Podczas zajęć w bibliotece w Siecieborzycach mieliśmy okazję poznać wielkanocne zwyczaje oczami pisarki Renaty Piątkowskiej – autorki książki „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”. Autorka gościła ostatnio w naszej bibliotece.
Wspólnie czytaliśmy o tradycji ozdabiania pisanek, rozmawialiśmy o zwyczajach, które przetrwały do dziś, i o tych, które pojawiły się niedawno. Kreatywność uczestników nie znała granic – powstały piękne, kolorowe stroiki, które wprowadziły nas wszystkich w świąteczny nastrój!
Dziś mieliśmy przyjemność spotkać się z przedszkolakami z Oddziału Przedszkolnego w Siecieborzycach, aby wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci! To wyjątkowe święto obchodzone jest w rocznicę urodzin niezrównanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.
Na spotkanie zaproszona została starszy sierżant Anna Karpińska, która przeczytała dzieciom baśń „Kopciuszek”, przenosząc je w świat magii i niezwykłych przygód. Następnie wspólnie wykonaliśmy kolorowe zakładki do książek, które będą piękną pamiątką tego dnia.
Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy filii bibliotecznej w Siecieborzycach oraz wychowawczyni p. Barbary Gnach.
Kolejne spotkanie w ramach projektu „Ocalimy świat” zostało zainspirowane książką Ewy i Pawła Pawlaków pt. „Mały atlas ptaków”. To wyjątkowa lektura dla młodego czytelnika, pełna ciekawostek o ptakach, krótkich opisów i przepięknych ilustracji.
Uczestnicy projektu – uczniowie klasy III SP w Siecieborzycach – nie tylko utrwalili swoją wiedzę ornitologiczną, ale również wykonali prace plastyczne przedstawiające różne gatunki ptaków, wykorzystując materiały z recyklingu.
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji filia biblioteczna w Siecieborzycach we współpracy z biblioteką szkolną zorganizowała konkurs recytatorski dla najmłodszych pt. „Wiosenne rymowanie”. Starsi uczniowie natomiast poznali historię powstania limeryków, czytali wiersze polskich poetów oraz sami próbowali swoich sił w tworzeniu własnych utworów. Nad tym działaniem czuwała pani Zofia Wilczyńska-Mazurek, nauczycielka języka polskiego.
W konkursie recytatorskim swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klas I–III Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach przed komisją konkursową w składzie:
p. Anna Wójtowicz-Kargier – dyrektor SP w Siecieborzycach,
p. Magdalena Tomczyk – wychowawczyni przedszkola,
p. Dorota Klimejko – bibliotekarka.
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Gratulacje dla wszystkich uczestników!
Global Money Week – filia Siecieborzyce
W ramach Światowego Tygodnia Pieniądza odbyły się zajęcia z przedszkolakami z Oddziału w Siecieborzycach, poświęcone wartości pieniądza, oszczędzaniu oraz rodzajom pieniędzy i ich zabezpieczeniom.
Podczas pierwszego spotkania dzieci obejrzały prezentację o oszczędzaniu, wysłuchały fragmentu książki Justyny Wacławik Mądre oszczędzanie oraz opowiadały, na co zbierają pieniądze. Na kolejne zajęcia zaproszona została pani Arleta, która w przystępny sposób wyjaśniła dzieciom, czym są polskie pieniądze i jakie są podstawowe zasady oszczędzania.
Duże zainteresowanie wzbudziło zapoznanie się z zabezpieczeniami banknotów, a także możliwość obejrzenia monet wydanych w latach 70., co stanowiło ciekawe połączenie teorii z praktyką.
Mamy nadzieję, że zajęcia zachęciły dzieci do refleksji nad wartością pieniądza i oszczędzaniem na swoje marzenia.
Zajęcia koordynowały bibliotekarka, pani Dorota Klimejko, oraz pani Barbara Gnach, wychowawczyni grupy przedszkolnej.
Ptaki – temat naszych spotkań w filii bibliotecznej w Siecieborzycach w ramach projektu „Ocalimy Świat”.
Podczas dzisiejszych zajęć uczestnicy projektu – uczniowie klasy III SP – przy pomocy osób dorosłych skręcali karmniki, które otrzymaliśmy w ramach działań ekologicznych od Nadleśnictwa Szprotawa.
Oczywiście karmniki zostaną wykorzystane w sezonie jesienno-zimowym, kiedy będziemy mogli obserwować ptaki korzystające z naszej pomocy.
Dziękujemy Nadleśnictwu Szprotawa za wsparcie!
W ramach projektu „Ocalimy Świat” skupiliśmy się na identyfikacji wiosennych kwiatów występujących w Polsce. Dzięki książce "Jaki to kwiat" poznaliśmy różnorodność roślin budzących się do życia po zimie.
Wraz z nadejściem wiosny do Polski powracają bociany. Ich przylot to nie tylko piękny widok, ale także znak, że natura budzi się do życia. Dzięki atlasowi dla dzieci "Jaki to ptak" mieliśmy okazję zgłębić temat bocianów – ich cech, zwyczajów oraz trybu życia.
Oba te zagadnienia pozwoliły nam lepiej zrozumieć otaczającą nas przyrodę. Na zakończenie uczestnicy wykonali prace plastyczne nawiązujące do tematyki zajęć.
Naszym tematem przewodnim było rozpoznawanie ptaków, które można zobaczyć prawie wszędzie, ale najczęściej nie wiemy, do jakich gatunków należą. Zachwycają nas swoim ubarwieniem, śpiewem i pożytecznością, a to dzięki niszczeniu szkodników. Podczas zajęć dzieci oglądały, czytały i rozmawiały o ptakach oraz ich zwyczajach. Pomocą służyły nam różne książki i czasopisma. Podsumowaniem zajęć było wykonanie kolorowych karmników z ptakami. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Ocalimy Świat”.
4 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek.
Ten dzień był tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy filii bibliotecznej w Siecieborzycach, w którym uczestniczyły dzieci z klasy II SP w Siecieborzycach pod opieką wychowawczyni p. Beaty Jakowickiej. Uczniowie mieli możliwość zgłębić temat, poznając drogę książki – od pomysłu jej napisania aż do wydania, oglądając prezentację. Z wielkim zainteresowaniem rozmawialiśmy o tym, czym zajmuje się pisarz, jakie są etapy tworzenia książki, skąd pisarze czerpią swoje inspiracje. Był to też czas na poznanie różnych ciekawostek o pisarzach i ich książkach. Miłą niespodzianką była wizyta pewnego bajkowego misia.
Było to pytanie, na które odpowiadały dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Siecieborzycach podczas spotkania na temat emocji. Zajęcia zostały zorganizowane przez panią bibliotekarkę we współpracy z nauczycielką przedszkola, panią Barbarą Gnach.
Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. "Deszcz śmiechu", która pokazuje, że każda sytuacja jest dobra, aby wywołać uśmiech na naszej twarzy. Uczestnicy wyrażali swoje zdanie na postawione pytania: Kiedy jestem wesoły? Kiedy się uśmiecham? Co to jest radość? Jakim kolorem namalujesz swoją radość?
Dzieci mogły również pokazać swoją radość i zobaczyć ją w Lusterku Emocji.
Zajęcia odbyły się w ramach cyklu spotkań "Bajki z koszyka – rozczytajmy maluchy", realizowanego w grupie starszaków.
Pasowanie na czytelnika biblioteki – Filia Biblioteczna w Siecieborzycach i Biblioteka Szkolna
27 lutego 2025 r. odbyła się wyjątkowa uroczystość dla uczniów klasy I SP w Siecieborzycach, którzy pod opieką wychowawczyni, pani Haliny Chaś, złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników biblioteki.
W tej miłej chwili towarzyszyli im starsi koledzy z klasy II – uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki. Drugoklasiści przedstawili prośby książki oraz zasady korzystania z biblioteki.
Po przysiędze dzieci otrzymały książki i zakładki. Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie bibliotekarki: Dorota i Beata.
Najmłodszym czytelnikom życzymy wielu ciekawych lektur i zapraszamy do korzystania z księgozbioru biblioteki!
W ramach realizacji projektu „Ocalimy Świat” gościliśmy dziś panią Alicję Mrozek, starszego specjalistę ds. łowiectwa, edukacji przyrodniczej i turystyki. Spotkanie zostało zorganizowane dla uczniów klasy III i IV SP w Siecieborzycach we współpracy MBP w Szprotawie, filii w Siecieborzycach, oraz wychowawczyni p. Ewy Watras i nauczycielki przyrody p. Elżbiety Fajkierz.
Podczas zajęć dzieci usłyszały wiele istotnych informacji o lesie i jego mieszkańcach. Dowiedziały się, jak dbać o ptaki zimą i czym je dokarmiać. Poznały także zasady postępowania w sytuacji, gdy znajdziemy chore zwierzę, np. jeża czy sarnę. Pani Alicja zaprezentowała plansze przedstawiające zwierzęta i ich naturalne środowisko życia.
Na zakończenie zajęć rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Las w zimowej szacie”, a nagrody ufundowało Nadleśnictwo Szprotawa.
21 lutego 2025 r., w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Siecieborzycach odbył się Konkurs Ortograficzny, którego celem było kształtowanie czujności ortograficznej oraz rozwijanie umiejętności poprawnego pisania.
Inicjatorkami przedsięwzięcia były:
p. Zofia Wilczyńska-Mazurek – nauczycielka języka polskiego,
p. Dorota Klimejko – bibliotekarka MBP w Szprotawie, filia Siecieborzyce,
p. Beata Jakowicka – bibliotekarka szkolna.
Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z klas IV–VIII, wyłonionych w pierwszym etapie zmagań ortograficznych.
Przewodniczący:
🔹 p. Mirosław Gąsik – Burmistrz Szprotawy
Wiceprzewodniczące:
🔹 p. Marzena Cioch-Ciućmańska – dyrektor MBP w Szprotawie
🔹 p. Anna Wójtowicz-Kargier – dyrektor SP w Siecieborzycach
Członkowie komisji:
🔹 p. Halina Sawa – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Szprotawie
🔹 p. Beata Jakowicka – radna Rady Miejskiej w Szprotawie
🔹 p. Jadwiga Makuć-Turek – sołtys wsi Siecieborzyce
🔹 p. Beata Idczak – sołtys wsi Stypułów
Klasa IV – Iga Diduch
Klasa V – Julia Winiarska
Klasa VI – Michalina Pilecka
Klasa VII – Zofia Kochanowska
Klasa VIII – Szymon Popiół
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Udowodniliście, że polska ortografia nie jest tak trudna, jak się wydaje.