Dzisiaj święto Mikołajkowe w bibliotece mamy,
więc Cię tu serdecznie zapraszamy.
Święty Mikołaj między książkami schowany,
dla każdego prezent ma już zapakowany!

249

Święty Mikołaj kojarzy się wszystkim z postacią ubraną w czerwony strój, z długą brodą i mknącymi saniami. Mikołajki to czas, kiedy wspominamy tę postać. Chcąc przybliżyć dzieciom tę wyjątkową osobowość Filia Biblioteczna w Lesznie Górnym wspólnie z wychowawczyniami klas II, III, VIa przygotowały kilka atrakcji. Rozpoczęliśmy mikołajkowe spotkanie od przeczytania fragmentu z książki „Zimowe opowieści Świętego Mikołaja”. Kolejną frajdą był list i prezenty, które zostawił nasz szanowny gość w bibliotece. Wspólnie oglądaliśmy przygotowane niespodzianki i próbowaliśmy niektórych słodkości dzieląc się z paniami. Na zakończenie dzieci pomalowały wizerunek ulubionego starszego, uśmiechniętego Pana.

„Bodaj się to spełniło, co się w tę noc każdemu przyśniło” – Andrzejki 2019

248
Wiele osób chciałoby poznać swoją przyszłość, aby dowiedzieć się; zwłaszcza o pozytywnych aspektach życia, jakie mogą ich spotkać. Andrzejkowe wróżby są takim czasem, kiedy możemy beztrosko zaglądać w karty swojego losu. 29 listopada panie z Oddziałów Przedszkolnych wraz z Filią Biblioteczną w Lesznie Górnym przygotowały tradycyjne Andrzejki. Opowiedziały przedszkolakom, jak to kiedyś obchodzono ten dzień oraz przeczytały znane przysłowia. Następnie przyszła kolej na tradycyjne wróżby: wyścig butów, serce i szpilki, kartka z przyszłym wykonywanym zawodem, wróżby z kolorami i lanie wosku. Nie zabrakło zabaw ruchowych i oczywiście czytania najmłodszym książek. Andrzejki były wspaniałą zabawą dla wszystkich. Dostarczyły wielu przeżyć i dużo radości. Wszyscy świetnie się bawili.

246

Baśnie Andersena dzieci poznały już na zajęciach w przedszkolu.
Postanowiliśmy wzbogacić swoje przeżycia i wspólnie na spotkaniu DKK w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym przenieść się w ten fantastyczny baśniowy świat. W wielkim skupieniu i z zamkniętymi oczami przechadzaliśmy się po pałacach, lasach, bezdrożach. Zaprzyjaźnieni z bohaterami potrafimy w swojej wyobraźni przenosić się w odległe krainy, które za siedmioma górami, za siedmioma lasami pełne są niesamowitych przygód.I tak dzisiejszego ranka 21 listopada 2019 roku razem z Andersenem przemierzaliśmy morza i lądy. W pewnym mieście dzieci spotkały “Dziewczynkę z zapałkami”, poznały też “Małą Syrenkę”, “Królową Śniegu”  i zastanawiały się nad “Nowymi szatami cesarza”.

240Kredki to nierozłączny element każdego przedszkolaka. Dzieci mają z nimi styczność na co dzień. Z tej okazji filia biblioteczna w Lesznie Górnym wraz z paniami z oddziałów przedszkolnych zorganizowały dla dzieci „Dzień Kredki”. Święto to jest w szczególny sposób związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kolorowego drewienka. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się  w centrum naszych oddziaływań. Na początku wspólnie  wysłuchaliśmy piosenki pt.: „Kolorowe kredki”, a potem wspólnie zastanawialiśmy się: „Co by było, gdyby nie było kolorów?”. Przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością odpowiadając na to pytanie. Następnie zamieniliśmy się w poszukiwaczy kolorów ukrytych w naszej sali. Wiemy też, że kredki możemy wykorzystać do nauki liczenia, można z nich ułożyć tęczę. Poznały różnicę między kolorowaniem, a rysowaniem. Kolejnym zadaniem było posegregowanie do odpowiednich pojemników wymieszanych różnych rodzajów kredek. Na koniec postanowiliśmy stworzyć dużą kredkę, którą dzieci w parach lub indywidualnie pokolorowały według swojego pomysłu. Wyobraźnia dzieci nie zna granic.

235Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie. Bajki i baśnie, te czytane i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Towarzyszą one nam od najmłodszych lat; rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta i obchodzą je 5 listopada. Był to świetny moment, aby wspólnie z klubowiczami DKK z filii Leszno Górne i paniami  wychowawczyniami ze Szkoły Podstawowej klas I- IV zorganizować imprezę, na którą zaproszone zostały bajkowe postacie. Tego dnia wszystkich czekały spore atrakcje: konkursy  „Zagadka – jaki to bohater”, tańce, wspólne śpiewanie.

232

Dyskusyjny Klub Książki w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym do przeczytania lektury zainspirował tytuł. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą.”
Opowieść o Julku – niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego niesłużących maszyn i urządzeń. O hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i… nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamieni¬cy. To właśnie dzięki wielu swoim pasjom Julek został poetą i to nie byle jakim poetą!
„Rany Julek!” to przeurocza i zabawna książka opisująca historię dzieciństwa Juliana Tuwima. Znajdziecie tu jak i my dla siebie wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami. A wszystkie tak barwne i wybuchowe, jak mikstury chemiczne małego Juliana.

22116 października 2019 roku na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Szprotawie, w Szkole Podstawowej w Lesznie Górnym gościła poetka i pisarka, autorka książek dla dzieci i publikacji edukacyjnych pani Agnieszka Ginko. Spotkanie autorki z dziećmi przebiegało w bardzo miłym klimacie. Pani Agnieszka przeczytała uczniom opowiadanie z książki pod tytułem „Bajki z dżungli i oceanu”. Jest to świetna propozycja dla dzieci i dorosłych, ponieważ opowiada o najważniejszych wartościach: miłości, przyjaźni i otwartości. Mówi także o tym, żeby zawsze pomagać innym ludziom. Pisarka zostawiła uczestnikom  genialne przesłanie, które mówi, aby zawsze cieszyć się życiem, ponieważ ono jest piękne.

209

Połączenie czytania, zabawy i wspólnego spędzania czasu to doskonały sposób na urozmaicenie corocznej akcji „Noc Bibliotek 2019”. W tym roku hasło przewodnie tego wydarzenia brzmiało: „Znajdźmy wspólny język”. 04 października od lat współpracujące ze sobą Filia Biblioteczna i Biblioteka Szkolna wzorowo i bojowo wykonały zadanie, starannie biorąc się za czytanie. Po solidnej dawce różnorodnych słuchowisk, przyszedł czas na gry literackie np."Flirt z Markiem Hłaską" z cytatami z jego książek. Dzieci poradziły sobie kunsztownie, zaskakując znajomością twórczości autora.

204

Tym razem na spotkaniu DKK czytaliśmy fragmenty lekturyKarolcia” Marii Krüger .
Rzadko kiedy 9-letnia osoba może wywołać taki galimatias! Karolci to się udało! Pytacie jak? Powiemy Wam - wszystko za sprawą niebieskiego koralika, który znalazła w szparze podłogi. Dziewczynka szybko przekonała się, że spełnia on wszystkie życzenia swego właściciela, ale musiała być bardzo uważna, bo chrapkę na niego miała też zła czarownica Filomena. I wtedy zaczęła się cała masa przygód. Jakich? Nic z tego… Tego Wam już nie zdradzimy, o tym przeczytacie sami! Na zakończenie spotkania wykonaliśmy piękne kwiatki z płatkami, na których znalazły się nasze życzenia.

Oby się spełniły.

200

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Dlatego Filia biblioteczna w Lesznie Górnym 27 września wspólnie z uczniami klasy IV i wychowawczynią, przeczytali „Szewczyka Dratewkę”. W drugiej części dnia uczniowie klasy V i VII, wraz z polonistką, wybrali się do oddziałów przedszkolnych i zaprezentowali swoje zdolności aktorskie, przedstawiając znane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, tj. „Kaczka dziwaczka”, „Leń”, „Lokomotywa”, „ Okulary”, „Dyzio marzyciel”.

7Wrzesień 2019 roku to już 8. Edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Filia biblioteczna wspólnie ze szkołą w Lesznie Górnym dołączyła się do wspólnego czytania polskich nowel. Do wyboru było osiem utworów literackich. Uczniowie z przyjemnością przeczytali „Katarynkę” Bolesława Prusa.

175Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii bibliotecznej w Lesznie Górnie upłynął nam bardzo szybko i wesoło. Spotkań było bardzo wiele, dla każdego coś nowego i ciekawego. W tych dniach bibliotekę odwiedzili uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I - III ze Szkoły Podstawowej. Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady oraz jak należy postępować z pożyczonymi książkami. Czytaliśmy i oglądaliśmy wspólnie wybrane książki dla najmłodszych. Starsi uczniowie wykonali zakładki do książek oraz wzięli udział w konkursie „Mistrz Pięknego Czytania”.

170

„Majowe Święta” (1 Maja, 2Maja, 3 Maja) to daty o których należy pamiętać.
Z tej okazji dzieci z  Oddziału Przedszkolnego w Lesznie Górnym, wraz z wychowawczyniami i panią z filii bibliotecznej, przygotowały zajęcia upamiętniające te święta. Oglądaliśmy prezentację multimedialną, czytaliśmy legendę „O orlim gnieździe”, nie mogliśmy pominąć również patriotycznych wierszy (np. „W Polsce jest wiele miast”), które dzieci znają bardzo dobrze. Na zakończenie naszego spotkania najmłodsze pokolenie pięknie zaśpiewało piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

166Spotkanie DKK w bibliotece. Do przeczytania lektury zainspirował nas tytuł. Książki. Zdecydowaliśmy więc, że wspólnie przeczytamy opowiadanie pt.: „Zostałem bohaterem literackim!”. Czy mały pręgowany kotek może wywrócić czyjeś życie do góry nogami? Tak, jeśli tym kotem jest Cukierek! Nie dajcie się zwieść imieniu. To słodkie futrzane utrapienie ceni sobie swobodę i dobrą zabawę. A od kiedy stał się równoprawnym członkiem rodziny Marcela, na światło dzienne wyszły jego kolejne kocie talenty!
Jakie? Najlepiej będzie, jak Cukierek sam Wam o wszystkim opowie…, a my zachęcamy do przeczytania.

Kalendarz