Odkrywamy tajemnice Pętli Wiewióra
bj, Młodzi ekolodzy, „Gazeta Regionalna” 2024, nr 28, s. 42
bj, Młodzi ekolodzy, „Gazeta Regionalna” 2024, nr 28, s. 42
Ostatnie spotkanie w ramach projektu "Poznać nieuchwytne – miejscowe gatunki roślin i motyli" już za nami. Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę na Ranczo Pine, gdzie fantastyczne Panie - Karolina i Kornelia przygotowały dla nas moc atrakcji: wycieczkę terenową i warsztaty ekologiczne, gdzie motywem przewodnim były oczywiście motyle, owady i rośliny.
Zanim wyruszyliśmy, każdy zaprojektował własną przypinkę z imieniem. Zaopatrzeni w plecaki z prowiantem, jak przystało na prawdziwych poszukiwaczy przygód, ruszyliśmy w drogę. Podczas pieszej wędrówki Pani Karolina opowiadała nam, jakie biologiczne gatunki roślin i zwierząt można zaobserwować w naszej okolicy, a my próbowaliśmy (co nie było wcale łatwe) sfotografować napotkane motyle.
Z zebranych kwiatów i ziół powstały piękne ekologiczne wizerunki motyli i owadów, a z wyciętych z kolorowego papieru motyli robiliśmy zabawne opaski na głowę. Kolorowe kwiaty i liście wykorzystaliśmy do barwienia bawełnianych serwetek, które mogą być niebanalnym upominkiem dla kogoś nam bliskiego. Były zabawy ruchowe z elementami jogi i odpoczynek na hamakach. Na koniec gasiliśmy pragnienie soczystym arbuzem i zjedliśmy smaczną kiełbaskę z grilla.
Bardzo dziękujemy Paniom Karolinie i Kornelii z Przygoda Przyroda na Ranczo Pine za rewelacyjne warsztaty! Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i bawiliśmy się znakomicie.
Na zajęciach plastycznych w ramach projektu "Poznać nieuchwytne - miejscowe gatunki roślin i motyli" dzieci ozdabiały ekologiczne torby wzorami motyli, które spotkały podczas wycieczki do "Pętli Wiewióra". Do malowania wykorzystaliśmy kolorowe farby do tkanin. Powstały piękne eko-torby, które uczestnicy zajęć zabrali ze sobą na pamiątkę. Zdjęcia tych pięknych prac można podziwiać w naszej fotorelacji. Na koniec dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych.