IMG 20201005 134246 resized 20201005 014558606Serdecznie zapraszamy Państwa na wystawę prac plastycznych szprotawianki SANDRY JÓŹKÓW-FRĄC. Obrazy wykonane są różnymi technikami. Wzbogaceniem ekspozycji są zebrane w witrynach wystawienniczych podstawowe informacje na temat plastyki. Wystawa pozostanie w holu Biblioteki do końca października. Zapraszamy!

IMG 20201005 134317 resized 20201005 014557778Europejski Dzień Ptaków jest obchodzony w Polsce w pierwszy weekend października jako Europejskie Dni Ptaków, koordynowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest partnerem BirdLife International. Największym zagrożeniem dla ptaków jest utrata siedlisk życiowych, dlatego dużą wagę kłaść należy na zachowanie i ochronę różnorodności siedlisk oraz odpowiedniej powierzchni obszarów obejmowanych ochroną. Ma to być uzyskiwane w wyniku tworzenia terenów chronionych, a w razie potrzeby także odtwarzania siedlisk zniszczonych. Zbliża się zima, która jest ciężkim okresem dla naszych latających przyjaciół. W zbiorach Biblioteki można odnaleźć dużo ciekawej literatury, która pomoże nam mądrze zadbać o ptaki.

IMG 20200803 141400 resized 20200803 025801997Nielada gratkę przygotowaliśmy dla miłośników fotografii czarno-białej. Wspomnieniowo potraktowane wydarzenia z 1986 roku ujęte w migawkach fotografów Centralnej Agencji Informacyjnej. Jednych zdjęcia rozbawią, bo zabarwione są jeszcze komunistyczną narracją. Innym przypomną, w jakiej rzeczywistości żyli nasi rodzice. Tematyka fotografii jest bardzo urozmaicona: życie codzienne dzieci, zmiany w rolnictwie, osiągnięcia przemysłu lub wyniki sportowców. Coraz więcej pozycji książkowych na rynku wydawniczym przypomina blaski i cienie tych lat. Niektóre z nich prezentujemy na wystawie, a po inne zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych.

wystawa wirtualna

82 404583Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz wyburzania przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

żródło: https://pl.wikipedia.org

Wystawa wirtualna

DSCN0481Czas wakacji to moment, kiedy możemy wypocząć. W tym roku spędzamy je często nieco inaczej niż dotychczas. Jeśli nie wyjeżdżacie Państwo w inne strony, to proponujemy odkryć na nowo (najlepiej w gronie rodzinnym) najbliższe nam tereny. Przedstawiamy w związku z tym ciekawe materiały, które wskażą interesujące obiekty architektoniczne i przyrodnicze z naszych okolic. Prezentacja wzbogacona jest pięknymi fotografiami o tematyce przyrodniczej, których użyczył nam Pan Mariusz Drochliński. Ekspozycję można oglądać do końca lipca. Zapraszamy.

Morze wystawa

wystawa morska finalW czerwcu przypadają obchody Dni Morza. Świętują marynarze i stoczniowcy. Dni Morza Sail Szczecin to wielkie żeglarskie święto, które każdego roku przyciąga do miasta tysiące turystów i żeglarzy z całego świata. Jest to również jedna z największych imprez plenerowych w Polsce, która co roku gromadzi na Wałach Chrobrego i Łasztowni dziesiątki tysięcy odwiedzających. Główną atrakcją jest wyjątkowa możliwość odwiedzenia pokładów największych żaglowców świata. Gdynia świętuje w czerwcu równie ciekawie. W tym roku charakter obchodów diametralnie się zmienił. W związku z tym Biblioteka szprotawska zaprasza serdecznie do holu głównego, gdzie prezentujemy interesujące ekspozycje związane tematycznie z morzem. Wystawa obejmuje zbiory biblioteczne, szanty żeglarskie (http//:puntovita.pl) oraz plakaty przygotowane przez Muzeum Marynarki w Gdyni i biuro projektu Niepodległa.

DSCN0466Mamy przyjemność po raz kolejny przedstawić bogaty zbiór ekslibrisów Pana Gustawa Lisa z Żagania. Plastyk posiada ogromny zasób tych niewielkich prac plastycznych wykonanych przez twórców z Polski i z innych krajów (np. Norwegia, Kazachstan). Tym razem kolekcjoner zebrał ekslibrisy, których tematem przewodnim jest osoba Jana Pawła II. Nawiązał tym samym do idei Sejmu, wskazującej na Rok 2020 jako Rok Jana Pawła II.

Limeryki

30112. maja obchodzimy nietypowe święto.
Jest to Międzynarodowy Dzień Limeryków. Krótka forma wierszyka jest ciekawym sposobem mówienia o różnych miejscach geograficznych. Proponujemy zapoznanie się z wirtualną wystawą naszej Biblioteki.

Ekslibrisy Leszka Frey-Witkowskiego

300Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Hasło przewodnie, podobnie jak plakat promujący imprezy, jest wybierane corocznie w drodze konkursu. W tym roku nie możemy zaprosić Państwa na wystawę związaną tematycznie z naszym świętem do Biblioteki. Wysyłamy więc ekspozycję ekslibrisów „Stróże książek” do naszych czytelników i użytkowników drogą elektroniczną. Prezentacja komputerowa zbioru znaków własnościowych książek pozwoli na, choć szczątkowe, świętowanie Tygodnia Bibliotek wspólnie.

K1

Książki, które przybliżą Państwu tematykę związaną z uchwaleniem Konstytucji 3. Maja. Wszystkie pozycje dostępne są w szprotawskiej bibliotece.

Konstytucja 3 Maja

Konstytucja 3 Maja 1791 : Statut Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji, Kowecki Jerzy

Konstytucja 3 Maja w tradycji i kulturze polskiej

Konstytucja 3 Maja, Łojek Jerzy