155

08.04.2019 na spotkaniu DKK w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem czytaliśmy fragmenty opowiadania Barbary Kosmowskiej pt. „Samotni.pl”. Poznaliśmy trójkę głównych bohaterów: Zosię, jej przyrodnią siostrę Joannę i Wiktora – chłopaka Joanny. Każde z nich boryka się z różnymi problemami życiowymi. Autorka po raz kolejny udowadnia, że o rzeczach trudnych, smutnych można pisać z dużą pogodą ducha, humorem i niesłabnącym optymizmem.

149

29 marca 2019 Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała warsztaty teatralne dla maluchów – grupy przedszkolaków. Razem z dziećmi bawiliśmy się w teatr ćwicząc ekspresję sceniczną, czyli uzewnętrznianie uczuć poprzez ruch i mimikę. Razem udawaliśmy naturę, odgrywaliśmy scenki, naśladowaliśmy różne zwierzęta i postacie. To była wielka frajda i duża przyjemność obserwować, jak bardzo młodzi aktorzy rozwijają się podczas zabawy i wcale nie potrzebują rekwizytów, wystarczała im ich własna, bardzo bogata wyobraźnia. Warsztaty teatralne cieszyły się w każdej grupie wiekowej ogromnym powodzeniem.

146

Aby tradycji stało się zadość, w Dniu Wiosny uczestniczki warsztatów artystycznych dla dorosłych zrobiły sobie wagary od obowiązków domowych.Podczas zajęć prowadzonych w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem malowałyśmy wiosenne witraże. Oto efekty naszej pracy

136

Uczniowie klasy VII wzięli udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem w związku z Międzynarodowym Dniem Pisarzy, który obchodzony jest 03 marca. Uczestnicy zajęć obejrzeli prezentację multimedialną " Od pisarza do czytelnika". Dowiedzieli się jaką drogę musi przebyć książka, zanim dotrze do rąk odbiorcy.

125Jest to inicjatywa Polar Bears International stworzona w celu uświadomienia społeczeństwom, że zmiany klimatyczne i działania człowieka wpływają bardzo niekorzystnie na los polarnych niedźwiedzi. Z tej okazji Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała zajęcia i gościła u siebie przedszkolaków i uczniów klasy III szkoły podstawowej. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną z której dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o życiu niedźwiedzia polarnego np. : gdzie żyją te drapieżniki, czym się żywią, jak polują, jak opiekują się swoimi młodymi. Uczestnicy zajęć mogli osobiście porównać własne ręce z łapą niedźwiedzia (odrysowaną na papierze) i przekonać się jak duży może być dorosły samiec tego gatunku. Na zakończenie tej pouczającej lekcji były zajęcia plastyczne dla młodszych dzieci.

120

 

Dzisiaj podczas spotkania w bibliotece wspólnie z młodzieżą "pojedynkowaliśmy się" z naszym ojczystym językiem. Nie straszne nam były "szeleszczące" wyrazy, łamaliśmy języki powtarzając "Wyrewolwerowany rewolwerowiec". Czytaliśmy teksty autorów literatury dla dzieci i młodzieży: Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego i Krzysztofa Kiełbasińskiego. Tak uczciliśmy Światowy Dzień Języka Ojczystego. 

118Dzisiaj w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego który przypada na 21 lutego, młodzież z klas IV i VII ćwiczyła trudną sztukę kaligrafii podczas warsztatów zorganizowanych w bibliotece. Warto propagować ten rodzaj sztuki, bo nawyk pięknego i starannego pisania niestety powoli zanika. Dzięki takim warsztatom uczymy się cierpliwości, dokładności i wytrwałości. Wystarczy tylko kartka papieru, długopis i chęci do pracy.

11718.02.2019 na spotkaniu DKK w Długiem wysłuchaliśmy bardzo ciekawego opowiadania Pawła Beręsewicza pt. „System” ze zbioru opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Tym samym nawiązaliśmy do minionego Tygodnia Życzliwości. Bohater opowiadania funkcjonował w dziwnym świecie, w którym za miły gest, słowo obdarowany musiał zapłacić. Jeśli w wyznaczonym terminie nie opłacił abonamentu, terminal takiego spóźnialskiego głośno „pikał”, wobec czego inni przestawali być mili, bo im się to nie opłacało. Historia bardzo nam się podobała, choć jednogłośnie stwierdziliśmy, że nie chcemy żyć w takim świecie, w którym obowiązuje zasada „coś za coś”. Na szczęście to literacka fikcja.

114W związku z Tygodniem Życzliwości Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem przeprowadziła cykl lekcji bibliotecznych nt. dobrego zachowania. Uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej, o tym jak się trzeba zachować w określonych sytuacjach, dowiedzieli się z książki A.Frączek "Dobre obyczaje czyli w lekkim tonie o bon tonie" Wspólnie z klasami I i IV zaśpiewaliśmy "Kulturalną piosenkę". Uczniowie klas starszych (IV, V, VI, VIII) obejrzeli prezentację multimedialną zatytułowaną "Kodeks życzliwości" i krótki film na temat życzliwości oraz uczestniczyli w pogadance. Tydzień Życzliwości zakończył się, ale my pamiętamy żeby być miłym i uprzejmym nie tylko od święta

10614.02.2019 walentynki postanowiliśmy uczcić śpiewająco. W tym celu Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz ze Szkołą Podstawową w Długiem zorganizowała w szkolnej świetlicy walentynkowe Karaoke. W imprezie wzięli udział uczniowie klas I-V wraz z wychowawcami. Wszyscy wspólnie śpiewaliśmy znane piosenki z filmów animowanych dla dzieci, ale nie zabrakło też piosenek z repertuaru discopolowego. Było głośno i radośnie. Tego dnia Biblioteka podarowała najwierniejszym czytelnikom walentynkowe zakładki do książki. Każdy mógł "poczęstować" się miłym słowem. Podczas walentynkowych warsztatów plastycznych dzieciaki zaprojektowały własne serduszka walentynkowe

104

W dniach 21.01 – 25.01.2019 w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem odbyły się zajęcia feryjne pod hasłem „BIBLIOTEKA – POMYSŁÓW RZEKA” . Zajęcia obfitowały w rozmaite atrakcje. Była zumba do muzyki z filmów animowanych, zabawy z chustą animacyjną, kalambury. Były łamigłówki, zagadki logiczne, matematyczne i ortograficzne, zajęcia plastyczne oraz inne niespodzianki. Nie mogło zabraknąć śpiewów i karaoke. Czytaliśmy bajki Ignacego Krasickiego i wysłuchaliśmy opowiadania Katarzyny Ryrych „Niebieska kredka”. 23.01. 2019 naszą bibliotekę odwiedził Pan Daniel Budziński – uczeń technikum mechatronicznego z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Żagania i w niezwykle interesujący sposób opowiadał nam o robotach i ciekawostkach z zakresu elektroniki. Dzieci mogły same posterować dronem, linefollowerem i małymi robocikami – hexabugami. Tego dnia przy pomocy Pana Daniela uczestnicy warsztatów zbudowali labirynt i tor wyścigowy dla robotów. Ostatniego dnia zajęć feryjnych przy użyciu własnych telefonów komórkowych „kręciliśmy” własny wideoklip do wybranej muzyki.  Każdego dnia działo się coś interesującego.  Teraz wypoczęci  i zadowoleni możemy wrócić do szkolnych obowiązków.

9217.12.2018 na ostatnim w tym roku spotkaniu uczestnicy DKK z Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem przy świątecznym poczęstunku wysłuchali opowiadania Barbary Kosmowskiej "Szacun i gorzka czekolada" (audiobook). Ta krótka historyjka o przyjaźni pochodzi z książki "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach", w której znani polscy autorzy przekazują w atrakcyjnej formie ważne treści dotyczące wartości moralnych. I chociaż książka ta dedykowana jest młodzieży to warto jej posłuchać, bo niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś dla siebie

76Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz ze Szkołą Podstawową w Długiem świętowały Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III przyniosły na tę okoliczność własne maskotki.
Były zgadywanki o misiach, dzieci recytowały misiowe wierszyki, śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy z naszymi miśkami. Obejrzeliśmy film z misiem w roli głównej i wysłuchaliśmy historii powstania pluszowego misia opowiedzianej głosem "prawdziwego" miśka  Na zakończenie był poczęstunek - herbatniki i biszkopty ze słodkim, krzepiącym miodem

5 listopada 2018r. w związku z Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek, Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem we współpracy ze Szkołą Podstawową w Długiem zorganizowała imprezę, na którą zaproszone zostały bajkowe postacie. Tego dnia wszystkich czekały spore atrakcje: konkursy z nagrodami, tańce, wspólne śpiewanie. Wybraliśmy najładniejsze maski i najbardziej baśniowe przebrania. Wszyscy razem śpiewaliśmy piosenkę „Mam tę moc” z bajki „Kraina lodu” – z głównym wykonawcą Panią Agnieszką; w tle brawurowy taniec wykonały nauczycielki i pracownik biblioteki. W kąciku czytelniczym dzieci wysłuchały fragmentów bajek, po czym musiały odgadnąć, z jakiej bajki pochodzi dany fragment. Podczas zabawy w skojarzenia, należało skojarzyć bajkowe gadżety z konkretną bajką. Przebrani za bajkowe postacie byli wszyscy: dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły i biblioteki. Nowością była bajka „improwizowana”, w której uczestnicy zabawy mieli za zadanie odegranie konkretnych ról bajkowych postaci. Bawiliśmy się wspaniale przy dźwiękach muzyki z bajek. W finale wszyscy tańczyliśmy układ, który ułożyła dla nas Pani Dominika do piosenki z filmu „Noc w muzeum”. Podczas zabawy każdy mógł pogłębić swoją wiedzę o bajkach i bajkowych bohaterach, wykazać się pomysłowością przy tworzeniu stroju lub maski ulubionej bajkowej postaci.

Kalendarz

Facebook Likebox Slider