KAROL BUNSCH

120. rocznica urodzin Karola Bunscha jest świetną okazją do powrotu do twórczości literata. Był to polski pisarz historyczny, publicysta i tłumacz literatury angielskiej oraz niemieckiej, porucznik piechoty WojskaPolskiego. Jego głównym osiągnięciem literackim był wielotomowy cykl powieściowy z czasów piastowskich znany jako „Powieści piastowskie”, cieszący się popularnością już od wydania pierwszej książki („Dzikowy skarb” z 1945 roku). W czasie, kiedy coraz częściej powracamy do zagmatwanej historii Polski, warto sięgnąć po książki o naszych korzeniach.

pisarze

ANDRZEJ SZCZYPIORSKI

„Czytelnik europejski akceptuje szyderstwo literatury z rzeczywistości, ale nie lubi, kiedy literatura szydzi z literatury. Ten czytelnik domaga się pewnej powagi; żąda, by literatura sprostała swoim społecznym powinnościom.” (Andrzej Szczypiorski)

3. lutego minęła 90. rocznica urodzin Andrzeja Szczypiorskiego, polskiego pisarza. Autor spełniał się też jako scenarzysta i polityk. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Ludowej, uczestnikiem powstania warszawskiego i więźniem obozu Sachsenhausen. Od lat 70. dał się poznać jako działacz opozycji w PRL i senator I kadencji. My doskonale pamiętamy go z takich tytułów, jak: „Msza za miasto Arras” i „Początek”. Biblioteka dysponuje też innymi książkami pisarza, które są na bieżąco do wypożyczania.


Kalendarz

Facebook Likebox Slider