłem „BIBLIOTEKA – POMYSŁÓW RZEKA” . Zajęcia obfitowały w rozmaite atrakcje. Była zumba do muzyki z filmów animowanych, zabawy z chustą animacyjną, kalambury. Były łamigłówki, zagadki logiczne, matematyczne i ortograficzne, zajęcia plastyczne oraz inne niespodzianki. Nie mogło zabraknąć śpiewów i karaoke. Czytaliśmy bajki Ignacego Krasickiego i wysłuchaliśmy opowiadania Katarzyny Ryrych „Niebieska kredka”. 23.01. 2019 naszą bibliotekę odwiedził Pan Daniel Budziński – uczeń technikum mechatronicznego z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Żagania i w niezwykle interesujący sposób opowiadał nam o robotach i ciekawostkach z zakresu elektroniki. Dzieci mogły same posterować dronem, linefollowerem i małymi robocikami – hexabugami. Tego dnia przy pomocy Pana Daniela uczestnicy warsztatów zbudowali labirynt i tor wyścigowy dla robotów. Ostatniego dnia zajęć feryjnych przy użyciu własnych telefonów komórkowych „kręciliśmy” własny wideoklip do wybranej muzyki.  Każdego dnia działo się coś interesującego.  Teraz wypoczęci  i zadowoleni możemy wrócić do szkolnych obowiązków.

Ferie zimowe na filii w Wiechlicach dobiegły końca. Za sobą mamy niesamowity tydzień, pełen zabaw, eksperymentów i przygód. 
Nasz tydzień zaczęliśmy od wycieczki do planetarium, Centrum Nauki Keplera i parku trampolin Skoko-Loco. Podczas pierwszych zajęć dowiedzieliśmy się gdzie ptaki zimują i jak możemy im pomóc podczas nadchodzących mrozów. W drugiej części zajęć każdy z uczestników wykonał laurkę dla Swojej Babci lub Dziadka. Wyszły nam prawdziwe cudeńka, dzieci włożyły ogrom pracy i serca w swoje dzieła.
Podczas kolejnych dni wykonywaliśmy mały eksperyment, dzięki któremu powstały wspaniałe brokatowe slimy. Czytaliśmy książki, bawiliśmy się i tworzyliśmy różne prace plastyczne. Efekty i przebieg zajęć możemy podziwiać na zdjęciach, a śmiechu i zabawy było co niemiara.

Tegoroczne Ferie zimowe w Siecioborzycach upłynęły nam na sprawdzaniu wiedzy teoretyczne zaczerpniętej z książek w praktyce. Bawiliśmy się grając na kieliszkach z wodą, próbowaliśmy wywołać erupcję wulkanu (co nam się nieskromnie mówiąc udało), oraz przy pomocy balonu umieszczonego na sznurku sprawdziliśmy zasadę działania silnika samolotu odrzutowego. Wykorzystaliśmy produkty spożywcze do sporządzenia „chemicznego jojo”, czarny pieprz posłużył nam do sprawdzenia czy woda może być sucha. W czasie zajęć bawiliśmy się również w zabawy sportowe, wykonywaliśmy prace plastyczne a w ostatnim dniu pojechaliśmy na wycieczkę do Centrum Nauki Keplera i Parku Trampolin - SkokoLoco.

 

Ferie dobiegły końca, a wraz z nimi zakończyły się zajęcia w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym. Wszystko co dobre szybko się kończy, jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom „Ferii w Bibliotece” nie będzie brakowało.
Ferie w bibliotece zaczęły się od zajęć poświęconych Dniu Babci i Dziadka. Młodzi plastycy wykonali piękne kartki, do których dołączyli ułożone przez siebie wierszyki, a utworzona całość prezentowała się wyśmienicie. W czasie zajęć dzieci także wykonywały wazoniki i podkładki pod swoje kubki.
Natomiast największą atrakcją tegorocznych ferii były „kuchenne rewolucje”. Po raz kolejny, dzieci przekonały się o tym, jak świetnie można się bawić przygotowując kolorowe i pyszne sałatki owocowo - warzywne. Nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych. Uczestnicy mogli oglądnąć film o przygodach agenta Maxa i sympatycznych czworonogów, a także pograć w ciekawe gry planszowe, czy bawić się wspólnie ze znajomymi w zgadywanki, quizy i kalambury. Różnorodność tych zajęć sprawiła, że nie było miejsca na nudę.
Choć zimowa przerwa w nauce dobiegła już końca, to drzwi Biblioteki są otwarte i czekają na tych, którzy zechcą się z nią zaprzyjaźnić.

 

Od 21 stycznia w holu Biblioteki Miejskiej przy al. Niepodległości w Szprotawie gości wystawa prac malarskich Pani Marty Rajewskiej. Szprotawianka jest absolwentką Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ekspozycja jest prezentowana pod tytułem „Procesy szyfrowania”. Jest ona przeglądem prac z cyklu obrazowania emocji i rozwijania idei. Całość zrealizowana jest za pomocą symboli i skojarzeń. Wystawa jest integralną częścią prezentacji przygotowanej jako dyplom licencjacki i magisterski Pani Marty. Całość plastyczka realizowała pod opieką prof. Stanisława Kortyki i mgr Jarosława Jeschke. Ciekawym dopełnieniem prezentacji są grafiki, które powstały pod okiem prof. Piotra Szurka. Zachęcamy do przyjrzenia się pracom młodej szprotawianki. Wystawa będzie prezentowana do 22. lutego 2019 r.

 

logo MBPW 2018 roku zakupiliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie i 5 filii bibliotecznych 324 książki  za 9163 złote w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Operatorem Priorytetu jest Biblioteka Narodowa.

 

   

Nowości 

Promocja nowości

logo BN   logo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

93

Szprotawska biblioteka otrzymała wyróżnienie od Narodowego Instytutu Dziedzictwa za organizację tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, na które składały się różne inicjatywy związane z promocją dziedzictwa kulturowego min. wystawy w budynku szprotawskiej biblioteki i na filiach wiejskich, Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" przez mieszkańców, spotkania tematyczne oparte na rozmowach z seniorami.

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa wyróżnienia otrzymali organizatorzy najciekawszych wydarzeń. Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdym województwie przyznano po pięć wyróżnień instytucjom kultury, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura  są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu  wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

Święta Bożego Narodzenia są dla nas zawsze okazją do złożenia wszystkim czytelnikom i użytkownikom serdecznych życzeń. W tym roku otulamy je  puszystymi chustami, które prezentuje Pani Barbara Kominek. Ozdoby choinkowe wykonane na szydełku również wyszły spod ręki Pani Barbary. Natomiast, jeśli ktoś jeszcze nie zdecydował się jakim upominkiem obdarzyć najbliższych, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą książek do zakupu. Nowe pozycje, ciekawe tytuły – dla każdego coś dobrego. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia biblioteki jeszcze przed świętami i wypożyczenia interesujących filmów i poczytnych książek z nowowydaną powieścią Krystyny Mirek „Tylko jeden wieczór”!

87

Szprotawska Biblioteka na kilka godzin zmieniła się w pracownię świątecznych świec.  Głównym sposobem dekoracji były gotowe elementy z wosku, które nakładaliśmy na świece. Były cekiny, gałązki, wstążeczki i mnóstwo brokatu.

I MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM I 30 MIEJSCE W POLSCE DLA SZPROTAWSKIEJ BIBLIOTEKI W RANKINGU BIBLIOTEK RZECZPOSPOLITEJ !

79"Spotykam tutaj najbardziej kulturalne gminy w Polsce, gdyż te wyróżnienia to ciężka praca pracowników bibliotek, ale także oznaka dbałości samorządów o instytucje kultury jakimi są biblioteki" - takimi słowami dyrektor Instytutu Książki otworzył galę wręczenia dyplomów w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

W Rankingu wzięto pod uwagę wiele wskaźników min. ilość wypożyczeń i odwiedzin, powierzchnię biblioteki, ilość zakupionych nowych książek, pozyskiwanie środków, tytuły prasy, szkolenia pracowników, e-booki czy komputeryzację biblioteki.

"Dziękuję wszystkim użytkownikom biblioteki za to, że odwiedzają bibliotekę i korzystają z naszej oferty, a także władzom samorządowym za wsparcie i zapewnienie odpowiednich środków na działalność. Szczególne podziękowania kieruję do pracowników szprotawskiej biblioteki, bo to głównie dzięki ich zaangażowaniu, ciekawym pomysłom i wielkiej pasji stworzyliśmy bibliotekę atrakcyjną, nowoczesną, bibliotekę na miarę XXI wieku" - mówi dyrektorka szprotawskiej książnicy.

 

80

Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie wzięła udział w projekcie „Mirabelka-kiełkująca historia w stolicy”, zorganizowanym przez Lustro Biblioteki. 
16 listopada odbyły się warsztaty, podczas których młodzież zapoznała się z książką Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Wysłuchaliśmy fragmentu, oglądaliśmy film, w którym autor opowiedział o historii drzewka.
„Fajne też jest to, że rodzimy owoce, które są słodkie i które dają radość ludziom, bo ludzie robią z naszych żółtych kulek kompoty, używają naszych owoców do pieczenia ciasta i przyrządzają z nich też inne bardzo smaczne, słodkie potrawy.”

Na stolikach drzewka, pod nimi słodkie mirabelki, a przy nich zaproszeni goście. To niezwykłe drzewko i jego opowieść otoczyliśmy naszą własną, szprotawską. Zaproszone panie, Halina i Wanda opowiedziały nam o swoim dzieciństwie, o tym jak czasy wojny i okupacji wpłynęły na ich życie. Nie mniejsze wrażenie na młodych osobach wywarły zdjęcia naszego miasta, były fotografie z początku XX wieku, z okresu powojennego a także współczesne. Zadaniem uczestników było odgadnięcie jaka to ulica dzisiaj. Przy scenie „wyrosła” Mirabelka, na której każdy zawiesił własny owoc, wysłuchaliśmy piosenek „Skrzydła”, „Biały orzeł”, „Batalion” w wykonaniu Sieciolinek oraz „Ja śpiewam piosenki” i „Zimny drań” w wykonaniu Weroniki.
Bardzo dziękujemy pani Dorocie z Filii Biblioteki w Siecieborzycach za przygotowanie z dziećmi „Drzewek pamięci” oraz za czynny udział w projekcie. 
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym dniu.

"Byłoby dobrze, gdyby bajka chciała przyjść wtedy, kiedy się ją wzywa, ale to wielka dama, przychodzi tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę." H.Ch. Andersen

65

Wspólnie z przedszkolakami staraliśmy się Ją przywołać  podczas spotkania w Bibliotece. Wchodziliśmy w świat bajek i baśni za pomocą rekwizytów, szukaliśmy Jej na ilustracjach książek, a także podczas zabawy w zatrute jabłko. Czy udało nam się?
Zapytajcie dzieci...

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Wpisując się w obchody uroczystości 11. listopada, proponujemy prześledzenie drogi Polaków do odzyskania niepodległości, którą wyznaczał Józef Piłsudski wraz z innymi ważnymi postaciami historycznymi. Niebywałe zbiory pamiątek (orderów, odznaczeń, numizmatów i innych ciekawostek) wypożyczył Bibliotece na czas ekspozycji pan Jan Kaniuk. Całość wystawy prezentujemy w holu Biblioteki przy al. Niepodległości do końca listopada. Gorąco zapraszamy mieszkańców w nasze podwoje od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia placówki.

63Dnia 24 października w Miejskiej Bibliotece spotkał się z nami pan Marian Łysakowski - pedagog, podróżnik, pilot wycieczek, kolekcjoner dzwonków i janczarów. W spotkaniu udział wzięli uczniowie szprotawskich Szkół  Podstawowych. 
Wszystkim dziękujemy za udział w spotkaniu.

18 października br. w szprotawskiej bibliotece został zorganizowany Regionalny Festiwal Kodowania. Na to wydarzenie złożyły się różnorodne pokazy i warsztaty związane z programowaniem min.: pokaz funkcji drukarki 3D, kodowanie robotów Lego Mindstorms i robotów Photon, działanie i elementy nowoczesnej drukarni. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Ale to już było” (Old Room).
W inicjatywie udział wzięli uczniowie i nauczyciele szprotawskich szkół podstawowych.
Regionalny Festiwal Kodowania organizowany jest w ramach projektu "Link do przyszłości. Edukacja. Programowanie. Rozwój". Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy Youth Spark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prowadzącym.  

W ramach projektu „Link do przyszłości. Edukacja. Programowanie. Rozwój” w szprotawskich szkołach podstawowych zorganizowane zostały zajęcia z kodowania.  
Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy Youth Spark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Kalendarz

Nowości zakupione z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

Facebook Likebox Slider