Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu POWSTANIA STYCZNIOWEGO zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki w Szprotawie. W holu głównym prezentujemy ciekawą ekspozycję odznaczeń i orderów wojskowych ze zbiorów prywatnych Mateusza Kruszyńskiego. Drugą część wystawy stanowią fotografie ubiorów i oręża żołnierzy oraz ciekawostki z życia walczących. Prezentacja będzie udostępniona do końca stycznia.
Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało również cykl krótkich portretów filmowych prezentujących bohaterów niepodległej Polski. Materiały filmowe przypominają sylwetki nie tylko Ojców Niepodległości, ale także kobiety, które przyczyniły się do powstania i rozwoju wolnej Polski.
Zapraszamy do obejrzenia przygotowanych filmów:
11. listopada przypada kolejna, już 104., rocznica odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dzięki wystawie pt. "Tak powstawała NIEPODLEGŁA", udostępnionej przez Biuro Programu "Niepodległa", mamy możliwość prześledzenia wysiłków Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Poszczególne plansze w sposób zwięzły przedstawiają rzeczywistość tamtych czasów.
W czwartkowe popołudnie 13. października gościliśmy Panią Helenę Urbaniak na wernisażu jej prac plastycznych. Autorka spotkała się z członkiniami Dyskusyjnych Klubów Książki oraz szprotawskich organizacji: Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Uniwersytetu III Wieku. Towarzyszyli jej także najbliżsi z rodziny. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Pani Marzena Cioch-Ciućmańska, która gorąco przyjęła zarówno plastyczkę, jak i gości. Następnie plastyczka odpowiadała na pytania oglądających. Zachęcamy wszystkich chętnych do przyjrzenia się portretom. Ekspozycję prezentować będziemy tylko do końca października 2022 r.
Przez cały październik w holu Biblioteki przy al. Niepodległości w Szprotawie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji malarstwa. Autorką wszystkich prac jest Pani Helena Urbaniak z Droszkowa. Wystawa to zbiór portretów fikcyjnych osób. Zachwyca zarówno bogactwo postaci, jak i technik plastycznych. Prezentację plastyczną można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia placówki.
W holu Biblioteki prezentujemy wystawę przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”. Jest to przegląd osobowości sportowych z naszego kraju. Przedstawiono sylwetki 33 sportowców, którzy zapadli w naszą pamięć ze względu na nietuzinkowe osiągnięcia. My ze swojej strony wzbogaciliśmy ekspozycję o ciekawe pozycje książkowe o tematyce sportowej.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia niecodziennej wystawy. Swoje prace malarskie przedstawiają Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Szprotawie. Grupa plastyczna wystawiła obrazy z okazji Dnia Kobiet. Ekspozycja będzie udostępniona w holu Biblioteki w godzinach jej otwarcia do 25 marca 2022 r.
Umberto Eco urodził się w 1932, a zmarł w 2016 roku. Był to włoski językoznawca i pisarz. Był profesorem kilku uniwersytetów (m.in. we Florencji i w Bolonii). Doskonale dał się zapamiętać jako autor powieści. Napisał np. Imię róży, które sfilmował J. J. Annauda w 1986 roku) i np. Wahadło Foucaulta. Część ogłaszanych na łamach tygodnika „L’Espresso” felietonów i esejów znanych jest na rynku polskim jako Zapiski na pudełku od zapałek.
Tekst za https://pl.wikipedia.org/wiki/Umberto_Eco
Zapraszamy po książki do biblioteki:)
Urodził się 3. stycznia 1892 r., a zmarł 2. września 1973 roku.
Był brytyjskim pisarzem i jednocześnie profesorem filologii klasycznej oraz literatury staroangielskiej w Oxfordzie. Przyczynił się do rozkwitu literatury fantastycznej jako autor trylogii Władca Pierścieni, której akcja toczy się w baśniowym świecie Śródziemia. Tolkien to autor wielu książek rozgrywających się w Śródziemiu. Są to powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem, Władca Pierścieni, Silmarillion. Wydał ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, był współautorem największego słownika języka angielskiego pt. Oxford English Dictionary. Władał ponad 30 językami: m.in. łaciną, nordyckim, staroislandzkim, anglosaskim i staroirlandzkim.
Tekst za https://pl.wikipedia.org/wiki/J.R.R._Tolkien
Zapraszamy po książki do biblioteki:)
Gabriela Zapolska (Maria Gabriela Janowska) - polska aktorka, dramatopisarka, powieściopisarka, publicystka, krytyk teatralny. Była reprezentantką polskiego naturalizmu, wyśmiewała moralną obłudę mieszczaństwa. Pisała komedie, dramaty, powieści. Już jako młoda dziewczyna chciała być aktorką, co zaowocowało jej pracą w różnych zespołach wędrownych teatrzyków. W 1882 r. została zaangażowana jako aktorka w teatrze. Jako pisarka pierwsze utwory wydała w 1883 roku pod pseudonimem Gabriela Zapolska.
Tekst za https://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriela_Zapolska
Zapraszamy do sięgnięcia do twórczości autorki.
Twórcą słowa pocztówka w Polsce jest Henryk Sienkiewicz. Poczynił to w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną. W roku 1904 w czasopiśmie „Listek. Pismo ilustrowane poświęcone pocztówkom” ukazał się artykuł pocztówkach. Autor tekstu „Czy manja?” przywoływał liczbę 60 tysięcy rubli, którą zapłacili hurtownicy za sprowadzone kartki pocztowe. „Czyżby więc zbieracze pocztówek zasługiwali na lekceważące miano manjaków? Ha, zobaczymy. Zwiedzając muzea, galerje, salony sztuki, aby utrwalić osiągnięte wrażenia i właściwy wyciągnąć z nich pożytek nabywamy katalogi, albumy, oddzielne reprodukcje, bądź fotografje, skrzętnie i z lubością kolekcjonując takowe”.
Ciekawostki
*Najstarszą kartę pocztową z 1840 roku zakupił w marcu 2002 roku Eugene Gomberg. Łotewski kolekcjoner zapłacił na aukcji 31 750 funtów brytyjskich.
*Największą pocztówkę o wymiarach 14,3x8,76 m wykonali studenci Drake University w Des Moines, USA.
*Najwyższa cena, jaką zapłacono za pocztówkę, wynosiła 710 000 dolarów amerykańskich.
Tekst za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kartka_pocztowa
Jak takie dane mają się do pozycji kartki pocztowej w dzisiejszych czasach? Zebraliśmy dla Państwa ciekawsze spośród widokówek ze zbiorów naszej Biblioteki.
Dzień Znaczka Pocztowego to święto na cześć Traktatu Berneńskiego, gdzie po raz pierwszy pojawił się pomysł na powołanie Światowego Związku Pocztowego. Uchwalono je w 1969 roku na kongresie tej organizacji w Tokio. W ramach święta wielu pocztowców wprowadza nowe produkty, jest to również okazja by nagrodzić zasłużonych pracowników.A czy pisanie listów jest jeszcze pielęgnowane? W każym razie warto tę tradycję utrzymać, bo ta romantyczna i dostojna forma porozumiewania się przegrywa niestety z smsami i meilami. Dzięki uprzejmości naszej czytelniczki przedstawiamy przykładowe znaczki i karty pocztowe. Może młodzież i dzieci zechcą zaskoczyć nas dorosłych i napiszą do nas ciepły list lub chociażby wyślą z wycieczki widokówkę?