Środowe zajęcia (21 lipca) obfitowały w niecodzienne atrakcje. Pomieszczenie biblioteki w Długiem stało się na moment POKOJEM ZAGADEK. Były zaszyfrowane wiadomości, puste kartki, które dopiero po zamoczeniu ujawniały ważne treści i inne łamigłówki, z którymi dzielnie mierzyli się uczestnicy zajęć. Razem z Leną, Bartkiem, Pauliną i Martyną szukaliśmy ukrytych w bibliotece wskazówek, które doprowadziły nas do naszego SKARBU. Skarbem była książka fińskiej pisarki Tove Jansson pt. „Muminki”. W niej jednym z bohaterów jest Włóczykij (23 lipca obchodzimy Dzień Włóczykija), który lubił podróże i długie spacery na łonie natury. Za jego przykładem udaliśmy się potem na spacer po naszej okolicy, w poszukiwaniu skarbów natury, z których mogliśmy potem stworzyć piękne i niepowtarzalne obrazy.

353

Wiedzieliście, że z papieru za pomocą techniki ORIGAMI można wykonać piękne ubrania dla naszych papierowych lalek? Razem z Inez, która razem z mamą odwiedziła dzisiaj bibliotekę wykonałyśmy różnokolorowe, letnie i wiosenne stroje dla...Czerwonego Kapturka i jego mamy. Prawda, że wyszły pięknie?

35014 lipca kolejne wakacyjne spotkanie poświęciliśmy…rekinom…Przy tej okazji Martyna i Paulina z klubu DKK w Długiem pogłębiły swoją wiedzę o tych zwierzętach – bohaterach wielu filmów grozy. Okazuje się, że wbrew powszechnie panującej opinii, tylko nieliczne spośród około 240 gatunków tych ryb są niebezpieczne dla człowieka. Coraz więcej gatunków rekinów jest zagrożonych z powodu znacznego zanieczyszczenia mórz i oceanów.

Podczas zajęć plastycznych, wykorzystując materiały przeznaczone do recyklingu, stworzyliśmy EKOLOGICZNEGO rekina, z papieru mache. To była dla nas wszystkich wielka frajda a efekt naszej pracy prezentujemy poniżej.

Na zakończenie wycięliśmy sylwetkę rekina na tekturze i ruszyliśmy w teren, szukając ciekawego tła. I tak powstała nasza piękna wystawa upamiętniająca DZIEŃ REKINA.

W roku 2021 Cyprian Kamil Norwid świętuje 200. rocznicę urodzin. Z tej okazji nasze II spotkanie poświęciliśmy temu wszechstronnemu poecie. Uczestniczki zajęć – Martyna i Paulina na początek miały zadanie aby odkodować tytuły wierszy 3 znanych poetów, z czym znakomicie sobie poradziły. Potem stworzyliśmy remix poetycki z utworów „W Weronie” autorstwa Marii Konopnickiej i C.K.Norwida, tworząc zupełnie nowy poemat. W czasie gdy Paulina nagrywała audiobooka przy pomocy odpowiedniego programu, Martyna zadbała o graficzną stronę i stworzyła piękne portrety poetów, które pojawią się na okładce naszego nagrania. Poniżej możemy podziwiać rezultaty działań naszych utalentowanych uczestniczek spotkania.

 

338Podczas I wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 30 czerwca postanowiliśmy sięgnąć po światowy bestseller Johna Greena "Gwiazd naszych wina", w którym opisane są losy dwojga nastolatków, którzy poznają się w grupie wsparcia dla chorych na nowotwór i postanawiają pomóc sobie w tych trudnych chwilach. Po dyskusji nad treścią był czas na rozrywkę. Uczestniczki zajęć postanowiły zapromować książki i prasę za pomocą fotografii SLEEVEFACE. To była znakomita zabawa a dziewczyny udowodniły (zresztą nie pierwszy już raz) jak bardzo potrafią być kreatywne. 

swieto muzyki21 czerwca obchodzimy Święto Muzyki. Z tej okazji Filia w Długiem przygotowała dla młodych czytelników zajęcia literackie z muzyką klasyczną w tle. Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 mieli sposobność wysłuchać wierszowanej opowieści z książki „Mały Chopin” Michała Rusinka przy dźwiękach walców, mazurków i polonezów, skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Równocześnie dzieci i młodzież oglądali prezentację. Przedszkolaki na zakończenie z gracją zatańczyły poloneza, a młodzież z klas 1-3 udzieliła prawidłowych odpowiedzi na postawione pytania, udowadniając, że przyswoili wiedzę o życiu i twórczości naszego znakomitego kompozytora.

001

 

01 czerwca 2021r. obchodziliśmy Dzień Dziecka  W tym pięknym i słonecznym dniu było całkiem sporo atrakcji. Nie mogło zabraknąć czasu na ciekawą książkę. Pogoda nam popisała więc      impreza mogła odbyć się na wolnym powietrzu. Wolontariuszki i Klubowiczki DKK w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom podczas spotkania plenerowego czytały maluchom i kolegom z młodszych  roczników bajki i opowiadania. Dzieci wysłuchały fragmentów z książki Grzegorza Kasdepke pt. „Kacperiada” i bajkę Elżbiety Pałasz „Mały rudzik i wielka przygoda”.

002

 

 

 

 

 

 

 

m1W przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziecka (31 maja) - w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom - Biblioteka udała się w odwiedziny do przedszkolaków i uczniów klasy I SP w Długie z NIESPODZIANKĄ. Do końca nie było wiadomo co to będzie. Na początek popłynęła miła dla ucha muzyka ze znanego francuskiego filmu po to, aby wprowadzić nas w odpowiedni  klimat. I teraz, gdy wszystko było gotowe …TEATRZYK KAMISHIBAI mógł otworzyć swoje podwoje i zaprezentować co kryje w swoim wnętrzu. Rozpoczęło się przedstawienie pt. „Lew w Paryżu” autorstwa Beatrice Alemagna. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy głównego bohatera - lwa, komentując to, co widziały na ilustracjach. Podczas przedstawienia wszyscy bawiliśmy się znakomicie, naśladując ryk lwa czy wyjące syreny samochodowe. Dzieciom ogromnie podobały się przepiękne ilustracje i cała historia, która zainspirowana została prawdziwym posągiem lwa z placu Denfert -Rochereau w Paryżu, zbudowanego w końcu XIX wieku. Ta opowieść na długo zostanie w naszej pamięci.

 

334

Z okazji zbliżającego Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) się uczniowie z klasy czwartej SP Długie wzięli udział w ciekawym szkolno-bibliotecznym projekcie. Czwartoklasiści musieli nagrać się – wykorzystując do tego celu własne telefony komórkowe – podczas czytania trudnego tekstu Adama Mickiewicza pt. „Pani Twardowska”. Celem zadania było ćwiczenie ekspresji czyli umiejętności uzewnętrzniania (wyrażania emocji) za pomocą głosu, podobnie jak to czynią aktorzy. Uczestnicy poradzili sobie z zadaniem znakomicie. Nagrany materiał został zrealizowany dzięki współpracy Szkoły z Filią Biblioteki w Długiem.

https://drive.google.com/file/d/1Foe4lu0HAMMtnmgG9O115kjboYWTP_ym/view?usp=sharing

332

W marcu z okazji Dnia Poezji (21 marca) doszło do niecodziennego spotkania członków klubu - członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki w Długiem wykazali się inicjatywą i przygotowali coś extra dla swoich młodszych kolegów - nagranie w wersji audio znanego wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Nagrania można posłuchać na facebooku MBP Szprotawa.

33012 marca 2021 uczniowie najmłodszych klas SP w Długiem oraz młodzież z klasy IV mieli okazję uczestniczenia w spotkaniu autorskim online z Panią Marzeną Żurek – ekspertką w zakresie psychodietetyki, dyplomowanym coachem zdrowia i żywienia, promotorką zdrowego stylu życia oraz autorką książki dla dzieci zatytułowanej „Żywieniowe przygody Tobiego, kotka psotliwego”.
Nasz gość najpierw przedstawił nam Tobiego, który jest najprawdziwszym kotem, potem w przystępny sposób objaśnił nam pojęcia związane z prawidłowym odżywianiem oraz zdrowym trybem życia, czym są zbilansowane posiłki i jak można je w prosty sposób przygotować oraz co powinno znaleźć się w naszej codziennej zdrowej diecie. Prócz atrakcyjnej prezentacji nie zabrakło różnych ciekawostek (wiedzieliście, że z awokado można zrobić pyszny krem czekoladowy?), wierszyka, który osobiście przeczytała nam autorka książki oraz zabawnych zagadek o owocach. Pani Marzena bardzo zadbała o wizualną stronę naszego wirtualnego spotkania, prezentując nam dorodne owoce i warzywa. Godzina upłynęła szybko w miłej atmosferze, a po spotkaniu dzieci ścigały się w drodze do biblioteki aby wypożyczyć książkę o przygodach Tobiego. A Tobi? Najadł się do syta i postanowił
w kocim zwyczaju uciąć sobie drzemkę.

329Co łączy Brzechwę ze strzałą a Daniela Defoe z Jamesem Bondem? Komu zawdzięcza swój wygląd Ania Shirley? Na te i podobne pytania można było znaleźć odpowiedź
w interaktywnej prezentacji „Ciekawostki o autorach lektur szkolnych”, którą z okazji Dnia Pisarzy przygotowała Filia Biblioteki w Długiem. Młodzież mogła przypomnieć sobie tytuły najbardziej znanych książek, które weszły do kanonu lektur szkolnych i poznać nieznane fakty o ich autorach.  Potem młodzi czytelnicy mieli zadanie wybrać dowolnego pisarza i narysować dowolną techniką jego portret lub stworzyć o nim plakat. A oto prezentacja prac uczniów.

328

Dzisiaj - 19 lutego - członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki w Długiem uczestniczyli w zajęciach online poświęconych Dniu Języka Ojczystego, który przypada w tym roku w niedzielę. Podczas spotkania każdy mógł się popisać umiejętnością czytania trudnych, nie tylko dla obcokrajowców, językowych łamańców - ta luźna propozycja była zabawną odskocznią od trudnych obowiązków szkolnych i doskonałą gimnastyką aparatu mowy.

325

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Ten dzień to była doskonała okazja aby tym sympatycznym zwierzętom poświęcić więcej uwagi. Podczas zorganizowanych zajęć dużo rozmawialiśmy o naszych pupilach. Uczniowie najmłodszych klas SP w Długiem zapoznali się twórczością Małgorzaty Strzałkowskiej, autorką znakomitych i dowcipnych wierszyków… z instrukcjami. Młodzież słuchając wiersza „Kocury, kiciusie, koteczki, koty czyli kocie harce i psoty z książki "Zwariowane litery", miała za zadanie odnaleźć na przedstawionym obrazku litery i uporządkować je tak, aby odszyfrować ukryte w rymowance hasło. To nie było łatwe zadanie, wymagało od dzieci umiejętności uważnego słuchania i spostrzegawczości. Uczniowie podczas zajęć plastycznych wykonali prace tematycznie nawiązujące do tego dnia.


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa