354

Tym razem podczas wakacyjnych zajęć postanowiliśmy wybrać się na Księżyc. Wiadomo, że do każdej podróży trzeba się należycie przygotować. Uczestnicy zajęć - Klaudia, Kinga i Robert - wykonali przepiękne księżyce z papierowych talerzyków, które umiejętnie malowali za pomocą aluminiowej folii, zgniecionej w kulkę. Nasze księżyce i gwiazdy stanowiły nasze tło. Teraz tylko kosmiczny skafander...i byliśmy gotowi. A jak prezentuje się nasza kosmiczna załoga - oceńcie sami...

35114 lipca przypada święto mało lubianego zwierzęcia - rekina. Chociaż ryby te nie cieszą się dobrą sławą, to są ważną częścią ekosystemu. Rekiny polując na chore i osłabione zwierzęta, chronią nas przed rozwojem wielu chorób i poprawiają jakość genów morskich stworzeń. Dzień Rekina ma na celu obalenie wielu mitów na ich temat i zwiększenie ich ochrony. Z tej okazji podczas zajęć wakacyjnych w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym, Robert wykonał rekina - zjadacza ryb, a potem metodą wydzieranki wykleił rekina.

346Środowe zajęcia wakacyjne w bibliotece, zaczęłyśmy z Kingą i Klaudią od projektu kolażu, w którym dziewczynki dały upust swojej wyobraźni. Potem świetnie się bawiłyśmy podczas mieszania kolorów
i stawiania kleksów na kartce, z których za pomocą słomki dziewczynki wydmuchiwały kolorowe wzory.
W ten sposób powstały piękne, abstrakcyjne obrazy, które upiększą naszą bibliotekę.

343nia 11 czerwca 2021 roku w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią panią Anną Dudra-Światowską wybrali sobie tym razem do wspólnego recytowania wiersze Jana Brzechwy; patrona naszej szkoły. Były to: „Stonoga”, „Kaczka dziwaczka”, „Kwoka”, „ Na straganie”, „Tańcowała igła z nitką”, „Ptasie plotki”…
„Klasyka polska dla dzieci” Jana Brzechwy to wybór najbardziej znanych wierszy autora. Ciekawy, zabawny i zaskakujący świat utworów Brzechwy jest jedyny w swoim rodzaju! Ich znakomitym uzupełnieniem są ciepłe, sympatyczne ilustracje, które wywołają uśmiech na twarzy każdego dziecka! Wiersze Jana Brzechwy to wiersze znane i kochane przez dzieci i dorosłych od wielu lat!

342Od dnia 26 maja do 1 czerwca 2021 roku rozpoczęliśmy Jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!” Filia Biblioteczna w Lesznie Górnym wraz z Biblioteką Szkolną i Szkołą Podstawową włączyła się do udziału w tym wydarzeniu. Akcję rozpoczęła klasa V i wraz z polonistką czytali wiersze Juliana Tuwima. Kolejną grupą byli uczniowie z wychowawcami z klas I – III, którzy recytowali wiersz „Lokomotywa”. Po pięknej prezentacji i własnej interpretacji tego utworu wykonali graffiti lokomotywy i wagonów na betonie przed szkołą. Zabawa w pociąg i śpiew piosenki „Jedzie pociąg z daleka” sprawiły, że dzieci na chwilę przeniosły się w bajeczny świat. Uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą wybrali się do oddziałów przedszkolnych i tam rozczytali się w „Czarnej Owieczce” Jana Grabowskiego. Na zakończenie naszej wspólnej akcji dzieci ze świetlicy szkolnej z przyjemnością zatopiły się w fantastycznych przygodach bohaterów „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy.

33707.04.2021 r. w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbyło się kolejne zdalne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Uczniowie klasy trzeciej wraz wybrali sobie do przeczytania lekturę „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.
Bullerbyn to maleńka wioska leżąca gdzieś na szwedzkiej prowincji. Maleńka to nawet za dużo powiedziane. Stoją w niej mianowicie trzy domy. W każdym mieszkają dzieci i ich rodzice. Zostawmy jednak na boku świat dorosłych i skupmy się na tym, co naprawdę ważne.
Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna to wyjątkowo zgrana paczka. Trudno im na dłuższą metę bez siebie wytrzymać, choć wiadomo, że czasami zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mają swoje własne pomysły na zabawę. A bawić się w Bullerbyn można praktycznie przy każdej okazji.

Każdy młody czytelnik, wie że czeka na niego jedna w swoim rodzaju, wyjątkowa przygoda, a jaka?. Klubowicze już wiedzą.

327Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został ustalony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków. Na wspólne świętowanie z tej okazji swoich najmłodszych czytelników zaprosiły panie z filii bibliotecznej i biblioteki szkolnej w Lesznie Górnym, wychowawczynie klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych. Było to spotkanie, które miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym. Młodzi uczestnicy wysłuchali więc różnych ciekawostek dotyczących kotów. Mieli także okazję zapoznać się z „kocią literaturą”, poczynając od wierszyków, bajek, opowiadań, po literaturę popularną. Wcześniej dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały piękne maseczki i przebrania kotka, które wszyscy chętnie nosili w tym dniu.

324

12.02.2021 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Zdalne spotkanie klubowiczów było bardzo liryczne i emocjonalne, gdyż motywem przewodnim spotkania były Walentynki.

Najpierw dzieci wysłuchały poezji z muzyką romantyczną w tle. Podczas gorącej dyskusji, która wywiązała się po przeczytaniu kilku wierszy okazało się, że klubowicze wiedzą zaskakująco dużo o tym uczuciu i każdy z nich kogoś kocha – rodziców, rodzeństwo, zwierzątka… Po chwili wszyscy z zapałem przystąpili do praktycznej części zajęć – wykonali przepiękne kartki walentynkowe dla swoich ukochanych.

323

12 lutego 2021 r. filia biblioteczna, biblioteka szkolna w Lesznie Górnym wraz z wychowawczyniami oddziałów przedszkolnych i klas I-III przygotowały dla dzieci walentynkową niespodziankę; prezentację pod tytułem „Zakochane zwierzęta z bajek”. Na tych wyjątkowych zajęciach najmłodsi odgadywali z jakiej historyjki bajkowej pochodzą wyświetlane zwierzęta.
Na zakończenie spotkania wykonano kartki walentynkowe.

27.01.2021 r. odbyło się w tym roku pierwsze zdalne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w filii bibliotecznej w Lesznie Górnym. Uczniowie klasy trzeciej wybrali sobie do przeczytania lekturę „Detektyw Pozytywka”.
317

Detektyw Pozytywka prowadzi biuro „Różowe Okulary” w klimatycznej kamienicy. Znają go tam i lubią wszystkie okoliczne dzieci, bo nie istnieje zagadka, której nie umiałby rozwiązać. Książka detektywistyczna dla najmłodszych autorstwa Grzegorza Kasdepke pozwala czytelnikom na samodzielne rozwiązywanie zagadek przez uważne podążanie za głównym bohaterem. Przypadki, z jakimi spotyka się Pozytywka dotyczą np. roztrzaskanego wazonu na balkonie i innych sytuacji, z którymi dzieci mogą spotkać się na co dzień. Co wydarzyło się dalej musicie sami sprawdzić. Uczniowie do książki wykonali pracę techniczną projektując własne biuro detektywistyczne.

316

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, które obchodzimy 21 i 22 stycznia oddziały przedszkolne i uczniowie klas I-III SP w Lesznie Górnym wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez filię biblioteczną. Dzieci wykonały piękne laurki dla swoich dziadków. A oto wystawa prac!

Dziękujemy za udział w naszych zajęciach.

315314Bal karnawałowy dla  uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą dostarczającą dzieciom wielu przeżyć i radości.

W tym roku nie mogliśmy się przebrać za ulubioną postać bajkową np. księżniczki, księcia, czy rycerza, pozostają więc wspomnienia i fotografie. Pani wychowawczyni klasy III wraz z panią z Filii Bibliotecznej 22 stycznia przygotowały zdalne zajęcia plastyczne pod hasłem „Projektujemy własne stroje  karnawałowe”. Prace są rewelacyjne i niezwykle kolorowe , nie jeden z dorosłych chciałby przenieść się  chodź na chwilę w świat bajki i zostać księciem, czy księżniczką.

307

 Doskonałym połączeniem są: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 5 XII i Mikołajki 6 XII. Idealnie się złożyło w tym roku, gdyż uczniowie klasy VII a Szkoły Podstawowej z wychowawczynią i panią z Biblioteki w Lesznie Górnym mogli przekazać najpiękniejsze życzenia swoim przyjaciołom z Senegalu  w Afryce. Lekcja, której temat brzmiał "Każdy może zostać Świętym Mikołajem" nabrała ciekawego charakteru, a dialog rozszerzył się o korzyści wynikające z działalności charytatywnej. Ta wspaniała współpraca z panami z Senegalu i ich podopiecznymi, a nami ciągle kwitnie. Bardzo wiele uczymy się od siebie nawzajem. Tej wartości nie da się ocenić. 

IMG 0038Uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym przekonali się  jak doskonałą zabawą może być matematyka. Od połowy września przygotowywali się do  obchodów  Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. 2 października 2020 roku nastąpiła finalizacja przedsięwzięcia dzięki Filii bibliotecznej i  wychowawczyniom paniom  Krystynie Azarko oraz Annie Dudra- Światowskiej. Uczniowie klas podczas zadań konkursowych wykazali się  znakomitą znajomością tabliczki mnożenia i żadne zadanie nie było dla nich problemem. Dlatego otrzymali nagrody książkowe, które ofiarował im dyrektor szkoły pan Piotr Sembrat. Każdy uczestnik zdobył również pamiątkowy dyplom.

 


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa