Ignacy Krasicki
3.02.1735 - 14.03.1801

Dostojnik kościelny, poeta, a także prekursor polskiej powieści. Urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku nad Sanem, zmarł 14 marca 1801 roku w Berlinie. Pod pseudonimem Michał Mowiński wydał również komedie "Solenizant, Statysta i Łgarz". Największe natężenie aktywności pisarskiej Ignacego Krasickiego datuje się na lata 1775-1780. W 1775 wychodzi "Myszeida", rok później powieść "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki", pierwsza część "Pana Podstolego" oraz anonimowo wydana "Monachomachia" - w 1778. Rok 1779 to wydanie "Satyr" oraz zbioru "Bajki i przypowieści". Dla dzisiejszego czytelnika twórczość Ignacego Krasickiego może sprawiać wrażenie nieco obcej, głównie ze względu na jej moralizatorskie podłoże. Broni się ona jednak za pomocą ironii, niekiedy zaskakująco nowoczesnej.

https://culture.pl

Jerzy Krzysztoń
23.03.1931 - 16.05.1982
Prozaik, dramatopisarz, autor przekładów z języków anglosaskich.
Z Grodna, miasta dzieciństwa, wraz z matką i bratem został w 1940 wywieziony do Kazachstanu. Po dwóch latach ewakuowany na Bliski Wschód - Persja, Indie, Uganda to kolejne etapy wędrówki. Dla Krzysztonia to między innymi życie w organizowanych tam polskich szkołach i organizacji harcerskiej, a przede wszystkim ogromne doświadczenie, które miało decydujący wpływ na jego późniejsze życie i twórczość. Został kierownikiem Redakcji Adaptacji Słuchowisk w Polskim Radiu. Słuchowisko radiowe stało się specjalnością Krzysztonia. Wydał książki: "Opowiadania indyjskie", "Sekret i inne opowiadania", "Sandżu i Paweł", "Złote gody", "Panna Radosna", "Cyrograf dojrzałości", powieść "Kamienne niebo", na podstawie której powstał słynny film pod tym samym tytułem. W 1981 ukazała się szeroko komentowana i wysoko oceniona trzytomowa powieść Krzysztonia "Obłęd", obrazująca najnowsze czasy w Polsce, odwołująca się do mitu Odyseusza i innych toposów literatury europejskiej, która była przede wszystkim literackim zapisem choroby psychicznej wywołanej przez chaos współczesnej rzeczywistości.

https://www.encyklopediateatru.plNPRCz2


BN


MKiDZN


bibliotekarz lubuski


depozytbiblioteczny


 dkk


 czytak plus2


 legimi


 fun media


 0 finansach

Gazeta Wyborcza dla Bibliotek

wyborcza

 

„Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).”

Schowek01

Kalendarz

NOWOŚCI

Facebook Likebox Slider

Prasa