Borges

 Jorge Luís Borges

Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo (ur. 24 sierpnia 1899 w Buenos Aires, zm. 14 czerwca 1986 w Genewie) − argentyński pisarz, poeta i eseista, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literatury XX wieku. Publikował krótkie eseje, opowiadania i poezję. Jego dzieła, tak ważne dla literatury i myśli humanistycznej, stały się obiektem wnikliwych analiz i licznych interpretacji, wymykając się jednak jakimkolwiek klasyfikacjom i odrzucając wszelkie dogmaty. Ociemniały w wieku 55 lat pisarz zawsze był kontrowersyjną postacią. Przez prawie 30 lat był nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie literatury, lecz nigdy nie został nią nagrodzony.

Książki autora, które są dostępne w bibliotece: Księga istot zmyślonych, Raport Brodiego, Powszechna historia nikczemności, Zoologia fantastyczna, Opowiadania.

http://encyklopediafantastyki.pl/

 

 

Chesterton

Gilbert Keith Chesterton

Urodził się i wychował w domu londyńskiego kupca Edwarda Chestertona. Po zdobyciu podstawowego wykształcenia podjął naukę sztuk plastycznych w Slade School of Fine Art przy University College London. Nigdy jednak nie ukończył studiów wyższych.Przez krótki okres po zdobyciu wykształcenia był rysownikiem i karykaturzystą, następnie wybrał dziennikarstwo i publicystykę. Reprezentował poglądy konserwatywne, przeciwstawiał się ideom socjalizmu i agnostycyzmu. Był mistrzem groteski, paradoksu i humoru absurdalnego. Występował w publicznych polemikach m.in. przeciwko G.B. Shawowi i H.G. Wellsowi. Swoją drogę do poznania wiary opisał w monumentalnym dziele Ortodoksja. Był sympatykiem Polski (którą odwiedził w 1927), co przyczyniło się do jego popularności w tym kraju już w dwudziestoleciu międzywojennym.

Książki autora, które są dostępne w bibliotece: Kula i krzyż, Wątpliwości księdza Browna, Ojciec Brown: najgorsza zbrodnia na świecie.

https://pl.wikipedia.org/

agaW czwartkowe przedpołudnie (10 czerwca) mieliśmy przyjemność gościć I klasę z Liceum Ogólnokształcącego z nauczycielkami Agnieszką Zielonką i Kariną Juszczak. Głównym powodem spotkania było wręczenie upominków w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Młodzież w ubiegłym roku zaangażowała się, przy znacznym udziale nauczycielek, w zagłębienie się we wspomnienia szprotawian  zatytułowanych „Moja droga”. Były to retrospekcje z powrotów na ziemie odzyskane po II wojnie światowej. Czas odwiedzin uczniów zbiegł się z ekspozycją prac plastycznych Pani Heleny Urbaniak. Licealiści więc przy okazji skorzystali z możliwości przyjrzenia się delikatnym ekslibrisom, bajecznie kolorowym ikonom i portretom spod pędzla Pani Heleny.

helenaMamy przyjemność ponownie zaprosić Państwa na wernisaż prac plastycznych do naszego holu. Tym razem przygotowaliśmy ekspozycję prac Pani Heleny Urbaniak, mieszkającej obecnie w Droszkowie k/Zielonej Góry. Autorka udostępniła nam akwarele, rysunki i ekslibrisy o różnej tematyce. Polecamy gorąco wystawę i zapraszamy Państwa serdecznie w czerwcu w godzinach otwarcia Biblioteki.

tPo raz osiemnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2021 r., Tydzień Bibliotek - ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2021 odbywa się pod hasłem: "Znajdziesz mnie w bibliotece". Zapraszamy do zapoznania się z nietuzinkową ofertą, jaką kierujemy do Państwa. Nie wszyscy wiedzą, że Biblioteka to nie tylko książki. Prezentujemy zupełnie inne zbiory, które są do dyspozycji młodszych i starszych. Oferujemy m.in. gry planszowe, materiały do nauki języków obcych, płyty analogowe i mnóstwo innych ciekawych materiałów. A jak donich dotrzeć? Na to pytanie odpowiedzią jest hasło tegorocznego święta bibliotek: ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE!

gPowstanie – pierwsze miejskie wystąpienie powstańcze w okupowanej przez Niemców Europie – nie miało militarnych celów strategicznych. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek szans na powodzenie, stanowiło zbrojną odpowiedź na ludobójstwo, będąc również odwetem na hitlerowcach podjętym przez kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii. Powstanie wybuchło w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach, 19 kwietnia 1943, w momencie gdy w tzw. getcie szczątkowym znajdowało się już tylko ok. 50-70 tysięcy Żydów (wobec niemal pół miliona w szczytowym okresie jego zaludnienia).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_w_getcie_warszawskim

Aby przybliżyć sobie tę tematykę, proponujemy do sięgnięcia na nasze półki po interesującą literaturę.

prezentacja pdf

r „Ludzie, którzy mówią, że jeżdżenie rowerem jest niebezpieczne, nie mają racji . Zabije nas siedzenie w miejscu, co większości społeczeństwa zdarza się zdecydowanie za często”.  Adrian Davis

19. kwietnia obchodzimy DZIEŃ ROWEROWY. Zawsze warto wsiąść na rower i pojechać na bliższą lub dalszą wycieczkę. Aby się zainspirować pomysłami innych lub opracować własną eskapadę, dobrze jest sięgnąć do opracowań książkowych, które mamy dla Państwa. Część tytułów zamieszczamy w prezentacji pdf. Więcej ciekawych pozycji dostępnych jest w Bibliotece.

wystawa wirtualna

IMG 20210325 160608Serdecznie zapraszamy na wirtualną wycieczkę z Panem Mariuszem Drochlińskim po polach, łąkach i nad wodę:)
W holu głównym Biblioteki przygotowaliśmy ciekawą wystawę fotografii Mariusza Drochlińskiego. To już druga odsłona jego pasji. Tym razem można zobaczyć uchwycone w różnych momentach ptactwo. Między innymi zarówno maleńkie i wszędobylskie wróble, jak i dostojne bażanty. Zdjęcia wykonane z cierpliwością i pietyzmem cieszą oczy nie tylko ornitologów.
Ekspozycję zaplanowaliśmy na cały kwiecień. Gdy tylko będziemy mogli gościć Państwa osobiście, zaprosimy do naszego holu. Teraz proponujemy wirtualne przejrzenie zdjęć z wystawy.

IMG 20210325 161512Międzynarodowy Dzień Sportu to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w sierpniu 2013. Na dzień obchodów wyznaczono 6 kwietnia, co upamiętnia otwarcie w 1896 roku w Atenach pierwszej letniej nowożytnej olimpiady. Ustanowienie tego dnia jest związane z uznaniem przez ONZ potencjalnych możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka, społeczny i gospodarczy. Sport w naszym życiu odgrywa coraz większą rolę. Dużo osób biega, chodzi na piesze wycieczki, jeździ rowerem… Zachęcamy do zdrowego wysiłku fizycznego, a książki pokazujące, jak prawidłowo planować ćwiczenia znajdą Państwo na półkach w Bibliotece.

Dnia 02.04.2021 r. (Wielki Piątek)
biblioteka będzie czynna w godz. 800-1600.

Dnia 03.04.2021 r. (Wielka Sobota)
biblioteka nieczynna.

333

Vargas LlosaMario Vargas Llosa 

 Urodzony: 28 marca 1936

Peruwiański pisarz, dziennikarz, myśliciel, polityk.
Urodził się w Arequipie w Peru jako jedyne dziecko Ernesto Vargasa Maldonado oraz Dory Llosa Ureta. Gdy był młodzieńcem, zaczął pisać opowiadania i poezje. Ojciec Maria Vargasa Llosy, zaniepokojony zainteresowaniami syna, wysłał czternastolatka do szkoły kadetów Colegio Militar Leoncio Prado w Limie. Przeżycia pisarza z okresu pobytu w szkole były podstawą jego pierwszej powieści „Miasto i psy”.  Jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej napisał opowiadanie „Los jefes” i rozpoczął pracę nad swym pierwszym dramatem scenicznym „La Huida del Inca”. Laureat Premio Nacional de Novela del Perú (1967), Nagrody Księcia Asturii (1986), w 1994 otrzymał Nagrodę Cervantesa – najwyższe możliwe trofeum w świecie literatury hiszpańskojęzycznej. W 2002 otrzymał prestiżową PEN/Nabokov Award – nagrodę amerykańskiego PEN Clubu, a w 2005 przyznawaną przez American Enterprise Institute Nagrodę Irvinga Kristola jako pisarz, „obrońca demokracji, wolnego rynku i indywidualnej wolności”. 7 października 2010, w wieku 74 lat, Mario Vargas Llosa został uhonorowany Nagrodą Nobla. Szwedzka Akademia werdykt uzasadniała tym, że Vargas Llosa został nagrodzony za „kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

https://pl.wikipedia.org

virginia woolf Virginia Woolf

Urodzona: 25 stycznia 1882
Zmarła: 28 marca 1941

Angielska pisarka i feministka, uważana za jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku. W okresie między I i II wojną światową była znaczącą postacią w literackim społeczeństwie w Londynie i członkinią Bloomsbury Group. Jej najbardziej znane powieści to: „Pani Dalloway”, „Do latarni morskiej” i „Pokój Jakuba”, a najbardziej znane eseje to „Własny pokój” i „Trzy gwinee”. Do jej osiągnięć należy oryginalne podejście do czasu i świadomości, wprowadzanie nowatorskich technik narracyjnych (strumień świadomości, poetycki impresjonizm), subtelna gra perspektyw, zerwanie z konwencjami realizmu (twórczość porównywana do prozy J. Joyce’a i W. Faulknera). Virginia rozpoczęła swoją karierę pisarską w 1905 dziennikarskim artykułem na temat Haworth (domu rodziny Brontë) dla "Times Literary Supplement". W 1912 poślubiła Leonarda Woolfa, pisarza, urzędnika służby cywilnej i teoretyka politycznego. Wielu biografów uważa, iż małżeństwo Virginii z Leonardem nigdy nie było skonsumowane, jako że Virginia była lesbijką. W 1922 poznała Vitę Sackville-West i zakochała się w niej. Miały romans przez większość lat dwudziestych. Virginia Woolf została okrzyknięta jedną z największych powieściopisarek dwudziestego wieku i jedną z czołowych przedstawicielek modernistów, mimo że gardziła niektórymi artystami w tej kategorii. Pod koniec 1940 Virginia miała kolejny silny atak nerwowy. Tym razem czuła, że nie jest w stanie wyzdrowieć. 28 marca 1941, w wieku 59 lat, napełniła kieszenie kamieniami i rzuciła się do rzeki Ouse, nieopodal jej domu w Rodmell.

https://lubimyczytac.pl

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną w województwach: lubuskim, mazowieckim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, na podstawie § 28 ust. 6 i ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz rozporządzeń zmieniających (z 10 marca 2021 r. i 11 marca 2021 r.) do 28 marca 2021 roku wprowadzono w bibliotekach publicznych zakaz organizacji wydarzeń z udziałem publiczności oraz udostępniania zbiorów czytelnikom i użytkownikom wewnątrz budynków.

Drodzy Czytelnicy!

W związku z obostrzeniami narzuconymi lubuskim bibliotekom wprowadzamy od 15 marca 2021 (poniedziałek) nowe zasady wypożyczania zbiorów z naszej biblioteki.

Wypożyczenia mogą odbywać się tylko na zewnątrz, dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenia chęci wypożyczenia zbiorów (od 930 do 1730 od poniedziałku do piątku):

- telefonicznie (68 376 1263,  68 376 2638)

- mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,)

Tą drogą można zamówić książki i filmy. Oferować będziemy pakiety kilku pozycji z kręgu Państwa zainteresowań.

Odbiór będzie się odbywał przez wejście główne. Po uruchomieniu dzwonka bibliotekarz podejdzie z pakietem do drzwi. Zwroty przyjmujemy na tych samych zasadach.

Można także poprosić bibliotekarkę o wypożyczenie książki bez wcześniejszej rezerwacji. Za każdym razem:

PROSZĘ NACISNĄĆ DZWONEK PRZY DRZWIACH!

Życzymy dużo zdrowia i do zobaczenia!

krasicki

krzyszton                                                                                                                                                                                                                                                         

Ignacy Krasicki
3.02.1735 - 14.03.1801

Dostojnik kościelny, poeta, a także prekursor polskiej powieści. Urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku nad Sanem, zmarł 14 marca 1801 roku w Berlinie. Pod pseudonimem Michał Mowiński wydał również komedie "Solenizant, Statysta i Łgarz". Największe natężenie aktywności pisarskiej Ignacego Krasickiego datuje się na lata 1775-1780. W 1775 wychodzi "Myszeida", rok później powieść "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki", pierwsza część "Pana Podstolego" oraz anonimowo wydana "Monachomachia" - w 1778. Rok 1779 to wydanie "Satyr" oraz zbioru "Bajki i przypowieści". Dla dzisiejszego czytelnika twórczość Ignacego Krasickiego może sprawiać wrażenie nieco obcej, głównie ze względu na jej moralizatorskie podłoże. Broni się ona jednak za pomocą ironii, niekiedy zaskakująco nowoczesnej.

https://culture.pl

Jerzy Krzysztoń
23.03.1931 - 16.05.1982
Prozaik, dramatopisarz, autor przekładów z języków anglosaskich.
Z Grodna, miasta dzieciństwa, wraz z matką i bratem został w 1940 wywieziony do Kazachstanu. Po dwóch latach ewakuowany na Bliski Wschód - Persja, Indie, Uganda to kolejne etapy wędrówki. Dla Krzysztonia to między innymi życie w organizowanych tam polskich szkołach i organizacji harcerskiej, a przede wszystkim ogromne doświadczenie, które miało decydujący wpływ na jego późniejsze życie i twórczość. Został kierownikiem Redakcji Adaptacji Słuchowisk w Polskim Radiu. Słuchowisko radiowe stało się specjalnością Krzysztonia. Wydał książki: "Opowiadania indyjskie", "Sekret i inne opowiadania", "Sandżu i Paweł", "Złote gody", "Panna Radosna", "Cyrograf dojrzałości", powieść "Kamienne niebo", na podstawie której powstał słynny film pod tym samym tytułem. W 1981 ukazała się szeroko komentowana i wysoko oceniona trzytomowa powieść Krzysztonia "Obłęd", obrazująca najnowsze czasy w Polsce, odwołująca się do mitu Odyseusza i innych toposów literatury europejskiej, która była przede wszystkim literackim zapisem choroby psychicznej wywołanej przez chaos współczesnej rzeczywistości.

https://www.encyklopediateatru.pl

IMG 20210302 102125Napoleon Bonaparte powiedział: "Piękna ko­bieta po­doba się oczom, dob­ra ko­bieta – ser­cu. Pier­wsza jest klej­no­tem, dru­ga – skarbem." A jak widzi kobiety i otaczający nas świat szprotawianka Jadwiga Wilczyńska? Otóż przez pryzmat twórczości malarzy. Inspirują ją obrazy Sophie Wilkins (Kanadyjka), Irene Sheri Vishnevskaya z Ukrainy i Wiktora Bezrukowa (jest to pseudonim artystyczny polskiego twórcy). Feeria barw na jej płótnach, smak, wyczucie piękna i pewna ręka... to cechy przepięknych malowideł, do obejrzenia których gorąco Państwa zachęcamy. Wystawę przygotowaliśmy w holu Biblioteki głównej w Szprotawie na cały marzec. Można nas odwiedzać od poniedziałku do piątku do godziny 1730. Zapraszamy serdecznie.

 


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

NOWOŚCI

Prasa