Czesław Miłosz to patron roku 2024. Aby przybliżyć jego postać i twórczość, pani Zofia Wilczyńska-Mazurek, nauczycielka języka polskiego i historii, oraz pani Dorota Klimejko, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, filia Siecieborzyce, przygotowały projekt literacki pt. „Z okna Czesława Miłosza – ze Szprotawy do Unii Europejskiej”. W zajęciach czynny udział wzięli uczniowie klasy VI SP w Siecieborzycach. Podczas zajęć młodzież analizowała wiersz pt. „Z okna”, którego przesłanie było głównym elementem naszego projektu. Jest to metaforyczna wizja Europy, którą w całości można objąć wzrokiem, wyglądając przez okno.

Podczas wizyty w filii bibliotecznej uczniowie zapoznali się z książkami na temat bohatera naszego projektu. Następnie zostały przygotowane lapbooki i prezentacje na temat twórczości i życia poety. Kolejnym punktem była wizyta regionalisty, kierownika wydziału przedsiębiorczości, promocji i turystyki, współtwórcy i społecznego dyrektora Muzeum Ziemi Szprotawskiej, pana Macieja Boryny. W sposób niezwykle interesujący i z pasją przybliżył nam historię naszej miejscowości Siecieborzyc oraz różne ciekawostki z naszych okolic.

Ostatnim punktem w realizacji projektu była wycieczka do Szprotawy, gdzie towarzyszyła nam przewodnik, pani Aniela Cichalewska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pomnika upamiętniającego spotkanie cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym. To cesarz był prekursorem Unii Europejskiej i gdyby nie jego przedwczesna śmierć, być może dziesięć wieków wcześniej weszlibyśmy w struktury tej ważnej organizacji. W programie wycieczki zobaczyliśmy również romański kościół św. Andrzeja, cmentarz żydowski, krzyż pokutny, Bramę Żagańską i przeszliśmy przez szprotawskie mosty.

W sali Urzędu Miejskiego mieliśmy zaszczyt spotkać się z panem burmistrzem Mirosławem Gąsikiem, gdzie zostaliśmy niezwykle serdecznie przyjęci. Pan burmistrz podkreślił istotę naszego członkostwa w strukturach Unii Europejskiej. Stamtąd udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której panie Dorota Klimejko i Julita Hofman przybliżyły nam postać Czesława Miłosza. Natomiast o Pracowni Orange opowiedziała nam pani Marzena Cioch-Ciućmańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie.

Nasz projekt miał na celu utrwalenie wiadomości o patronie roku 2024, Czesławie Miłoszu, w sposób nieoczywisty, z wykorzystaniem różnych form edukowania.