„… Pomoc działa w obie strony.
Cały świat kręci się wokół niej.
Pomoc jednego dla drugiego,
jako działanie, a nie tylko czcza gadanina. …”
Roland Hellmann Pomoc
Na czwartkowe przedpołudnie 13 kwietnia Biblioteka Miejska zaprosiła do Szprotawy Małgorzatę i Rolanda Hellmann. Spotkali się oni z młodzieżą szkolną i członkiniami DKK w gościnnych progach szprotawskiego Liceum, aby przekazać historię o niesieniu przez nich mieszkańcom naszego kraju pomocy humanitarnej w trudnych latach Polski Ludowej. Pani Małgorzata barwnie wprowadziła wszystkich w klimat tych czasów, a jej mąż zwinnie dopowiadał o niemal sensacyjnych sytuacjach podczas transportów z lekami, odzieżą i żywnością przewożonymi przez prywatne osoby użyczonymi ciężarówkami z RFN poprzez NRD do Polski. Całość nasi goście okrasili filmem o swojej działalności i fotografiami. Dziękujemy za cudownie spędzony czas wszystkim uczestnikom spotkania.
Środa15 marca 2023 r. była w szprotawskiej bibliotece oraz w filii w Siecieborzycach dniem spotkania z pisarką. W chłodne popołudnie mieszkańcy naszego miasta i okolic mieli niecodzienną okazję do rozmowy z Barbarą Wysoczańską – autorką poczytnych powieści obyczajowych osadzonych w okresie od dwudziestolecia międzywojennego do czasów tuż po II wojnie światowej. Pisarka chętnie dzieliła się z nami swoim doświadczeniem literackim oraz dawała praktyczne rady początkującym literatom. Jednak najciekawszym i najważniejszym dla czytelników momentem był czas, kiedy autorka odpowiadała na ich pytania. Zasypaliśmy Panią Wysoczańską gradem przeróżnych zapytań, na które autorka wyczerpująco odpowiadała. Warto więc było wyjść z domu w ten zimny dzień i ogrzać się ciepłem bijącym od pisarki i zachwyconych czytelników.
Dnia 8 kwietnia w Miejskiej Bibliotece gościliśmy regionalną autorkę wierszy - panią Danutę Bogusz. Spotkanie upłynęło na rozmowach i lekturze wierszy autorskiego tomiku pt. "Emanacje moje". Dziękujemy wszystkim miłośnikom poezji za udział w spotkaniu.
Niesamowite, pełne przemyśleń i refleksji spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską odbyliśmy w czwartkowe popołudnie. A wszystko za sprawą książki "Wszystkie moje mamy" opowiadającej historię Ireny Sendlerowej, jednej z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tytuł ten otrzymała za zasługi z czasów II wojny światowej – uratowała 2.500 dzieci żydowskich z getta warszawskiego.
„Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” – I.Sendlerowa
"Która to Malala?" Renaty Piątkowskiej to książka, wokół której toczyło się spotkanie dla dzieci w szprotawskiej bibliotece.
Autorka opowiada dzieciom historię opartą na faktach, historię dziecięcej siły, która była w stanie postawić się zbrodniczej władzy.
Historię niestety ciągle aktualną, patrząc na wydarzenia toczące się obecnie w Afganistanie.
Malala najmłodsza w dziejach noblistka (Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała w wieku 17 lat) i działaczka na rzecz praw człowieka. 12-letnia Malala, pełna życia i wesoła dziewczynka, zaczyna pisać bloga, na którym opisuje prawa wprowadzane przez próbujących przejąć władzę w jej kraju radykałów religijnych - talibów. To, co najbardziej ją dotyka, to zakaz edukacji dla dziewczynek. Malala odważnie upomina się o swoje prawo do chodzenia do szkoły i wyrażania własnego zdania. Czy mała dziewczynka może stanowić zagrożenie dla reżimu talibów?
Renata Piątkowska opisuje historię Malali z jednej strony w sposób nieukrywający zbrodni opresyjnej władzy, z drugiej - dostosowany do percepcji dziecka. "Która to Malala?" nie tylko przybliża postać tej bohaterskiej dziewczynki i jej koleżanek, ale również uczy o wartości prawa do nauki i poszerzania możliwości lepszego życia.
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 28.09. odbyło się spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Zychlą. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z SP 1.
17 CZERWCA W SZPROTAWSKIEJ BIBLIOTECE GOŚCILIŚMY PISARKĘ AGNIESZKĘ OLEJNIK, AUTORKĘ PONAD 30 POCZYTNYCH POWIEŚCI.
Pisarka opowiadała o kulisach powstawania kolejnych swoich książek, których tematy czerpie głównie ze swojego życia, zwłaszcza zawodowego. Pracuje jako nauczycielka w szkole, a tam zawsze znajdą się problemy, które warto opisać. Ku przestrodze, ku pamięci, ku radości....
W spotkaniu uczestniczyli Członkowie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz słuchacze Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ewa Kołodziejczyk – autorka i ilustratorka książek dla dzieci o Cziczi – małej jaszczurce i jej niezwykłych przygodach odwiedziła naszą bibliotekę. W spotkaniu autorskim z Panią Ewą uczestniczyli uczniowie ze szprotawskich szkół.
Autorka opowiedziała co było inspiracją do napisania pierwszej książeczki i skąd czerpie pomysły do swoich kolejnych książek o małej jaszczurce.
Pani Ewa działa charytatywnie w Stowarzyszeniu „Żar Serca”, które wspiera leczenie, rehabilitację i edukację 20 niepełnosprawnych dzieci.
Całkowity dochód ze sprzedaży tomiku wspiera działalność Stowarzyszenia „Żar Serca”.
"Afryka Kazika", "Dziadek i Niedźwiadek", "Machiną przez Chiny", "Ocean to pikuś" to książki Pana Łukasza Wierzbickiego.
O nich i nie tylko rozmawialiśmy na spotkaniu z autorem, w którym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych. Dużą atrakcją podczas spotkania były rekwizyty przywiezione przez Pana Łukasza oraz pokazana prezentacja multimedialna.
Bardzo dziękujemy za spotkanie.
Dnia 24 października w Miejskiej Bibliotece spotkał się z nami pan Marian Łysakowski - pedagog, podróżnik, pilot wycieczek, kolekcjoner dzwonków i janczarów. W spotkaniu udział wzięli uczniowie szprotawskich Szkół Podstawowych.
Wszystkim dziękujemy za udział w spotkaniu.
30 listopada gościliśmy w naszej bibliotece Arkadiusza Niemirskiego - autora książek dla młodzieży i dorosłych. Zadebiutował powieścią “Pan Samochodzik i skarby wikingów”. Do 2006 r. wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów. W 2003 ukazała się jego pierwsza “oryginalna” powieść detektywistyczna dla młodzieży “Pojedynek detektywów".