„Bajki wam niosę, posłuchajcie, dzieci” tymi słowami Ignacego Krasickiego zostały powitane przedszkolaki przez Królewnę Śnieżkę z okazji Dnia Postaci z Bajek. Dzieci przywitały królewnę , która straciła pamięć a inne postacie z bajek miały jej pomóc ją odzyskać rozwiązując różne zadania. Przedszkolaki  rozpoznawały na podstawie ilustracji tytuły bajek, dopasowywały rekwizyty do bajkowych postaci, odpowiadały na zagadki oraz bawiły się w zabawy ruchowe. Wszystkie zadania zostały wykonane a Królewna Śnieżka odzyskała pamięć. Zajęcia zostały zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną i Szkolną w Siecieborzycach we współpracy z Oddziałem Przedszkolnym.

Dzień Kundelka to nieformalne polskie święto społeczne. Obchodzone jest corocznie zawsze w dniu 25 października, jest to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Pierwszy punkt ustawy mówi, że „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

IMG 20181025 WA00001Przedszkolaki z Siecieborzyc świętowały ten dzień bawiąc się w zabawy muzyczne, sportowe i edukacyjne. Rozmawialiśmy o psach rasowych i nierasowych, czego potrzebują aby być szczęśliwymi.  Dzień Kundelka stał się okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również zgłębienia wiadomości przedszkolaków na temat pielęgnacji, żywienia i szkolenia psów. Dzieci wysłuchali opowiadania o przygodach Reksia i Azora  oraz wykonali prace plastyczne przedstawiające kundelki. Zajęcia zorganizowała Biblioteka Publiczna i Szkolna w Siecieborzycach we współpracy z Oddziałem Przedszkolnym.

„Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata, Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących.”

IMG 20181023 131046Słowa poety oddają klimat  obecnej pory roku , na zajęciach bibliotecznych w Filii bibliotecznej w Siecieborzycach wspólnie poznaliśmy wiersze polskich poetów piszących o jesieni. Słowa pisarzy stały się inspiracją do wykonania przez dzieci pięknych kolorowych ozdób .

59Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książek rozmawiałyśmy o książce „Oliwier i zeszyt z marzeniami”. Bohater książki ma jedenaście lat. Chce się jak najwięcej zdobyć informacji o otaczającym go świecie: jak działają sterowce, czy istnieją duchy, i jak to jest kiedy po raz pierwszy całuje się dziewczynę. Olivier ma też listę marzeń do spełnienia.
Książka ta ma formę dziennika, w której Oliwier zapisuje swoje marzenia i cele do realizacji.

Lektura została wybrana nieprzypadkowo, chciałyśmy zaakcentować Tydzień Pisania Listów (8-15.10). Postanowiłyśmy napisać listy w ramach akcji „Poczta marzeń”, której celem jest wysyłanie tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci  

Czwartego października uczniowie klasy IV mieli okazję przenieść się w świat fantazji i eksperymentowania z kleksografią, atramentem i stalówkami. Zajęcia zostały zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną i Szkolną. Dzieci na dużych arkuszach papieru robiły kleksy, po czym składały kartki a kleksy przybierały ciekawe kształty rozmaitych figur, zwierząt, postaci. Wszyscy świetnie się bawili, z radością odkrywając powstałe obrazy. Następnie uczniowie nadawali tytuły swoim ,,kleksom” obrazkom.
Po zajęciach z kleksografii, dzieci ćwiczyły sztukę pięknego pisania – czyli kaligrafię, która uczyła ich cierpliwości, stanowczości i pokory, czyli cnót, których w dzisiejszym, zabieganym świecie bardzo brakuje, a do których podświadomie tęsknimy. Dzięki tym zajęciom czwartoklasiści mogli choć na chwilę przenieść się w magiczny świat Ambrożego Kleksa.

51

Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach we współpracy z Oddziałem Przedszkolnym zorganizowała zajęcia w postaci zabaw z ”kodowania”. Podczas zajęć dzieci miały okazję zapoznać się ze sposobami programowania dla najmłodszych. Musiały nauczyć robota jak ma się poruszać, zmieniać dźwięki i kolory czułków. Przedszkolaki spędziły czas kreatywnie jednocześnie świetnie się bawiąc.

52

28 września 2018 roku w ramach akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Biblioteka Szkolna i Publiczna w Siecieborzycach zaprosiła grupy przedszkolne oraz klasy I- II do wspólnego czytania książki R. Piątkowskiej pt. „ Gang Słodziaków”. W rolę czytających wcielili się Dyrektor Szkoły , wychowawcy, bibliotekarki oraz uczniowie klasy II.

Natomiast uczniowie klas IV- VII wysłuchali wierszy patriotycznych związanych z 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Do czytania włączyli się również zaproszeni goście: Genowefa Pasternak, Małgorzata Picheta i Mariola Seternus.

Spotkanie miało uroczysty charakter. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji Głośnego Czytania.

49To już siódma odsłona polskiej akcji społecznej - Narodowe Czytanie. Zapoczątkowana w 2012 roku inicjatywa ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej i czytelnictwa.  W tym roku lekturą akcji było” Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

„W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku” - Prezydent Andrzej Duda.

Fragmenty powieści, opowiadające o rosyjskich perypetiach Cezarego Baryki i jego matki w Baku oraz o szaleństwach i okrucieństwach rewolucji bolszewickiej, czytali nauczyciele, radni Rady Gminy w Szprotawie, mieszkanki Siecieborzyc i Wtkowa oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach. Wśród czytających byli pani Beata Jakowicka - radna Rady Gminy, Zofia Mazurek–Wilczyńska - nauczyciel, Maria Bednarek - bibliotekarz, Mariola Seternus - członkini zespołu Tulowianki, Elżbieta Poźniak - prezes Stowarzyszenia „Wieś Razem”. Akcja została zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Szkolną w Siecieborzycach.

Jak co roku Filia biblioteczna w Siecieborzycach i świetlica środowiskowa TPD SP w Wiechlicach Filia Siecieborzyce przygotowały ciekawą ofertę wakacyjną dla najmłodszych czytelników w dniach 25-29.06.2018 roku.
Uczestnicy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, plastycznych, sportowo – rekreacyjnych. Nie zabrakło także innych atrakcji w postaci wycieczek do Izby Historii w Szprotawie, Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie dzieci uczestniczyły w zajęciach literacko - muzycznych oraz do kina. W ramach zajęć odbyły się również zajęcia z kodowania. Dzieci zapoznały się z małym, interaktywnym robotem, sterowanym za pomocą aplikacji mobilnej który, uczy kodowania i logicznego myślenia. Podczas trwania zajęć odwiedzili nas strażacy z OSP w Siecieborzycach, którzy uczyli jak udzielić pierwszej pomocy i przypomnieli o bezpieczeństwie podczas wakacji. Natomiast  panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żaganiu wyjaśniły dzieciomjak dbać o zdrowie i prawidłowe odżywianie. 
Taka forma wypoczynku zaspokoiła potrzeby i oczekiwania dzieci, pozwoliła na aktywne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

Finał konkursu na SUPER CZYTELNIKA klas I i III  Filialnej Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach

33Dnia 22 czerwca 2018 roku został podsumowany konkurs na SUPER CZYTELNIKA KLASY I i III .Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach przy współpracy wychowawczyń klas. Uroczystość rozdania nagród odbyła się podczas apelu z okazji zakończenia roku szkolnego.

Tytuł SUPER CZYTELNIKA zdobyły dzieci, które w czasie 15 tygodni wypożyczały, opowiedziały oraz rysowały ilustracje przeczytanych lektur. Dzieci zbierały pieczątki za każdą wypożyczoną książkę i prowadziły swój dzienniczek lektur.

Laureatami w klasie I zostali: Aleksander Sławek i Julia Jakubska. Wyróżnienia otrzymali: Michał Orman, Otylia Kosik i Paweł Matczak. W klasie III tytuł SUPER CZYTELNIKA zdobyli :Julia Macała, Dżesika Bartczak, Bartosz Brezwan, Mikołaj Kopek. Wyróżnienia otrzymali: Emilia Frątczak, Jakub Matys, Nikola Orman, Weronika Targowska, Lena Sawron.

32Kolejne spotkanie naszego klubu, tym razem już w atmosferze wakacji dotyczyło książki Marzeny Matuszak pt. „Człowiek jaki jest każdy widzi”. Książka w zabawny sposób mówi o tym jak postrzegają nas zwierzęta a dodatkiem są piękne ilustracje autorstwa Grażyny Rigall. Autorka stworzyła wizerunki ludzi oparte na opowieściach snutych przez zwierzęta. Są długie ręce, rybie ogony i skóra przypominająca ananasa. Są skrzydła, które ułatwiają ludziom latanie.

Bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak widzą nas zwierzęta, co mogą myśleć na nasz temat. Rozmawialiśmy o swoich zwierzętach jak mogą nas widzieć i co sobie myślą jak np. nie chce nam się wyjść na spacer z psem lub się z nim bawić, gdy nie posprzątamy kuwety kota czy chomika. Z naszych rozważań wyniknęło wiele zabawnych historii o zwierzętach. Każdy, kto przeczyta książkę, na pewno się uśmiechnie. Wielu zastanowi nad swoim zachowaniem, swoimi wadami i zaletami .

Tegoroczna NOC BIBLIOTEK odbyła się pod hasłem "RzeczpospoCzyta”.
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki. Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach przy współudziale uczniów klasy V wraz z wychowawczynią uczestniczyli w akcji. Motywem przewodnim naszego spotkania było 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbyliśmy historyczny spacer poznając polskie wydarzenia historyczne poprzez powstanie kościuszkowskie i tradycję „kucia kos”, powstanie styczniowe i I wojnę światową. Czytaliśmy wiersze i fragmenty książek dotyczące tych wydarzeń, rozwiązywaliśmy krzyżówki, rozpoznawaliśmy postacie z naszej historii, słuchaliśmy utworów muzycznych. Nie zabrakło gier sportowych ,planszowych i muzyki Każdy kto nas odwiedził mógł znaleźć inspirację dla siebie i swoich zainteresowań.

2829

Biblioteka Publiczna i Szkoła w Siecieborzycach wzięły udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, do której przystąpiły 92 osoby. Głównym pomysłodawcą przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole".
Dnia 8 czerwca o godzinie 1000 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz sołtys naszej miejscowości spotkali się, aby wspólnie czytać. Dołączyli do nas koledzy i koleżanki przebywający na wycieczce w Warszawie. Czytaliśmy tak, jak każdy chciał, bez przymusu, niektórzy na głos wybrane bajki i wiersze.

1918 maja 2018 r. Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach gościła autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci panią Jolantę Marcolla. W spotkaniu autorskim i warsztatach literacko – plastycznych uczestniczyły dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej i Oddziałów Przedszkolnych. Na spotkaniu autorka zaprezentowała swoją książkę pt. „KIM I KTOŚ Z NIKIM” i opowiedziała dzieciom w jaki sposób powstały ilustracje do niej. W części warsztatowej każdy mógł zostać ilustratorem i z plamy jaka powstała po kawie stworzyć własną ilustrację. Najciekawsze prace zostały nagrodzone przez pisarkę. Nie zabrakło pytań do autorki o jej inspiracje pisarskie .Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zakupić książki autorki i otrzymać autograf.

Kalendarz

Facebook Likebox Slider