33707.04.2021 r. w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbyło się kolejne zdalne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Uczniowie klasy trzeciej wraz wybrali sobie do przeczytania lekturę „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.
Bullerbyn to maleńka wioska leżąca gdzieś na szwedzkiej prowincji. Maleńka to nawet za dużo powiedziane. Stoją w niej mianowicie trzy domy. W każdym mieszkają dzieci i ich rodzice. Zostawmy jednak na boku świat dorosłych i skupmy się na tym, co naprawdę ważne.
Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna to wyjątkowo zgrana paczka. Trudno im na dłuższą metę bez siebie wytrzymać, choć wiadomo, że czasami zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mają swoje własne pomysły na zabawę. A bawić się w Bullerbyn można praktycznie przy każdej okazji.

Każdy młody czytelnik, wie że czeka na niego jedna w swoim rodzaju, wyjątkowa przygoda, a jaka?. Klubowicze już wiedzą.

327Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został ustalony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków. Na wspólne świętowanie z tej okazji swoich najmłodszych czytelników zaprosiły panie z filii bibliotecznej i biblioteki szkolnej w Lesznie Górnym, wychowawczynie klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych. Było to spotkanie, które miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym. Młodzi uczestnicy wysłuchali więc różnych ciekawostek dotyczących kotów. Mieli także okazję zapoznać się z „kocią literaturą”, poczynając od wierszyków, bajek, opowiadań, po literaturę popularną. Wcześniej dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały piękne maseczki i przebrania kotka, które wszyscy chętnie nosili w tym dniu.

324

12.02.2021 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Zdalne spotkanie klubowiczów było bardzo liryczne i emocjonalne, gdyż motywem przewodnim spotkania były Walentynki.

Najpierw dzieci wysłuchały poezji z muzyką romantyczną w tle. Podczas gorącej dyskusji, która wywiązała się po przeczytaniu kilku wierszy okazało się, że klubowicze wiedzą zaskakująco dużo o tym uczuciu i każdy z nich kogoś kocha – rodziców, rodzeństwo, zwierzątka… Po chwili wszyscy z zapałem przystąpili do praktycznej części zajęć – wykonali przepiękne kartki walentynkowe dla swoich ukochanych.

323

12 lutego 2021 r. filia biblioteczna, biblioteka szkolna w Lesznie Górnym wraz z wychowawczyniami oddziałów przedszkolnych i klas I-III przygotowały dla dzieci walentynkową niespodziankę; prezentację pod tytułem „Zakochane zwierzęta z bajek”. Na tych wyjątkowych zajęciach najmłodsi odgadywali z jakiej historyjki bajkowej pochodzą wyświetlane zwierzęta.
Na zakończenie spotkania wykonano kartki walentynkowe.

27.01.2021 r. odbyło się w tym roku pierwsze zdalne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Uczniowie klasy trzeciej wybrali sobie do przeczytania lekturę „Detektyw Pozytywka”.
317

Detektyw Pozytywka prowadzi biuro „Różowe Okulary” w klimatycznej kamienicy. Znają go tam i lubią wszystkie okoliczne dzieci, bo nie istnieje zagadka, której nie umiałby rozwiązać. Książka detektywistyczna dla najmłodszych autorstwa Grzegorza Kasdepke pozwala czytelnikom na samodzielne rozwiązywanie zagadek przez uważne podążanie za głównym bohaterem. Przypadki, z jakimi spotyka się Pozytywka dotyczą np. roztrzaskanego wazonu na balkonie i innych sytuacji, z którymi dzieci mogą spotkać się na co dzień. Co wydarzyło się dalej musicie sami sprawdzić. Uczniowie do książki wykonali pracę techniczną projektując własne biuro detektywistyczne.

316

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, które obchodzimy 21 i 22 stycznia oddziały przedszkolne i uczniowie klas I-III SP w Lesznie Górnym wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez filię biblioteczną. Dzieci wykonały piękne laurki dla swoich dziadków. A oto wystawa prac!

Dziękujemy za udział w naszych zajęciach.

315314Bal karnawałowy dla  uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą dostarczającą dzieciom wielu przeżyć i radości.

W tym roku nie mogliśmy się przebrać za ulubioną postać bajkową np. księżniczki, księcia, czy rycerza, pozostają więc wspomnienia i fotografie. Pani wychowawczyni klasy III wraz z panią z Filii Bibliotecznej 22 stycznia przygotowały zdalne zajęcia plastyczne pod hasłem „Projektujemy własne stroje  karnawałowe”. Prace są rewelacyjne i niezwykle kolorowe , nie jeden z dorosłych chciałby przenieść się  chodź na chwilę w świat bajki i zostać księciem, czy księżniczką.

307

 Doskonałym połączeniem są: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 5 XII i Mikołajki 6 XII. Idealnie się złożyło w tym roku, gdyż uczniowie klasy VII a Szkoły Podstawowej z wychowawczynią i panią z Biblioteki w Lesznie Górnym mogli przekazać najpiękniejsze życzenia swoim przyjaciołom z Senegalu  w Afryce. Lekcja, której temat brzmiał "Każdy może zostać Świętym Mikołajem" nabrała ciekawego charakteru, a dialog rozszerzył się o korzyści wynikające z działalności charytatywnej. Ta wspaniała współpraca z panami z Senegalu i ich podopiecznymi, a nami ciągle kwitnie. Bardzo wiele uczymy się od siebie nawzajem. Tej wartości nie da się ocenić. 

IMG 0038Uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym przekonali się  jak doskonałą zabawą może być matematyka. Od połowy września przygotowywali się do  obchodów  Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. 2 października 2020 roku nastąpiła finalizacja przedsięwzięcia dzięki Filii bibliotecznej i  wychowawczyniom paniom  Krystynie Azarko oraz Annie Dudra- Światowskiej. Uczniowie klas podczas zadań konkursowych wykazali się  znakomitą znajomością tabliczki mnożenia i żadne zadanie nie było dla nich problemem. Dlatego otrzymali nagrody książkowe, które ofiarował im dyrektor szkoły pan Piotr Sembrat. Każdy uczestnik zdobył również pamiątkowy dyplom.

 

292

28 września 2020 r. odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią wybrali sobie do przeczytania lekturę „Asiunia” Joanny Papuzińskiej.
„Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne”.
Asiunia to opowieść pełna emocji – opowieść prawdziwa, w której autorka nie unika trudnych tematów. To doskonała i wzruszająca historia, która może pomóc wytłumaczyć najmłodszym, czym jest strata i jak kruche jest ludzkie życie.

291

24  września 2020 r. w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klasy pierwszej. Panie: wychowawczyni Monika Maziec i bibliotekarz przedstawiły dzieciom główne cele spotkania. Było to przede wszystkim zachęcenie najmłodszych  do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Zapoznali się również z regulaminem biblioteki. Czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą dbać i szanować książki oraz obiecali, że jak najczęściej będą je czytać.

286

10 września filię biblioteczną w Lesznie Górnym odwiedzili uczniowie klasy II. Na wstępie spotkania przypomnieliśmy zasady jakie obowiązują w bibliotece. Okazało się, że nie są one dzieciom obce. Lekcja odbyła się pod hasłem „Od liter do słowa”. Czytanie wiersza „Abecadło” Małgorzaty Strzałkowskiej pozwoliło uczniom na stworzenie wspólnego kodeksu czytelniczego.

30822 lipca 2020 odbyły się w bibliotece zajęcia wakacyjne. Tygodniowe literacko-plastyczne zajęcia w bibliotece w Lesznie Górnym będą poświęcone twórczości Jana Brzechwy, autora znakomitych bajek, wierszy i jednocześnie Patrona Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym. Podczas środowych zajęć posłuchaliśmy muzycznej bajki pt. „Kopciuszek”. Uczestniczki zajęć z piosenką na ustach malowały farbami i palcami postać Kopciuszka a potem w części rozrywkowej rozwiązywały wakacyjne krzyżówki. W ten sposób miło spędziliśmy czas w bibliotece.

26.05.2020 r. odbyło się zdalne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią panią Anną Dudrą-Światowską, wybrali sobie do przeczytania lekturę „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Lektura nie jest przypadkowa, bo jak wiemy 26 maja obchodzimy Dzień Matki.
Nasza mama wygląda całkiem zwyczajnie, choć czaruje. Lubi się z nami bawić i zawsze nam pomaga, kiedy coś jest nie tak. Wczoraj w nocy ulepiła z ciasta kawałeczek rożka, który obłamał się księżycowi. Wielkoludowi z naszego podwórka też pomogła - znów bawi się z nami na podwórku. Bo to po prostu mój nadęty kolega! A kiedy potwór zajrzał do naszego okna podczas kolacji - poczęstowała go sałatą. Okazało się, że jest bardzo łagodny! Mama od razu to wiedział.
Z naszego spotkania zdalnego wyszły piękne prace plastyczne, prezenty dla naszych mam i opowiadania.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa