220

14 października obchodzimy urodziny Kubusia Puchatka, przedszkolaki z Siecieborzyc wraz ze swoją wychowawczynią uczestniczyły w tych urodzinach, zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną i Szkolną w Siecieborzycach. Dzieci poznały historię święta, opowiadały o Kubusiu i jego przyjaciołach, bawiły się w zabawy muzyczne i sportowe, odpowiadały na zagadki i doskonale spędzili czas świętując urodziny bajkowego misia.

210

Za nami już kolejna Noc Bibliotek, tym razem bawiliśmy się na warsztatach pod hasłem „Pogromcy hejtu i fake newsów” z pisarzem i dziennikarzem Krzysztofem Koziołkiem. Z jego pisarskiego pióra wyszły takie książki jak: „Droga bez powrotu”, „Wzgórze Piastów”, „Nie pozwól mi umrzeć”.
Warsztaty wpisały się doskonale w temat Nocy Bibliotek a zabawa przy tworzeniu „plotki” była pouczająca. W trakcie nocy czytaliśmy ulubione straszne historie, śpiewaliśmy piosenki harcerskie, odwiedziliśmy bibliotekę w poszukiwaniu ducha książek a dla ciała przygotowaliśmy wspaniałe kiełbaski. Spotkanie zostało przygotowane przez Bibliotekę Publiczną i Szkolną w Siecieborzycach wraz z wychowawczyniami klas V,VI i VII.

205

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej w Siecieborzycach miał wyjątkowy charakter. Zajęcia zorganizowały panie z biblioteki szkolnej i publicznej w Siecieborzycach we współpracy z wychowawcami. W rolę bohaterów czytanych wierszy wcielili się przedstawiciele różnych zawodów: pielęgniarka, sekretarka, bibliotekarki, pedagog szkolny i nauczyciele. Celem akcji było propagowanie głośnego czytania wśród dzieci.
Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Nasze przedstawienie sprawiło dzieciom dużo radości, efektem czego były oklaski. Na zakończenie wszyscy uczestnicy podczas czytania wiersza „Lokomotywa” utworzyli wspólny pociąg .

199

Książka Sylvii Bishop pt. „Panna Jones i Książkowe Emporium„ zachwyciła nas od pierwszej strony. Tytułowa panna Jones nie pamięta swojego prawdziwego imienia, nazwiska ani rodziny. W wieku pięciu lat została porzucona przez rodziców, kolejne sześć lat spędziła z rodziną Netty i Michaela, która wpoiła jej miłość do książek W wyniku wygranej przybrana rodzina otrzymała Książkowe Emporium Montgomerego. To wstęp do ciekawej lektury, zaskakującej i z pięknymi ilustracjami.
Polecamy !!!!! 

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

198

20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, święto ustanowione przez Sejm. W tym dniu dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Wysłuchały opowiadania o pasowaniu na  przedszkolaka, śpiewały piosenki, uczestniczyły w zabawach z balonami, które wcześniej ozdobiły według własnego pomysłu. Zajęcia przygotowały Biblioteka Szkolna i Publiczna w Siecieborzycach przy współpracy z wychowawczynią 3-4 latków z Oddziału Przedszkolnego.

197

Święto wiary we własne zdolności i odwagi to Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony 15 września. W ramach tego dnia Biblioteka Szkolna i Publiczna w Siecieborzycach zorganizowała  zajęcia literacko – plastyczne w klasach II, III,V, VI, VII. Uczniowie wysłuchali historii o dziewczynce , która dzięki nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości malując malutką kropkę. Następnie dzieci stworzyły drzewo własnych talentów .  

195To już ósma odsłona polskiej akcji społecznej .Akcja Narodowe Czytanie zapoczątkowana w 2012 roku ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej i czytelnictwa. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie, wśród nich znalazła się „Katarynka” Bolesława Prusa. Historia pana Tomasza , niewidomej dziewczynki i muzyka katarynki stały się scenerią akcji w Szkole Podstawowej w Siecieborzycach. Do wspólnego czytania zostali zaproszeni :radni do Rady Miasta i Gminy Szprotawa pani Beata Jakowicka i pan Ireneusz Ganczar, dyrektor szkoły pan Jan Suchecki , sołtys pani Jadwiga Turek, mieszkanki Siecieborzyc i Witkowa pani Anna Kacprzak i Mariola Seternus oraz uczniowie szkoły. Spotkanie przygotowały Biblioteka Publiczna i Szkolna w Siecieborzycach oraz nauczyciel j. polskiego i muzyki.

193

Początki komiksu w Polsce sięgają roku 1918, związane są z rozwojem prasy po odzyskaniu niepodległości. Nazywano je filmem obrazkowym albo historyjką w obrazkach. Nie miały charakterystycznych dymków z dialogami jak współczesne komiksy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów )28 sierpień) uczestniczki klub DKK z Biblioteki Publicznej w Siecieborzycach czytały komiksy, napisane na podstawie znanych lektur np. „W pustyni i w puszczy”, „Małego księcia”, „W 80 dni dookoła świata”. Każda z uczestniczek spotkania stworzyła swój komiks na temat promowania biblioteki. Na zakończenie zajęć stworzyłyśmy zdjęcia metodą Sleeveface, czyli ubierz się w książkę, była to wspaniała zabawa, która wymagała od nas sporej dawki kreatywności.

„Zaginiony obraz” to ciekawa, bogato ilustrowana książka o wątku kryminalnym przeznaczona dla dzieci. Historia przedstawiona w lekturze była tematem spotkania DKK w Filii bibliotecznej w Siecieborzycach. Zaginiony obraz - „Pies na łańcuchu” to dzieło holenderskiego malarza Paulusa Pottera, który znajduje się w muzeum w Petersburgu. Autor w sposób zabawny i przemyślany oswaja dzieci ze sztuką, opisuje historię eksponatu muzealnego, który znika podczas przyjęcia.

188

 

Czy obraz się odnajdzie?
Przeczytajcie sami!
My już znamy odpowiedź.

182„Dziennik cwaniaczka" Jeffa Kinneya to idealna seria książek, pełna barwnych i pouczających opowieści, która zachęca do nauki i rozwija wyobraźnię. Cały cykl przepełniony jest humorem i przygodami. My rozmawiałyśmy o książce pt. „Ubaw po pachy”, która opowiada o tym, iż główny bohater Greg ma właśnie wakacje. Zaplanował sobie, że spędzi wolny czas grając w gry komputerowe jak każdy współczesny nastolatek. Natomiast mama Grega wymyśliła, iż cała rodzina będzie odpoczywać na świeżym powietrzu grając w gry sportowe a przede wszystkim spędzając czas razem. Polecamy lekturę ze względu na: tematykę, ciekawy sposób ilustracji, prosty język i krótkie teksty. Przy takiej książce można świetnie się bawić i nie nudzić.

180181

 

 

 

 

 

 

 

 

 W ramach obchodów TYGODNIA BIBLIOTEK, Filia biblioteczna w Siecieborzycach i Biblioteka szkolna zorganizowały cykl zajęć związanych z książką. Wśród uczniów klasy I i II został przeprowadzony konkurs na Mistrza Pięknego Czytania. Tytuł mistrza otrzymali Szymon i Olga, wyróżniono Nikolę, Julię i Zosię. Ze znajomości tytułów bajek i baśni na podstawie ilustracji, rekwizytów z baśni, zagadek wiedzą musiały wykazać się dzieci z Oddziału Przedszkolnego (grupa starszaków) i klasy I. Natomiast przepiękne projekty okładek do książki w konkursie plastycznym, wykonały dzieci uczęszczające na zajęcia biblioteczne. Prace te zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w bibliotece.

159

Dnia 8 marca czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet rozmawialiśmy o sławnych kobietach, których pasją była nauka. Podczas spotkania poznaliśmy historię życia kilku sławnych kobiet, na podstawie książki Rachel Ignotofsky pt. „Kobiety i nauka”. W tekście lektury możemy znaleźć wybitne matematyczki, filozofki, programistki komputerowe, wynalazczynie, psycholożki. Były i są to kobiety, które udowodniły, że nie liczy się płeć czy pochodzenie – każdy może osiągnąć wymarzony cel, jeśli tylko ma pasję i chęć do nauki oraz lubi spełniać się w pracy.

158

Książka Rafała Witka pt. „Chłopiec z Lampedusy” to historia wymyślona, ale chłopiec podobny do bohatera lektury istnieje naprawdę. Tandżin w 2015 roku razem z innymi uciekinierami z Erytrei dotarł na włoską wyspę Lampedusę, miał jedenaście lat .

Autor postanowił opisać młodym czytelnikom problem współczesnych imigrantów z perspektywy polskiej dziesięciolatki Andżeliki, która wraz z mamą mieszka w Lampedusie. Ona też przebywa w obcym kraju, dlatego rozumie rozterki i obawy chłopca, który jest sam w nieznanym kraju
Polecamy książkę.
Wyjaśnia w przystępny sposób problemy dzieci zmuszonych wraz z rodzicami do imigracji, często z narażeniem życia.

156

Robienie ozdób świątecznych z dziećmi jest wspaniałą tradycją, którą warto kultywować. Okazją do tego były zajęcia zorganizowane w Bibliotece Publicznej w Siecieborzycach. Wykonane zostały pisanki metodą decoupage, jest to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (np. styropianowe jajko) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Podczas spotkania, dzieci poznały również tradycje wielkanocne, opisane w książce Renaty Piątkowskiej pt. „Gdyby jajko mogło mówić”. Wykonane prace będą miłym, świątecznym akcentem w domach dzieci.

Kalendarz