gPowstanie – pierwsze miejskie wystąpienie powstańcze w okupowanej przez Niemców Europie – nie miało militarnych celów strategicznych. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek szans na powodzenie, stanowiło zbrojną odpowiedź na ludobójstwo, będąc również odwetem na hitlerowcach podjętym przez kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii. Powstanie wybuchło w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach, 19 kwietnia 1943, w momencie gdy w tzw. getcie szczątkowym znajdowało się już tylko ok. 50-70 tysięcy Żydów (wobec niemal pół miliona w szczytowym okresie jego zaludnienia).

Aby przybliżyć sobie tę tematykę, proponujemy do sięgnięcia na nasze półki po interesującą literaturę.

wystawa wirtualna

IMG 20210325 160608Serdecznie zapraszamy na wirtualną wycieczkę z Panem Mariuszem Drochlińskim po polach, łąkach i nad wodę:)
W holu głównym Biblioteki przygotowaliśmy ciekawą wystawę fotografii Mariusza Drochlińskiego. To już druga odsłona jego pasji. Tym razem można zobaczyć uchwycone w różnych momentach ptactwo. Między innymi zarówno maleńkie i wszędobylskie wróble, jak i dostojne bażanty. Zdjęcia wykonane z cierpliwością i pietyzmem cieszą oczy nie tylko ornitologów.
Ekspozycję zaplanowaliśmy na cały kwiecień. Gdy tylko będziemy mogli gościć Państwa osobiście, zaprosimy do naszego holu. Teraz proponujemy wirtualne przejrzenie zdjęć z wystawy.

prezentacja pdf

r „Ludzie, którzy mówią, że jeżdżenie rowerem jest niebezpieczne, nie mają racji . Zabije nas siedzenie w miejscu, co większości społeczeństwa zdarza się zdecydowanie za często”.  Adrian Davis

19. kwietnia obchodzimy DZIEŃ ROWEROWY. Zawsze warto wsiąść na rower i pojechać na bliższą lub dalszą wycieczkę. Aby się zainspirować pomysłami innych lub opracować własną eskapadę, dobrze jest sięgnąć do opracowań książkowych, które mamy dla Państwa. Część tytułów zamieszczamy w prezentacji pdf. Więcej ciekawych pozycji dostępnych jest w Bibliotece.

IMG 20210325 161512Międzynarodowy Dzień Sportu to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w sierpniu 2013. Na dzień obchodów wyznaczono 6 kwietnia, co upamiętnia otwarcie w 1896 roku w Atenach pierwszej letniej nowożytnej olimpiady. Ustanowienie tego dnia jest związane z uznaniem przez ONZ potencjalnych możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka, społeczny i gospodarczy. Sport w naszym życiu odgrywa coraz większą rolę. Dużo osób biega, chodzi na piesze wycieczki, jeździ rowerem… Zachęcamy do zdrowego wysiłku fizycznego, a książki pokazujące, jak prawidłowo planować ćwiczenia znajdą Państwo na półkach w Bibliotece.