Budujemy wymarzony plac zabaw
Podczas zajęć wakacyjnych w filii bibliotecznej w Siecieborzycach przyszedł czas na tworzenie makiety przestrzennej wymarzonego placu zabaw. Były też wspólne zabawy i gry ruchowe.
Podczas zajęć wakacyjnych w filii bibliotecznej w Siecieborzycach przyszedł czas na tworzenie makiety przestrzennej wymarzonego placu zabaw. Były też wspólne zabawy i gry ruchowe.
Podczas zajęć w ramach projektu „Figury, bryły, kształty – świat wokół nas”, dofinansowanego przez Fundację mBanku, uczestnicy poznali chińską układankę tangram, tworzyli obrazki z origami oraz kolorowali mandale w geometryczne wzory. W zabawie w kodowanie figur geometrycznych zadaniem dzieci było narysowanie swojego oryginalnego kodu, a następnie współzawodnictwo, kto szybciej zapamięta dany kształt i go odwzoruje. Po raz kolejny uczestnicy zajęć wakacyjnych przekonali się, że możemy dostrzec w swoim otoczeniu kształty geometryczne.
Kolejne zajęcia w filii bibliotecznej w Siecieborzycach realizowane w ramach projektu „Figury, bryły, kształty – świat wokół nas”, dofinansowanego przez Fundację mBanku. Tym razem, podczas wycieczki terenowej, dzieci szukały w swoim otoczeniu figur geometrycznych ukrytych w budynkach, drzewach i roślinach oraz innych przedmiotach będących częścią pejzażu. Dzieci dostrzegły w budynkach kwadraty, prostokąty i wielokąty, natomiast w roślinach – koła, trójkąty i prostokąty. Z wykałaczek, plasteliny oraz klocków magnetycznych uczestnicy budowali różne bryły i kształty. Natomiast przy użyciu długopisów 3D powstały przestrzenne formy roślinne.
Wakacje w filii bibliotecznej w Siecieborzycach odbywają się w ramach projektu „Figury, bryły, kształty – świat wokół nas” dofinansowanego przez Fundację mBanku. Podczas zajęć dzieci poznały kształty figur geometrycznych. Następnie budowały z nich różne budowle. Wysłuchały również bajki Danuty Wawiłow pt. "Bajka trójkątna". Najwięcej emocji wzbudziły natomiast zajęcia z długopisami 3D, gdzie uczestnicy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami plastycznymi i wyobraźnią.
Czesław Miłosz to patron roku 2024. Aby przybliżyć jego postać i twórczość, pani Zofia Wilczyńska-Mazurek, nauczycielka języka polskiego i historii, oraz pani Dorota Klimejko, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, filia Siecieborzyce, przygotowały projekt literacki pt. „Z okna Czesława Miłosza – ze Szprotawy do Unii Europejskiej”. W zajęciach czynny udział wzięli uczniowie klasy VI SP w Siecieborzycach. Podczas zajęć młodzież analizowała wiersz pt. „Z okna”, którego przesłanie było głównym elementem naszego projektu. Jest to metaforyczna wizja Europy, którą w całości można objąć wzrokiem, wyglądając przez okno.
Podczas wizyty w filii bibliotecznej uczniowie zapoznali się z książkami na temat bohatera naszego projektu. Następnie zostały przygotowane lapbooki i prezentacje na temat twórczości i życia poety. Kolejnym punktem była wizyta regionalisty, kierownika wydziału przedsiębiorczości, promocji i turystyki, współtwórcy i społecznego dyrektora Muzeum Ziemi Szprotawskiej, pana Macieja Boryny. W sposób niezwykle interesujący i z pasją przybliżył nam historię naszej miejscowości Siecieborzyc oraz różne ciekawostki z naszych okolic.
Ostatnim punktem w realizacji projektu była wycieczka do Szprotawy, gdzie towarzyszyła nam przewodnik, pani Aniela Cichalewska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pomnika upamiętniającego spotkanie cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym. To cesarz był prekursorem Unii Europejskiej i gdyby nie jego przedwczesna śmierć, być może dziesięć wieków wcześniej weszlibyśmy w struktury tej ważnej organizacji. W programie wycieczki zobaczyliśmy również romański kościół św. Andrzeja, cmentarz żydowski, krzyż pokutny, Bramę Żagańską i przeszliśmy przez szprotawskie mosty.
W sali Urzędu Miejskiego mieliśmy zaszczyt spotkać się z panem burmistrzem Mirosławem Gąsikiem, gdzie zostaliśmy niezwykle serdecznie przyjęci. Pan burmistrz podkreślił istotę naszego członkostwa w strukturach Unii Europejskiej. Stamtąd udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której panie Dorota Klimejko i Julita Hofman przybliżyły nam postać Czesława Miłosza. Natomiast o Pracowni Orange opowiedziała nam pani Marzena Cioch-Ciućmańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie.
Nasz projekt miał na celu utrwalenie wiadomości o patronie roku 2024, Czesławie Miłoszu, w sposób nieoczywisty, z wykorzystaniem różnych form edukowania.
Wiosna w pełnym rozkwicie nastraja do jej podziwiania, dlatego podczas ostatnich zajęć bibliotecznych w filii bibliotecznej w Siecieborzycach spacerowaliśmy wokół terenu szkoły podstawowej i wyszukiwałyśmy różne rośliny. Następnie odnajdowałyśmy ich nazwy w książce pt. "Zielnik" autorstwa Henryka Grabarczyka. Powstały też prace z roślin, które zostały znalezione podczas spaceru.
Uczniowie klasy I SP w Siecieborzycach wraz z panią Beatą Jakowicką po raz kolejny brali udział w spotkaniu klubu w filii bibliotecznej w Siecieborzycach. Tym razem dzieci zaintrygował tytuł lektury pani Marii Terlikowskiej pt. „Drzewo do samego nieba”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się kilku ważnych informacji o autorce książki, a następnie wysłuchali historii wyjątkowego drzewa. Pomimo że książka po raz pierwszy została wydana w 1975 roku, jej przesłanie o przyjaźni wśród dzieci i potrzebie dbania o przyrodę nadal jest aktualne i wzbudza te same emocje.
Od 1 czerwca do 7 czerwca trwa XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, akcja, w którą włączyły się MBP w Szprotawie, filia Siecieborzyce i Biblioteka Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach. Do czytania wybrałyśmy wiersze Jana Brzechwy, przy których dzieci zawsze dobrze się bawią. Do wysłuchania wierszy zaprosiłyśmy przedszkolaków i uczniów klas I-III. Przedszkolakom wiersze – "Rzepka", "Na straganie", "Kaczka Dziwaczka", "Wilk i Niedźwiedź" – czytały zaproszone mamy: panie Justyna Olbratowska i Justyna Krochmal oraz wychowawczynie: panie Barbara Gnach i Magdalena Tomczyk. Natomiast uczniom klas I-III wiersz pt. "Dama" przeczytała uczennica klasy II, Nikola Pitura, a następnie pani Beata Jakowicka wspólnie z dziećmi zainscenizowała wiersz pt. "Rzepka". Były też zabawy inspirowane wierszami, które poprowadziły panie Dorota Klimejko, Ewa Watras i Halina Chaś. Czas spotkania upłynął nam bardzo szybko na zabawie z wierszami.
Dziękujemy za współpracę zaproszonym paniom i wychowawczyniom Oddziału Przedszkolnego oraz klas I-III.