175Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii bibliotecznej w Lesznie Górnie upłynął nam bardzo szybko i wesoło. Spotkań było bardzo wiele, dla każdego coś nowego i ciekawego. W tych dniach bibliotekę odwiedzili uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I - III ze Szkoły Podstawowej. Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady oraz jak należy postępować z pożyczonymi książkami. Czytaliśmy i oglądaliśmy wspólnie wybrane książki dla najmłodszych. Starsi uczniowie wykonali zakładki do książek oraz wzięli udział w konkursie „Mistrz Pięknego Czytania”.

170

„Majowe Święta” (1 Maja, 2Maja, 3 Maja) to daty o których należy pamiętać.
Z tej okazji dzieci z  Oddziału Przedszkolnego w Lesznie Górnym, wraz z wychowawczyniami i panią z filii bibliotecznej, przygotowały zajęcia upamiętniające te święta. Oglądaliśmy prezentację multimedialną, czytaliśmy legendę „O orlim gnieździe”, nie mogliśmy pominąć również patriotycznych wierszy (np. „W Polsce jest wiele miast”), które dzieci znają bardzo dobrze. Na zakończenie naszego spotkania najmłodsze pokolenie pięknie zaśpiewało piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

166Spotkanie DKK w bibliotece. Do przeczytania lektury zainspirował nas tytuł. Książki. Zdecydowaliśmy więc, że wspólnie przeczytamy opowiadanie pt.: „Zostałem bohaterem literackim!”. Czy mały pręgowany kotek może wywrócić czyjeś życie do góry nogami? Tak, jeśli tym kotem jest Cukierek! Nie dajcie się zwieść imieniu. To słodkie futrzane utrapienie ceni sobie swobodę i dobrą zabawę. A od kiedy stał się równoprawnym członkiem rodziny Marcela, na światło dzienne wyszły jego kolejne kocie talenty!
Jakie? Najlepiej będzie, jak Cukierek sam Wam o wszystkim opowie…, a my zachęcamy do przeczytania.

157Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypada każdego roku 2 kwietnia - w rocznicę urodzin H. CH. Andersena, baśniopisarza wszechczasów. Andersen od samego początku jest patronem tego dnia. Głównym celem święta jest inspirowanie i rozbudzanie pasji czytania wśród dzieci. Filia biblioteczna w Lesznie Górnym, wspólnie z wychowawczyniami, przygotowały spotkanie dla uczniów z klas I-III. Czytaliśmy ulubione bajki i baśnie. Nie mogło zabraknąć zagadek dotyczących baśni Andersena, z odgadywaniem których dzieci poradziły sobie bez problemu. Najciekawszym zajęciem i rywalizacją między grupami było ułożenie z pociętych kawałków postaci baśniowych np. Brzydkie kaczątko, Calineczka…

Święto książki dziecięcej pobudza nas dorosłych do refleksji nad rolą książki w życiu każdego dziecka. Można by tu przytoczyć cytat z wiersza egipskiego poety Hani El Masri: "Ja jestem światem", w którym autor przekazuje odwieczną prawdę o tym, że człowiek poznaje świat dzięki wiedzy zawartej w książkach. Książka jest bezcennym przewodnikiem po świecie, wzbogaca świat dziecka i jego wyobraźnię, zabierając go w miejsca dalekie i bliskie, przybliżając mu różne historie i przeżycia bohaterów literackich.

144Wraz z nadejściem wiosny obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Światowy Dzień Poezji. Celem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. 21 marca w naszej Filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbyły się zajęcia dla uczniów klasy II wraz z wychowawczynią. Połączyłyśmy oba te święta wybierając najpiękniejsze wiersze o tej najbardziej urokliwej porze roku, gdy wszystko budzi się do życia. Czytaliśmy najróżniejsze wiersze: ciekawe, zabawne, ważne. Było wiosennie, poetycko, wzruszająco i zabawnie. Okazało się, że tych, co lubią wiersze jest w klasie niemało. Dodatkowo uczniowie próbowali swoich sił w tworzeniu kwiatka w przestrzeni. Jak się udały można zobaczyć, odwiedzając bibliotekę.

132

Żyjemy w świecie, w którym zanika umiejętność odręcznego pisania (coraz częściej zamiast długopisu czy pióra używamy klawiatury). Kaligrafia, czyli sztuka starannego i estetycznego pisania, nadal jednak cieszy się sporym zainteresowaniem. W związku z tym, Filia Biblioteczna w Lesznie Górnym zaprosiła 07 marca dzieci z klas 1-3 wraz z wychowawczyniami na kolejne zajęcia z kaligrafii, aby przybliżyć im tę trudną sztukę. Dzieci potrafią napisać już wszystkie litery alfabetu. Dobrze radzą sobie z cienką i pogrubioną linią. Dodatkowo na zajęciach ozdobiły napisane przez siebie imiona. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania, co bardzo ucieszyło dzieci i zmotywowało do dalszych ćwiczeń.

„ Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega,
albo zaśnie – w każdym razie wygra” - H. Sienkiewicz.

134

Dzień Pisarzy jest świetną okazją do promowania czytelnictwa i poszerzania wiedzy na temat autorów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy filia biblioteczna w Lesznie Górnym wraz z paniami z oddziałów  przedszkolnych przygotowały spotkanie dla najmłodszych czytelników. Dzieci miały możliwość wybierania spośród pięknych, kolorowych książek tych pozycji, które im najbardziej odpowiadały. Oglądały kolorowe ilustracji i wspólnie czytały fragmenty. Maluchy odpowiadały na pytania: dlaczego czytamy, jakie korzyści mamy z czytania, kto to jest pisarz, dlaczego ludzie zakładają bibliotekę i dlaczego wypożyczają książki z biblioteki, jak wyglądałby świat bez książki i czy wyobrażasz sobie życie bez książek. Opowiadały o swoich ulubionych książkach, które mają w swojej domowej bibliotece.

Czego z okazji święta możemy życzyć pisarzom? Życzymy dużo pomysłów na nową książkę, na pisanie.

119Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został ustalony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków. Na wspólne świętowanie z tej okazji swoich najmłodszych czytelników zaprosiły panie z filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych. Było to spotkanie, które miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym, słabym, chorym, często bezdomnym kotom. Młodzi uczestnicy wysłuchali więc różnych ciekawostek dotyczących kotów. Obydwie grupy miały też okazję zapoznać się z „kocią literaturą”, poczynając od wierszyków, bajek, opowiadań, po literaturę popularną. Wcześniej dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały piękne maseczki kotka, które wszyscy chętnie nosili w tym dniu.

109Walentynki, czyli Dzień Zakochanych, to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. I mimo, że jest to święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które mają także potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi. Z tej okazji panie wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych i pani z filii bibliotecznej w Lesznie Górnym, przygotowały zajęcia, które były okazją, aby porozmawiać o miłości, uczuciach i różnych emocjach. Tego dnia przedszkolaki miały przypięte piękne czerwone serca i tym akcentem zainicjowały dzień miłych wrażeń. Z chęcią opowiadały o miłości, o tym kogo kochają, jak postępuje się wobec tych, których kochamy. Ich odpowiedzi potrafiły zaskoczyć i zmusić do refleksji. Doskonałym przerywnikiem tej miłej pogadanki był quiz walentynkowy, w którym dzieci odpowiadały na pytania np.: Kto pocałunkiem obudził Królewnę Śnieżkę?, Co jest symbolem miłości?, Jak po angielsku brzmi „kocham Cię”?, itd.
Dzieci łączyły w pary znanych bohaterów literackich i filmowych np.: Pszczółka Maja i … (Gucio), Kopciuszek i … (Książę), Jaś i … (Małgosia), Shrek i …(Fiona) itd. Przedszkolaki za dobre odpowiedzi dostawały lizaki w postaci serduszka.
Końcowym akcentem spotkania było ozdabianie walentynek wyciętymi serduszkami.

108Internet to zarówno kopalnia wiedzy, jak i cudowny plac zabaw. Jednocześnie jednak sieć jest, jak to określił Stanisław Lem, "wielkim śmietnikiem". Oprócz wielu wartościowych informacji dzieci mogą znaleźć też treści, z którymi kontakt jest dla nich po prostu szkodliwy. Najlepszym sposobem ochrony dziecka jest rozmowa z nim. Nie ma lepszej asekuracji niż mądry, troskliwy rodzic i jego opieka. Żadne rozwiązanie techniczne nigdy nie zastąpi dobrego kontaktu rodzica z dzieckiem.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy w tym roku 5 lutego pod hasłem „Działajmy razem!”, filia biblioteczna w Lesznie Górnym zaprosiła klasę IIA wraz z wychowawczynią na lekcję biblioteczną. Rozmawialiśmy o zasadach korzystania z Internetu, wirtualnych znajomych, bezpieczeństwie czy o cyberprzemocy. Wykorzystaliśmy do naszej lekcji książki i prezentacje multimedialne. Ciekawym akcentem końcowym spotkania były spontaniczne wypowiedzi uczniów, które dotyczyły ich dotychczasowego zachowania bezpieczeństwa w sieci.

107Ferie dobiegły końca, a wraz z nimi zakończyły się zajęcia z okazji ferii zimowych  w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym. Wszystko co dobre szybko się kończy, jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom „Ferii w Bibliotece” nie będzie brakowało.
Ferie w bibliotece zaczęły się od zajęć poświęconych Dniu Babci i Dziadka. Młodzi plastycy wykonali  piękne kartki, do których dołączyli ułożone przez siebie wierszyki, a utworzona całość prezentowała się wyśmienicie. W czasie zajęć dzieci także wykonywały wazoniki i podkładki pod swoje kubki.
Natomiast największą atrakcją tegorocznych ferii były „kuchenne rewolucje”. Po raz kolejny, dzieci  przekonały się o  tym, jak świetnie można się bawić przygotowując kolorowe i pyszne sałatki owocowo - warzywne. Nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych. Uczestnicy mogli oglądnąć film o przygodach agenta Maxa i sympatycznych czworonogów, a także pograć w ciekawe gry planszowe, czy bawić się wspólnie ze znajomymi w zgadywanki, quizy i kalambury. Różnorodność  tych zajęć  sprawiła, że nie było miejsca na nudę.

 

85Szóstego  grudnia uczniowie klasy II i III ze SP w Lesznie Górnym zostali zaproszeni do filii bibliotecznej na wspólne świętowanie Mikołajek. Na spotkaniu uczniowie rozważali, skąd Święty Mikołaj bierze prezenty dla dzieci – okazało się, że każdy posiadał swoją własną teorię na ten temat, a wszystkie były równie ciekawe. Następnie wspólnie  przeczytaliśmy „Zimowe opowieści Świętego Mikołaja” oraz wykonaliśmy portrety świętego.

Wspólne świętowanie zwieńczyło wręczenie dzieciom upominków, które Mikołaj zostawił w bibliotece. Uczniowie byli zachwyceni i zaskoczeni prezentami.

 

81Kaligrafia, jako sztuka estetycznego pisania, to doskonałe ćwiczenia wyrabiające charakter i cierpliwość. Jednocześnie doskonali pismo odręczne, a tego brakuje naszym dzieciom. Jest to więcej niż, tylko pisanie… To artystyczne malowanie słów. Dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym bibliotekarka z filii bibliotecznej zorganizowała kolejną lekcję kaligrafii. Uczestnikami byli uczniowie klas I-III z wychowawczyniami i panią dyrektor. Spotkanie okazało się znakomitą zabawą i pozwoliło dzieciom inaczej spojrzeć na rękopiśmienne teksty – zarówno te dawne, historyczne, czy współczesne. Najmłodsi swoją przygodę z kaligrafią rozpoczęli ołówkiem. No to „ołówki w dłoń” i zaczynamy! Piszemy listy do Świętego Mikołaja.
Mamy nadzieję, że uczestnicy przekonali się o tym, iż kaligrafii może nauczyć się każdy, a sztuka pisania stanie się dla niektórych pasją na całe życie!

7825 listopada swoje święto obchodzi najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś!
A jak wieść niesie: "Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś". W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, uczniowie z klas I - III Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym przynieśli swoje ulubione maskotki - misie, o których pięknie opowiadali. Oprócz zajęć plastycznych, zagadek, quizów, książek z misiem w roli głównej było wiele ciekawostek np. o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i tych prawdziwych. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są sympatyczne niedźwiadki.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31