22116 października 2019 roku na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Szprotawie, w Szkole Podstawowej w Lesznie Górnym gościła poetka i pisarka, autorka książek dla dzieci i publikacji edukacyjnych pani Agnieszka Ginko. Spotkanie autorki z dziećmi przebiegało w bardzo miłym klimacie. Pani Agnieszka przeczytała uczniom opowiadanie z książki pod tytułem „Bajki z dżungli i oceanu”. Jest to świetna propozycja dla dzieci i dorosłych, ponieważ opowiada o najważniejszych wartościach: miłości, przyjaźni i otwartości. Mówi także o tym, żeby zawsze pomagać innym ludziom. Pisarka zostawiła uczestnikom  genialne przesłanie, które mówi, aby zawsze cieszyć się życiem, ponieważ ono jest piękne.

209

Połączenie czytania, zabawy i wspólnego spędzania czasu to doskonały sposób na urozmaicenie corocznej akcji „Noc Bibliotek 2019”. W tym roku hasło przewodnie tego wydarzenia brzmiało: „Znajdźmy wspólny język”. 04 października od lat współpracujące ze sobą Filia Biblioteczna i Biblioteka Szkolna wzorowo i bojowo wykonały zadanie, starannie biorąc się za czytanie. Po solidnej dawce różnorodnych słuchowisk, przyszedł czas na gry literackie np."Flirt z Markiem Hłaską" z cytatami z jego książek. Dzieci poradziły sobie kunsztownie, zaskakując znajomością twórczości autora.

204

Tym razem na spotkaniu DKK czytaliśmy fragmenty lekturyKarolcia” Marii Krüger .
Rzadko kiedy 9-letnia osoba może wywołać taki galimatias! Karolci to się udało! Pytacie jak? Powiemy Wam - wszystko za sprawą niebieskiego koralika, który znalazła w szparze podłogi. Dziewczynka szybko przekonała się, że spełnia on wszystkie życzenia swego właściciela, ale musiała być bardzo uważna, bo chrapkę na niego miała też zła czarownica Filomena. I wtedy zaczęła się cała masa przygód. Jakich? Nic z tego… Tego Wam już nie zdradzimy, o tym przeczytacie sami! Na zakończenie spotkania wykonaliśmy piękne kwiatki z płatkami, na których znalazły się nasze życzenia.

Oby się spełniły.

200

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Dlatego Filia biblioteczna w Lesznie Górnym 27 września wspólnie z uczniami klasy IV i wychowawczynią, przeczytali „Szewczyka Dratewkę”. W drugiej części dnia uczniowie klasy V i VII, wraz z polonistką, wybrali się do oddziałów przedszkolnych i zaprezentowali swoje zdolności aktorskie, przedstawiając znane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, tj. „Kaczka dziwaczka”, „Leń”, „Lokomotywa”, „ Okulary”, „Dyzio marzyciel”.

7Wrzesień 2019 roku to już 8. Edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Filia biblioteczna wspólnie ze szkołą w Lesznie Górnym dołączyła się do wspólnego czytania polskich nowel. Do wyboru było osiem utworów literackich. Uczniowie z przyjemnością przeczytali „Katarynkę” Bolesława Prusa.

175Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii bibliotecznej w Lesznie Górnie upłynął nam bardzo szybko i wesoło. Spotkań było bardzo wiele, dla każdego coś nowego i ciekawego. W tych dniach bibliotekę odwiedzili uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I - III ze Szkoły Podstawowej. Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady oraz jak należy postępować z pożyczonymi książkami. Czytaliśmy i oglądaliśmy wspólnie wybrane książki dla najmłodszych. Starsi uczniowie wykonali zakładki do książek oraz wzięli udział w konkursie „Mistrz Pięknego Czytania”.

170

„Majowe Święta” (1 Maja, 2Maja, 3 Maja) to daty o których należy pamiętać.
Z tej okazji dzieci z  Oddziału Przedszkolnego w Lesznie Górnym, wraz z wychowawczyniami i panią z filii bibliotecznej, przygotowały zajęcia upamiętniające te święta. Oglądaliśmy prezentację multimedialną, czytaliśmy legendę „O orlim gnieździe”, nie mogliśmy pominąć również patriotycznych wierszy (np. „W Polsce jest wiele miast”), które dzieci znają bardzo dobrze. Na zakończenie naszego spotkania najmłodsze pokolenie pięknie zaśpiewało piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

166Spotkanie DKK w bibliotece. Do przeczytania lektury zainspirował nas tytuł. Książki. Zdecydowaliśmy więc, że wspólnie przeczytamy opowiadanie pt.: „Zostałem bohaterem literackim!”. Czy mały pręgowany kotek może wywrócić czyjeś życie do góry nogami? Tak, jeśli tym kotem jest Cukierek! Nie dajcie się zwieść imieniu. To słodkie futrzane utrapienie ceni sobie swobodę i dobrą zabawę. A od kiedy stał się równoprawnym członkiem rodziny Marcela, na światło dzienne wyszły jego kolejne kocie talenty!
Jakie? Najlepiej będzie, jak Cukierek sam Wam o wszystkim opowie…, a my zachęcamy do przeczytania.

157Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypada każdego roku 2 kwietnia - w rocznicę urodzin H. CH. Andersena, baśniopisarza wszechczasów. Andersen od samego początku jest patronem tego dnia. Głównym celem święta jest inspirowanie i rozbudzanie pasji czytania wśród dzieci. Filia biblioteczna w Lesznie Górnym, wspólnie z wychowawczyniami, przygotowały spotkanie dla uczniów z klas I-III. Czytaliśmy ulubione bajki i baśnie. Nie mogło zabraknąć zagadek dotyczących baśni Andersena, z odgadywaniem których dzieci poradziły sobie bez problemu. Najciekawszym zajęciem i rywalizacją między grupami było ułożenie z pociętych kawałków postaci baśniowych np. Brzydkie kaczątko, Calineczka…

Święto książki dziecięcej pobudza nas dorosłych do refleksji nad rolą książki w życiu każdego dziecka. Można by tu przytoczyć cytat z wiersza egipskiego poety Hani El Masri: "Ja jestem światem", w którym autor przekazuje odwieczną prawdę o tym, że człowiek poznaje świat dzięki wiedzy zawartej w książkach. Książka jest bezcennym przewodnikiem po świecie, wzbogaca świat dziecka i jego wyobraźnię, zabierając go w miejsca dalekie i bliskie, przybliżając mu różne historie i przeżycia bohaterów literackich.

144Wraz z nadejściem wiosny obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Światowy Dzień Poezji. Celem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. 21 marca w naszej Filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbyły się zajęcia dla uczniów klasy II wraz z wychowawczynią. Połączyłyśmy oba te święta wybierając najpiękniejsze wiersze o tej najbardziej urokliwej porze roku, gdy wszystko budzi się do życia. Czytaliśmy najróżniejsze wiersze: ciekawe, zabawne, ważne. Było wiosennie, poetycko, wzruszająco i zabawnie. Okazało się, że tych, co lubią wiersze jest w klasie niemało. Dodatkowo uczniowie próbowali swoich sił w tworzeniu kwiatka w przestrzeni. Jak się udały można zobaczyć, odwiedzając bibliotekę.

132

Żyjemy w świecie, w którym zanika umiejętność odręcznego pisania (coraz częściej zamiast długopisu czy pióra używamy klawiatury). Kaligrafia, czyli sztuka starannego i estetycznego pisania, nadal jednak cieszy się sporym zainteresowaniem. W związku z tym, Filia Biblioteczna w Lesznie Górnym zaprosiła 07 marca dzieci z klas 1-3 wraz z wychowawczyniami na kolejne zajęcia z kaligrafii, aby przybliżyć im tę trudną sztukę. Dzieci potrafią napisać już wszystkie litery alfabetu. Dobrze radzą sobie z cienką i pogrubioną linią. Dodatkowo na zajęciach ozdobiły napisane przez siebie imiona. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania, co bardzo ucieszyło dzieci i zmotywowało do dalszych ćwiczeń.

„ Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega,
albo zaśnie – w każdym razie wygra” - H. Sienkiewicz.

134

Dzień Pisarzy jest świetną okazją do promowania czytelnictwa i poszerzania wiedzy na temat autorów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy filia biblioteczna w Lesznie Górnym wraz z paniami z oddziałów  przedszkolnych przygotowały spotkanie dla najmłodszych czytelników. Dzieci miały możliwość wybierania spośród pięknych, kolorowych książek tych pozycji, które im najbardziej odpowiadały. Oglądały kolorowe ilustracji i wspólnie czytały fragmenty. Maluchy odpowiadały na pytania: dlaczego czytamy, jakie korzyści mamy z czytania, kto to jest pisarz, dlaczego ludzie zakładają bibliotekę i dlaczego wypożyczają książki z biblioteki, jak wyglądałby świat bez książki i czy wyobrażasz sobie życie bez książek. Opowiadały o swoich ulubionych książkach, które mają w swojej domowej bibliotece.

Czego z okazji święta możemy życzyć pisarzom? Życzymy dużo pomysłów na nową książkę, na pisanie.

119Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został ustalony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków. Na wspólne świętowanie z tej okazji swoich najmłodszych czytelników zaprosiły panie z filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych. Było to spotkanie, które miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym, słabym, chorym, często bezdomnym kotom. Młodzi uczestnicy wysłuchali więc różnych ciekawostek dotyczących kotów. Obydwie grupy miały też okazję zapoznać się z „kocią literaturą”, poczynając od wierszyków, bajek, opowiadań, po literaturę popularną. Wcześniej dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały piękne maseczki kotka, które wszyscy chętnie nosili w tym dniu.

109Walentynki, czyli Dzień Zakochanych, to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. I mimo, że jest to święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które mają także potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi. Z tej okazji panie wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych i pani z filii bibliotecznej w Lesznie Górnym, przygotowały zajęcia, które były okazją, aby porozmawiać o miłości, uczuciach i różnych emocjach. Tego dnia przedszkolaki miały przypięte piękne czerwone serca i tym akcentem zainicjowały dzień miłych wrażeń. Z chęcią opowiadały o miłości, o tym kogo kochają, jak postępuje się wobec tych, których kochamy. Ich odpowiedzi potrafiły zaskoczyć i zmusić do refleksji. Doskonałym przerywnikiem tej miłej pogadanki był quiz walentynkowy, w którym dzieci odpowiadały na pytania np.: Kto pocałunkiem obudził Królewnę Śnieżkę?, Co jest symbolem miłości?, Jak po angielsku brzmi „kocham Cię”?, itd.
Dzieci łączyły w pary znanych bohaterów literackich i filmowych np.: Pszczółka Maja i … (Gucio), Kopciuszek i … (Książę), Jaś i … (Małgosia), Shrek i …(Fiona) itd. Przedszkolaki za dobre odpowiedzi dostawały lizaki w postaci serduszka.
Końcowym akcentem spotkania było ozdabianie walentynek wyciętymi serduszkami.

Kalendarz