„Zaginiony obraz” to ciekawa, bogato ilustrowana książka o wątku kryminalnym przeznaczona dla dzieci. Historia przedstawiona w lekturze była tematem spotkania DKK w Filii bibliotecznej w Siecieborzycach. Zaginiony obraz - „Pies na łańcuchu” to dzieło holenderskiego malarza Paulusa Pottera, który znajduje się w muzeum w Petersburgu. Autor w sposób zabawny i przemyślany oswaja dzieci ze sztuką, opisuje historię eksponatu muzealnego, który znika podczas przyjęcia.

188

 

Czy obraz się odnajdzie?
Przeczytajcie sami!
My już znamy odpowiedź.

182„Dziennik cwaniaczka" Jeffa Kinneya to idealna seria książek, pełna barwnych i pouczających opowieści, która zachęca do nauki i rozwija wyobraźnię. Cały cykl przepełniony jest humorem i przygodami. My rozmawiałyśmy o książce pt. „Ubaw po pachy”, która opowiada o tym, iż główny bohater Greg ma właśnie wakacje. Zaplanował sobie, że spędzi wolny czas grając w gry komputerowe jak każdy współczesny nastolatek. Natomiast mama Grega wymyśliła, iż cała rodzina będzie odpoczywać na świeżym powietrzu grając w gry sportowe a przede wszystkim spędzając czas razem. Polecamy lekturę ze względu na: tematykę, ciekawy sposób ilustracji, prosty język i krótkie teksty. Przy takiej książce można świetnie się bawić i nie nudzić.

180181

 

 

 

 

 

 

 

 

 W ramach obchodów TYGODNIA BIBLIOTEK, Filia biblioteczna w Siecieborzycach i Biblioteka szkolna zorganizowały cykl zajęć związanych z książką. Wśród uczniów klasy I i II został przeprowadzony konkurs na Mistrza Pięknego Czytania. Tytuł mistrza otrzymali Szymon i Olga, wyróżniono Nikolę, Julię i Zosię. Ze znajomości tytułów bajek i baśni na podstawie ilustracji, rekwizytów z baśni, zagadek wiedzą musiały wykazać się dzieci z Oddziału Przedszkolnego (grupa starszaków) i klasy I. Natomiast przepiękne projekty okładek do książki w konkursie plastycznym, wykonały dzieci uczęszczające na zajęcia biblioteczne. Prace te zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w bibliotece.

159

Dnia 8 marca czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet rozmawialiśmy o sławnych kobietach, których pasją była nauka. Podczas spotkania poznaliśmy historię życia kilku sławnych kobiet, na podstawie książki Rachel Ignotofsky pt. „Kobiety i nauka”. W tekście lektury możemy znaleźć wybitne matematyczki, filozofki, programistki komputerowe, wynalazczynie, psycholożki. Były i są to kobiety, które udowodniły, że nie liczy się płeć czy pochodzenie – każdy może osiągnąć wymarzony cel, jeśli tylko ma pasję i chęć do nauki oraz lubi spełniać się w pracy.

158

Książka Rafała Witka pt. „Chłopiec z Lampedusy” to historia wymyślona, ale chłopiec podobny do bohatera lektury istnieje naprawdę. Tandżin w 2015 roku razem z innymi uciekinierami z Erytrei dotarł na włoską wyspę Lampedusę, miał jedenaście lat .

Autor postanowił opisać młodym czytelnikom problem współczesnych imigrantów z perspektywy polskiej dziesięciolatki Andżeliki, która wraz z mamą mieszka w Lampedusie. Ona też przebywa w obcym kraju, dlatego rozumie rozterki i obawy chłopca, który jest sam w nieznanym kraju
Polecamy książkę.
Wyjaśnia w przystępny sposób problemy dzieci zmuszonych wraz z rodzicami do imigracji, często z narażeniem życia.

156

Robienie ozdób świątecznych z dziećmi jest wspaniałą tradycją, którą warto kultywować. Okazją do tego były zajęcia zorganizowane w Bibliotece Publicznej w Siecieborzycach. Wykonane zostały pisanki metodą decoupage, jest to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (np. styropianowe jajko) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Podczas spotkania, dzieci poznały również tradycje wielkanocne, opisane w książce Renaty Piątkowskiej pt. „Gdyby jajko mogło mówić”. Wykonane prace będą miłym, świątecznym akcentem w domach dzieci.

154

Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI, obchodzonego 2 kwietnia w urodziny H.CH Andersena Bibliotekę Publiczną w Siecieborzycach odwiedziły przedszkolaki wraz z wychowawczynią. Podczas spotkania dzieci wysłuchały baśni pt. Calineczka, miały też okazję do oglądania różnych książek z bajkami.
Natomiast uczniowie klasy I i II uczestniczyli w grach i zabawach czytelniczych a były to kalambury, rebusy, rozsypanki literowe. Okazało się, iż to wspaniała okazja aby porozmawiać z dziećmi o baśniach Andersena.

147

„Służy do mycia , służy do picia. Bez niej na ziemi nie byłoby życia” wszystkie przedszkolaki odpowiedziały, że oczywiście jest to woda. Zagadka była podpowiedzią dla dzieci, iż 22.03 obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej to okazji Filia biblioteczna w Siecieborzycach zorganizowała zajęcia na ten temat, we współpracy z wychowawczyniami przedszkolaków. Dzieci wysłuchały opowiadania o marzeniach kropelki wody, bawiły się w kalambury inscenizujące czynności związane z codziennym używaniem wody. Najwięcej emocji wzbudziły zabawy badawcze obrazujące jak rozpuszczają się w wodzie produkty spożywcze, jak tworzy się para wodna oraz jak wywołać erupcję wulkanu.

145

W Filii bibliotecznej w Siecieborzycach podczas zajęć bibliotecznych postanowiliśmy znaleźć najpiękniejsze wiersze o budzącej się do życia przyrodzie. Były wersy o przylatujących bocianach, kwitnących krokusach i zapachu wiosny oraz praca plastyczna przedstawiająca przebiśniegi wychodzące spod śniegu.

140

 

Dzieci podczas zajęć bibliotecznych w Filii bibliotecznej ćwiczyły sztukę pięknego pisania - kaligrafii. Zapomniana stalówka i atrament stały się narzędziem, które posłużył nam do ćwiczenia tej umiejętności. Zadanie okazało się dość trudne, Atrament znalazł się nie tylko na kartkach papieru, ale było warto poznać tę technikę pisania.

139

Biblioteka Publiczna i Szkolna w Siecieborzycach włączyła się w organizację zajęć z okazji Dnia Dinozaura w Oddziale Przedszkolnym (grupa starszaków). Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały książki i bajkę o dinozaurach, wysłuchały opowiadania o przygodach małego, prehistorycznego Dyzia. Dzieci dowiedziały się co jadły, kiedy żyły i jak wyglądały te niezwykłe stwory. Wiele emocji wzbudziło wykonanie pracy plastycznej, bo każde dziecko tworzyło swoje zwierzątko.

A NIECHAJ NARODOWIE WŻDY POSTRONNI ZNAJĄ,
IŻ POLACY NIE GĘSI, IŻ SWÓJ JĘZYK MAJĄ” (MIKOŁAJ REJ)

122

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Filia biblioteczna w Siecieborzycach i Biblioteka Szkolna uczciły czytaniem
”Wierszyków łamiących języki„Małgorzaty Strzałkowskiej. Były zabawy ,kalambury ortograficzne i piękne pisanie imion. Wspaniale się bawiliśmyhttps://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f603.png")">😃 jednocześnie utrwalając zasady ortograficzne.

121

27 lutego obchodzimy Dzień Niedźwiedzia Polarnego, ten sympatyczny biały i puchaty miś jest w rejestrze gatunków narażonych na wyginięcie. Święto Polarnego Niedźwiedzia to dobra okazja do poruszenia z przedszkolakami tematu ochrony środowiska. Grupa młodsza przedszkolaków z Siecieborzyc, wysłuchała historii o białym niedźwiadku , który wybrał się na wakacje do Afryki. Następnie dzieci obejrzały i wysłuchały informacji na temat naturalnego środowiska niedźwiedzi polarnych, były zabawy muzyczne i praca plastyczna. Zajęcia zorganizowały Biblioteka Publiczna i Szkolna we współpracy z wychowawczynią grupy.

115Święto kotów to inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów. Biblioteka Publiczna i Szkolna w Siecieborzycach oraz wychowawczyni pani Ewa postanowiły edukować dzieci od najmłodszych lat, z tej też okazji zostały zorganizowane zajęcia w Oddziale Przedszkolnym. Przedszkolaki opowiadały o swoich kotach i jak należy dbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo, bo koty to stworzenia bardzo ciekawskie . Dzieci wysłuchały bajki o ciekawskim kotku, odpowiadały na zagadki , bawiły się w zabawy muzyczne oraz wykonały prace plastyczne.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31