9217.12.2018 na ostatnim w tym roku spotkaniu uczestnicy DKK z Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem przy świątecznym poczęstunku wysłuchali opowiadania Barbary Kosmowskiej "Szacun i gorzka czekolada" (audiobook). Ta krótka historyjka o przyjaźni pochodzi z książki "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach", w której znani polscy autorzy przekazują w atrakcyjnej formie ważne treści dotyczące wartości moralnych. I chociaż książka ta dedykowana jest młodzieży to warto jej posłuchać, bo niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś dla siebie

76Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz ze Szkołą Podstawową w Długiem świętowały Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III przyniosły na tę okoliczność własne maskotki.
Były zgadywanki o misiach, dzieci recytowały misiowe wierszyki, śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy z naszymi miśkami. Obejrzeliśmy film z misiem w roli głównej i wysłuchaliśmy historii powstania pluszowego misia opowiedzianej głosem "prawdziwego" miśka  Na zakończenie był poczęstunek - herbatniki i biszkopty ze słodkim, krzepiącym miodem

5 listopada 2018r. w związku z Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek, Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem we współpracy ze Szkołą Podstawową w Długiem zorganizowała imprezę, na którą zaproszone zostały bajkowe postacie. Tego dnia wszystkich czekały spore atrakcje: konkursy z nagrodami, tańce, wspólne śpiewanie. Wybraliśmy najładniejsze maski i najbardziej baśniowe przebrania. Wszyscy razem śpiewaliśmy piosenkę „Mam tę moc” z bajki „Kraina lodu” – z głównym wykonawcą Panią Agnieszką; w tle brawurowy taniec wykonały nauczycielki i pracownik biblioteki. W kąciku czytelniczym dzieci wysłuchały fragmentów bajek, po czym musiały odgadnąć, z jakiej bajki pochodzi dany fragment. Podczas zabawy w skojarzenia, należało skojarzyć bajkowe gadżety z konkretną bajką. Przebrani za bajkowe postacie byli wszyscy: dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły i biblioteki. Nowością była bajka „improwizowana”, w której uczestnicy zabawy mieli za zadanie odegranie konkretnych ról bajkowych postaci. Bawiliśmy się wspaniale przy dźwiękach muzyki z bajek. W finale wszyscy tańczyliśmy układ, który ułożyła dla nas Pani Dominika do piosenki z filmu „Noc w muzeum”. Podczas zabawy każdy mógł pogłębić swoją wiedzę o bajkach i bajkowych bohaterach, wykazać się pomysłowością przy tworzeniu stroju lub maski ulubionej bajkowej postaci.

6426 października w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem miało miejsce uroczyste Pasowanie na Czytelnika  uczniów klasy pierwszej. W miłej i podniosłej atmosferze wysłuchaliśmy wierszowanych „Rad Książki” w wykonaniu uczniów klas starszych. Potem przystąpiliśmy do powtórzenia słów przysięgi. Na koniec dzieci otrzymały dyplomy i wyprawki czytelnicze w postaci książeczek oraz słodki upominek. Dodatkową atrakcją była pamiątkowa pieczątka odciśnięta na przegubie ręki

58

14 października to dzień urodzin Kubusia Puchatka, który ukończył 92 lata. Z tej okazji Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała w dniu dzisiejszym (15.10.18) zajęcia w przedszkolu "Urodziny Kubusia Puchatka". Przeczytaliśmy historyjkę o sympatycznym misiu, odśpiewaliśmy "Sto lat" i dzieci same przyrządziły małe torciki dla Kubusia. To była dopiero frajda dekorować samodzielnie wafle ryżowe kremem czekoladowym i cukrową posypką. Torciki smakowały wyśmienicie.

Filia MBP w Długiem dziękuje Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie za inspirację. Bawiliśmy się wspaniale.

55W dniu 11.10.2018r. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem zorganizowała warsztaty kodowania. Uczestnicy warsztatów uczyli się jak zaprogramować robota Photon oraz zdobywali podstawową wiedzę z zakresu programowania grając w grę Scottie Go. Robot miał za zadanie pokonanie toru przeszkód w możliwie jak najszybszym czasie, nie potrącając przeszkód. Chłopcy poradzili sobie z tym niełatwym zadaniem. To były bardzo interesujące zajęcia.

29 września Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem po raz kolejny zorganizowała akcję głośnego czytania w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Dzisiaj byliśmy z wizytą w przedszkolu, gdzie czytaliśmy wiersze Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Anny Chodorowskiej i Janiny Porazińskiej. Bibliotekę odwiedzili uczniowie I klasy szkoły podstawowej. Wszystkie czytane wiersze nawiązywały do jesieni. W trakcie spotkania rozmawialiśmy o oznakach i kolorach jesieni oraz owocach, które możemy jeść o tej porze roku. Na zakończenie spotkania dzieci tworzyły portret Pani Jesieni i ozdabiały zakładki do książek.

50Szkoła Podstawowa w Długiem we współpracy z Filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w  Długiem  po raz kolejny  aktywnie włączyły się do ogólnonarodowej akcji „Narodowe Czytanie”. 
W dniu 07.09.2018r. o godzinie 13.30 w świetlicy szkolnej odbyło się wspólne czytanie „Przedwiośnia”. Udział w tym przedsięwzięciu wzięli: nauczyciele, uczniowie, pracownik biblioteki oraz zaproszeni goście: Dyrektor Banku PKO BP w Szprotawie – Pan Czesław Szczepanik, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szprotawie – Pani Agnieszka Wiech, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie – Pani Jolanta Wawrzyniak, Radna wsi Długie – Pani Monika Biazik i Sołtys w Długiem – Pan Stanisław Mandrak. Gości powitała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Długiem – Pani Halina Kanyi-Maina. Po krótkiej prezentacji sylwetki pisarza, rozpoczęto uroczyste czytanie. W pięknie zaimprowizowanej scenerii, przy dźwiękach płynącej w tle muzyki, w miłej i podniosłej atmosferze, wszyscy z wielką uwagą i wzruszeniem wysłuchali czytanego tekstu.

34Filia Biblioteczna, biblioteka szkolna i TPD w Długiem po raz kolejny włączyły się w obchody ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Zaopatrzeni w materiały promocyjne, książki, wizytówki od organizatora przystąpiliśmy do działania. Nasze popołudniowe spotkanie odbywało się pod hasłem: ,,Literacko, naukowo i piknikowo”. Jak przystało na bibliotekę rozpoczęliśmy od czytania wierszy związanych tematycznie z 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych w  wykonaniu uczennic z kl. V i VI.
Po emocjach literackich dzieci uczestniczyły w warsztatach programowania robotów. Był to czas niesamowitych wrażeń i emocji. Kolejnym punktem naszej imprezy były warsztaty malarskie pn. „Długie to….
Dzieci rysowały swoje rodziny, otoczenie , zabytki. Na zakończenie było piknikowo czyli grill, napoje, wspólne zabawy. Był to mile i pożytecznie spędzony czas.

21W ramach DKK działającego w Filii Bibliotecznej w Długiem dnia 22.05.2018r. odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Nowak. Pisarka po raz drugi odwiedziła naszą bibliotekę, pierwsza wizyta miała miejsce w 2009roku. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. IV-VI miejscowej szkoły. Ewa Nowak jest znaną i lubianą pisarką dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. W trakcie spotkania autorka opowiadała dzieciom o swojej twórczości i tematyce książek.
Dzieci ze spotkania wyszły bardzo zadowolone.

11 maja w naszej szkole, podobnie jak i w wielu innych szkołach naszego województwa, została podjęta akcja bicia rekordu w ilości osób czytających na szkolnej przerwie. Koordynatorem przedsięwzięcia była Szkoła Filialna we współpracy z Filią Biblioteczną w Długiem.

Wielkie czytanieTegoroczna akcja „III przerwa na czytanie” organizowana jest w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „DOWOLNOŚĆ CZYTANIA” i została zainicjowana przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Patronat honorowy objęła Lubuska Kurator Oświaty – p. Ewa Rawy.

W „III przerwie na czytanie” wzięło udział w naszej szkole 99 osób. Czytanie odbywało się na dwóch przerwach w sali gimnastycznej, Wśród polecanego księgozbioru dzieci wybierały: bajki, wiersze, czasopisma, opowiadania z podręczników szkolnych. Nasza inicjatywa miała na celu: promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na wartość czytania, stworzenie sytuacji dla uczniów, w których książka kojarzy się z przyjemnością, a także zwrócenie uwagi nauczycieli na ich rolę w rozwijaniu czytelnictwa wśród uczniów.

Filia Biblioteczna w Długiem miała przyjemność gościć p. Grzegorza Pietrzykowskiego, który z zamiłowania jest podróżnikiem i płetwonurkiem. Nasz gość z wielką pasją i zainteresowaniem opowiadał o swoich wyprawach i nurkowaniu w wodach Adriatyku, Morza Czerwonego, Oceanu Indyjskiego oraz Bałtyku. Mówił o zwiedzaniu jaskiń, raf koralowych i ciekawych przygodach z wodnym światem zwierząt, o spotkaniach „oko w oko” z rekinami. Był pokaz sprzętu do nurkowania, który dopełniła prezentacja multimedialna z podwodnych wypraw p. Grzegorza. Uczniowie, a zwłaszcza chłopcy byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli. Na zakończenie padło wiele pytań, na które nasz gość ciekawie odpowiadał.

Wiosna to czas, na który wszyscy z niecierpliwością czekamy.
Niestety za oknem jeszcze nadal prawie zimowa aura. W bibliotece w Długiem razem z przedszkolakami pierwszy dzień wiosny witaliśmy wierszami, opowiadaniami i wesołą zabawą. Podczas spotkania dzieci słuchały utworów o tematyce wiosennej, odgadywały zagadki, rozmawiały o wiosennych zwiastunach. Dopełnieniem naszych zajęć było wykonanie prac plastycznych „bociany w gniazdku”.

Pasowanie na czytelnika to jedna z ważniejszych uroczystości w bibliotece. Jest to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników oraz zachęcenie ich do korzystania z biblioteki i jej zbiorów. W dniu 15. 12.2017r. takiego zaszczytu dostąpili uczniowie kl.I. tutejszej szkoły. Po wysłuchaniu krótkiego programu artystycznego w wykonaniu członkiń DKK dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Następnym punktem naszego spotkania było uroczyste „pasowanie na czytelnika” każdego ucznia przez bibliotekarkę. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki.

W uroczystości udział wzięło 14 dzieci i wychowawca kl.I  p. A. Wolska

 

Więcej artykułów…

Kalendarz

Nowości zakupione z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

Facebook Likebox Slider