„Na ciebie nawet nie ma kto nakrzyczeć. Widzisz, jak masz dobrze? Możesz utopić się w Wiśle, a nikogo to nie ruszy. Zazdroszczę ci…..- Mój demon ma strasznie rozpuszczoną gębę i jeśli już raz zacznie, nakręca się jak zabawka na sprężynę”.

290

Po wakacyjnej przerwie wracamy do spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Naszą lekturą była historia Marleny z książki Ewy Nowak pt. „Błahostka i kamyk”. Życie bohaterki uwarunkowała śmierć rodziców, gdy była mały dzieckiem. Została pod opieką dziadka a na wakacje lata do Kanady do cioci Shiry i wujka Jerzyka. Te podróże i życie na dwóch kontynentach pogłębiają rozterki dziewczyny, jej wewnętrzny demon cieszy się jak jej coś nie wychodzi.

Polecamy lekturę, w której autorka nakreśliła portret dorastającej nastolatki i jej wewnętrznej przemiany.

d121 lutego 2020 roku Dyskusyjny Klub Książki w Siecieborzycach włączył się w obchody Dnia Języka Ojczystego, który ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Podczas spotkania zmierzyłyśmy się z łamańcami językowymi oraz przeczytałyśmy wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej. Autorka zachwyca błyskotliwością językowych skojarzeń . Polecamy wszystkim aby spróbowali się zmierzyć z jej tekstami np. ”Spadł bąk na strąk ,a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bak się zląkł.”

124 lutego 2020 roku odbyło się spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarką Moniką Sawicką – Kacprzak. W spotkaniu zorganizowanym przez bibliotekę publiczną we współpracy ze szkołą podstawową w Siecieborzycach uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie klas I-III . Pani Monika przeprowadziła zajęcia o tematyce edukacyjno - poznawczej z elementami kampanii na rzecz zwierząt. Przedstawiła prawdziwą historię psa Kajtka – bohatera czterech części książek stworzonych przez naszego gościa. Pisarka zapoznała również uczestników spotkania z elementami dotyczącymi zawodu pisarza. Były krzyżówki, rebusy i różne logiczne zabawy. Przesłaniem tego spotkania było uwrażliwienie dzieci na los zwierząt.

271

Dzień Bezpiecznego Internetu 11 lutego – święto obchodzone w całej Europie. Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W ramach tego dnia Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach we współpracy z wychowawczyniami klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach im. Adama Mickiewicza zorganizowała zajęcia mające na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych. Była burza mózgów, dyskusja i rozmowy na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie tzn. Nie ufaj osobom poznanym w sieci, Szanuj innych w sieci, Chroń swoją prywatność, Mów, jeśli coś jest nie tak, Korzystaj z internetu z umiarem.

269

W filii bibliotecznej w Siecieborzycach dzieci podczas zajęć wysłuchały opowiadań z książki Grzegorza Kasdepke pt. „Kocha, lubi, szanuje” . Najbardziej spodobała się historia o pani Miłce z przedszkola, opowiadająca o miłości, która potrafi dokonywać cudów.Następnie dzieci wykonały kartki walentynkowe.

262

24 stycznia 2020 roku odbył się już po raz XI konkurs kolęd i pastorałek , organizowany przez Bibliotekę publiczną i szkolną w Siecieborzycach. Do udziału w zmaganiach muzycznych zgłosiło się 21 dzieci w wieku od 4 lat do lat 14–stu. Celem konkursu jest rozbudzenie w dzieciach chęci wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, rozwijania zainteresowań muzycznych, prezentacji talentów oraz kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

250

Mikołajkowe warsztaty artystyczne w Filii w Siecieborzycach
W Mikołajki 6 grudnia w bibliotece w Siecieborzycach robiliśmy ozdoby, wykorzystując do tego zużyte płyty CD. Powstały kolorowe renifery.

24420 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza odbyło się spotkanie pisarki, dziennikarki, autorki podręczników, Małgorzaty Strękowskiej–Zaremba w ramach działającego Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Siecieborzycach. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas V- VI i VII. Pani Małgorzata pisze książki od ponad 35 lat, spod jej pióra wyszła seria o okropnym Maciusiu i Filipku. Jest też autorką książek o postaciach historycznych: rotmistrzu Witoldzie Pileckim, marszałku Józefie Piłsudskim. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień min. Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Abecelki i duch bursztynowego domu”, natomiast książka „Dom nie z tej ziemi” jest na liście 200 najlepszych książek dla dzieci na świecie. Autorka zaprosiła młodych czytelników do zabawy ruchowej z wykorzystaniem rapów Antosia – jednego z bohaterów książki „Filipek i rodzina”. Opowiadała o bohaterach swoich książek, czytała zabawne fragmenty i rapowała. Pisarka odpowiedziała dzieciom na wiele pytań na temat swojej pracy. Stwierdziła, że czytanie książek powinno być przyjemnością, dlatego pisze teksty z humorem i dreszczykiem emocji jednocześnie przemycając różne wiadomości na dany temat.

243

W grupie 6 latków w Oddziale Przedszkolnym w Siecieborzycach odbyły się zajęcia z photonem ,małym robotem do nauki programowania. Uczy on poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija myślenie logiczne przez co rozwija w dzieciach nawyki myślowe ułatwiające im funkcjonowanie we współczesnym świecie. Zajęcia zorganizowała filia biblioteczna w Siecieborzycach.

227

Dzień kundelka to nieformalne polskie święto wszystkich wielorasowych psów. W tym dniu, czyli 25 października panie z biblioteki publicznej i szkolnej odwiedziły grupę przedszkolaków (3-4 latków). Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się pieskiem. Następnie wysłuchały opowiadania o przygodach Reksia. Podczas wspólnych zabaw naśladowały zachowania swoich pupili.
Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na los zwierząt.

226Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w wieku 3-6 lat biorą udział w projekcie zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie Filia Siecieborzyce ,,Mała Książka - Wielki Człowiek". Każde dziecko, które zapisze się do biblioteki albo jest już zapisane otrzymuje w prezencie książkę na powitanie. Celem projektu jest regularne odwiedzanie biblioteki, wypożyczanie książek i wspólne ich czytanie (samemu, z rodzicami czy tez z rodzeństwem). Za każdą przeczytaną książkę dziecko zdobywa nagrodę - naklejkę. Gdy już uzbiera odpowiednią ilość czeka na niego dyplom i mały upominek. Pierwszymi zdobywcami dyplomów są Jacek i Agata z grupy 5- 6 latków.

220

14 października obchodzimy urodziny Kubusia Puchatka, przedszkolaki z Siecieborzyc wraz ze swoją wychowawczynią uczestniczyły w tych urodzinach, zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną i Szkolną w Siecieborzycach. Dzieci poznały historię święta, opowiadały o Kubusiu i jego przyjaciołach, bawiły się w zabawy muzyczne i sportowe, odpowiadały na zagadki i doskonale spędzili czas świętując urodziny bajkowego misia.

210

Za nami już kolejna Noc Bibliotek, tym razem bawiliśmy się na warsztatach pod hasłem „Pogromcy hejtu i fake newsów” z pisarzem i dziennikarzem Krzysztofem Koziołkiem. Z jego pisarskiego pióra wyszły takie książki jak: „Droga bez powrotu”, „Wzgórze Piastów”, „Nie pozwól mi umrzeć”.
Warsztaty wpisały się doskonale w temat Nocy Bibliotek a zabawa przy tworzeniu „plotki” była pouczająca. W trakcie nocy czytaliśmy ulubione straszne historie, śpiewaliśmy piosenki harcerskie, odwiedziliśmy bibliotekę w poszukiwaniu ducha książek a dla ciała przygotowaliśmy wspaniałe kiełbaski. Spotkanie zostało przygotowane przez Bibliotekę Publiczną i Szkolną w Siecieborzycach wraz z wychowawczyniami klas V,VI i VII.

205

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej w Siecieborzycach miał wyjątkowy charakter. Zajęcia zorganizowały panie z biblioteki szkolnej i publicznej w Siecieborzycach we współpracy z wychowawcami. W rolę bohaterów czytanych wierszy wcielili się przedstawiciele różnych zawodów: pielęgniarka, sekretarka, bibliotekarki, pedagog szkolny i nauczyciele. Celem akcji było propagowanie głośnego czytania wśród dzieci.
Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Nasze przedstawienie sprawiło dzieciom dużo radości, efektem czego były oklaski. Na zakończenie wszyscy uczestnicy podczas czytania wiersza „Lokomotywa” utworzyli wspólny pociąg .


nowosci


bibliotekarz lubuski


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NOWOŚCI

Prasa