zdjęcie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej nocąMiejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie jest samodzielną, gminną instytucją kultury. Główny oddział znajduje się w Szprotawie przy ul. Niepodległości 16.

Rozpościera swą działalność na teren całej gminy poprzez filie. Znajdują się one w Długiem, Dzikowicach, Lesznie Górnym, Siecieborzycach i Wiechlicach. Jednym z priorytetowych działań biblioteki, obok gromadzenia zbiorów bibliotecznych, jest upowszechnienie czytelnictwa wśród mieszkańców gminy. Jest to prowadzone dzięki licznym działaniom kulturalno-oświatowym organizowanym w oddziale głównym jak i w filiach.

Są to przede wszystkim wystawy akcentujące rocznice kulturalne, literackie i państwowe, konkursy okazjonalne, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie oraz wiele innych form. Księgozbiór całej biblioteki liczy ponad 80 tysięcy pozycji. Obejmuje on książki, czasopisma oraz zbiory specjalne (przede wszystkim multimedia). Z dostępu do nich korzysta ok. 4 tysiące wszystkich zarejestrowanych w bibliotece użytkowników. Oznacza to, że co piąty mieszkaniec gminy korzysta z usług biblioteki gminy Szprotawa. Biblioteka zapewniała także obsługę specjalnym grupom czytelników, przede wszystkim poprzez punkt biblioteczny w Szpitalu Miejskim oraz współpracę z Zakładem Opiekuńczo - Leczniczym. Poza tym biblioteka i jej filie stale współpracują z przedszkolami i szkołami z terenu gminy oraz z Uniwersytetem III Wieku w Szprotawie. W 2008 roku utworzono nową filię w Wiechlicach. Pomysł okazał się trafiony, gdyż codziennie filię odwiedza kilkadziesiąt osób, głównie dzieci i młodzież. Filia spełnia także rolę świetlicy środowiskowej, w której dzieci chętnie spędzają czas (także korzystając z Internetu). Obecnie biblioteka staje się centrum pozyskiwania i przetwarzania informacji, stąd duży nacisk postawiono na komputeryzację, wyposażenie w sprzęt biurowy i multimedialny. Księgozbiór biblioteki został wprowadzony do wojewódzkiego programu bibliotecznego PROLIB, co pozwala korzystać czytelnikom z komputerowej bazy danych bibliograficznych.logo pracowni Orange


Logo Fundacji Orange


Logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0


logo biblioteki narodowej


logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


logo bibliotekarz lubuski


logo depozyt biblioteczny


 dkk


 czytak plus2


 logo legimi


 logo  fun media


 logo  0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
17
19
20
22
26
27
29
30

NOWOŚCI

Facebook Likebox Slider

Prasa