Z ogromną radością ogłaszamy, że tytuł Czytelnika Roku (maj 2024 – maj 2025) zdobyły:
- Aleksandra Kubicz
- Pani Lila Jakubiak
Serdecznie gratulujemy! Wasza miłość do książek, częste wizyty i zaangażowanie w życie biblioteki są dla nas ogromną inspiracją.
Obie laureatki otrzymały wyjątkowe statuetki, wydrukowane w technologii 3D przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie.
To nie tylko nagroda, ale symbol pasji i czytelniczej wytrwałości.
Biblioteka w Szprotawie – dziękujemy, że tworzycie przestrzeń, w której książki łączą ludzi!
W słoneczny poranek filię biblioteczną w Lesznie Górnym odwiedziły przedszkolaki, by wspólnie świętować Tydzień Bibliotek!
Dzieci z wielką ciekawością wysłuchały opowieści o tym, na czym polega praca bibliotekarza. Największą atrakcją był jednak teatrzyk kamishibai, podczas którego maluchy poznały historię Gucia z bajki Barbary i Tomasza Piątkowskich pt. „O rety, zgubiłem się!”
Wspólnie zastanawialiśmy się, co zrobić, gdy przypadkiem się zgubimy. Jak się zachować, gdy nagle zorientujemy się, że nie ma w pobliżu ani mamy, ani taty?
Mały Gucio zagubił się w markecie – ale dzięki bajce i rozmowie dzieci wiedzą już, jak bezpiecznie się wtedy zachować i gdzie zadzwonić po pomoc.
Dziękujemy za tę radosną i pełną refleksji wizytę!
Jedną z atrakcji przygotowanych przez bibliotekę w Długiem z okazji Tygodnia Bibliotek były spotkania przedszkolaków i pierwszoklasistów z teatrzykiem kamishibai. Opowiadanie Barbary i Tomasza Piątkowskich pt. "Złość mówi dość" stało się świetną inspiracją do wspólnych zabaw, podczas których rozpoznawaliśmy i pokazywaliśmy różne emocje za pomocą mimiki twarzy i mowy ciała. Rozmawialiśmy z dziećmi o tym, jak przegonić smutek albo opanować złość. Spotkanie było bardzo inspirujące, a zabawa – znakomita! „Biblioteka. Lubimy tu być.”
Uczniowie klas II i III odwiedzili Filię Biblioteczną w Lesznie Górnym, by wspólnie świętować Tydzień Bibliotek.
Podczas spotkania rozmawialiśmy o pracy bibliotekarza oraz poznaliśmy działanie przeglądarki INTEGRO. Nie mogło oczywiście zabraknąć teatrzyku kamishibai, który dzieci uwielbiają! Tym razem wysłuchaliśmy bajki Marii Piątkowskiej pt. "Jak Nowatorscy przestali rozmawiać". To urocza opowieść o mysiej rodzinie, która żyje w harmonii – każdy z jej członków wykonuje zadania na rzecz wspólnego dobra. Dzięki wzajemnej pomocy i życzliwości wszyscy są szczęśliwi.
Z czasem jednak okazuje się, że nie wszystkie wynalazki rzeczywiście ułatwiają życie… Najważniejsze przesłanie tej bajki? Rozmowa, uważne słuchanie i wzajemna pomoc są ważniejsze niż najnowsze technologie.
Dziękujemy za wspólne świętowanie!
Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem: „Biblioteka. Lubię tu być”. W myśl tego tematu zostały zrealizowane zajęcia w filii bibliotecznej w Siecieborzycach, we współpracy z panią B. Gnach z oddziału przedszkolnego.
Było to spotkanie z poezją dla dzieci i wspólną zabawą. Do udziału zaprosiliśmy gości:
– panią Beatę Jakowicką, radną Rady Miejskiej w Szprotawie,
– panią Agnieszkę Lechowską, zaangażowaną w projekt „Sielska Biblioteka”,
– panią M. Tomczyk, wychowawczynię grupy przedszkolnej,
a także przedszkolaków oraz klasę II SP w Siecieborzycach – aktywnych członków Dyskusyjnego Klubu Książki.
Motywem przewodnim spotkania były wiersze polskich poetów. Czytane przez naszych gości utwory przeplatane były krótkimi zabawami tematycznie powiązanymi z ich treścią. Uczestnicy mieli okazję zbudować domek z domina, stworzyć najwyższą wieżę z klocków, wykonać największą bańkę mydlaną, a także wspólnie poćwiczyć – bo przecież ruch to zdrowie!
Wydarzenie przebiegło w radosnej atmosferze, a dzieci mogły doświadczyć, jak wspaniałą przygodą może być wspólne odkrywanie literatury.
12 maja naszą filię biblioteczną odwiedziły uczennice Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym, by wspólnie świętować Tydzień Bibliotek. Podczas spotkania razem wpadłyśmy na pomysł stworzenia lapbooka zatytułowanego „Pewna historia”. Każda z uczestniczek miała swoje unikalne pomysły, które przerodziły się w przepiękne, kreatywne opowieści.
Było twórczo, radośnie i inspirująco!
R. Migas, Grand Prix za projekt proekologiczny "Krótkie życie ubrań" w programie "Ocalimy Świat", „Bibliotekarz Lubuski” 2025, nr 2/2024-1/2025, s.69
R. Migas, Kaczka Dziwaczka podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Długiem, „Bibliotekarz Lubuski” 2025, nr 2/2024-1/2025, s.57
Tydzień Bibliotek nadal trwa! Z tej okazji zapraszamy wszystkich serdecznie na spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem – pisarzem, dziennikarzem i autorem wielu powieści kryminalnych. Bądźcie z nami już w najbliższy czwartek, 15 maja, o godzinie 16:00!