223

16 października 2019r. odwiedził nas niezwykły gość - Pani Agnieszka Ginko – poetka i pisarka, autorka pięknie ilustrowanych, mądrych bajek dla dzieci, laureatka wielu konkursów. Jej książki: „Tutlandia”, „Ciotka Klotka i inne historie” oraz „Podróż Srebrnego” zdobywały nagrody i wyróżnienia. „Tutlandia” była nominowana do nagrody Książka Roku 2013, a „Podróż Srebrnego” w 2014 znalazła się w finale Konkursu Makuszyńskiego. Pani Agnieszka opowiadała nam o sobie i o tym, że pisanie książek i niespodzianki lubiła od dziecka. Autorka przeczytała nam opowiadanie „Zebra Cudak i radość” z nowej książki „Bajki z dżungli i oceanu” a potem cierpliwie odpowiadała na nasze pytania. Na zakończenie spotkania był czas na autografy i możliwość zakupienia książki z dedykacją pisarki. W podziękowaniu za przybycie uczniowie klas I-V podarowali gościowi piękne laurki i listy zdobione własnymi, autorskimi ilustracjami, które zostały napisane podczas Tygodnia Pisania Listów.

208

V Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek w naszej Bibliotece to był wieczór wielu atrakcji. Podczas wieczornego DKK czytaliśmy opowiadanie Pawła Beręsewicza pt. "Pstryk". Były smaczne, robione przez nas, kanapeczki i słodkie rogaliki. Podczas warsztatów teatralnych podzieleni na zespoły nagrywaliśmy audiobooka i odgrywaliśmy scenki z wykorzystaniem gazetowych gadżetów i strojów.Były zajęcia plastyczne i zabawa w popularną "Mafię", podczas której w rolę prowadzącej wcieliła się jedna z uczestniczek - Amelia. To był wyjątkowy i niezapomniany wieczór.

20601 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki i to święto stało się inspiracją do zajęć przygotowanych z myślą o najmłodszych.
Dzisiaj (02.10.2019) Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem gościła u przedszkolaków na zajęciach literacko-muzyczno-plastycznych. Podczas zajęć dzieci poznały sławnego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszkę. Przeczytaliśmy wiersz „Bajka” Wandy Chotomskiej z książki „Muzyka Pana Moniuszki”. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest rytm w muzyce i do czego jest potrzebny. Starsza grupa wystukiwała rytm do uwertury „Bajka” Stanisława Moniuszki i świetnie się bawiła podczas odtwarzania muzyki za pomocą gestów i ruchów ciała. Młodsze dzieci dowiedziały się kto to jest dyrygent i na czym polega jego praca. Potem przy pomocy kolorowych farb i pędzli , jak dyrygent za pomocą batuty, „wyczarowywały”, z dźwięków słuchanego utworu muzycznego Moniuszki, linie i kreski na papierze. To było bardzo twórcze spotkanie.

203

W związku z Europejskim Dniem Języków, obchodzonym 26 września, Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem wraz ze Szkołą Podstawową, mając na celu promocję różnorodności językowej, przygotowała wielojęzyczne przedstawienie teatralne pt. „Zadanie domowe Marka”, które odbyło się 30 września 2019r. Pomimo pewnych trudności udało się wystawić naszą, własną interpretację i uwspółcześnioną wersję Czerwonego Kapturka. W sztuce zagrali uczniowie klasy VII SP.
Sadząc po reakcji publiczności, sztuka się wszystkim podobała.

201Piątek 13-go września zdecydowanie nie był pechowy dla klasy I SP w Długiem. Filia MBP przeprowadziła w tej klasie zajęcia literacko-plastyczne z okazji Dnia Kropki - święta kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci z uwagą wysłuchały pouczającej historii małej Vashti a potem wspólnie tworzyły własne dzieło. Piękny obraz został na koniec podpisany przez jego autorów.
16 września zajęcia "Z kropką w tle..." odbyły się również w przedszkolu i klasach II, III i V SP w Długiem.

19606 września 2019 o godzinie 1000 SP Długie wspólnie z Filią MBP w Długiem zorganizowały Narodowe Czytanie. Uczestnicy przedsięwzięcia: kadra szkoły, organizatorzy imprezy, uczniowie i zaproszeni goście czytali obszerne fragmenty trzech, spośród 8 zaproponowanych przez Parę Prezydencką, polskich nowel: "Dobrej pani" E. Orzeszkowej, "Katarynki" B. Prusa i opowiadania S. Żeromskiego "Rozdziobią nas kruki, wrony...". Bardzo cieszymy się, że do wspólnego czytania przyłączyli się w tym roku: Burmistrz Szprotawy - Pan Mirosław Gąsik i Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich - Pani Dorota Grzeszczak! Wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w naszym wydarzeniu, uświetniając je swoją obecnością.

18521 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Z tej okazji na spotkaniu DKK w Długiem wysłuchaliśmy fragmentów audiobooka „Kosmos” Tomasza Rożka – doktora fizyki i znanego dziennikarza a przy tym znanego popularyzatora nauki w Polsce. Autor w ciekawy i bardzo przystępny sposób przedstawia zagadnienia ze świata nauki. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że we wszechświecie są obiekty, których rozmiary są dla nas - ludzi wprost niewyobrażalne. Na zakończenie uczestnicy DKK wykonali różnymi technikami tematyczne prace plastyczne, wykazując się przy tym talentem i pomysłowością. Prace można oglądać w bibliotece.

177Tydzień Bibliotek przypada na okres od 08 do 15 maja. W roku 2019 przebiega on pod hasłem #biblioteka – podkreślając tym samym znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych, które są wszechobecne. Program ten służy m.in. promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym czasie w biblioteki w całym kraju organizują atrakcyjne spotkania, imprezy i zajęcia. W związku z tym Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem we współpracy ze Szkołą Podstawową w Długiem przeprowadziła po raz czwarty akcję pod hasłem „Przerwa na czytanie”. Uczniowie klas I-III oraz IV-VIII Szkoły Podstawowej w Długiem zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie podczas przerwy czytali wypożyczone przez siebie książki. Czytaliśmy baśnie, powieści fantastyczne, opowiadania przygodowe, książki obyczajowe. Chętni mogli streścić fragment czytanej przez siebie lektury.

 

17609 i 10 maja klasy IV-VII SP w Długiem wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem a nawiązujących do Tygodnia Bibliotek 2019. Uczniowie odpowiadali na pytania quizu z wiedzy o bibliotece z przymrużeniem oka. Okazuje się, że niektóre z wydarzeń realizowanych w szkole i w bibliotece zostały dobrze zapamiętane przez młodzież. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu znajomości polskich pisarzy i poetów, zastanawiali nad tytułami czasopism dostępnymi w naszej bibliotece czy rodzajami zajęć i warsztatów, jakie odbywają się w bibliotece. Podczas lekcji wiele frajdy sprawiało dzieciakom odgadywanie zaszyfrowanych tytułów lektur szkolnych, które zostały zapisane wspak i zabawa w skojarzenia, polegająca na tworzeniu ciągu pojedynczych wyrazów w taki sposób, aby od danego hasła dojść do słowa BIBLIOTEKA (np. Hasło: sowa i ciąg wyrazowy: mądrość-wiedza-książka-biblioteka). Uczniowie klas młodszych (I-III) otrzymali karty pracy z zadaniami tematycznie związanymi z biblioteką.

 

 

 

 

172Fragment wiersza Jana Brzechwy pt. „Sowa” był inspiracją dla warsztatów artystycznych zrealizowanych 07 maja 2019r. w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem. Powstały prace nawiązujące do Dnia Bibliotekarza, który przypada 08 maja. Sowa jest symbolem mądrości i wiedzy i w sposób symboliczny kojarzy się z biblioteką i książkami, dlatego podczas zajęć wycinaliśmy sowy. Nasze sowy nie są zwyczajne, potrafią zamykać i otwierać oczy. I wiedzą, że czytać trzeba i warto ale nie należy tego robić, gdy jest ciemno. Prace uczestników warsztatów plastycznych można oglądać w naszej bibliotece.

155

08.04.2019 na spotkaniu DKK w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem czytaliśmy fragmenty opowiadania Barbary Kosmowskiej pt. „Samotni.pl”. Poznaliśmy trójkę głównych bohaterów: Zosię, jej przyrodnią siostrę Joannę i Wiktora – chłopaka Joanny. Każde z nich boryka się z różnymi problemami życiowymi. Autorka po raz kolejny udowadnia, że o rzeczach trudnych, smutnych można pisać z dużą pogodą ducha, humorem i niesłabnącym optymizmem.

149

29 marca 2019 Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała warsztaty teatralne dla maluchów – grupy przedszkolaków. Razem z dziećmi bawiliśmy się w teatr ćwicząc ekspresję sceniczną, czyli uzewnętrznianie uczuć poprzez ruch i mimikę. Razem udawaliśmy naturę, odgrywaliśmy scenki, naśladowaliśmy różne zwierzęta i postacie. To była wielka frajda i duża przyjemność obserwować, jak bardzo młodzi aktorzy rozwijają się podczas zabawy i wcale nie potrzebują rekwizytów, wystarczała im ich własna, bardzo bogata wyobraźnia. Warsztaty teatralne cieszyły się w każdej grupie wiekowej ogromnym powodzeniem.

146

Aby tradycji stało się zadość, w Dniu Wiosny uczestniczki warsztatów artystycznych dla dorosłych zrobiły sobie wagary od obowiązków domowych.Podczas zajęć prowadzonych w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem malowałyśmy wiosenne witraże. Oto efekty naszej pracy

136

Uczniowie klasy VII wzięli udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem w związku z Międzynarodowym Dniem Pisarzy, który obchodzony jest 03 marca. Uczestnicy zajęć obejrzeli prezentację multimedialną " Od pisarza do czytelnika". Dowiedzieli się jaką drogę musi przebyć książka, zanim dotrze do rąk odbiorcy.

125Jest to inicjatywa Polar Bears International stworzona w celu uświadomienia społeczeństwom, że zmiany klimatyczne i działania człowieka wpływają bardzo niekorzystnie na los polarnych niedźwiedzi. Z tej okazji Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała zajęcia i gościła u siebie przedszkolaków i uczniów klasy III szkoły podstawowej. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną z której dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o życiu niedźwiedzia polarnego np. : gdzie żyją te drapieżniki, czym się żywią, jak polują, jak opiekują się swoimi młodymi. Uczestnicy zajęć mogli osobiście porównać własne ręce z łapą niedźwiedzia (odrysowaną na papierze) i przekonać się jak duży może być dorosły samiec tego gatunku. Na zakończenie tej pouczającej lekcji były zajęcia plastyczne dla młodszych dzieci.

Kalendarz