Twórcą słowa pocztówka w Polsce jest Henryk Sienkiewicz. Poczynił to w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną. W roku 1904 w czasopiśmie „Listek. Pismo ilustrowane poświęcone pocztówkom” ukazał się artykuł pocztówkach. Autor tekstu „Czy manja?” przywoływał liczbę 60 tysięcy rubli, którą zapłacili hurtownicy za sprowadzone kartki pocztowe. „Czyżby więc zbieracze pocztówek zasługiwali na lekceważące miano manjaków? Ha, zobaczymy. Zwiedzając muzea, galerje, salony sztuki, aby utrwalić osiągnięte wrażenia i właściwy wyciągnąć z nich pożytek nabywamy katalogi, albumy, oddzielne reprodukcje, bądź fotografje, skrzętnie i z lubością kolekcjonując takowe”.
Ciekawostki
*Najstarszą kartę pocztową z 1840 roku zakupił w marcu 2002 roku Eugene Gomberg. Łotewski kolekcjoner zapłacił na aukcji 31 750 funtów brytyjskich.
*Największą pocztówkę o wymiarach 14,3x8,76 m wykonali studenci Drake University w Des Moines, USA.
*Najwyższa cena, jaką zapłacono za pocztówkę, wynosiła 710 000 dolarów amerykańskich.
Tekst za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kartka_pocztowa
Jak takie dane mają się do pozycji kartki pocztowej w dzisiejszych czasach? Zebraliśmy dla Państwa ciekawsze spośród widokówek ze zbiorów naszej Biblioteki.