18521 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Z tej okazji na spotkaniu DKK w Długiem wysłuchaliśmy fragmentów audiobooka „Kosmos” Tomasza Rożka – doktora fizyki i znanego dziennikarza a przy tym znanego popularyzatora nauki w Polsce. Autor w ciekawy i bardzo przystępny sposób przedstawia zagadnienia ze świata nauki. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że we wszechświecie są obiekty, których rozmiary są dla nas - ludzi wprost niewyobrażalne. Na zakończenie uczestnicy DKK wykonali różnymi technikami tematyczne prace plastyczne, wykazując się przy tym talentem i pomysłowością. Prace można oglądać w bibliotece.

177Tydzień Bibliotek przypada na okres od 08 do 15 maja. W roku 2019 przebiega on pod hasłem #biblioteka – podkreślając tym samym znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych, które są wszechobecne. Program ten służy m.in. promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym czasie w biblioteki w całym kraju organizują atrakcyjne spotkania, imprezy i zajęcia. W związku z tym Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem we współpracy ze Szkołą Podstawową w Długiem przeprowadziła po raz czwarty akcję pod hasłem „Przerwa na czytanie”. Uczniowie klas I-III oraz IV-VIII Szkoły Podstawowej w Długiem zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie podczas przerwy czytali wypożyczone przez siebie książki. Czytaliśmy baśnie, powieści fantastyczne, opowiadania przygodowe, książki obyczajowe. Chętni mogli streścić fragment czytanej przez siebie lektury.

 

17609 i 10 maja klasy IV-VII SP w Długiem wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem a nawiązujących do Tygodnia Bibliotek 2019. Uczniowie odpowiadali na pytania quizu z wiedzy o bibliotece z przymrużeniem oka. Okazuje się, że niektóre z wydarzeń realizowanych w szkole i w bibliotece zostały dobrze zapamiętane przez młodzież. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu znajomości polskich pisarzy i poetów, zastanawiali nad tytułami czasopism dostępnymi w naszej bibliotece czy rodzajami zajęć i warsztatów, jakie odbywają się w bibliotece. Podczas lekcji wiele frajdy sprawiało dzieciakom odgadywanie zaszyfrowanych tytułów lektur szkolnych, które zostały zapisane wspak i zabawa w skojarzenia, polegająca na tworzeniu ciągu pojedynczych wyrazów w taki sposób, aby od danego hasła dojść do słowa BIBLIOTEKA (np. Hasło: sowa i ciąg wyrazowy: mądrość-wiedza-książka-biblioteka). Uczniowie klas młodszych (I-III) otrzymali karty pracy z zadaniami tematycznie związanymi z biblioteką.

 

 

 

 

172Fragment wiersza Jana Brzechwy pt. „Sowa” był inspiracją dla warsztatów artystycznych zrealizowanych 07 maja 2019r. w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem. Powstały prace nawiązujące do Dnia Bibliotekarza, który przypada 08 maja. Sowa jest symbolem mądrości i wiedzy i w sposób symboliczny kojarzy się z biblioteką i książkami, dlatego podczas zajęć wycinaliśmy sowy. Nasze sowy nie są zwyczajne, potrafią zamykać i otwierać oczy. I wiedzą, że czytać trzeba i warto ale nie należy tego robić, gdy jest ciemno. Prace uczestników warsztatów plastycznych można oglądać w naszej bibliotece.

155

08.04.2019 na spotkaniu DKK w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem czytaliśmy fragmenty opowiadania Barbary Kosmowskiej pt. „Samotni.pl”. Poznaliśmy trójkę głównych bohaterów: Zosię, jej przyrodnią siostrę Joannę i Wiktora – chłopaka Joanny. Każde z nich boryka się z różnymi problemami życiowymi. Autorka po raz kolejny udowadnia, że o rzeczach trudnych, smutnych można pisać z dużą pogodą ducha, humorem i niesłabnącym optymizmem.

149

29 marca 2019 Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała warsztaty teatralne dla maluchów – grupy przedszkolaków. Razem z dziećmi bawiliśmy się w teatr ćwicząc ekspresję sceniczną, czyli uzewnętrznianie uczuć poprzez ruch i mimikę. Razem udawaliśmy naturę, odgrywaliśmy scenki, naśladowaliśmy różne zwierzęta i postacie. To była wielka frajda i duża przyjemność obserwować, jak bardzo młodzi aktorzy rozwijają się podczas zabawy i wcale nie potrzebują rekwizytów, wystarczała im ich własna, bardzo bogata wyobraźnia. Warsztaty teatralne cieszyły się w każdej grupie wiekowej ogromnym powodzeniem.

146

Aby tradycji stało się zadość, w Dniu Wiosny uczestniczki warsztatów artystycznych dla dorosłych zrobiły sobie wagary od obowiązków domowych.Podczas zajęć prowadzonych w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem malowałyśmy wiosenne witraże. Oto efekty naszej pracy

136

Uczniowie klasy VII wzięli udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem w związku z Międzynarodowym Dniem Pisarzy, który obchodzony jest 03 marca. Uczestnicy zajęć obejrzeli prezentację multimedialną " Od pisarza do czytelnika". Dowiedzieli się jaką drogę musi przebyć książka, zanim dotrze do rąk odbiorcy.

125Jest to inicjatywa Polar Bears International stworzona w celu uświadomienia społeczeństwom, że zmiany klimatyczne i działania człowieka wpływają bardzo niekorzystnie na los polarnych niedźwiedzi. Z tej okazji Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała zajęcia i gościła u siebie przedszkolaków i uczniów klasy III szkoły podstawowej. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną z której dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o życiu niedźwiedzia polarnego np. : gdzie żyją te drapieżniki, czym się żywią, jak polują, jak opiekują się swoimi młodymi. Uczestnicy zajęć mogli osobiście porównać własne ręce z łapą niedźwiedzia (odrysowaną na papierze) i przekonać się jak duży może być dorosły samiec tego gatunku. Na zakończenie tej pouczającej lekcji były zajęcia plastyczne dla młodszych dzieci.

120

 

Dzisiaj podczas spotkania w bibliotece wspólnie z młodzieżą "pojedynkowaliśmy się" z naszym ojczystym językiem. Nie straszne nam były "szeleszczące" wyrazy, łamaliśmy języki powtarzając "Wyrewolwerowany rewolwerowiec". Czytaliśmy teksty autorów literatury dla dzieci i młodzieży: Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego i Krzysztofa Kiełbasińskiego. Tak uczciliśmy Światowy Dzień Języka Ojczystego. 

118Dzisiaj w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego który przypada na 21 lutego, młodzież z klas IV i VII ćwiczyła trudną sztukę kaligrafii podczas warsztatów zorganizowanych w bibliotece. Warto propagować ten rodzaj sztuki, bo nawyk pięknego i starannego pisania niestety powoli zanika. Dzięki takim warsztatom uczymy się cierpliwości, dokładności i wytrwałości. Wystarczy tylko kartka papieru, długopis i chęci do pracy.

11718.02.2019 na spotkaniu DKK w Długiem wysłuchaliśmy bardzo ciekawego opowiadania Pawła Beręsewicza pt. „System” ze zbioru opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Tym samym nawiązaliśmy do minionego Tygodnia Życzliwości. Bohater opowiadania funkcjonował w dziwnym świecie, w którym za miły gest, słowo obdarowany musiał zapłacić. Jeśli w wyznaczonym terminie nie opłacił abonamentu, terminal takiego spóźnialskiego głośno „pikał”, wobec czego inni przestawali być mili, bo im się to nie opłacało. Historia bardzo nam się podobała, choć jednogłośnie stwierdziliśmy, że nie chcemy żyć w takim świecie, w którym obowiązuje zasada „coś za coś”. Na szczęście to literacka fikcja.

114W związku z Tygodniem Życzliwości Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem przeprowadziła cykl lekcji bibliotecznych nt. dobrego zachowania. Uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej, o tym jak się trzeba zachować w określonych sytuacjach, dowiedzieli się z książki A.Frączek "Dobre obyczaje czyli w lekkim tonie o bon tonie" Wspólnie z klasami I i IV zaśpiewaliśmy "Kulturalną piosenkę". Uczniowie klas starszych (IV, V, VI, VIII) obejrzeli prezentację multimedialną zatytułowaną "Kodeks życzliwości" i krótki film na temat życzliwości oraz uczestniczyli w pogadance. Tydzień Życzliwości zakończył się, ale my pamiętamy żeby być miłym i uprzejmym nie tylko od święta

10614.02.2019 walentynki postanowiliśmy uczcić śpiewająco. W tym celu Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz ze Szkołą Podstawową w Długiem zorganizowała w szkolnej świetlicy walentynkowe Karaoke. W imprezie wzięli udział uczniowie klas I-V wraz z wychowawcami. Wszyscy wspólnie śpiewaliśmy znane piosenki z filmów animowanych dla dzieci, ale nie zabrakło też piosenek z repertuaru discopolowego. Było głośno i radośnie. Tego dnia Biblioteka podarowała najwierniejszym czytelnikom walentynkowe zakładki do książki. Każdy mógł "poczęstować" się miłym słowem. Podczas walentynkowych warsztatów plastycznych dzieciaki zaprojektowały własne serduszka walentynkowe

104

W dniach 21.01 – 25.01.2019 w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem odbyły się zajęcia feryjne pod hasłem „BIBLIOTEKA – POMYSŁÓW RZEKA” . Zajęcia obfitowały w rozmaite atrakcje. Była zumba do muzyki z filmów animowanych, zabawy z chustą animacyjną, kalambury. Były łamigłówki, zagadki logiczne, matematyczne i ortograficzne, zajęcia plastyczne oraz inne niespodzianki. Nie mogło zabraknąć śpiewów i karaoke. Czytaliśmy bajki Ignacego Krasickiego i wysłuchaliśmy opowiadania Katarzyny Ryrych „Niebieska kredka”. 23.01. 2019 naszą bibliotekę odwiedził Pan Daniel Budziński – uczeń technikum mechatronicznego z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Żagania i w niezwykle interesujący sposób opowiadał nam o robotach i ciekawostkach z zakresu elektroniki. Dzieci mogły same posterować dronem, linefollowerem i małymi robocikami – hexabugami. Tego dnia przy pomocy Pana Daniela uczestnicy warsztatów zbudowali labirynt i tor wyścigowy dla robotów. Ostatniego dnia zajęć feryjnych przy użyciu własnych telefonów komórkowych „kręciliśmy” własny wideoklip do wybranej muzyki.  Każdego dnia działo się coś interesującego.  Teraz wypoczęci  i zadowoleni możemy wrócić do szkolnych obowiązków.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31