"Byłoby dobrze, gdyby bajka chciała przyjść wtedy, kiedy się ją wzywa, ale to wielka dama, przychodzi tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę." H.Ch. Andersen

65

Wspólnie z przedszkolakami staraliśmy się Ją przywołać  podczas spotkania w Bibliotece. Wchodziliśmy w świat bajek i baśni za pomocą rekwizytów, szukaliśmy Jej na ilustracjach książek, a także podczas zabawy w zatrute jabłko. Czy udało nam się?
Zapytajcie dzieci...

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Wpisując się w obchody uroczystości 11. listopada, proponujemy prześledzenie drogi Polaków do odzyskania niepodległości, którą wyznaczał Józef Piłsudski wraz z innymi ważnymi postaciami historycznymi. Niebywałe zbiory pamiątek (orderów, odznaczeń, numizmatów i innych ciekawostek) wypożyczył Bibliotece na czas ekspozycji pan Jan Kaniuk. Całość wystawy prezentujemy w holu Biblioteki przy al. Niepodległości do końca listopada. Gorąco zapraszamy mieszkańców w nasze podwoje od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia placówki.

63Dnia 24 października w Miejskiej Bibliotece spotkał się z nami pan Marian Łysakowski - pedagog, podróżnik, pilot wycieczek, kolekcjoner dzwonków i janczarów. W spotkaniu udział wzięli uczniowie szprotawskich Szkół  Podstawowych. 
Wszystkim dziękujemy za udział w spotkaniu.

18 października br. w szprotawskiej bibliotece został zorganizowany Regionalny Festiwal Kodowania. Na to wydarzenie złożyły się różnorodne pokazy i warsztaty związane z programowaniem min.: pokaz funkcji drukarki 3D, kodowanie robotów Lego Mindstorms i robotów Photon, działanie i elementy nowoczesnej drukarni. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Ale to już było” (Old Room).
W inicjatywie udział wzięli uczniowie i nauczyciele szprotawskich szkół podstawowych.
Regionalny Festiwal Kodowania organizowany jest w ramach projektu "Link do przyszłości. Edukacja. Programowanie. Rozwój". Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy Youth Spark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prowadzącym.  

W ramach projektu „Link do przyszłości. Edukacja. Programowanie. Rozwój” w szprotawskich szkołach podstawowych zorganizowane zostały zajęcia z kodowania.  
Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy Youth Spark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.

004

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ. My prezentujemy książki traktujące o szeroko pojętej pielęgnacji drzew. 

001Październik to miesiąc, w którym króluje muzyka. Filharmonie przedstawiają nowe repertuary, a nasza biblioteka zachęca do zasłuchania się w starych nagraniach. Prezentujemy Państwu płyty winylowe i kasety magnetofonowe z ciekawymi utworami. Dla osób, które nie posiadają już dawnych gramofonów i „kaseciaków” mamy ogromny wybór nagrań na CD. Nie zabraknie też książek o znanych twórcach ścieżek dźwiękowych i wykonawcach.

  

002003

Z okazji Europejskiego Dnia Języków (26 wrzesień), Dnia Głośnego Czytania (29 wrzesień) oraz 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety (1918r.) zorganizowaliśmy w naszej bibliotece labirynt czytelniczy ph."Kobiety Literatury Polskiej". Do udziału w inicjatywie zaprosiliśmy młodzież ze szprotawskich szkół, która czytała, oglądała i wykonywała różne zadania związane z twórczością M.Konopnickiej, O.Tokarczuk, W.Szymborskiej, E.Cherezińskiej, W.Chotomskiej, K.Bondy i M.Musierowicz. Dziękujemy wszystkim za literacką ucztę i kreatywną zabawę!

008Siódma odsłona zainaugurowanego przez Prezydenta RP Narodowego Czytania odbyła się w sobotę 8 września 2018 r. Tym razem wydarzenie wpasowało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na szprotawskim rynku Biblioteka Miejska przygotowała plenerowe czytanie „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Teksty, przygotowane przez Panią Małgorzatę Skawińską, wspólnie odczytali włodarze miasta oraz starsi i młodsi mieszkańcy Szprotawy. Jak co roku każdy, kto przyniósł ze sobą egzemplarz „Przedwiośnia” mógł liczyć na pamiątkowy stempel nadesłany przez Kancelarię Prezydenta RP specjalnie na tę uroczystość. Ponadto uczestnicy Czytania obdarowani zostali pamiątkowymi gadżetami ufundowanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji obchodzonych w tym samym czasie ph. „Niepodległa dla wszystkich” Europejskich Dni Dziedzictwa.

47

 

We wrześniu odbywają się już 26-te Europejskie Dni Dziedzictwa. Są to uroczystości promujące zabytki oraz tradycje regionów Europy. W tym roku w Polsce święto zdominowane jest tematyką odzyskania przez nasz kraj niepodległości i odbywa się pod ogólnym hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Biblioteka szprotawska wpisuje się w te działania dwiema ekspozycjami. Jest to fotorelacja ph. „Niepodległa Szprotawa w oczach dzieci” oraz „Niepodległa bliżej młodzieży” (do tej wystawy materiały udostępnił pan Jan Kaniuk). Obie wystawy można obejrzeć w gmachu głównym Biblioteki przy Al. Niepodległości 16 w godzinach pracy placówki do końca września.

Przygotowaliśmy dla mieszkańców naszej gminy i osób zainteresowanych dużą ekspozycję materiałów historycznych. Wystawa jest elementem włączenia się Biblioteki w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w roku 2018. Roku, który został ogłoszony także Europejskim Rokiem Dziedzictwa i jest rokiem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Materiały wystawiennicze, wcześniej nieeksponowane w naszej placówce, uzyskaliśmy dzięki uprzejmości Pana Jana Kaniuka. Zapraszamy do przyjrzenia się ciekawym zbiorom, które prezentujemy przez cały wrzesień w holu Biblioteki Miejskiej w godzinach otwarcia placówki. Część ekspozycji będzie można także obejrzeć na szprotawskim Rynku w sobotę 08. września  od godziny 1500 podczas Narodowego Czytania „PRZEDWIOŚNIA” Stefana Żeromskiego.
Gorąco zapraszamy.

38

38

 

Dnia 28.08.2018r. nasi najmłodsi czytelnicy odwiedzili Urząd Miasta w Szprotawie. Rozmawialiśmy o historii komiksu, mówiliśmy o naszych ulubionych i wspólnie czytaliśmy. Czytali dla nas Pan Józef Rubacha, burmistrz naszego miasta, Pani Karina Jarosz (sekretarz gminy) oraz Pani Jadwiga Nowak (skarbnik gminy). 

Na placu przed Ratuszem czytali nam mieszkańcy.
Bardzo dziękujemy!

35

Warsztaty fotograficzne ph. „Niepodległa Szprotawa w Oczach Dzieci” to temat tegorocznych zajęć wakacyjnych w Miejskiej Bibliotece.  Dzieci czas wolny spędziły w twórczy, a przy tym wesoły i przyjemny sposób. Zabytki i instytucje kultury w Szprotawie, przyroda oraz sport i rekreacja nie stanowią już żadnych tajemnic dla młodych uczestników zajęć.

W holu Biblioteki (w godzinach otwarcia) można obejrzeć wystawę fotograficzną, która powstała z prac dzieci.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji wakacyjnego projektu.

25

 

 

Poprzez ekspozycję niewielkiego wycinka z bogactwa zbiorów multimedialnych Czytelni dla Dorosłych pragniemy zachęcić tych, którzy jeszcze nie korzystali z naszej oferty filmów na DVD. Posiadamy  nowości polskiego i zagranicznego kina.

W tym roku obchodziliśmy 10-lecie naszych Dyskusyjnych Klubów Książki, których mamy 6 (dwa dla dorosłych i cztery dla dzieci i młodzieży). Z tej okazji zorganizowaliśmy grę miejską ph: "Kobiety Literatury Polskiej". Uczestnicy przechodząc do kolejnych stanowisk (było ich 7) mieli za zadanie rozwiązywać zadania dotyczące twórczości poszczególnych autorek. Podsumowaniem tych rozgrywek było spotkanie przy torcie, gry i zabawy oraz koncert szprotawskich muzyków.

Inauguracyjne spotkanie miało miejsce 8 maja 2008 r. o godz. 10 w miejskiej czytelni. Grupę założycielską stworzyło pięć pań, z których cztery do dziś są nadzwyczaj aktywne: Alicja Jabłońska, Halina Jaroszewicz, Maria Jaworska, Wanda Kukier i Henryka Omilanowicz. Opiekunem (moderatorem) grupy była Ewa Klisowska, pracownik czytelni dla dorosłych. Wspólnie ustalono częstotliwość spotkań i dobór lektury. Pierwszą książką była „Lala” Jacka Dehnela. W ciągu 10 lat działalności Klubu nasze dyskusje skupiły się wokół 88 tytułów, wśród których były powieści, literatura faktu, biografie. Z przeprowadzonego rankingu książek, które najbardziej przypadły do gustu, znalazły się „Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno” - Michele Fitoussi, „Niczego nie żałuję - życie Edith Piaf”- Philippe Crocq, Jean Mareska, „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” - Pär-Ol Jonas Jonasson, „Zielone drzwi” - Katarzyna Grochola, „Wszystko wina kota” - Agnieszka Lingas-Łoniewska.

W holu biblioteki można obejrzeć retrospektywny kolaż obwolut wszystkich omawianych książek oraz przeglądnąć kroniki Klubu.

W 2017 roku zakupiliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie i 5 filii bibliotecznych 
591 książek za 9 227 złotych w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. 
Operatorem Priorytetu jest Biblioteka Narodowa.

Lista nowości książkowych

27 sierpnia 2017 roku nasza biblioteka została przyjęta do akcji „Paczka literacka”, która ma na celu promowanie czytelnictwa.

Otrzymaliśmy bezpłatny pakiet zawierający 21 książek oraz dwa audiobooki.

 

Kalendarz

Facebook Likebox Slider