Czesław Miłosz to patron roku 2024. Aby przybliżyć jego postać i twórczość, pani Zofia Wilczyńska-Mazurek, nauczycielka języka polskiego i historii, oraz pani Dorota Klimejko, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, filia Siecieborzyce, przygotowały projekt literacki pt. „Z okna Czesława Miłosza – ze Szprotawy do Unii Europejskiej”. W zajęciach czynny udział wzięli uczniowie klasy VI SP w Siecieborzycach. Podczas zajęć młodzież analizowała wiersz pt. „Z okna”, którego przesłanie było głównym elementem naszego projektu. Jest to metaforyczna wizja Europy, którą w całości można objąć wzrokiem, wyglądając przez okno.

Podczas wizyty w filii bibliotecznej uczniowie zapoznali się z książkami na temat bohatera naszego projektu. Następnie zostały przygotowane lapbooki i prezentacje na temat twórczości i życia poety. Kolejnym punktem była wizyta regionalisty, kierownika wydziału przedsiębiorczości, promocji i turystyki, współtwórcy i społecznego dyrektora Muzeum Ziemi Szprotawskiej, pana Macieja Boryny. W sposób niezwykle interesujący i z pasją przybliżył nam historię naszej miejscowości Siecieborzyc oraz różne ciekawostki z naszych okolic.

Ostatnim punktem w realizacji projektu była wycieczka do Szprotawy, gdzie towarzyszyła nam przewodnik, pani Aniela Cichalewska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pomnika upamiętniającego spotkanie cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym. To cesarz był prekursorem Unii Europejskiej i gdyby nie jego przedwczesna śmierć, być może dziesięć wieków wcześniej weszlibyśmy w struktury tej ważnej organizacji. W programie wycieczki zobaczyliśmy również romański kościół św. Andrzeja, cmentarz żydowski, krzyż pokutny, Bramę Żagańską i przeszliśmy przez szprotawskie mosty.

W sali Urzędu Miejskiego mieliśmy zaszczyt spotkać się z panem burmistrzem Mirosławem Gąsikiem, gdzie zostaliśmy niezwykle serdecznie przyjęci. Pan burmistrz podkreślił istotę naszego członkostwa w strukturach Unii Europejskiej. Stamtąd udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której panie Dorota Klimejko i Julita Hofman przybliżyły nam postać Czesława Miłosza. Natomiast o Pracowni Orange opowiedziała nam pani Marzena Cioch-Ciućmańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie.

Nasz projekt miał na celu utrwalenie wiadomości o patronie roku 2024, Czesławie Miłoszu, w sposób nieoczywisty, z wykorzystaniem różnych form edukowania.








Logo Instytutu książki


 

 

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
6
10
11
17
18
24
25
27
29
30

Nowości

35,16,0,55,1
25,600,60,1,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,2000
0,2,0,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
Dom pełen tajemnic
Dom pełen tajemnic
Na wieczne potępienie
Na wieczne potępienie
Pomoc domowa. Sekret
Pomoc domowa. Sekret
Zakochana Służąca
Zakochana Służąca
Głośniej
Głośniej

logo bibliotekarz lubuski


logo depozyt biblioteczny


 dkk


 czytak plus2


 logo legimi


 logo  fun media


 logo  0 finansach