Powstanie Warszawskie
Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki w Szprotawie. W holu głównym prezentujemy wystawę, która dostępna będzie do 4 sierpnia w godzinach otwarcia placówki.
Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki w Szprotawie. W holu głównym prezentujemy wystawę, która dostępna będzie do 4 sierpnia w godzinach otwarcia placówki.
Już niedługo „Dzień czekolady" - najsłodszy czas w roku... Może zechcą Państwo własnoręcznie przygotować najbliższym czekoladową niespodziankę? Pomysły na taki upominek znajdują się w książkach na półkach bibliotecznych. Zapraszamy.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która dostępna będzie do 07. lipca 2023 r. w godzinach otwarcia placówki. W rocznicę urodzin postanowiliśmy powspominać zmarłą w ubiegłym roku szprotawiankę – Krystynę Haraźną. Była osobą niezwykle pogodną, kochającą świat i zawsze pomocną. Jej życie prywatne często wypełnione było kontaktami ze światem teatru, filmu i ogólnie pojmowanej kultury. Starała się korzystać z obecności znanych i lubianych postaci. Uczestniczyła w spotkaniach z nimi, jednocześnie nie zapominając, że pamiątki w postaci autografów i zdjęć z tych wizyt są zawsze miłym wspomnieniem. Syn Pani Krystyny udostępnił Bibliotece materiały kompletowane przez lata. Mamy więc możliwość ich obejrzenia w holu szprotawskiej książnicy, do czego serdecznie zapraszamy.
Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu POWSTANIA STYCZNIOWEGO zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki w Szprotawie. W holu głównym prezentujemy ciekawą ekspozycję odznaczeń i orderów wojskowych ze zbiorów prywatnych Mateusza Kruszyńskiego. Drugą część wystawy stanowią fotografie ubiorów i oręża żołnierzy oraz ciekawostki z życia walczących. Prezentacja będzie udostępniona do końca stycznia.
Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało również cykl krótkich portretów filmowych prezentujących bohaterów niepodległej Polski. Materiały filmowe przypominają sylwetki nie tylko Ojców Niepodległości, ale także kobiety, które przyczyniły się do powstania i rozwoju wolnej Polski.
Zapraszamy do obejrzenia przygotowanych filmów:
11. listopada przypada kolejna, już 104., rocznica odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dzięki wystawie pt. "Tak powstawała NIEPODLEGŁA", udostępnionej przez Biuro Programu "Niepodległa", mamy możliwość prześledzenia wysiłków Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Poszczególne plansze w sposób zwięzły przedstawiają rzeczywistość tamtych czasów.
W czwartkowe popołudnie 13. października gościliśmy Panią Helenę Urbaniak na wernisażu jej prac plastycznych. Autorka spotkała się z członkiniami Dyskusyjnych Klubów Książki oraz szprotawskich organizacji: Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Uniwersytetu III Wieku. Towarzyszyli jej także najbliżsi z rodziny. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Pani Marzena Cioch-Ciućmańska, która gorąco przyjęła zarówno plastyczkę, jak i gości. Następnie plastyczka odpowiadała na pytania oglądających. Zachęcamy wszystkich chętnych do przyjrzenia się portretom. Ekspozycję prezentować będziemy tylko do końca października 2022 r.
Przez cały październik w holu Biblioteki przy al. Niepodległości w Szprotawie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji malarstwa. Autorką wszystkich prac jest Pani Helena Urbaniak z Droszkowa. Wystawa to zbiór portretów fikcyjnych osób. Zachwyca zarówno bogactwo postaci, jak i technik plastycznych. Prezentację plastyczną można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia placówki.
W holu Biblioteki prezentujemy wystawę przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”. Jest to przegląd osobowości sportowych z naszego kraju. Przedstawiono sylwetki 33 sportowców, którzy zapadli w naszą pamięć ze względu na nietuzinkowe osiągnięcia. My ze swojej strony wzbogaciliśmy ekspozycję o ciekawe pozycje książkowe o tematyce sportowej.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia niecodziennej wystawy. Swoje prace malarskie przedstawiają Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Szprotawie. Grupa plastyczna wystawiła obrazy z okazji Dnia Kobiet. Ekspozycja będzie udostępniona w holu Biblioteki w godzinach jej otwarcia do 25 marca 2022 r.
Umberto Eco urodził się w 1932, a zmarł w 2016 roku. Był to włoski językoznawca i pisarz. Był profesorem kilku uniwersytetów (m.in. we Florencji i w Bolonii). Doskonale dał się zapamiętać jako autor powieści. Napisał np. Imię róży, które sfilmował J. J. Annauda w 1986 roku) i np. Wahadło Foucaulta. Część ogłaszanych na łamach tygodnika „L’Espresso” felietonów i esejów znanych jest na rynku polskim jako Zapiski na pudełku od zapałek.
Tekst za https://pl.wikipedia.org/wiki/Umberto_Eco
Zapraszamy po książki do biblioteki :)