zdjęcie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej nocąMiejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie jest samodzielną, gminną instytucją kultury. Główny oddział znajduje się w Szprotawie przy ul. Niepodległości 16.

Rozpościera swą działalność na teren całej gminy poprzez filie. Znajdują się one w Długiem, Dzikowicach, Lesznie Górnym, Siecieborzycach i Wiechlicach. Jednym z priorytetowych działań biblioteki, obok gromadzenia zbiorów bibliotecznych, jest upowszechnienie czytelnictwa wśród mieszkańców gminy. Jest to prowadzone dzięki licznym działaniom kulturalno-oświatowym organizowanym w oddziale głównym jak i w filiach.

Są to przede wszystkim wystawy akcentujące rocznice kulturalne, literackie i państwowe, konkursy okazjonalne, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie oraz wiele innych form. Księgozbiór całej biblioteki liczy ponad 80 tysięcy pozycji. Obejmuje on książki, czasopisma oraz zbiory specjalne (przede wszystkim multimedia). Z dostępu do nich korzysta ok. 4 tysiące wszystkich zarejestrowanych w bibliotece użytkowników. Oznacza to, że co piąty mieszkaniec gminy korzysta z usług biblioteki gminy Szprotawa. Biblioteka zapewniała także obsługę specjalnym grupom czytelników, przede wszystkim poprzez punkt biblioteczny w Szpitalu Miejskim oraz współpracę z Zakładem Opiekuńczo - Leczniczym. Poza tym biblioteka i jej filie stale współpracują z przedszkolami i szkołami z terenu gminy oraz z Uniwersytetem III Wieku w Szprotawie. W 2008 roku utworzono nową filię w Wiechlicach. Pomysł okazał się trafiony, gdyż codziennie filię odwiedza kilkadziesiąt osób, głównie dzieci i młodzież. Filia spełnia także rolę świetlicy środowiskowej, w której dzieci chętnie spędzają czas (także korzystając z Internetu). Obecnie biblioteka staje się centrum pozyskiwania i przetwarzania informacji, stąd duży nacisk postawiono na komputeryzację, wyposażenie w sprzęt biurowy i multimedialny. Księgozbiór biblioteki został wprowadzony do wojewódzkiego programu bibliotecznego PROLIB, co pozwala korzystać czytelnikom z komputerowej bazy danych bibliograficznych.
Logo Instytutu książki


 

 

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Nowości

35,16,0,55,1
25,600,60,1,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,2000
0,2,0,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
Dom pełen tajemnic
Dom pełen tajemnic
Na wieczne potępienie
Na wieczne potępienie
Pomoc domowa. Sekret
Pomoc domowa. Sekret
Zakochana Służąca
Zakochana Służąca
Głośniej
Głośniej

logo bibliotekarz lubuski


logo depozyt biblioteczny


 dkk


 czytak plus2


 logo legimi


 logo  fun media


 logo  0 finansach