13Od 2001 roku, z inicjatywy m.in. George’a T. Whitesidesa, dyrektora generalnego firmy produkującej pojazdy kosmiczne Virgin Galactic, rozpoczęto obchody Nocy Jurija upamiętniające nie tylko pierwszy lot Jurija Gagarina, ale również pierwszy lot kosmicznego wahadłowca Columbia w 20 lat później w 1981 roku. Święto przyjęło się w wielu krajach, w tym w Polsce. Dla jego podkreślenia proponujemy sięgnięcie do nowszych i starszych książek z fantastyki naukowej.

123 kwietnia 1940 do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w łagrach na terytorium Związku Radzieckiego. Decyzją przywódców komunistycznej partii i Stalina z 5 marca 1940, funkcjonariusze NKWD rozpoczęli rozstrzeliwanie polskich jeńców, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później prezydent Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty.

Kobiety

Sekcja plastyczna szprotawskiego Uniwersytetu III Wieku przygotowała prace wykonane w różnych technikach, ale dotyczące jednego tematu. Motywem przewodnim jest kobieta. Ekspozycję prezentujemy w holu Biblioteki i zapraszamy do jej obejrzenia do końca marca.

Mniszkwna

Za młodu była dość, ale to charakterystyczne dla tej epoki, egzaltowaną panienką. Z panienki wyrosła wielka, gruntownie wykształcona – znała aż cztery języki obce – dama. Ta potrafiąca dobrze ubrać się kobieta, o ujmującej i subtelnej urodzie, mistrzyni towarzyskiej konwersacji, stawała się jednak chorobliwie nieśmiała, gdy rozmowa wkraczała na teren jej twórczości literackiej. Jej dzieła biły rekordy popularności na początku XX wieku. Także w okresie międzywojennym należała do najbardziej wziętych pisarek. Filmy nakręcane na podstawie jej książek cieszyły się niesłabnącym powodzeniem wśród kinomanów.

Marquez

Autor "Stu lat samotności" urodził się 91 lat temu. Zmarł w 2014 roku. Márquez jest autorem powieści, opowiadań i esejów, które ukazywały się również w Polsce. Jego najbardziej znaną książką jest "Sto lat samotności" - epicka opowieść o losach rodu Buendia i ich rodzinnego miasteczka Macondo, uważana za jedną z najważniejszych powieści XX w. Książka, w której fakty historyczne i polityczne nawiązania przeplatają się z elementami fantastycznymi, jest najbardziej znanym przykładem nurtu nazwanego realizmem magicznym.

KAROL BUNSCH

120. rocznica urodzin Karola Bunscha jest świetną okazją do powrotu do twórczości literata. Był to polski pisarz historyczny, publicysta i tłumacz literatury angielskiej oraz niemieckiej, porucznik piechoty WojskaPolskiego. Jego głównym osiągnięciem literackim był wielotomowy cykl powieściowy z czasów piastowskich znany jako „Powieści piastowskie”, cieszący się popularnością już od wydania pierwszej książki („Dzikowy skarb” z 1945 roku). W czasie, kiedy coraz częściej powracamy do zagmatwanej historii Polski, warto sięgnąć po książki o naszych korzeniach.

pisarze

ANDRZEJ SZCZYPIORSKI

„Czytelnik europejski akceptuje szyderstwo literatury z rzeczywistości, ale nie lubi, kiedy literatura szydzi z literatury. Ten czytelnik domaga się pewnej powagi; żąda, by literatura sprostała swoim społecznym powinnościom.” (Andrzej Szczypiorski)

3. lutego minęła 90. rocznica urodzin Andrzeja Szczypiorskiego, polskiego pisarza. Autor spełniał się też jako scenarzysta i polityk. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Ludowej, uczestnikiem powstania warszawskiego i więźniem obozu Sachsenhausen. Od lat 70. dał się poznać jako działacz opozycji w PRL i senator I kadencji. My doskonale pamiętamy go z takich tytułów, jak: „Msza za miasto Arras” i „Początek”. Biblioteka dysponuje też innymi książkami pisarza, które są na bieżąco do wypożyczania.

Już po raz kolejny Biblioteka korzysta z uprzejmości Pana Gustawa Lisa z Żagania. Wśród swoich zbiorów Pan Gustaw wyszukał i skompletował kolekcję ekslibrisów, których tematem przewodnim są koty. Z okazji Światowego Dnia Kota prezentujemy tę unikatową ekspozycję w holu Biblioteki. Zapraszamy wszystkich miłośników kociego uroku do jej obejrzenia. Wystawę wzbogaciliśmy wydawnictwami książkowymi, które chętnie wypożyczymy zainteresowanym czytelnikom. Zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy noworocznej w holu Biblioteki. „Grafika okolicznościowa. Pour Feliciter (Na szczęście)” to zbiór najciekawszych ekslibrisów o tematyce noworocznej ze zbiorów Pana Gustawa Lisa z Żagania. PF to skrót stosowany w grafice okolicznościowej wykonywanej z okazji Nowego Roku. W Polsce nie ma jeszcze rodzimego określenia na tego rodzaju grafikę, artyści więc korzystają z obcojęzycznego miana. Na ekspozycji znalazły się prace plastyków z terenu całego kraju. Wystawę będziemy prezentować do końca stycznia 2018 r.

Facebook Likebox Slider