Podczas majowego spotkania członkowie DKK z biblioteki w Długiem sięgnęli po książkę Przemka Staronia Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem. Skupiliśmy się na rozdziale zatytułowanym „Co się stanie, jeśli wyjdę przed szereg?” i żywo dyskutowaliśmy o tym, czy zawsze trzeba postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami. A może jednak warto wyjść czasem ze swojej strefy komfortu, nawet za cenę utraty przychylności grupy? Jedno jest pewne: warto zawsze zastanowić się, czy postępujemy słusznie, i myśleć, bo „...życie wymaga ciągłego myślenia.”. Gorąco polecamy tę mądrą książkę, w której każdy znajdzie coś wartościowego dla siebie.
7 maja 2025 roku odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza, w których z dumą uczestniczyła także nasza biblioteka.
To był dzień pełen wzruszeń, podziękowań i docenienia pracy bibliotekarzy – tych, którzy na co dzień dbają o kulturę czytelnictwa i rozwój naszej społeczności.
Podczas uroczystości nasi pracownicy zostali uhonorowani prestiżowymi odznaczeniami:
Pani Dyrektor Marzena Cioch-Ciućmańska otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi dla rozwoju bibliotekarstwa.
Pani Joanna Obara oraz Pani Dorota Klimejko zostały wyróżnione Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.
Pani Anna Pelc odebrała Brązowy Medal za Długoletnią Służbę.
Te ogromne wyróżnienia są dowodem na to, że praca bibliotekarza to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja, zaangażowanie i misja społeczna.
Dziękujemy Wam, drodzy Czytelnicy – to dzięki Waszej obecności, wsparciu i miłości do książek nasza praca ma sens. To także Wasze święto!
Dzisiaj podczas uroczystego apelu w Długiem nagrodzono uczestników konkursu na lapbooka ph. „Mój patron roku 2025”, który został ogłoszony tuż przed świętami wielkanocnymi. Wyłoniliśmy trzech zwycięzców i wyróżniliśmy dwie prace. Oto laureaci:
I miejsce – Mateusz Gnach z klasy IV
II miejsce – Kamil Bogdziewicz z klasy V
III miejsce – Hania Gnach z klasy V
Wyróżnienia otrzymali: Maja Miśko i Oliwer Kwietniowski z klasy V.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy i ciekawe książki.
Gratulujemy serdecznie! Nagrodzone i wyróżnione prace „powędrowały” już na wystawę.
Ekologiczne migawki – ptasia wyprawa w projekcie „Ocalimy Świat”
Uczestnicy projektu tym razem, używając własnej wyobraźni i bogactwa przyrody, wykonali zdjęcia ptaków przy użyciu szablonu. Powstały wyjątkowe prace, a klasa III SP w Siecieborzycach wzbogaciła swoją wiedzę o kolejne informacje dotyczące życia ptaków w naturalnym środowisku.
„Ostatni taniec” Przemysława Piotrowskiego to książka, którą, jako kolejną naszą lekturę, przyszło nam omawiać na spotkaniu 29 kwietnia 2025 roku. Niemal jednogłośnie stwierdziłyśmy, że ten typ literatury nie jest jednak naszym wymarzonym. Raziło nas słownictwo i drastyczne opisy niektórych scen. Mimo to, na pewno książka może się określonym odbiorcom podobać. Napisana żywym językiem, z wartką akcją, znajdzie niejednego fana.
Temat: Emocje
W roli głównej: złość oraz radość
Odwiedziny przedszkolaków z grupy Słoneczka z Przedszkola nr 2 w Szprotawie
Teatrzyk kamishibai: „Złość” – Barbara i Tomasz Piątkowscy oraz „Kolorowy potwór” Anny Llenas
Co robiliśmy: poznawaliśmy kolory emocji, malowaliśmy portret złości, uczyliśmy się różnych sposobów rozładowania negatywnych uczuć oraz świetnie się bawiliśmy.
Dziękujemy za odwiedziny! Zapraszamy ponownie!
Po spotkaniach edukacyjnych przyszła pora na zajęcia praktyczne. Powoli rodzi się pomysł na projekt ekologiczny.
Dzisiaj w Długiem uczestnicy programu Ocalimy Świat! podczas warsztatów recyklingowych tworzyli rekwizyty techniką papier-mâché, która polega na wielokrotnym nakładaniu naprzemiennie warstw papieru i kleju na uprzednio przygotowaną konstrukcję.
Konstrukcje powstały ze starych piłek, plastikowych butelek, wytłaczanek po jajkach, folii bąbelkowej, rolek itp.
Wykonane przedmioty wykorzystamy do naszej edukacyjnej kampanii ekologicznej, którą planujemy już w maju.
Będzie ciekawie, a efekty naszych działań poznacie już niedługo!