Jan Paweł II zostawił ogromne dziedzictwo, które Polska powinna wykorzystać – mówi kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, wspominając świętego Papieża Polaka.

142

Papież Polak, 264 następca św. Piotra, zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie w wieku 84 lat. Odszedł o 21.37. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa. Jego ponad 26-letni okres służby w Kościele powszechnym okazał się najdłuższym pontyfikatem w XX stuleciu i trzecim co do długości w dziejach Kościoła. Był jednocześnie najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. co do liczby podróży zagranicznych – 104 i odwiedzonych podczas nich krajów – 129, przemierzonych kilometrów – prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji – 148 i kanonizacji – 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych – 1343 i świętych – 482. Wspomnienie o Karolu Wojtyle prezentujemy w holu Biblioteki. Zbiory własne wzbogaciliśmy dzięki wypożyczonym przez naszą czytelniczkę eksponaty. Zapraszamy w godzinach otwarcia placówki do 12. kwietnia 2019.

 

135

Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę Marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Organizatorzy zapraszają uczniów (i nie tylko) do konkursów, quizów i zagadek matematycznych. My przypominamy w tym czasie maturzystom, że naszych zbiorach jest wiele przystępnych materiałów do powtórki materiału.

131

8 marca to święto kobiet na całym świecie. Ten dzień jest doskonałą okazją do przyjrzenia się kobietom jako tym, które spełniają się w nauce i literaturze. Nie brakuje też w historii Polski uczonych pań. Najciekawsze postacie prezentujemy w holu Biblioteki. Zapraszamy.

130Poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista i tłumacz. Urodzony 20 lutego 1894 we wsi Kalnik na Kijowszczyźnie, zmarł 2 marca 1980 w Warszawie. W październiku 1918 przyjechał do Warszawy, związał się z grupą twórców skupionych wokół pisma "Pro arte et studio", wszedł w skład grupy literackiej występującej w kabarecie literackim "Pikador", następnie w skład grupy Skamander. W latach 1919-1920 był w zespole redakcyjnym "Zdroju", 1920-1922 redagował w "Kurierze Polskim" dział "Sztuka". Wiersze, prozę i recenzje publikował w "Kurierze Lwowskim" (1921-1922) i "Tygodniku Ilustrowanym" (od 1922). W 1921 założył wraz z przyjaciółmi eksperymentalny teatr artystyczny "Elsynor", w którym wystawiono sztukę Stanisława Ignacego Witkiewicza "Pragmatyści". Iwaszkiewicz świadomie - wykorzystując całą gamę stylów i konwencji literackich - rozwinął i unowocześnił formę gatunkową opowiadania, nadał nowy kształt powieści historycznej i ożywił narrację epicką, wzbogacając ją elementami refleksji i liryzmu.

129

Zygmunt Krasiński urodził się w 1812 r. w Paryżu, zmarł również w tym mieście w 1859 r. Jeden z najwybitniejszych twórców polskiej literatury okresu romantyzmu, przy tym bardzo wszechstronny – pisarz, poeta, dramaturg, epistolograf. Wywodził się ze środowiska arystokratycznego. Po śmierci matki pozostawał pod opieką ojca – wówczas już konserwatysty i poplecznika caratu. W Genewie nawiązał liczne znajomości – poznał tu m.in. Adama Mickiewicza oraz Anglika Henry’ego Reeve’a, z którym utrzymywał potem wieloletnią, życzliwą korespondencję. Odbył szereg podróży po Europie (Włochy, Szwajcaria, Austria, Rosja, Włochy). W 1834 r. poznał w Rzymie Joannę Bobrową, z którą połączył go romans – w 1838 r. natomiast zakochał się w Delfinie Potockiej – jej echem jest bardzo obszerny zbiór listów. Twórczość Krasińskiego jest obszerna i różnorodna, ale najbardziej znanym utworem jest „Nie-Boska komedia”.

128Mimo że ustawa, w której uchwalono obchodzony dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, nie precyzuje dlaczego data tego święta jest ustalona na 1 marca, to jednak sprawa wydaje się być oczywista – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W całej Polsce organizowane są w tym dniu uroczystości upamiętniające powojenne podziemie antykomunistyczne. Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel, Józef Rzepka – po rozbiciu III Komendy WiN-u to właśnie oni powołali w styczniu 1947 r. kontynuację największej organizacji podziemnej. Zajęli się działalnością wywiadowczą i propagandową. Wszyscy zostali aresztowani przez UB i poddani brutalnemu śledztwu, o którym mówił podczas rozprawy Łukasz Ciepliński: „W czasie śledztwa leżałem skatowany w kałuży własnej krwi.” Wystawa dotycząca wydarzenia przypomina o całkiem niedawnej historii naszego kraju.

113Szprotawską Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki, aby świętować Dzień Kota.
Czytaliśmy bajeczkę i piliśmy mleczko ze spodeczka. 

Od 21 stycznia w holu Biblioteki Miejskiej przy al. Niepodległości w Szprotawie gości wystawa prac malarskich Pani Marty Rajewskiej. Szprotawianka jest absolwentką Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ekspozycja jest prezentowana pod tytułem „Procesy szyfrowania”. Jest ona przeglądem prac z cyklu obrazowania emocji i rozwijania idei. Całość zrealizowana jest za pomocą symboli i skojarzeń. Wystawa jest integralną częścią prezentacji przygotowanej jako dyplom licencjacki i magisterski Pani Marty. Całość plastyczka realizowała pod opieką prof. Stanisława Kortyki i mgr Jarosława Jeschke. Ciekawym dopełnieniem prezentacji są grafiki, które powstały pod okiem prof. Piotra Szurka. Zachęcamy do przyjrzenia się pracom młodej szprotawianki. Wystawa będzie prezentowana do 22. lutego 2019 r.

 

Święta Bożego Narodzenia są dla nas zawsze okazją do złożenia wszystkim czytelnikom i użytkownikom serdecznych życzeń. W tym roku otulamy je  puszystymi chustami, które prezentuje Pani Barbara Kominek. Ozdoby choinkowe wykonane na szydełku również wyszły spod ręki Pani Barbary. Natomiast, jeśli ktoś jeszcze nie zdecydował się jakim upominkiem obdarzyć najbliższych, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą książek do zakupu. Nowe pozycje, ciekawe tytuły – dla każdego coś dobrego. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia biblioteki jeszcze przed świętami i wypożyczenia interesujących filmów i poczytnych książek z nowowydaną powieścią Krystyny Mirek „Tylko jeden wieczór”!

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Wpisując się w obchody uroczystości 11. listopada, proponujemy prześledzenie drogi Polaków do odzyskania niepodległości, którą wyznaczał Józef Piłsudski wraz z innymi ważnymi postaciami historycznymi. Niebywałe zbiory pamiątek (orderów, odznaczeń, numizmatów i innych ciekawostek) wypożyczył Bibliotece na czas ekspozycji pan Jan Kaniuk. Całość wystawy prezentujemy w holu Biblioteki przy al. Niepodległości do końca listopada. Gorąco zapraszamy mieszkańców w nasze podwoje od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia placówki.

DSCF3779

 

 

 

Przez cały czerwiec  dostępna będzie wystawa prac plastycznych Pani Danuty Bogusz. Ekspozycja w holu budynku głównej siedziby Biblioteki obejmuje twórczość malarską naszej czytelniczki. Serdecznie zapraszamy Państwa od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia instytucji.

 

DSCF3778

DSCF3780

24Jerzy Kosiński to jedna z najsłynniejszych, ale i najbardziej skandalicznych postaci polskiej i amerykańskiej literatury. Jeszcze większe kontrowersje niż jego życie i twórczość budzi tragiczna śmierć pisarza, który 3 maja 1991 roku Kosiński popełnił samobójstwo w wannie zażywając barbiturany i nakładając na głowę plastikowy worek. Dlaczego odebrał sobie życie? Dlaczego zrobił to w tak drastyczny sposób? Ile jest prawdy, a ile zmyślenia w jego "Malowanym ptaku"? Dlaczego pisarz konfabulował na temat swego dzieciństwa w czasie okupacji? Czy był to tylko środek do celu, jakim były łatwe i duże pieniądze oraz sława? Jak wyglądała "prawdziwa wersja wydarzeń"? Jak daleko można się posunąć w kreowaniu własnej legendy? Rocznica urodzin prozaika to doskonała okazja, by przypomnieć o autorze "Wystarczy być" i zawiłościach jego biografii. Zapraszamy do lektury jego biografii dostępnej w Bibliotece.

Miron Białoszewski ze względu na cechy jego twórczości uznawany jest za twórcę awangardowego. Literaturoznawcy przypisują my nawet rolę kontynuatora tradycji literackich futurystów działających w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Debiut Białoszewskiego jako poety miał miejsce w 1947 roku w prasie (wydrukowano wówczas jego wiersz Chrystus powstania). Natomiast jego pierwszy zbiór poetycki, Obroty rzeczy (tak zwany spóźniony debiut), ukazał się po przełomie październikowym (1956). Białoszewski pisał też prozę. To jednak nie wszystko – przez całe życie zajmował się również działalnością teatralną. Zarówno układał sztuki, występował w nich, jak i zajmował się organizowaniem życia teatralnego. W czasie wojny działał razem ze Swenem Czachorowskim w jego podziemnym Teatrze Swena. Później był współtwórcą studenckiego Teatru na Tarczyńskiej. Natomiast po jego rozpadzie wraz z kilkorgiem swoich przyjaciół stworzył słynny eksperymentalny Teatr Osobny. Wystawiali oni przedstawienia w domu Białoszewskiego. Twórczość pisarza doceniała współczesna mu krytyka literacka i otrzymał on na przykład Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za Pamiętnik z powstania warszawskiego.

Narodowe Święto Konstytucji 3. Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa to trzy święta Polski. W holu Biblioteki prezentujemy ciekawostki dotyczące historii orła białego, jako godła państwowego. Dzień ósmego maja 1945 roku wspominamy poprzez ekspozycję najciekawszych filmów polskich z naszych zbiorów z wątkami patriotycznymi. Wspominamy jednocześnie historię Sejmu Wielkiego, który dał Polakom Konstytucję w 1791 roku. Zaznaczamy równocześnie, że wszystkie te dni można świętować nie tylko uczestnicząc w mniejszych lub większych akademiach. Wyłuskaliśmy dla Państwa więc informacje o imprezach sportowych, coraz bardziej popularnych wśród Polaków. Jest jeszcze czas, aby wziąć udział w biegach z okazji tych świąt narodowych! Zapraszamy.

13Od 2001 roku, z inicjatywy m.in. George’a T. Whitesidesa, dyrektora generalnego firmy produkującej pojazdy kosmiczne Virgin Galactic, rozpoczęto obchody Nocy Jurija upamiętniające nie tylko pierwszy lot Jurija Gagarina, ale również pierwszy lot kosmicznego wahadłowca Columbia w 20 lat później w 1981 roku. Święto przyjęło się w wielu krajach, w tym w Polsce. Dla jego podkreślenia proponujemy sięgnięcie do nowszych i starszych książek z fantastyki naukowej.

Kalendarz

Facebook Likebox Slider