177Tydzień Bibliotek przypada na okres od 08 do 15 maja. W roku 2019 przebiega on pod hasłem #biblioteka – podkreślając tym samym znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych, które są wszechobecne. Program ten służy m.in. promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym czasie w biblioteki w całym kraju organizują atrakcyjne spotkania, imprezy i zajęcia. W związku z tym Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem we współpracy ze Szkołą Podstawową w Długiem przeprowadziła po raz czwarty akcję pod hasłem „Przerwa na czytanie”. Uczniowie klas I-III oraz IV-VIII Szkoły Podstawowej w Długiem zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie podczas przerwy czytali wypożyczone przez siebie książki. Czytaliśmy baśnie, powieści fantastyczne, opowiadania przygodowe, książki obyczajowe. Chętni mogli streścić fragment czytanej przez siebie lektury.

17609 i 10 maja klasy IV-VII SP w Długiem wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długiem a nawiązujących do Tygodnia Bibliotek 2019. Uczniowie odpowiadali na pytania quizu z wiedzy o bibliotece z przymrużeniem oka. Okazuje się, że niektóre z wydarzeń realizowanych w szkole i w bibliotece zostały dobrze zapamiętane przez młodzież. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu znajomości polskich pisarzy i poetów, zastanawiali nad tytułami czasopism dostępnymi w naszej bibliotece czy rodzajami zajęć i warsztatów, jakie odbywają się w bibliotece. Podczas lekcji wiele frajdy sprawiało dzieciakom odgadywanie zaszyfrowanych tytułów lektur szkolnych, które zostały zapisane wspak i zabawa w skojarzenia, polegająca na tworzeniu ciągu pojedynczych wyrazów w taki sposób, aby od danego hasła dojść do słowa BIBLIOTEKA (np. Hasło: sowa i ciąg wyrazowy: mądrość-wiedza-książka-biblioteka). Uczniowie klas młodszych (I-III) otrzymali karty pracy z zadaniami tematycznie związanymi z biblioteką.