85Szóstego  grudnia uczniowie klasy II i III ze SP w Lesznie Górnym zostali zaproszeni do filii bibliotecznej na wspólne świętowanie Mikołajek. Na spotkaniu uczniowie rozważali, skąd Święty Mikołaj bierze prezenty dla dzieci – okazało się, że każdy posiadał swoją własną teorię na ten temat, a wszystkie były równie ciekawe. Następnie wspólnie  przeczytaliśmy „Zimowe opowieści Świętego Mikołaja” oraz wykonaliśmy portrety świętego.

Wspólne świętowanie zwieńczyło wręczenie dzieciom upominków, które Mikołaj zostawił w bibliotece. Uczniowie byli zachwyceni i zaskoczeni prezentami.

 

81Kaligrafia, jako sztuka estetycznego pisania, to doskonałe ćwiczenia wyrabiające charakter i cierpliwość. Jednocześnie doskonali pismo odręczne, a tego brakuje naszym dzieciom. Jest to więcej niż, tylko pisanie… To artystyczne malowanie słów. Dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym bibliotekarka z filii bibliotecznej zorganizowała kolejną lekcję kaligrafii. Uczestnikami byli uczniowie klas I-III z wychowawczyniami i panią dyrektor. Spotkanie okazało się znakomitą zabawą i pozwoliło dzieciom inaczej spojrzeć na rękopiśmienne teksty – zarówno te dawne, historyczne, czy współczesne. Najmłodsi swoją przygodę z kaligrafią rozpoczęli ołówkiem. No to „ołówki w dłoń” i zaczynamy! Piszemy listy do Świętego Mikołaja.
Mamy nadzieję, że uczestnicy przekonali się o tym, iż kaligrafii może nauczyć się każdy, a sztuka pisania stanie się dla niektórych pasją na całe życie!

7825 listopada swoje święto obchodzi najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś!
A jak wieść niesie: "Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś". W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, uczniowie z klas I - III Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym przynieśli swoje ulubione maskotki - misie, o których pięknie opowiadali. Oprócz zajęć plastycznych, zagadek, quizów, książek z misiem w roli głównej było wiele ciekawostek np. o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i tych prawdziwych. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są sympatyczne niedźwiadki.

71W dniach 14-15.11.2018 r. Filia biblioteczna w Lesznie Górnym zorganizowała kolejne, cykliczne warsztaty z kodowania. Udział w zajęciach wzięły dzieci z Oddziału Przedszkolnego i klas II i III. Uczniowie uczyli się, jak zaprogramować robota Photon oraz wysłuchali podstawowych informacji o programowania.

Zadaniem robotów było pokonywanie torów przeszkód w jak najszybszym czasie. Najmłodsi poradzili sobie bardzo sprawnie z tym niełatwym zadaniem, jakby robili to na co dzień.

 

7067„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” (napisano w uchwale Sejmu o roku jubileuszowym). Z tej okazji dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Lesznie Górnym, wraz z wychowawczyniami i panią z filii bibliotecznej, przygotowały ciekawe zajęcia upamiętniające to święto. Oglądaliśmy prezentację multimedialną, czytaliśmy legendę „O orlim gnieździe” oraz nie mogliśmy pominąć patriotycznych wierszy (np. „W Polsce jest wiele miast”), które dzieci znają bardzo dobrze. Na zakończenie naszego spotkania najmłodsze pokolenie pięknie zaśpiewało piosenki „Co to jest niepodległość” i „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

66 „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.” (napisano w uchwale Sejmu o roku jubileuszowym). Z tej okazji dzieci z  Oddziału Przedszkolnego w Lesznie Górnym, wraz z wychowawczyniami i panią z filii bibliotecznej, przygotowały ciekawe zajęcia upamiętniające to święto. Oglądaliśmy prezentację multimedialną, czytaliśmy legendę „O orlim gnieździe” oraz nie mogliśmy pominąć patriotycznych wierszy (np. „W Polsce jest wiele miast”), które dzieci znają bardzo dobrze. Na zakończenie naszego spotkania najmłodsze pokolenie pięknie zaśpiewało piosenki patriotyczne „Co to jest niepodległość” i „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Najlepszy i najprostszy sposób na zachęcenie uczniów do czytania: czytajmy im i inspirujmy do samodzielnego czytania, zaczynając od bajek.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Uczniowie klas I-III  Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym wraz z wychowawczyniami i  panią z filii bibliotecznej uczcili święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych, a nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Oprócz tańców i pląsów w rytmie melodii do znanych bajek, czytaliśmy Legendę o Popielu i Mysiej Wieży.

W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lesznie Górnym odbyło się niezwykle melodyjne spotkanie. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie z filią w Lesznie Górnym odpowiedział pan Marian Łysakowski; podróżnik i kolekcjoner dzwonków z całego świata. Opowiedział dzieciom między innymi o swoich przygodach w Indiach, Norwegii, czy na Sycylii.
Dzwonki, które ze sobą przywiózł pięknie brzmiały wypełniając cudownymi dźwiękami każdy zakamarek komnaty. Kolor i kształt każdego z nich był wyjątkowy i niepowtarzalny.
Tak bardzo uczniów zachwycił pan Marian, że pragną jego ponownego przybycia.

60W dniu 22.10.2018 r. Filia biblioteczna w Lesznie Górnym zaprosiła klasę I wraz z wychowawczynią Anną Dudrą-Światowską na zajęcia z  kodowania. Uczniowie uczyli się, jak zaprogramować robota Photon oraz wysłuchali podstawowych informacji z zakresu programowania grając w grę Scottie Go. Zadaniem robotów było pokonywanie  torów przeszkód w jak najszybszym czasie. Uczniowie musieli tak zaprogramować pracę urządzeń, aby tor przeszkód nie był dla urządzeń problemem. Chłopcy i dziewczynki poradzili sobie bardzo sprawnie z tym niełatwym zadaniem, jakby była to dla nich powtórka. Gratulujemy!

IMG 053714 października obchodzony jest  dzień urodzin Kubusia Puchatka. Chcąc uczcić tak istotną dla najmłodszych rocznicę, uczniowie  klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym wybrali się w odwiedziny do filii bibliotecznej.

Przygody Kubusia Puchatka i pozostałych mieszkańcach Stumilowego Lasu są dzieciom doskonale znane. Stąd też nie było żadnych problemów ze zgadywankami słownymi, opisującymi bohaterów książek. Każdy uczeń wie, jak wygląda Tygrysek, czego boi się Prosiaczek i gdzie mieszka Maleństwo. W czasie pogadanki zrobiliśmy wspólny tort urodzinowy dla Kubusia oraz zjedliśmy ciasteczka z miodkiem.

56

 

Ktoś list dostał. Komuś serce bije.
Idzie czytać pod kwitnące jabłonie.
Czyta. Chwyta się ręką za szyję
i dno traci, i w powietrzu tonie.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „List”

 

 

 

List jest prawdopodobnie tak stary, jak stare jest samo pismo. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie, Chinach i państwie Sumerów, później w Imperium Rzymskim oraz starożytnej Grecji. Ostatnio ten zwyczaj został nieco zapomniany.
Podczas tegorocznego Dnia Pisania Listów  uczniowie klasy Va  Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym, wraz z polonistką, wzięli udział w zajęciach kaligrafii zorganizowanych przez filię biblioteczną. Zabawy i zaangażowania było bardzo sporo ze strony dzieci, które pierwszy raz trzymały stalówkę do pisania.

Dnia 26 września 2018 roku do Biblioteki filialnej w Lesznie Górnym przyszli uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej. Powód był zacny, gdyż uprawiano tego dnia głośne czytanie. Ogólnie w domu książki zagościło 95 dzieci wraz z wychowawcami.  Nadrzędnym celem spotkania było między innymi budowanie mocnej więzi między dorosłymi, a dziećmi, kształtowania nawyku czytania oraz wzmacniania poczucia własnej wartości u dziecka. Udało się osiągnąć cel dzięki „Gangowi Słodziaków” Renaty Piątkowskiej, „Szewczykowi Dratewce” Janiny Porazińskiej, „Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdepke oraz „Antkowi” Bolesława Prusa. Na koniec dzieci z radością wypowiadały hasło: „Raz, dwa, trzy, cztery, pięć – na książkę zawsze mam chęć”.

DSCN3608Wrzesień 2018 rok to kolejna edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Panie Andżelika Przysiężna z Biblioteki Filialnej oraz Małgorzata Augustyniak ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym zaprosiły do wspólnego czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego wszystkie dzieci ze szkoły wraz z ich dyrektorem i nauczycielami. Powieść Żeromskiego została opublikowana w 1924 roku. Autor dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski. Zwracał szczególną uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale zauważał także błędy i zaniechania. Starsi uczniowie bardzo chętnie przyłączyli się do czytania na głos, otrzymując od swoich młodszych kolegów ogromne brawa.

Piątek 8 czerwca 2018 roku upłynął uczniom i paniom Andżelice Przysiężnej z Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym i Małgorzacie Augustyniak, wychowawczyni klasy IV „a” Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym w dźwiękach rocka, metalu i folku. Dzieci zwiedzali bowiem „Garbarnię Dźwięku” – salę prób i nagrań pana Pawła Mendrek. Opowiedział on dzieciom na czym polega jego praca w studiu nagrań. Z synem, panem Jarosławem Mendrek zagrali mały koncert „na żywo” używając perkusji i gitary basowej. Wrażenia były niesamowite! Wcześniej uczniowie przygotowali się do tej wizyty, czytając między innymi o tym, jak rejestruje się dźwięk, czy jakie posiada cechy.

Na zakończenie dnia cała grupa udała się do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym. Strażacy podzielili się z czwartoklasistami wrażeniami ze swojej wyjątkowej pasji, jaką jest czuwanie nad bezpieczeństwem innych ludzi. Umożliwili dzieciom zwiedzanie auta strażackiego i innego sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Potem było pieczenie kiełbasek i ich konsumowanie.

Kalendarz

Nowości zakupione z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

Facebook Likebox Slider