DSCF3779

 

 

 

Przez cały czerwiec  dostępna będzie wystawa prac plastycznych Pani Danuty Bogusz. Ekspozycja w holu budynku głównej siedziby Biblioteki obejmuje twórczość malarską naszej czytelniczki. Serdecznie zapraszamy Państwa od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia instytucji.

 

DSCF3778

DSCF3780

24Jerzy Kosiński to jedna z najsłynniejszych, ale i najbardziej skandalicznych postaci polskiej i amerykańskiej literatury. Jeszcze większe kontrowersje niż jego życie i twórczość budzi tragiczna śmierć pisarza, który 3 maja 1991 roku Kosiński popełnił samobójstwo w wannie zażywając barbiturany i nakładając na głowę plastikowy worek. Dlaczego odebrał sobie życie? Dlaczego zrobił to w tak drastyczny sposób? Ile jest prawdy, a ile zmyślenia w jego "Malowanym ptaku"? Dlaczego pisarz konfabulował na temat swego dzieciństwa w czasie okupacji? Czy był to tylko środek do celu, jakim były łatwe i duże pieniądze oraz sława? Jak wyglądała "prawdziwa wersja wydarzeń"? Jak daleko można się posunąć w kreowaniu własnej legendy? Rocznica urodzin prozaika to doskonała okazja, by przypomnieć o autorze "Wystarczy być" i zawiłościach jego biografii. Zapraszamy do lektury jego biografii dostępnej w Bibliotece.

Miron Białoszewski ze względu na cechy jego twórczości uznawany jest za twórcę awangardowego. Literaturoznawcy przypisują my nawet rolę kontynuatora tradycji literackich futurystów działających w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Debiut Białoszewskiego jako poety miał miejsce w 1947 roku w prasie (wydrukowano wówczas jego wiersz Chrystus powstania). Natomiast jego pierwszy zbiór poetycki, Obroty rzeczy (tak zwany spóźniony debiut), ukazał się po przełomie październikowym (1956). Białoszewski pisał też prozę. To jednak nie wszystko – przez całe życie zajmował się również działalnością teatralną. Zarówno układał sztuki, występował w nich, jak i zajmował się organizowaniem życia teatralnego. W czasie wojny działał razem ze Swenem Czachorowskim w jego podziemnym Teatrze Swena. Później był współtwórcą studenckiego Teatru na Tarczyńskiej. Natomiast po jego rozpadzie wraz z kilkorgiem swoich przyjaciół stworzył słynny eksperymentalny Teatr Osobny. Wystawiali oni przedstawienia w domu Białoszewskiego. Twórczość pisarza doceniała współczesna mu krytyka literacka i otrzymał on na przykład Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za Pamiętnik z powstania warszawskiego.

Narodowe Święto Konstytucji 3. Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa to trzy święta Polski. W holu Biblioteki prezentujemy ciekawostki dotyczące historii orła białego, jako godła państwowego. Dzień ósmego maja 1945 roku wspominamy poprzez ekspozycję najciekawszych filmów polskich z naszych zbiorów z wątkami patriotycznymi. Wspominamy jednocześnie historię Sejmu Wielkiego, który dał Polakom Konstytucję w 1791 roku. Zaznaczamy równocześnie, że wszystkie te dni można świętować nie tylko uczestnicząc w mniejszych lub większych akademiach. Wyłuskaliśmy dla Państwa więc informacje o imprezach sportowych, coraz bardziej popularnych wśród Polaków. Jest jeszcze czas, aby wziąć udział w biegach z okazji tych świąt narodowych! Zapraszamy.

13Od 2001 roku, z inicjatywy m.in. George’a T. Whitesidesa, dyrektora generalnego firmy produkującej pojazdy kosmiczne Virgin Galactic, rozpoczęto obchody Nocy Jurija upamiętniające nie tylko pierwszy lot Jurija Gagarina, ale również pierwszy lot kosmicznego wahadłowca Columbia w 20 lat później w 1981 roku. Święto przyjęło się w wielu krajach, w tym w Polsce. Dla jego podkreślenia proponujemy sięgnięcie do nowszych i starszych książek z fantastyki naukowej.

123 kwietnia 1940 do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w łagrach na terytorium Związku Radzieckiego. Decyzją przywódców komunistycznej partii i Stalina z 5 marca 1940, funkcjonariusze NKWD rozpoczęli rozstrzeliwanie polskich jeńców, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później prezydent Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty.

Kobiety

Sekcja plastyczna szprotawskiego Uniwersytetu III Wieku przygotowała prace wykonane w różnych technikach, ale dotyczące jednego tematu. Motywem przewodnim jest kobieta. Ekspozycję prezentujemy w holu Biblioteki i zapraszamy do jej obejrzenia do końca marca.

Mniszkwna

Za młodu była dość, ale to charakterystyczne dla tej epoki, egzaltowaną panienką. Z panienki wyrosła wielka, gruntownie wykształcona – znała aż cztery języki obce – dama. Ta potrafiąca dobrze ubrać się kobieta, o ujmującej i subtelnej urodzie, mistrzyni towarzyskiej konwersacji, stawała się jednak chorobliwie nieśmiała, gdy rozmowa wkraczała na teren jej twórczości literackiej. Jej dzieła biły rekordy popularności na początku XX wieku. Także w okresie międzywojennym należała do najbardziej wziętych pisarek. Filmy nakręcane na podstawie jej książek cieszyły się niesłabnącym powodzeniem wśród kinomanów.

Marquez

Autor "Stu lat samotności" urodził się 91 lat temu. Zmarł w 2014 roku. Márquez jest autorem powieści, opowiadań i esejów, które ukazywały się również w Polsce. Jego najbardziej znaną książką jest "Sto lat samotności" - epicka opowieść o losach rodu Buendia i ich rodzinnego miasteczka Macondo, uważana za jedną z najważniejszych powieści XX w. Książka, w której fakty historyczne i polityczne nawiązania przeplatają się z elementami fantastycznymi, jest najbardziej znanym przykładem nurtu nazwanego realizmem magicznym.

KAROL BUNSCH

120. rocznica urodzin Karola Bunscha jest świetną okazją do powrotu do twórczości literata. Był to polski pisarz historyczny, publicysta i tłumacz literatury angielskiej oraz niemieckiej, porucznik piechoty WojskaPolskiego. Jego głównym osiągnięciem literackim był wielotomowy cykl powieściowy z czasów piastowskich znany jako „Powieści piastowskie”, cieszący się popularnością już od wydania pierwszej książki („Dzikowy skarb” z 1945 roku). W czasie, kiedy coraz częściej powracamy do zagmatwanej historii Polski, warto sięgnąć po książki o naszych korzeniach.

pisarze

ANDRZEJ SZCZYPIORSKI

„Czytelnik europejski akceptuje szyderstwo literatury z rzeczywistości, ale nie lubi, kiedy literatura szydzi z literatury. Ten czytelnik domaga się pewnej powagi; żąda, by literatura sprostała swoim społecznym powinnościom.” (Andrzej Szczypiorski)

3. lutego minęła 90. rocznica urodzin Andrzeja Szczypiorskiego, polskiego pisarza. Autor spełniał się też jako scenarzysta i polityk. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Ludowej, uczestnikiem powstania warszawskiego i więźniem obozu Sachsenhausen. Od lat 70. dał się poznać jako działacz opozycji w PRL i senator I kadencji. My doskonale pamiętamy go z takich tytułów, jak: „Msza za miasto Arras” i „Początek”. Biblioteka dysponuje też innymi książkami pisarza, które są na bieżąco do wypożyczania.

Już po raz kolejny Biblioteka korzysta z uprzejmości Pana Gustawa Lisa z Żagania. Wśród swoich zbiorów Pan Gustaw wyszukał i skompletował kolekcję ekslibrisów, których tematem przewodnim są koty. Z okazji Światowego Dnia Kota prezentujemy tę unikatową ekspozycję w holu Biblioteki. Zapraszamy wszystkich miłośników kociego uroku do jej obejrzenia. Wystawę wzbogaciliśmy wydawnictwami książkowymi, które chętnie wypożyczymy zainteresowanym czytelnikom. Zapraszamy!

 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy noworocznej w holu Biblioteki. „Grafika okolicznościowa. Pour Feliciter (Na szczęście)” to zbiór najciekawszych ekslibrisów o tematyce noworocznej ze zbiorów Pana Gustawa Lisa z Żagania. PF to skrót stosowany w grafice okolicznościowej wykonywanej z okazji Nowego Roku. W Polsce nie ma jeszcze rodzimego określenia na tego rodzaju grafikę, artyści więc korzystają z obcojęzycznego miana. Na ekspozycji znalazły się prace plastyków z terenu całego kraju. Wystawę będziemy prezentować do końca stycznia 2018 r.

Kalendarz

Nowości zakupione z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

Facebook Likebox Slider