Kolejne zajęcia biblioteczne w Siecieborzycach, w których biblioteka stała się kolorowym laboratorium. Połączyliśmy zabawę z nauką. Za inspirację posłużyły nam książki (przecież jesteśmy w bibliotece) z serii „Przygody z nauką” dotyczące jajka, papieru i cytryny. Podczas zajęć dowiedziałyśmy się jak sprawdzić świeżość jajek używając tylko zimnej wody. Czy jajko zmieści się do butelki i dlaczego tak się dzieje. Bawiłyśmy się świetnie. Polecamy książki a takie eksperymenty można przeprowadzić oczywiście bezpiecznie w domu pod opieką dorosłego a zabawa jest gwarantowana.

355

Kolejny dzień zajęć wakacyjnych w Bibliotece. Tym razem spotkanie miało swobodny charakter. Zabawa w kalambury, które można wykorzystać do gry z rodzicami i starszym rodzeństwem. Następnie Oliwia, której pasją jest malowanie, udzieliła wskazówek do wykonani prac pastelami suchymi. Próbowałyśmy również, z różnym skutkiem, zabawy w sleeveface czyli ubierz się w książkę, która wywołała wiele zabawnych sytuacji.

339Zajęcia wakacyjne w filii bibliotecznej w Siecieborzycach.
Wtorkowe popołudnie dzieci spędziły na projektowaniu swojego pokoju techniką kolażu. Wykorzystały ilustracje z czasopism i swoje projekty plastyczne. Powstały kolorowe prace.

336

To nietypowe święto promujące muffinki czyli ciastka, które powstały w Anglii na przełomie X i XI wieku .Przyznacie, że dzień kiedy można delektować się różnymi muffinkami jest bardzo słodki i przyjemny. Tego dnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Siecieborzycach wysłuchały audiobooka przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną w Siecieborzycach i Długiem na podstawie książki Justyny Bednarek pt. „Muffiny Eufrozyny”.

326

Z okazji Światowego Dnia Kota, przedszkolaki w Siecieborzycach po obejrzeniu prezentacji na temat kotów, po ,,kocich" zabawach przystąpiły do wykonania pracy plastycznej.
Dzięki temu, że w dalszym ciągu, pomimo pandemii współpracujemy online z Biblioteką Publiczną w Siecieborzycach narodził się pomysł, aby wykorzystać książki przeznaczone na makulaturę. Dzieci najpierw obejrzały film nagrany przez Panią bibliotekarkę, następnie zrobiły kota.

„ Nie chciałam dłużej się bać. Chciałam być odważna. Chciałam …zacząć żyć. Chciałam się zakochać i być kochaną". To cytat z książki Jenny Han pt.” Do wszystkich chłopców, których kochałam”.

322Podczas spotkania rozmawiałyśmy na temat uczuć nie tylko tych do wymarzonego chłopaka ale i miłości do rodziców czy rodzeństwa. Bycie nastolatką to czas, kiedy perypetie uczuciowe mają wpływ na nasze zachowanie. Stwierdziłyśmy, że książka jest zabawna, napisana prostym językiem i porusza problemy, które często są dla nas przytłaczające. W trakcie dyskusji poruszyłyśmy również temat popularnych książek o miłości, które były czytane przez starsze koleżanki czy rodziców. Z zebranych informacji wynika, że w każdym przedziale czasowym zdarzają się książki, które wszyscy czytają i zachwycają się nimi np. „Gwiazd naszych wina”, „Za minutę pierwsza miłość”, seria „Zmierzch” czy klasyka „Quo Vadis”.
Konkluzją naszego spotkania stał się cytat z książki Kubuś Puchatek

„Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje’

26 stycznia 2021 roku odbył się XII KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK , organizowany przez Bibliotekę Publiczną i Szkolną w Siecieborzycach. Do udziału w zmaganiach muzycznych zgłosiły się  dzieci z Oddziału Przedszkolnego i klas I-VII . Celem konkursu jest rozbudzenie w dzieciach chęci wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, rozwijania zainteresowań muzycznych, prezentacji talentów oraz kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Konkurs odbył się z zachowaniem zasad  reżimu sanitarnego. Do Jury zaproszono: nauczyciela muzyki panią  Z. Kleczko i nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej panią E. Watras. Komisja po wysłuchaniu wszystkich wykonawców przyznała następujące miejsca:

300Na spotkaniu rozmawiałyśmy  o książce Renaty Piątkowskiej pt. „Która to Malala”. Lektura, została wybrana nieprzypadkowo, jej tematyka wiąże się z obchodzonym 20 listopada Międzynarodowym Dniem Praw Dzieci. Malala Yousafzai to postać, która jest symbolem walki i odwagi o prawa dzieci we współczesnym świecie, a w 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla mając 17 lat.

Poruszająca historia 15-letniej Malali wywarła duże wrażenie na naszych „klubowiczkach”, które są w podobnym wieku. Warto poznać jej historię, która może zainspirować nas do czynienia dobra.

S2Dnia 6 października w ramach obchodów miesiąca Bibliotek Szkolnych w klasach   II-IV Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach został przeprowadzony konkurs na „Mistrza Pięknego Czytania”. Organizatorem była Biblioteka szkolna przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Siecieborzycach. Zadaniem uczestników w I etapie było przeczytanie fragmentu tekstu literackiego, który wcześniej przygotowali. W kolejnej części konkursu dzieci  miały za zadanie przeczytać tekst wcześniej sobie nie znany, na przygotowanie mieli 5 minut.

 

Kryteria podlegające ocenie w konkursie:

- dykcja

- intonacja

- interpunkcja

- modulacja

- ogólne wrażenia

Mistrzem Pięknego Czytania klasy II została Antonina Stefanowska

Mistrzem Pięknego Czytania klasy III została Julia Wypasek 

Mistrzem Pięknego Czytania klasy IV został Szymon Popiół

Gratulujemy!

 

299

Za nami już kolejna Noc Bibliotek, tym razem bawiliśmy się pod hasłem „KLIMAT NA CZYTANIE”. Mamy nadzieję, iż udało nam się wpisać swoimi działaniami w klimat tegorocznego hasła. Spotkanie zaczęliśmy od oglądania filmu pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy”, oczywiście po obejrzeniu odbyła się dyskusja. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy, każda wybrała dla siebie nazwę. Kolejnym punktem Nocy bibliotek były muzyczne hity z bajek i literackie kalambury. Po tak emocjonujących zajęciach intelektualnych przeszliśmy do działań w terenie. Każda grupa otrzymała mapę według, której mieli się poruszać w grze pt. „Czy znasz Harrego Pottera” a, że sprzyjały nam warunki klimatyczne to zabawa wzbudziła wiele pozytywnych opinii. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich do czytania książki pt. „Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki i wspólnej rozmowy na jej temat. Tegoroczna akcja została zorganizowana wyjątkowo w dniu 9.10.2020 roku, przeprowadziła ją Biblioteka Publiczna i Szkolna w Siecieborzycach oraz wychowawcy klas VII i VIII.

„Na ciebie nawet nie ma kto nakrzyczeć. Widzisz, jak masz dobrze? Możesz utopić się w Wiśle, a nikogo to nie ruszy. Zazdroszczę ci…..- Mój demon ma strasznie rozpuszczoną gębę i jeśli już raz zacznie, nakręca się jak zabawka na sprężynę”.

290

Po wakacyjnej przerwie wracamy do spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Naszą lekturą była historia Marleny z książki Ewy Nowak pt. „Błahostka i kamyk”. Życie bohaterki uwarunkowała śmierć rodziców, gdy była mały dzieckiem. Została pod opieką dziadka a na wakacje lata do Kanady do cioci Shiry i wujka Jerzyka. Te podróże i życie na dwóch kontynentach pogłębiają rozterki dziewczyny, jej wewnętrzny demon cieszy się jak jej coś nie wychodzi.

Polecamy lekturę, w której autorka nakreśliła portret dorastającej nastolatki i jej wewnętrznej przemiany.

Biblioteka Szkolna i Publiczna w Siecieborzycach już po raz dziewiąty przyłączyły się do akcji Narodowego Czytania. Organizowana jest ona przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Tegoroczną lekturą ogólnopolskiej akcji była Balladyna Juliusza Słowackiego, którą napisał jesienią 1834 roku w Genewie, podczas Wielkiej emigracji po powstaniu listopadowym. Wybrane fragmenty czytali uczniowie klasy VIII, którzy wcielili się w rolę bohaterów utworu. Natomiast uczniowie klasy VII mieli możliwość zapoznania się z historią dramatu, którą przedstawili ich koledzy. Spotkanie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

s

28 sierpnia Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Początki komiksu w Polsce sięgają roku 1918, związane są rozwojem prasy po odzyskaniu niepodległości. Nazywano je filmem obrazkowym albo historyjką w obrazkach. Nie miały charakterystycznych dymków z dialogami jak współczesne komiksy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów uczestniczki klub DKK z Biblioteki Publicznej w Siecieborzycach czytały komiksy, napisane na podstawie znanych lektur np. „W pustyni i w puszczy”, "Małego księcia”, „W 80 dni dookoła świata”. Każda z uczestniczek spotkania stworzyła swój komiks na temat promowania biblioteki. Na zakończenie zajęć stworzyłyśmy zdjęcia metodą  Sleeveface, czyli „ubierz się w książkę”, była to wspaniała zabawa, która wymagała od nas sporej dawki kreatywności.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Biblioteka Publiczna i Szkolna  w Siecieborzycach tak jak co roku włączyły się w akcję. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są zwierzęta, co zainspirowało nas do sięgnięcia po wiersze Jana Brzechwy, które wszyscy pamiętamy z dzieciństwa.

2 czerwca 2020 roku klasa I SP w Siecieborzycach pod opieką wychowawczyni Ewy Watras  z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego wysłuchała wierszy tego poety. Dla dzieci czytali dyrektor Jan Suchecki, Beata Jakowicka, Barbara Gnach, Halina Chaś, Maria Bednarek i Dorota Klimejko.

 


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa