334

Z okazji zbliżającego Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) się uczniowie z klasy czwartej SP Długie wzięli udział w ciekawym szkolno-bibliotecznym projekcie. Czwartoklasiści musieli nagrać się – wykorzystując do tego celu własne telefony komórkowe – podczas czytania trudnego tekstu Adama Mickiewicza pt. „Pani Twardowska”. Celem zadania było ćwiczenie ekspresji czyli umiejętności uzewnętrzniania (wyrażania emocji) za pomocą głosu, podobnie jak to czynią aktorzy. Uczestnicy poradzili sobie z zadaniem znakomicie. Nagrany materiał został zrealizowany dzięki współpracy Szkoły z Filią Biblioteki w Długiem.

https://drive.google.com/file/d/1Foe4lu0HAMMtnmgG9O115kjboYWTP_ym/view?usp=sharing

332

W marcu z okazji Dnia Poezji (21 marca) doszło do niecodziennego spotkania członków klubu - członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki w Długiem wykazali się inicjatywą i przygotowali coś extra dla swoich młodszych kolegów - nagranie w wersji audio znanego wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Nagrania można posłuchać na facebooku MBP Szprotawa.

33012 marca 2021 uczniowie najmłodszych klas SP w Długiem oraz młodzież z klasy IV mieli okazję uczestniczenia w spotkaniu autorskim online z Panią Marzeną Żurek – ekspertką w zakresie psychodietetyki, dyplomowanym coachem zdrowia i żywienia, promotorką zdrowego stylu życia oraz autorką książki dla dzieci zatytułowanej „Żywieniowe przygody Tobiego, kotka psotliwego”.
Nasz gość najpierw przedstawił nam Tobiego, który jest najprawdziwszym kotem, potem w przystępny sposób objaśnił nam pojęcia związane z prawidłowym odżywianiem oraz zdrowym trybem życia, czym są zbilansowane posiłki i jak można je w prosty sposób przygotować oraz co powinno znaleźć się w naszej codziennej zdrowej diecie. Prócz atrakcyjnej prezentacji nie zabrakło różnych ciekawostek (wiedzieliście, że z awokado można zrobić pyszny krem czekoladowy?), wierszyka, który osobiście przeczytała nam autorka książki oraz zabawnych zagadek o owocach. Pani Marzena bardzo zadbała o wizualną stronę naszego wirtualnego spotkania, prezentując nam dorodne owoce i warzywa. Godzina upłynęła szybko w miłej atmosferze, a po spotkaniu dzieci ścigały się w drodze do biblioteki aby wypożyczyć książkę o przygodach Tobiego. A Tobi? Najadł się do syta i postanowił
w kocim zwyczaju uciąć sobie drzemkę.

329Co łączy Brzechwę ze strzałą a Daniela Defoe z Jamesem Bondem? Komu zawdzięcza swój wygląd Ania Shirley? Na te i podobne pytania można było znaleźć odpowiedź
w interaktywnej prezentacji „Ciekawostki o autorach lektur szkolnych”, którą z okazji Dnia Pisarzy przygotowała Filia Biblioteki w Długiem. Młodzież mogła przypomnieć sobie tytuły najbardziej znanych książek, które weszły do kanonu lektur szkolnych i poznać nieznane fakty o ich autorach.  Potem młodzi czytelnicy mieli zadanie wybrać dowolnego pisarza i narysować dowolną techniką jego portret lub stworzyć o nim plakat. A oto prezentacja prac uczniów.

328

Dzisiaj - 19 lutego - członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki w Długiem uczestniczyli w zajęciach online poświęconych Dniu Języka Ojczystego, który przypada w tym roku w niedzielę. Podczas spotkania każdy mógł się popisać umiejętnością czytania trudnych, nie tylko dla obcokrajowców, językowych łamańców - ta luźna propozycja była zabawną odskocznią od trudnych obowiązków szkolnych i doskonałą gimnastyką aparatu mowy.

325

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Ten dzień to była doskonała okazja aby tym sympatycznym zwierzętom poświęcić więcej uwagi. Podczas zorganizowanych zajęć dużo rozmawialiśmy o naszych pupilach. Uczniowie najmłodszych klas SP w Długiem zapoznali się twórczością Małgorzaty Strzałkowskiej, autorką znakomitych i dowcipnych wierszyków… z instrukcjami. Młodzież słuchając wiersza „Kocury, kiciusie, koteczki, koty czyli kocie harce i psoty z książki "Zwariowane litery", miała za zadanie odnaleźć na przedstawionym obrazku litery i uporządkować je tak, aby odszyfrować ukryte w rymowance hasło. To nie było łatwe zadanie, wymagało od dzieci umiejętności uważnego słuchania i spostrzegawczości. Uczniowie podczas zajęć plastycznych wykonali prace tematycznie nawiązujące do tego dnia.

321

11 lutego w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa w Internecie uczniowie najmłodszych klas mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, które z tej okazji przygotowała dla nich Filia Biblioteki w Długiem. Podczas zajęć na świetlicy szkolnej młodzież poznała zasady bezpiecznego zachowania podczas serfowania w sieci, słuchając wierszyka pt. „BEZPIECZEŃSTWO W NECIE”, napisanego specjalnie na tę okazję. Zadaniem uczestników zajęć było narysowanie ilustracji tematycznie związanej z nagraniem.  W zajęciach uczestniczyło 13 uczniów.

318

Dzień Składanki i Łamigłówki obchodzony jest 29 stycznia.  Tego rodzaju rozrywka pobudza wyobraźnię i kreatywność oraz uczy logicznego myślenia. Z tej okazji Filia Biblioteki w Długiem przygotowała zajęcia online skierowanie do uczniów najmłodszych roczników. Dzieci  po wysłuchaniu krótkiej prezentacji, miały za zadanie ułożyć podane wzory z 7 figur geometrycznych, które wchodzą w skład chińskiej układanki – tangramu.  Z zadania wszyscy wywiązali się znakomicie a same zajęcia były miłą i pouczającą rozrywką.

 

319 320

313312   

 22 stycznia 2021r. odbyło się, pierwsze w tym roku, zdalne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Biblioteka odpowiedziała na zaproszenie polonistki i odwiedziła uczniów klasy VI, podczas lekcji, której temat brzmiał: „Być wrażliwym na słowo.” Młodzież miała okazję zapoznania się z fragmentem tekstu pt. „Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” z interesującej książki  „Nowe przygody Piątki z Zakątka” autorstwa Krystyny Drzewieckiej, która znana jest z tego, że w swoich opowiadaniach dla młodzieży, w sposób ciekawy i zabawny potrafi przemycić ważne wartości. Uczniowie poznali sylwetkę autorki oraz głównych bohaterów powieści – Krzysia oraz jego przyjaciela Tomka i dowiedzieli się co kryje się pod tajemniczą nazwą „Zakątek”.  Prowadziliśmy dyskusję, o tym jak ważna jest dbałość o jakość i czystość naszej polskiej mowy w naszym codziennym życiu, a przytoczone przez uczestników spotkania, przykłady negatywne, dobitnie świadczyły o tym, że nasz język staje się ubogi, bo zbyt mało czytamy, a w komunikacji bezpośredniej dominują skróty i zwroty obcojęzyczne.  To były niezwykle ciekawe i bardzo pouczające zajęcia.

311

18 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Tego dnia urodził się autor opowiadań o misiu – Alan Alexander Milne. Uczniowie najmłodszych klas – pierwszego dnia po powrocie do szkoły -  z entuzjazmem wzięli udział z zajęciach, przygotowanych specjalnie z tej okazji przez Filie MBP w Szprotawie. Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania pt. „Cztery pory roku z Kubusiem Puchatkiem” i wykonały piękne ilustracje i portrety, które ozdobiły klasowe galerie. Tego dnia nie mogło zabraknąć quizów i zagadek, których rozwiązywanie nie sprawiło uczestnikom zajęć  większych trudności, za to było świetną zabawą. To był miły dzień, spędzony w miłym towarzystwie Kubusia Puchatka i jego nieodłącznych przyjaciół.

mm4 grudnia 2020 był dniem wypełnionym niespodziankami. W ten sposób świętowaliśmy Mikołajki, które tego roku wypadały w niedzielę.  Już w piątek młodzież mogła wysłuchać wierszyka „Mikołajki” w interpretacji Pani Małgosi z Oddziału Dziecięcego w Bibliotece w Szprotawie oraz wierszowanej historii prawdziwego Mikołaja z książki Elizy Piotrowskiej „Święty Mikołaj z Miry”, nagranej specjalnie na tę okazję przez szprotawskich bibliotekarzy. Nie zabrakło również mikołajkowych fotek, na których wszyscy wspaniale się prezentują.  Zobaczcie sami!

 

Andrzejki 2020

Czy możliwe jest zorganizowanie imprezy andrzejkowej zdalnie? Andrzejki 2020 to było dla nas nie lada wyzwanie! W tym działaniu połączyły siły: Biblioteka i Szkoła.  Wspólnie przygotowaliśmy materiał i zaproponowaliśmy coś, co można będzie zrealizować w domowych warunkach. W ramach propozycji literackich młodzież wysłuchała wierszowanych horoskopów z  książki Marcina Brykczyńskiego „12 znaków Zodiaku” .

Nie zabrakło rozrywki w postaci horoskopów numerologicznych, których (jak każdych horoskopów) nie należy brać zbyt poważnie. Młodzież wytężała umysły wyliczając swoje numery z daty urodzenia.

Ostatnią rozrywką była… DOMOWA DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA do proponowanej przez kanał You Tube muzyki.

0125 listopada jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ten dzień to znakomita okazja na przeprowadzenie ciekawych zajęć . Biblioteka we współpracy ze Szkołą  również przygotowała dla swoich młodych czytelników – uczniów klas 1-3 parę ciekawych propozycji.  Dzieci mogły wysłuchać historii „Jak to było z pluszowym misiem?”  nagranej w formie audio i opowiedzianej głosem samego Miśka! Uczniowie najmłodszych klas mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę o misiach rozwiązując quiz.  Na koniec na nadesłanych fotkach pochwalili się własnymi pluszakami.

 

mar

mar1

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dzieci. Tego dnia odbyło się zdalne spotkanie członków DKK które zostało w całości poświęcone Malali Yousafzai - ważnej postaci, będącej symbolem walki o prawa dzieci . „Klubowiczki” przeczytały fragmenty poruszającej książki pt. „Która to Malala?” Renaty Piątkowskiej i z niej dowiedziały się o losach naszej bohaterki, która jako 15-letnia dziewczynka padła ofiarą terrorystów z Pakistanu, tylko dlatego, że walczyła o swoje prawo do nauki.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa