184W holu Biblioteki postanowiliśmy zorganizować ekspozycję książek dotyczących opieki nad dziećmi i wychowania ich. Prezentacja ta przeznaczona jest dla rodziców i opiekunów dzieci najmłodszych. Wszystkie pozycje książkowe są na bieżąco dostępne w Wypożyczalni dla Dorosłych. Zapraszamy.

1838 czerwca obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Oceanów. Święto pozwala przedstawić oceany jako bogaty i różnorodny świat. Widzimy piękno i majestat niezmierzonych przestworzy oceanicznych. Celem takich obchodów jest też zainteresowanie ludzi  światem podwodnym, głębinami, zwierzętami  raf koralowych. Proponujemy dorosłym i dzieciom sięgnięcie do ciekawej literatury marynistycznej i filmów przygotowanych przez National Geographic.

182W roku 2019 Dzień Kosmosu przypada we wtorek 21 maja. Święto ustanowione zostało z inicjatywy amerykańskich astronautów. Jego przesłaniem jest nie tylko upamiętnienie wysiłków związanych z poznawaniem przestrzeni kosmicznej, ale i zainspirowanie naukowców do dalszych działań. Wydawnictwo Wiedza i Życie w związku ze świętem przygotowało całą gamę interesujących plakatów Kosmosu, które prezentujemy na wystawie w towarzystwie albumów i książek popularno-naukowych.

Hasło XVI edycji Tygodnia Bibliotek, który odbędzie się od 8 do 15 maja 2019 roku, zostało uzasadnione następująco:

Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych [źródło: sbp.pl].

Święto bibliotek daje nam, jak co roku, możliwość pokazania naszej pracy i zbiorów pod nieco innym kątem. W tym roku proponujemy spojrzeć na biblioteki i bibliotekarzy na wesoło. Zainteresowanym przedstawiamy też bogactwo prasy i wydawnictw z dziedziny bibliotekarstwa z ciekawymi artykułami.

169

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. W naszej bibliotece odnajdziecie Państwo książki o historii Sejmu Wielkiego i teksty wszystkich polskich konstytucji na przestrzeni dziejów. Polecamy je serdecznie młodszym i starszym Polakom.

162Według nauczania prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja tajemnica Wielkanocy nierozdzielnie związana jest z tajemnicą Wielkiego Piątku. Cały Kościół najpierw umiera, ukrzyżowany jest z Chrystusem, aby z nim zmartwychwstać. Wierni Kościołów wyrastających z nurtu reformacji spotykają się na uroczystych nabożeństwach, aby cieszyć się z pamiątki zmartwychwstania Jezusa, aby wspólnie wielbić Boga, czytać i rozważać jego słowo zapisane w Piśmie Świętym. Dzień ten jest dniem radości i śpiewu, w zależności od Kościoła różnie celebrowany, jednak wszędzie mający radosny i podniosły charakter. W kościele katolickim poprzedzający Wielkanoc tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). Stad też tytuł wystawy ekslibrisów ze zbiorów Gustawa Lisa. Ekspozycja „Wielkanocne smutki i radości” to przegląd najciekawszych prac plastycznych o tematyce związanej z kwietniowymi świętami. Wystawę kolorystycznie wzbogacają pisanki wykonane przez Panią Lilę Jakubiak.

Jan Paweł II zostawił ogromne dziedzictwo, które Polska powinna wykorzystać – mówi kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, wspominając świętego Papieża Polaka.

142

Papież Polak, 264 następca św. Piotra, zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie w wieku 84 lat. Odszedł o 21.37. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa. Jego ponad 26-letni okres służby w Kościele powszechnym okazał się najdłuższym pontyfikatem w XX stuleciu i trzecim co do długości w dziejach Kościoła. Był jednocześnie najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. co do liczby podróży zagranicznych – 104 i odwiedzonych podczas nich krajów – 129, przemierzonych kilometrów – prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji – 148 i kanonizacji – 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych – 1343 i świętych – 482. Wspomnienie o Karolu Wojtyle prezentujemy w holu Biblioteki. Zbiory własne wzbogaciliśmy dzięki wypożyczonym przez naszą czytelniczkę eksponaty. Zapraszamy w godzinach otwarcia placówki do 12. kwietnia 2019.

 

135

Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę Marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Organizatorzy zapraszają uczniów (i nie tylko) do konkursów, quizów i zagadek matematycznych. My przypominamy w tym czasie maturzystom, że naszych zbiorach jest wiele przystępnych materiałów do powtórki materiału.

131

8 marca to święto kobiet na całym świecie. Ten dzień jest doskonałą okazją do przyjrzenia się kobietom jako tym, które spełniają się w nauce i literaturze. Nie brakuje też w historii Polski uczonych pań. Najciekawsze postacie prezentujemy w holu Biblioteki. Zapraszamy.

130Poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista i tłumacz. Urodzony 20 lutego 1894 we wsi Kalnik na Kijowszczyźnie, zmarł 2 marca 1980 w Warszawie. W październiku 1918 przyjechał do Warszawy, związał się z grupą twórców skupionych wokół pisma "Pro arte et studio", wszedł w skład grupy literackiej występującej w kabarecie literackim "Pikador", następnie w skład grupy Skamander. W latach 1919-1920 był w zespole redakcyjnym "Zdroju", 1920-1922 redagował w "Kurierze Polskim" dział "Sztuka". Wiersze, prozę i recenzje publikował w "Kurierze Lwowskim" (1921-1922) i "Tygodniku Ilustrowanym" (od 1922). W 1921 założył wraz z przyjaciółmi eksperymentalny teatr artystyczny "Elsynor", w którym wystawiono sztukę Stanisława Ignacego Witkiewicza "Pragmatyści". Iwaszkiewicz świadomie - wykorzystując całą gamę stylów i konwencji literackich - rozwinął i unowocześnił formę gatunkową opowiadania, nadał nowy kształt powieści historycznej i ożywił narrację epicką, wzbogacając ją elementami refleksji i liryzmu.

129

Zygmunt Krasiński urodził się w 1812 r. w Paryżu, zmarł również w tym mieście w 1859 r. Jeden z najwybitniejszych twórców polskiej literatury okresu romantyzmu, przy tym bardzo wszechstronny – pisarz, poeta, dramaturg, epistolograf. Wywodził się ze środowiska arystokratycznego. Po śmierci matki pozostawał pod opieką ojca – wówczas już konserwatysty i poplecznika caratu. W Genewie nawiązał liczne znajomości – poznał tu m.in. Adama Mickiewicza oraz Anglika Henry’ego Reeve’a, z którym utrzymywał potem wieloletnią, życzliwą korespondencję. Odbył szereg podróży po Europie (Włochy, Szwajcaria, Austria, Rosja, Włochy). W 1834 r. poznał w Rzymie Joannę Bobrową, z którą połączył go romans – w 1838 r. natomiast zakochał się w Delfinie Potockiej – jej echem jest bardzo obszerny zbiór listów. Twórczość Krasińskiego jest obszerna i różnorodna, ale najbardziej znanym utworem jest „Nie-Boska komedia”.

128Mimo że ustawa, w której uchwalono obchodzony dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, nie precyzuje dlaczego data tego święta jest ustalona na 1 marca, to jednak sprawa wydaje się być oczywista – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W całej Polsce organizowane są w tym dniu uroczystości upamiętniające powojenne podziemie antykomunistyczne. Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel, Józef Rzepka – po rozbiciu III Komendy WiN-u to właśnie oni powołali w styczniu 1947 r. kontynuację największej organizacji podziemnej. Zajęli się działalnością wywiadowczą i propagandową. Wszyscy zostali aresztowani przez UB i poddani brutalnemu śledztwu, o którym mówił podczas rozprawy Łukasz Ciepliński: „W czasie śledztwa leżałem skatowany w kałuży własnej krwi.” Wystawa dotycząca wydarzenia przypomina o całkiem niedawnej historii naszego kraju.

113Szprotawską Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki, aby świętować Dzień Kota.
Czytaliśmy bajeczkę i piliśmy mleczko ze spodeczka. 

Od 21 stycznia w holu Biblioteki Miejskiej przy al. Niepodległości w Szprotawie gości wystawa prac malarskich Pani Marty Rajewskiej. Szprotawianka jest absolwentką Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ekspozycja jest prezentowana pod tytułem „Procesy szyfrowania”. Jest ona przeglądem prac z cyklu obrazowania emocji i rozwijania idei. Całość zrealizowana jest za pomocą symboli i skojarzeń. Wystawa jest integralną częścią prezentacji przygotowanej jako dyplom licencjacki i magisterski Pani Marty. Całość plastyczka realizowała pod opieką prof. Stanisława Kortyki i mgr Jarosława Jeschke. Ciekawym dopełnieniem prezentacji są grafiki, które powstały pod okiem prof. Piotra Szurka. Zachęcamy do przyjrzenia się pracom młodej szprotawianki. Wystawa będzie prezentowana do 22. lutego 2019 r.

 

Kalendarz

Facebook Likebox Slider